Każdy, kto przeżył szkolnictwo w Polsce, może być lekko zaskoczony systemem niemieckim. Tym bardziej, jeżeli kładzie nacisk na szeroko pojętą wiedzę ogólną. W sumie to zrozumiałe, że chcielibyśmy, aby nasze pociechy były obyte z różnych dziedzin i mogły na każdy temat coś sensownego powiedzieć! Z tym może być jednak olbrzymi problem w Niemczech, co – jak wszystko na tym świecie – ma swoje plusy i minusy.
Zrozumieć niemiecki system szkolnictwa
Aby zrozumieć system niemiecki trzeba zrozumieć niemiecką mentalność, którą najprościej można podsumować pod hasłem „PRAGMATYZM”. Przyzwyczajeni do systemu socjalistycznego, w którym wiedza i nauka odgrywały ważną rolę i w związku z tym również szkolnictwo dbało o wszechstronne przekazywanie wiedzy, musimy się w Niemczech skonfrontować z pragmatycznym podejściem do edukacji dzieci, młodzieży, dorosłych. W Niemczech panuje przekonanie – może i słuszne – że każdy człowiek powinien mieć indywidualny wybór swojej ścieżki zawodowej. A ścieżka zawodowa zaczyna się przecież w szkole! Tak więc już dosyć wcześnie rodzice decydują, do jakiej szkoły posłać swoje dzieci. Podstawówka trwa zaledwie cztery lata, potem jest albo Gymnasium (odpowiednik naszego Liceum Ogólnokształcącego) albo Realschule (jeden stopień niżej) lub Hauptschule (dla dzieci z problemami w nauce lub dzieci, które jeszcze nie opanowały w pełni języka). Tak więc już w wieku 11 lat dziecko jest kierowane na swego rodzaju tory, choć nawet zaczynając w Hauptschule mamy szanse zmienić szkołę i zakończyć edukację maturą.
Niemieckie Gymnasium kładzie przede wszystkim – i to jest najważniejsza różnica – nacisk na samodzielne myślenie i samodzielną naukę. Weźmy chociażby język niemiecki. W czasie, w którym rówieśnicy w Polsce wałkują epokę za epoką i czytają pilnie lektury podczas wakacji, niemieccy uczniowie otrzymują np. fragment powieści i dyskutują na temat kontekstu historycznego, stylistyki, przekazu. Do tego dochodzi praca w grupach i prezentowanie wybranych aspektów danej powieści, epoki. Nie jest to w żadnym wypadku chronologicznie, więc niemiecki uczeń kiepsko sobie radzi z wymienieniem epok literackich i najważniejszych przedstawicieli tychże. Potrafi jednak streścić tekst, przygotować referat i przedstawić temat bez odczytywania z kartki. Efekty są widoczne – studiując w Niemczech widziałem, jakie problemy mieli polscy studenci ze zwykłym referatem (kończyło się to na odczytywaniu z wikipedii). Natomiast po zajęciach widać było rażące braki wiedzy o danym temacie u niemieckich studentów, którzy przygotowali się na jeden wiersz jednego poety nie znając ani reszty dorobku liryka ani epoki, w której tworzył. Tak więc Niemiec świetnie przedstawi promil twórczości/epoki, Polak z kolei będzie miał coś do powiedzenia na temat całej reszty, tylko trochę nieudolnie.
Nauczanie w Niemczech w praktyce
Podobnie jest w innych przedmiotach. Na historii niemiecki program nie przewiduje chronologii, nie wkuwa się prawie żadnych dat ani władców. Bardziej ich interesują podstawy pewnych procesów historycznych, w tym przede wszystkim Oświecenie i systemy totalitarne. Te ostatnie notabene przejawiają się w prawie każdym przedmiocie (!), co według mnie jest przejawem resocjalizacji społeczeństwa po 1945 r. Tak więc lektury – o ile w ogóle są, bo ja to nawet Goethego nie musiałem czytać – opisują różne historie w systemach totalitarnych (III Rzesza, Chiny, ZSRR itp.). Na WOSie nauczyciele przedstawiają różnice między demokracją, a systemem totalitarnym; na historii z kolei szeroko się omawia absolutyzm w kontekście Oświecenia i podstawy systemu socjalistycznego na podstawie byłej NRD. Wszystko to, aby uświadomić młodą generację, iż powtórka z historii jest nie do przyjęcia. Jako smaczek jednak dodam, iż III Rzesza pojawia się wprawdzie, ale II Wojna Światowa z kolei zajęła nam w szkole cztery (!) lekcje, pierwsza prawie miesiąc.
W Niemczech to uczeń decyduje o wyborze przedmiotów
Globalnie rzecz ujmując uczeń w Niemczech otrzymuje możliwość, aby „liznąć” z każdego przedmiotu kilku tematów, które być może go zainteresują, tak aby mógł samodzielnie (!) zgłębić tę wiedzę. Nie otrzyma lektur, skryptów, tabelek itp. Będzie jakiś temat, omówi się go i a nuż się zainteresuje. Prowadzi to do pewnych absurdów – w szkole ani razu nie padło rozgraniczenie na chemię organiczną i nieorganiczną, człowiek z kolei na biologii ograniczył się do omówienia seksualności. Cóż, to przecież najbardziej pragmatyczna część naszego ciała. Cała reszta – serce, płuca, mózg itp. – to kwestia fachowców, lekarzy, którzy również w szkole zainteresowali się biologią i na własną rękę rozpoczęli naukę.
Matura w Niemczech
Idąc o krok dalej dochodzimy do matury w Niemczech. Nie jest to kompendium wiedzy, a jedynie cząstka, którą się wałkuje w dwóch ostatnich klasach. Zresztą już wtedy uczniowie zbierają punkty zamiast ocen, które potem są doliczane do matury…i to również z wykształcenia fizycznego! Tak więc ja przystępowałem do samych egzaminów maturalnych już ze zdaną maturą, jedynie kataklizm mógł to zniweczyć. Same egzaminy maturalne obejmują zazwyczaj wiedzę z 3-5 tematów – jak już wspominałem nauczanych w przeciągu dwóch ostatnich lat. Na egzaminie z kolei uczniowie otrzymują trzy tematy, z którego wybierają jeden. Tak więc nawet przy pięciu tematach matematyka nie kłamie – wystarczy wkuć na pamięć trzy i na pewno jeden będzie na maturze.
A po maturze…
Po zdanej maturze kolej na studia, które nie są wprawdzie tematem tego artykułu, ale działają w bardzo podobny sposób. Wykładowca podaje na pierwszych zajęciach różne możliwości, jak dotrzeć do wiedzy, a potem tydzień w tydzień tylko i wyłącznie referaty studentów. W sumie piękna praca, nieprawdaż? No, tak rzecz jasna jest na seminariach, bo na wykładach to jednak jeszcze wykładowca się liczy, a nie student.
Czy aby jednak matura to automatycznie studia, tak jak u nas w Polsce? Wcale nie! Wielu młodych Niemców decyduje się po maturze na wykształcenie zawodowe wybierając zawód, którego uczą się potem przez kilka lat. Pragmatyzm, nieprawdaż? Rynek pracy już od dawna alarmuje, że studia studiami, ale fach w ręku to podstawa, więc nic dziwnego, że młody Niemiec nierzadko marzy o tym, aby zostać doradcą podatkowym. Przy całym szacunku do tego zawodu, ale ja w młodości miałem bardziej wykwintne marzenia…tyle że ja byłem i jestem idealistą.
Polski uczeń wie, a niemiecki umie
Reasumując można stwierdzić, że polski uczeń wie, a niemiecki umie. Z Polakiem pogadasz, u Niemca widać efekty. Jakże to symboliczne patrząc na gospodarki obu krajów! Ja osobiście cenię sobie wykształcenie w duchu wiedzy ogólnej, studiów w Polsce w życiu bym nie zamienił na studia w Niemczech. Niemniej jednak umiejętności praktyczne w Niemczech się opłacają na rynku pracy, no bo czy komuś po ekonomii jest potrzebny Nietzsche czy Mickiewicz? W pracy może nie, ale w życiu prywatnym fajnie czasami tak pofilozofować. Tak więc mój postulat jest i zawsze będzie, aby połączyć polskie „wkuwanie” z praktycznym nauczaniem Niemców. Mielibyśmy wtedy ludzi wykształconych, którzy potrafią przekazać tę wiedzę i ją zaprezentować.
Rzecz jasna niniejsze przedstawienie bywa krzywdzące zarówno dla jednych, jak i dla drugich, ponieważ znajdziemy Niemca z wiedzą, który nie potrafi przemawiać i odwrotnie Polaka bez wiedzy, który nadrabia świetnym krasomówstwem. Uważam jednak, że zawsze w życiu trzeba kogoś, kto nie tylko kieruje, ale czasami też zmusza, ponieważ nie każdy utalentowany dzieciak potrafi sam z siebie się zmobilizować do nauki, a szkoda! Cóż, a może to naturalna selekcja?
Pod koniec jeszcze tylko jedna uwaga – pisałem ten artykuł z perspektywy kogoś, kto uczęszczał do Gymnasium w Nadrenii Północnej-Westfalii. Niemcy to przeciwieństwo kraju scentralizowanego, więc w każdym kraju związkowym, ba! nawet w wielu miastach, może być zgoła inaczej. Bawarczycy cenią sobie naukę i rozmawiając kiedyś z grupą Bawarczyków nie kryli zdziwienia, że ja, będąc na profilu z niemieckim rozszerzonym, nie musiałem czytać Goethego ani Schillera, abstrahując już od innych sław niemieckiej literatury. Tak więc wszystko zależy od szkoły, tak jak i artykuł zależy od perspektywy piszącego.
Jeśli chcecie się dowiedzieć nieco więcej o niemieckim szkolnictwie, to zachęcamy do lektury: Polskie dziecko w niemieckiej szkole – to musicie koniecznie wiedzieć! oraz System szkolnictwa w Niemczech – wszystko co musisz o nim wiedzieć!.
Ale gościu jesteś wspaniały. Brawo Ty!!! Pozdrawiam i życzę tylko dobrego.
Niemiecka gospodarka jest top, bo jej Ameryka po 2 wojnie światowej pomogła. A skoro Niemcy są tacy wspaniali to czemu tak szanują naszych lekarzy, pielęgniarki i inżynierów skoro sami wszystko tak umią a my tylko wiemy. Czemu nasi murarze postawią dom, położą płytki itd. To jest właśnie wszechstronność a nie wąski punkt widzenia Niemca. W Polsce dzieci od najmłodszych lat siedzą w ławkach uczą się, w Niemczech podstawówka to jeszcze zabawa, stracone 4 lata życia. W pracy też widać Niemców, brak logicznego myślenia i znajdowania rozwiązań. Myślenie szablonowe. Dodać trzeba że poziom nauczania w Niemczech ciągle się pogarsza, azylanci i… Czytaj więcej »
Co do sluzby zdrowia: wielu Niemców emigruje za lepiej płatną praca i lepszymi seiadczeniami socjalnymi np do Skandynawii. Tak powstaje m. in. brak fachowców, ktorych się przyjmuje z Poldki, Czech i innych krajów. Bo nie tylko emigracja zawodowa, ale i zmieniająca die struktura społeczna ulegają i w DE zmianie.
Nie inaczej ma się temat budownictwa czy jakiejkolwiek galezi gospodarki. A ze i Niemcy potrafią, świadczą zlecenia z Dubaj i innych bogatych państw na projektowanie i realizacje przedsięwzięć.
Trochę rozszerzone horyzonty pomagają widzieć na świecie kompleksowo i neutralnie.
Bez przesady…Ile lat po wojnie,a tu wiecznie kto i co!!..Niemcy to solidarny naród i odpowiedzialny! My Polacy zawsze WIEMY LEPIEJ i nie na darmo przylgnęło do nas przezwisko POLACZEK CWANIACZEK 🙁 Taaaa 3xZ w Polskich szkołach i po co?? To nasze dzieci mają ZMARNOWANE dzieciństwo ślęcząc nad książkami, a DZIECIŃSTWO jest tylko RAZ! Namnożyło nam się magistrów bez fachu i wiedzy o życiu 🙁
Masz pojęcie o lewactwie a nie o życiu.
Niemiecka gospodarka to głównie łupy wojenne z lat 39 – 45 i pomoc USA po roku 45. Nie ważne kto wojnę wygrał. Ważne, kto na niej najwięcej nakradł. Tyle w temacie.
To dlaczego Polacy nie kradli jak takie złodzieje ? Może jednak problem leży gdzie indziej .
Chętnie wyjaśnię gdzie.
Bardz ciekawy artykuł. W kwestii studiów – spotkałam się z idealnym połaczeniem praktyki, wszechstronnej wiedzy i samorealizacji – bezpłatne (nadal dla członków EU) studia w Szwecji, chocby taka Uppsala czy Lund. Wystarczy angielski certyfikat B2 i matura zdana, polecam!
Mam porównanie, gdyż studia licencjackie zrobilam w Polce, magisterskie w Szwecji, a od roku mieszkam w Niemczech 🙂
To prawda , łatwo idzie zrobić szkoły w Niemczech. Daleko im do nas . Pozdrawiam .
Smutne takie wypowiedzi.
Gen zdrady i głupoty.
tylu „gieniuszy” Polska wykształciła więc dlaczego wciąż jesteśmy w ogonie cywilizacji? jesteśmy narodem roboli i tego nic nie zmieni przynajmniej nie w tym stuleciu- studenci super uczelni gdzies z konca rankingu nadaja się w 90% do podcierania tyłków i mycia garów tym głupim Niemcom i Angolom- to boli ale taka jest oczywista prawda
tylko psycholog tutaj pomoże, trzymam kciuki.
Stary post, ale skomentuję. Po pierwsze Niemcy są głupi. Brak wiedzy widać i słychać na każdym kroku. Przedszkolaki, pielęgniarki nawet matury nie muszą mieć, tylko szkołę zawodową, w której uczą się jak opiekować się dziećmi (nie nauczać), poziom niższy niż polska wychowawczyni na koloniach. Na poczcie problemy z geografią. W gimnazjum biologia, chemia co dwa lata. Trzeba się uczyć, być aktywnym, prowadzić zeszyt, a na końcu i tak nauczyciel ma rację i może postawić ocenę jaką chce. Moim zdaniem wszystko jest prostsze, żeby ludzie szybko szli do roboty. To napędza gospodarkę. Nie dajcie sobie wmówić, że Wasze dzieci nie nadają… Czytaj więcej »
W punkt. Dzięki
„Czy uniwersum ma granice, nie wiem, ale głupota ludzka jest nieskończona” Albert Einstein
Wybaczcie ale totalnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem że gospodarka w Niemczech jest wynikiem niemieckiej edukacji. Po pierwsze cud gospodarczy po II wojnie światowej, czyli inwestycja łupów wojennych w gospodarkę i pomoc Ameryki. To wystarczyło by przyciągnąć talenty z obcych Państw, które chcą zarobić. Pracując jako programista i współpracując z niemieckimi firmami stykam się najczęściej z…programistami pochodzącymi głównie z Indii i wielu innych krajów. Niemcy to mniejszość w tej branży 🙂
Wykupić, zamknąć, zająć to miejsce. Cały sekret niemieckiej siły.
Chyba pomylka niemiecki uczen umie co? W pracy 99% Niemcow nikt nie umie robic nic poprawnie w 100% . Rzadko kiedy rozumieja za.pierwszym razem. Smiech na sali.
Niemiecki uczeń ani nie wie, ani nie potrafi.
Tyle doświadczenie 🙂
Co za stek bzdur. Po kolei zatem: Niemcy to kretyni. Idioci. Nic nie potrafią zrobić bez procedury. Co się wyuczą – to zrobią, nic ponad to. Jeśli lekarz jest od kolana to od kolana. Jak cię boli łydka to przyjdź kiedy indziej, gdy będzie jego kolega, który zajmuje się łydkami. Gospodarka? Amerykanie dali kasę, Turcy zbudowali. Niemiec co najwyżej potrafi stworzyć procedurę i potem jej przestrzegać. Jeśli procedura przewiduje wrzucanie żydowskich dzieci do pieca – Niemiec to zrobi. Wybór szkoły? Bzdura. Obowiązuje rejonizacja, do przedszkola trzeba dziecko zapisać prawie tuż po urodzeniu bo nie ma miejsc. Po podstawówce to nauczyciel… Czytaj więcej »
Tak,moze i jest lżej w Niemczech,ale nie zniechecaja dzieci do szkoly i nauki,a tak apropos podstawowka tra 6 lat a nie 4,w Polsce jest wysoki poziom nauki,sama uczylam sie w Polsce i wiem ,ale patrząc na moje dzieci,ktore uczą sie w Niemczech to dzieci chetnie sie ucza i ida z usmiechem do szkoly i nauczyciele sa bardziej wyrozumieli i duzo tłumaczą,a w Polsce zadają i się marta z tym fantem.I jeszcze jedna sprawa wszystkie dzieci sa rowne,do szkoly moich dzieci chodza niepelnosprawni i ma wozkach,a szkoła nie jest prywatna!!! I nikt nie wytyka ich palcami jak w Polsce,nasz naròd nigdy… Czytaj więcej »
Jeszcze daleko Polsce do Niemiec pod względem.kultury i nauki miałam dziecko we włoskiej szkole to wiem jak to wygląda i nigdy bym nie dała do polskiej szkoły polski nauczyciel nauczony łapówki brać i prezenty za dobre stopnie a w Niemczech i wloszech nauczyciele darmo pomagaj o dzieciom państwo plac i i to tyle w tym temacie ja już jak 21 lat za granico i nie mam zamiaru wracać w Polsce było jest i Bedzie dziadostwo
Jak wygląda nagła przeprowadzka i zmiana z klasy 2 PLO polskiej oczywiście do Niemczech jeśli chodzi o szkołę? Do której klasy trafię ? Nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji
Co do dyskusji o szkole podstawowej: sorry ale polskie dzieci nie siedzą tylko nad książkami, a dla niemców to nie jest tylko zabawa. Jak można w ogóle takie bzdury pisać? Takie niemieckie dziecko ma na pewno lepsze warunki nauczania niż w Polsce, ale to też nie oznacza, że my jesteśmy ogólnie jacyś gorsi. W tokach nauczania jest po prostu różnica. Owszem, w niemieckich szkołach panuje atmosfera zachęcająca do nauki ale my nie możemz przecież nic na to, że w Polsce tak nie jest i to nie czyni z nas jakiś podludzi. Mimo tego wychodzi masa inteligentnych osób z liceum 😉… Czytaj więcej »
Dziękuję za ten artykuł. Syn chodzi już 6 rok do niemieckiej szkoły, a ja nadal nie ogarniałam tego systemu az do teraz 🙂 pozdrawiam.
Jestem tu już piąty rok i wiedza Niemców jest niska bardzo ograniczona choć można powiedzieć że są fachowcami w jednej dziedzinie nic po za tym. Ale wiedza ogólna to porażka. Niemiec nie ma myśleć, za niego myślą i zadbają urzędnicy, Niemiec ma płacić podatki i nie zadawać żadnych zbędnych pytań. Ma słuchać rozporządzeń i nakazów. Zobaczcie jak posłusznie wykonywali rozkazy podczas wojen.
Tak niemcy wszystko umieją ze sami nic nie potrafią zrobić, do wszystkiego potrzebują instrukcji bo inaczej sobie nie poradzą z prostymi rzeczami 😂😂😂😂
Pracuję z Niemcami i coś mi się wydaje, że autor tego felietonu nieźle fantazjuje. Często nie są w stanie podjąć samodzielnej decyzji. Jeżeli natkną się na jakikolwiek problem. Nawet nie próbują nad nim się zastanowić i go rozwiązać. Po co? Skoro oni mają tylko wykonywać polecenia. Tego uczy niemiecki system szkolnictwa: nie wychylaj się, nie wychodź poza zadane ramy, poddaj się hierarchi organizacyjnej. Niemieckie Berufschule nawet do pięt nie dorównują polskim zawodówkom. Przykład: Pracownik po takiej szkole połączył przewód zerowy (od prądu stałego) z 230 V zmiennym. Efekt spalony falownik. Twierdzenie, że polska szkoła nie uczy samodzielnego myślenia. To dziwne,… Czytaj więcej »
Brak realnego rozeznania, frazesy, bujdy. Dno i wodorosty.