23.05.2020

Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech?

Każde dziecko mieszkające w Niemczech, które do 30-go czerwca bieżącego roku ukończy szósty rok życia, podlega obowiązkowi szkolnemu (die Schulpflicht) od 1-go sierpnia tego samego roku. Obowiązkowi temu podlegają również dzieci, które szósty rok życia osiągną dopiero do 30-go września bieżącego roku. Dzieci, które nie podlegają temu obowiązkowi, mogą zostać zapisane do szkoły wcześniej, jeśli stwierdzi się u niego dojrzałość szkolną. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek (Antrag auf vorzeitige Einschulung). Rodzice lub opiekunowie tychże dzieci podlegają natomiast obowiązkowi zapisania ich do szkoły (die Schulanmeldungspflicht). Rodzice mogą samodzielnie zdecydować do której szkoły zapiszą swoje dziecko (w obrębie danego regionu). Zdarza się, iż z powodu niewystarczającej ilości wolnych miejsc szkoła odmawia przyjęcia dziecka. W związku z tym często wymaga się podania alternatywnej szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zapisanie dzieci przybyłych do Niemiec do szkoły

Jeśli Wasze dzieci podczas przeprowadzki do Niemiec są w wieku szkolnym, to należy udać się do najbliższej szkoły, gdzie zostanie podjęta decyzja w sprawie rekrutacji. Z reguły dzieci emigrantów, które ze względu na swoje umiejętności językowe nie są jeszcze w stanie stale uczestniczyć w lekcjach szkolnych, otrzymują lekcje próbne. Ich celem jest jak najszybsze włączenie ich do regularnych lekcji szkolnych.

Jakie dokumenty należy przedłożyć przy zapisywaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

Aby zapisać dziecko do niemieckiej szkoły należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • Akt urodzenia dziecka
  • Dowód osobisty
  • Pismo zawiadamiające o obowiązku szkolnym (jeśli takowe istnieje) oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech?

Poniżej przedstawiamy przetłumaczony formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech. Jego treść oraz wygląd mogą być w zależności od szkoły różne. Mimo to, większość sformułowań powinna być podobna, więc mamy nadzieję, że poniższe tłumaczenie okaże się pomocne.

1. Zgłoszenie do przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej
2. Nazwa szkoły we wspólnym obwodzie szkolnym
3. Uzasadnienie (np. rodzeństwo)
4. Informacje o pierwszoklasiście
5. Imię
6. Nazwisko
7. Płeć
8. Ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość
9. Data urodzenia
10. Miejsce urodzenia
11. Obywatelstwo
12. Religia (dobrowolnie)
13. Zaświadczenie
14. Akt urodzenia
15. Brak zaświadczenia
16. Dodatkowe uwagi osoby upoważnionej dotyczące dziecka
17. Uczęszczało do przedszkola
18. Życzenie chodzenia dziecka do świetlicy
19. Udział w następujących zajęciach lekcyjnych
20. Dodatkowe uwagi (np. leworęczność, choroby przewlekłe, niepełnosprawność, niezbędne leki
21. Informacje o osobie uprawnionej do opieki
22. Matka
23. Ojciec
24. Inna osoba uprawniona
25. Zaświadczenie o samodzielnym prawie do opieki
26. Nazwisko, imię
27. Ulica, nr domu, kod pocztowy, miejscowość (jeśli inne niż adres pierwszoklasisty)
28. Telefon
29. Uwaga! Powyższe zgłoszenie nie jest równoznaczne z prawem do uczęszczania dziecka do wymienionej wyżej szkoły. To zostanie potwierdzone w osobnym piśmie.
30. Niniejszym podpisem potwierdzam/potwierdzamy, iż informacje podane przez nas w części ‘’Dodatkowe uwagi osoby upoważnionej dotyczące dziecka’’ zostały udzielone dobrowolnie
31. Patrz wyjaśnienie pod formularzem

Jeśli chodzi o tłumaczenie ostatniego zdania w formularzu („patrz wyjaśnienie pod formularzem”), to mówi ono o tym, iż w przypadku kiedy oboje rodzice posiadają prawo do opieki nad dzieckiem, to zgłoszenie musi zostać koniecznie podpisane przez każdego z nich!

Co następuje po zameldowaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

Podczas zameldowania dziecka do szkoły rodzice otrzymają termin na badanie lekarskie, które przeprowadzane jest przez lekarza dziecięcego. Te mają miejsce najczęściej w październiku, grudniu, styczniu lub lutym. Najczęściej wiosną szkoły oferują różnego rodzaju imprezy dla przyszłych uczniów i uczennic, mające na celu zapoznanie ich z placówką. W wielu szkołach mają również miejsce przygotowujące zebrania rodzicielskie. Te odbywają się najczęściej w czerwcu.

Kiedy w Niemczech wypada pierwszy dzień szkoły i wakacje?

Tutaj przeczytasz kiedy w Niemczech wypada pierwszy dzień szkoły: Kiedy wypada roczpoczęcie roku szkolnego w Niemczech?, a tutaj kiedy wakacje: Wakacje w Niemczech 2020 – terminy dla wszystkich landów!.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

3 KOMENTARZE

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Ilość komentarzy
1 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
3 Komentujący
DagmaraAmiIza Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Iza
Gość
Iza

Czy mozna zapisac dziecko do szkoly w niemczech bez meldunku niemieckiego?
W czerwcu przeprowadzamy sie do Zgorzelca (Polska) z Kanady, ale zalezy nam aby corka (14 lat) kontynuowala nauke w Niemczech.

Jak mozna najlepiej ogarnac sprawe szkolnictwa w takiej sytuacji?

Dodam ze jezyk angielski I polski sa jej podstawowymi jezykami, a niemieckiego dopiero sie uczy, wiec potrzebowalaby klasy integracyjnej…

Dagmara
Gość
Dagmara

Powiem, że sama jestem zaintetesowana, jak to wygląda w Twoim przypadku. Proszę, powiedz mi, czy udało Ci się zapisać córkę? Ja zapisując dziecko do szkoły, okazywalam meldunek, akt urodzenia europejski, świadectwo szkolne i dowód osobisty. Nie wiem, jak to się ma w przypadku, gdy dziecko na stałe mieszka w Polsce.

Ami
Gość
Ami

Najlepiej udać się do szkoły i zapytać w sekretariacie.

155,645FaniLubię
3,119ObserwującyObserwuj