Niemcy: 8 mitów na temat rozliczeń podatkowych!

    Każdego roku miliony Niemców stają przed poważnym zadaniem: muszą rozliczyć się z podatku za ubiegły rok. Dla wielu jest to uciążliwy obowiązek. Ale ten trud się opłaca, nawet jeśli nie trzeba składać deklaracji podatkowej.

    Jednak na temat podatków krąży wiele błędnych informacji, dlatego niektórzy pracownicy wciąż unikają składania zeznań podatkowych. Ponadto, w niektórych przypadkach błędy te mogą prowadzić nawet do kar. W tym artykule przedstawimy najbardziej powszechne mity – nie dajcie się na nie nabrać.

    1. Urzędowi skarbowemu zależy tylko na pieniądzach podatników

    „Nie. Urząd skarbowy jest po prostu po to, aby zarządzać naszymi rozliczeniami podatkowymi, które składamy każdego miesiąca” – wyjaśnia Dennis Konrad, ekspert podatkowy z ExpressTax.

    Jak się okazuje, warto złożyć zeznanie podatkowe. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że około 88 procent pracowników, którzy złożyli deklaracje podatkowe, otrzymało w 2016 roku zwrot podatku. Wyniósł on średnio 1.027 euro. Najczęściej (w 58% przypadków) fiskus zwracał podatnikom kwotę między 100 a 1.000 euro.

    2. Jeśli pracowało się w skróconym wymiarze czasu pracy (niem. Kurzarbeit), trzeba będzie dopłacić różnicę w podatku

    „Jest wiele przypadków, w których konieczna będzie dopłata – ale mogą być też spełnione warunki, których efektem będzie zwrot nadpłaconego podatku” – mówi ekspert podatkowy.

    Zasadniczo, jeśli w danym roku otrzymaliście co najmniej 410 euro Kurzarbeitergeld (świadczenia z tytułu skróconego czasu pracy), w następnym roku będziecie zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Osoby, których to dotyczy, muszą je przesłać do urzędu skarbowego do 31 lipca 2021 roku. Natomiast ci, którzy skorzystają z pomocy doradcy podatkowego, mają czas do 28 lutego 2022 roku.

    3. Jeśli raz złożyło się zeznanie podatkowe, trzeba będzie je składać co roku

    Nie, to założenie jest błędne. „Tylko wtedy, gdy otrzymywało się na przykład świadczenia kompensujące utratę wynagrodzenia, pracowało w skróconym wymiarze czasu pracy (niem. Kurzarbeit) lub wykonywało równocześnie dwie prace, można być zobowiązanym do złożenia deklaracji podatkowej” – wyjaśnia Konrad. W takich przypadkach podatnicy są o tym fakcie powiadamiani przez urząd skarbowy.

    Zeznanie podatkowe muszą także złożyć małżonkowie i zarejestrowane związki partnerskie, jeśli wybrali kombinację klas podatkowych III/V lub IV z czynnikiem. Przynajmniej wtedy, gdy partner należący do klasy podatkowej V pobierał wynagrodzenie.

    Pozostałe osoby nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej. Jednak zdaniem Dennisa Konrada, niemal zawsze opłaca się złożyć zeznanie, zwłaszcza tym podatnikom, którzy nie są zobowiązani do rozliczania się z fiskusem. „To właśnie w takich przypadkach często można uzyskać zwrot od urzędu skarbowego” – dodaje ekspert podatkowy.

    4. Deklaracja podatkowa? Nie mam zielonego pojęcia o podatkach, do tego trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę

    Wielu z nas niepotrzebnie obawia się popełnienia błędów przy wypełnianiu swojego zeznania podatkowego. Rozliczenia można dokonać na różne sposoby. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw podatkowych zazwyczaj warto udać się do doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomagającego przy obliczaniu podatku dochodowego. Jednak dla większości pracowników rozliczanie się z podatków nie jest wcale aż tak skomplikowane. Mogą również samodzielnie sporządzić zeznanie podatkowe. Najczęściej podatnicy decydują się na wypełnienie oficjalnej i darmowej wersji formularza, który następnie składają w formie elektronicznej (Elster).

    Laicy mogą też skorzystać ze specjalnego oprogramowania stworzonego na potrzeby dokonywania rozliczeń podatkowych. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe można wówczas skorzystać ze wskazówek oferowanych przez program. Kompleksowe narzędzia, informacje o aktualnych zmianach w prawie, przykłady z orzecznictwa i materiały video pomogą Wam uzyskać zwrot podatku. Poradzicie sobie nawet bez podstawowej wiedzy z zakresu podatków.

    5. Jeśli nie pracowało się przez cały rok, nie opłaca się składać deklaracji podatkowej

    Wręcz przeciwnie. Właśnie wtedy warto złożyć deklarację podatkową. W tym przypadku magicznym słowem jest „progresywność”. „Jeśli w danym roku podatkowym z Twojej pensji potrącona została zbyt duża kwota, a przepracowałeś mniej niż pełne dwanaście miesięcy, prawie zawsze możesz liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. Sprawdź ponadto, czy nie przekroczyłeś kwoty wolnej od podatku, która wynosi 9.744 euro rocznie”, mówi Konrad. W takim przypadku pracownicy otrzymają nawet zwrot wszystkich zapłaconych podatków. Poza tym można też uzyskać zwrot z tytułu ryczałtu za dojazdy do pracy (niem. Pendlerpauschale) lub za pracę zdalną (niem. Homeoffice-Pauschale).

    6. Urząd skarbowy ma zawsze rację

    Zdarza się, że zwrot podatku okazuje się dużo mniejszy niż oczekiwano. Kto nie chce zaakceptować decyzji urzędu skarbowego o wysokości podatku, może wnieść sprzeciw. Często jest to opłacalne: dwie trzecie wszystkich obywateli odnosi sukces. Niezależne przeglądy decyzji podatkowych wielokrotnie potwierdzają, że urzędy skarbowe popełniają błędy. Podatnicy powinni jednak pamiętać, że termin na złożenie sprzeciwu jest ograniczony – mają na to jeden miesiąc.

    Jeśli urząd skarbowy uzna odwołanie, automatycznie wysyła nową decyzję podatkową. Będą w niej wykazane wszystkie zmiany w stosunku do pierwotnego wymiaru podatku, jak również skorygowana wysokość podatku.

    7. Mogę skorzystać z pomocy przyjaciół przy składaniu zeznania podatkowego

    Niemiecka ustawa o doradztwie podatkowym (niem. Steuerberatungsgesetz, StBerG) dokładnie określa, kto może pomagać w przygotowaniu zeznania podatkowego. Chodzi tu przede wszystkim o określone grupy zawodowe, takie jak doradcy podatkowi, przedstawiciele podatkowi, adwokaci i stowarzyszenia (np. Lohnsteuerhilfeverein). Ale można też przyjąć darmową pomoc od krewnych, np. rodziców, rodzeństwa, dzieci lub partnerów. Jest to uregulowane w §5 niemieckiej ustawy o doradztwie podatkowym. Jeśli natomiast w sporządzaniu zeznania podatkowego pomagają współpracownicy lub przyjaciele, może to być nawet karane jako wykroczenie.

    8. Termin złożenia deklaracji podatkowej i tak już minął

    Każdy, kto przygotowuje zeznanie podatkowe po raz pierwszy, może rozliczyć się z ostatnich czterech lat, a będąc studentem nawet z ostatnich siedmiu lat. „Szczególnie w tym roku mogą skorzystać na tej regulacji ci, którzy w 2020 roku byli zatrudnieni w skróconym wymiarze czasu pracy i którym grozi dopłata różnicy w podatku: jeśli w tegorocznej deklaracji uwzględni się lata poprzednie, ta ewentualna dopłata zwykle zamienia się w zwrot” – mówi Konrad.

    Więcej o rozliczeniu podatkowym w Niemczech przeczytacie tutaj: Rozliczenie podatkowe w Niemczech.

    Źródło: www.focus.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ja nie jan

    To jest wspaniały artykuł!

    Admin

    dzięki 🙂

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x