polisa.de
    polisa.de

    Gdzie w Niemczech można zdobyć dotację na stworzenie nowego miejsca pracy?

    polisa.de

    Otworzyłeś własną działalność gospodarczą i planujesz zatrudnić pracownika? W Niemczech istnieje kilka możliwości uzyskania środków finansowych na stworzenie nowego miejsca pracy. O tym gdzie możecie o nie zabiegać oraz na co należy zwrócić przy tym uwagę przeczytacie w poniższym artykule.

    Pomoc finansowa na zatrudnienie osób nieatrakcyjnych dla potencjalnego pracodawcy

    Jednym z urzędów, do którego można się zgłosić po pomoc finansową na zatrudnienie pracownika jest urząd pracy (das Arbeitsamt). Urząd pracy wspiera finansowo firmy zatrudniające osoby, którym z różnych powodów ciężej jest znaleźć pracę. Dotacja ta nazywa się „Eingliederungszuschuss bei Vermittlungshemmnissen” i jest uregulowana w § 88 kodeksu prawa socjalnego (das Sozialgesetzbuch). Dotacja może wynieść do 50% procent oferowanego wynagrodzenia i jest wypłacana nie dłużej niż rok czasu. W przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, dotacja może byc wypłacana nawet przez 36 miesięcy, jeśli została przydzielona przed 31 grudnia 2019. Przy zatrudnieniu osób niepełnosprawnych dotacja może wynieść do 70% wynagrodzenia i być wypłacana przez okres 24 miesięcy, a w ekstremalnych przypadkach nawet do 96 miesięcy (osoby mocno upośledzone po 50 roku życia). Po upływie 12 miesięcy wysokość dotacji zmniejsza się każdego kolejnego roku o 10 procent. Bezrobocie potencjalnego pracownika nie jest wystarczającym argumentem na otrzymanie dotacji na jego zatrudnienie. Jego sytuacja musi być na tyle beznadziejna, że bez otrzymania oferty pracy, nie miałby szans na znalezienie zatrudnienia (osoby ze słabym wykształceniem, zarejestrowane przez długi okres czasu jako bezrobotne).

    Dotacja nie jest przyznawana w przypadku zwolnienia pracownika w celu jej uzyskania, bądź jeśli dana osoba była w ostatnich czterech latach zatrudniona w firmie przez okres czasu dłuższy niż trzy miesiące i podlegała obowiązkowi ubezpieczenia.

    Inne możliwości na zatrudnienie pracownika po mniejszych kosztach

    Szczególnie na początku działalności gospodarczej, kiedy krąg klientów nie jest jeszcze specjalnie duży, a dochody nie pozwalają na zatrudnienie pełnoetatowego współpracownika, możliwość zatrudnienia pomocnika po mniejszych kosztach jest dobrym sposobem na rozkręcenie interesu bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. W Niemczech istnieje kilka możliwości zatrudnienia pracownika po mniejszych kosztach.

    Minijob

    Osoby zatrudnione w ramach tak zwanego „Minijob” zarabiają poniżej 400 euro miesięcznie. W tym wypadku pracownik nie musi uiszczać składki na ubezpieczenie społeczne, a pracodawca odprowadza 30 procent aktualnej stawki tytułem ryczałtu do centrali „Minijob”. Na 30 procent opłaty składa się 13 procent na ubezpieczenie zdrowotne, 15 procent na ubezpieczenie emerytalne oraz 2 procent na podatek od wynagrodzenia.

    Osoby z niskimi zarobkami

    Zgodnie z ustawą osoby z niskimi zarobkami, to osoby których wynagrodzenie mieści się pomiędzy 401 a 800 euro. Pracodawca zatrudniający osoby zarabiające do 800 euro płaci jedynie maksymalnie około 21 procent od wysokości wynagrodzenia jako podatek od dochodu. Osoby zarabiające od 401 euro muszą zapłacić 4 procent od wysokości wynagrodzenia. Stawka ta zwiększa się wraz z wzrastającym wynagrodzeniem i wynosi do około 21 procent w przypadku wynagrodzenia wynoszącego 800 euro.

    Zatrudnienie studentów

    Studenci to wyjątkowo interesująca grupa, jeśli chodzi o potencjalnych pracowników. Studenci nie podlegają bowiem obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, zdrowotnego oraz ubezpieczenia na opiekę, w związku z czym zatrudnienie studenta wiąże się z mniejszymi kosztami. Jeśli dany student otrzymuje mniej niż 400 euro wynagrodzenia, to jest zwolniony z płacenia ubezpieczenia emerytalnego. W przypadku zatrudniania studentów ważne jest posiadanie aktualnej kopii imatrykulacji. Studenci nie mogą jednak pracować więcej niż 20 godzin w tygodniu, gdyż w przeciwnym razie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x