Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech?

  Każde dziecko mieszkające w Niemczech, które do 30-go czerwca bieżącego roku ukończy szósty rok życia, podlega obowiązkowi szkolnemu (die Schulpflicht) od 1-go sierpnia tego samego roku. Obowiązkowi temu podlegają również dzieci, które szósty rok życia osiągną dopiero do 30-go września bieżącego roku. Dzieci, które nie podlegają temu obowiązkowi, mogą zostać zapisane do szkoły wcześniej, jeśli stwierdzi się u niego dojrzałość szkolną. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek (Antrag auf vorzeitige Einschulung). Rodzice lub opiekunowie tychże dzieci podlegają natomiast obowiązkowi zapisania ich do szkoły (die Schulanmeldungspflicht). Rodzice mogą samodzielnie zdecydować do której szkoły zapiszą swoje dziecko (w obrębie danego regionu). Zdarza się, iż z powodu niewystarczającej ilości wolnych miejsc szkoła odmawia przyjęcia dziecka. W związku z tym często wymaga się podania alternatywnej szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania.

  Zapisanie dzieci przybyłych do Niemiec do szkoły

  Jeśli Wasze dzieci podczas przeprowadzki do Niemiec są w wieku szkolnym, to należy udać się do najbliższej szkoły, gdzie zostanie podjęta decyzja w sprawie rekrutacji. Z reguły dzieci emigrantów, które ze względu na swoje umiejętności językowe nie są jeszcze w stanie stale uczestniczyć w lekcjach szkolnych, otrzymują lekcje próbne. Ich celem jest jak najszybsze włączenie ich do regularnych lekcji szkolnych.

  Jakie dokumenty należy przedłożyć przy zapisywaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

  Aby zapisać dziecko do niemieckiej szkoły należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • Akt urodzenia dziecka
  • Dowód osobisty
  • Pismo zawiadamiające o obowiązku szkolnym (jeśli takowe istnieje) oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy

  Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech?

  Poniżej przedstawiamy przetłumaczony formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech. Jego treść oraz wygląd mogą być w zależności od szkoły różne. Mimo to, większość sformułowań powinna być podobna, więc mamy nadzieję, że poniższe tłumaczenie okaże się pomocne.

  1. Zgłoszenie do przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej
  2. Nazwa szkoły we wspólnym obwodzie szkolnym
  3. Uzasadnienie (np. rodzeństwo)
  4. Informacje o pierwszoklasiście
  5. Imię
  6. Nazwisko
  7. Płeć
  8. Ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość
  9. Data urodzenia
  10. Miejsce urodzenia
  11. Obywatelstwo
  12. Religia (dobrowolnie)
  13. Zaświadczenie
  14. Akt urodzenia
  15. Brak zaświadczenia
  16. Dodatkowe uwagi osoby upoważnionej dotyczące dziecka
  17. Uczęszczało do przedszkola
  18. Życzenie chodzenia dziecka do świetlicy
  19. Udział w następujących zajęciach lekcyjnych
  20. Dodatkowe uwagi (np. leworęczność, choroby przewlekłe, niepełnosprawność, niezbędne leki
  21. Informacje o osobie uprawnionej do opieki
  22. Matka
  23. Ojciec
  24. Inna osoba uprawniona
  25. Zaświadczenie o samodzielnym prawie do opieki
  26. Nazwisko, imię
  27. Ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość (jeśli inne niż adres pierwszoklasisty)
  28. Telefon
  29. Uwaga! Powyższe zgłoszenie nie jest równoznaczne z prawem do uczęszczania dziecka do wymienionej wyżej szkoły. To zostanie potwierdzone w osobnym piśmie.
  30. Niniejszym podpisem potwierdzam/potwierdzamy, iż informacje podane przez nas w części ‘’Dodatkowe uwagi osoby upoważnionej dotyczące dziecka’’ zostały udzielone dobrowolnie
  31. Patrz wyjaśnienie pod formularzem

  Jeśli chodzi o tłumaczenie ostatniego zdania w formularzu („patrz wyjaśnienie pod formularzem”), to mówi ono o tym, iż w przypadku kiedy oboje rodzice posiadają prawo do opieki nad dzieckiem, to zgłoszenie musi zostać koniecznie podpisane przez każdego z nich!

  Co następuje po zameldowaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

  Podczas zameldowania dziecka do szkoły rodzice otrzymają termin na badanie lekarskie, które przeprowadzane jest przez lekarza dziecięcego. Te mają miejsce najczęściej w październiku, grudniu, styczniu lub lutym. Najczęściej wiosną szkoły oferują różnego rodzaju imprezy dla przyszłych uczniów i uczennic, mające na celu zapoznanie ich z placówką. W wielu szkołach mają również miejsce przygotowujące zebrania rodzicielskie. Te odbywają się najczęściej w czerwcu.

  Kiedy w Niemczech wypada pierwszy dzień szkoły i wakacje?

  Tutaj przeczytasz kiedy w Niemczech wypada pierwszy dzień szkoły: Kiedy wypada roczpoczęcie roku szkolnego w Niemczech?, a tutaj kiedy wakacje: Wakacje w Niemczech i wolne od szkoły.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  6 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  6 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Iza

  Czy mozna zapisac dziecko do szkoly w niemczech bez meldunku niemieckiego?
  W czerwcu przeprowadzamy sie do Zgorzelca (Polska) z Kanady, ale zalezy nam aby corka (14 lat) kontynuowala nauke w Niemczech.

  Jak mozna najlepiej ogarnac sprawe szkolnictwa w takiej sytuacji?

  Dodam ze jezyk angielski I polski sa jej podstawowymi jezykami, a niemieckiego dopiero sie uczy, wiec potrzebowalaby klasy integracyjnej…

  Dagmara

  Powiem, że sama jestem zaintetesowana, jak to wygląda w Twoim przypadku. Proszę, powiedz mi, czy udało Ci się zapisać córkę? Ja zapisując dziecko do szkoły, okazywalam meldunek, akt urodzenia europejski, świadectwo szkolne i dowód osobisty. Nie wiem, jak to się ma w przypadku, gdy dziecko na stałe mieszka w Polsce.

  Agnes

  W każdym kraju pesel kraju na pewno. Jak w Szwecji personnumer potrzebny. Ale jak się złożyło papiery o pn. To tylko dostarczyć do szkoły tak jak przedszkola. Tak jak do sfi dla dorosłych .Ja w Polsce jestem zameldowana. Ale do Szwecji przeprowadziłam się w grudniu 2006 roku. I tutaj mam stały meldunek i obywatelstwo szwedzkie też od kwietnia 2018 z dziećmi .Córka Natalka miała 21 miesiące do SZWECJI przyjechała .Teraz ma 18 lat i 6 mięs. Do przedszkola nie jest obowiązkiem. Ale z innych krajów kazali do przedszkola ze względu języka żeby nauczyć się. Niż do familjecentralen .TU mieszkam prawie… Czytaj więcej »

  Ami

  Najlepiej udać się do szkoły i zapytać w sekretariacie.

  Ala

  Mam pytanie.
  Jestem w trakcie pozbawiania praw rodzicielskich i chce z dzieckiem które ma 8 lat i obowiązek szkolny wyjechać do niemiec. Czy jest możliwość zapisania dziecka do szkoły bez orzeczenia sądu jezeli postepowanie dalej trwa. Czekamy na decyzję sadu. Ojciec dziecka i tak sie nim nie interesuje nie łoży na dziecko. Chce poprawić naszą sytuację i chce żeby dziecko uczęszczało do szkoły

  Danuta

  A co kiedy dziecko nie odpowiada ba pytanie i lekarz napisze ,ze dxiecko nie nadaje się jeszcze do szkoły? 6 lat skończy w sierpniu przyszłego roku i dlatego chcemy posłać go do szkoły . Jest nieśmiałe i ma mało kontaktów z dziećmi , tylko w przedszkolu . Z powodu pandemii wszystkie kontakty ograniczyliśmy .

  6
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x