Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, czyli zabierz ze sobą polisę i nie wracaj do Polski z bólem zęba

  Praca w Niemczech – czy to sezonowa czy tymczasowa cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Wolnych etatów za zachodnią granicą nie brakuje, a i my cieszymy się wśród naszych sąsiadów opinią rzetelnych i sumiennych pracowników. Warto jednak przed wyjazdem do pracy w Niemczech pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Pracownicy sezonowi czy tymczasowi zazwyczaj nie posiadają żadnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech. Dlatego trzeba wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale musimy pamiętać, że nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia. Sprawdziliśmy zatem, co zapewnia EKUZ, a za co trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

  Praca sezonowa w Niemczech a ubezpieczenie w Polsce, czyli co gwarantuje EKUZ?

  Najpierw trzeba zacząć od tego, czym w ogóle jest EKUZ. Stanowi ona potwierdzenie posiadania uprawień do korzystania z usług publicznej służby zdrowia w Polsce oraz na terenie krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Brak tego dokumentu lub certyfikatu zastępczego jest równoznaczny z koniecznością opłacania wszystkich świadczeń medycznych. Na stronie polskiego NFZ czytamy, że EKUZ zapewnia bezpłatne świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne. Mało tego – pomoc medyczna w ramach EKUZ może zostać udzielona tylko i wyłącznie w placówkach, które mają podpisany kontrakt z jedną z niemieckich kas chorych:

  • lokalną (AOK)
  • pracowniczą (BKK)
  • zastępczą (BEK, DAK i innych)
  • cechową (IKK)
  • rolniczą
  • morską

  W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem właśnie w tych placówkach można szukać wsparcia. Informacji udziela też instytucja łącznikowa, czyli Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA).

  Czego nie gwarantuje EKUZ?

  Na przygotowanej przez NFZ liście można sprawdzić, za co w Niemczech trzeba płacić z własnej kieszeni, nawet posiadając EKUZ. Wymienione zostały takie świadczenia medyczne, jak:

  • leczenie szpitalne (koszt 10 EUR za jeden dzień pobytu w szpitalu, cały pobyt nie może być dłuższy niż 28 dni w ciągu roku)
  • świadczenia ponadstandardowe niewchodzące w zakres pomocy niezbędnej do ratowania życia, np. leczenie przez ordynatora, wybrane usługi specjalistów, np. leczenie stomatologiczne niektórych zębów itp.
  • leki i materiały opatrunkowe wystawiane na receptę (10% ceny, nie mniej niż 5 EUR, ale nie więcej niż 10 EUR)
  • środki lecznicze (opłata za wystawienie recepty w wysokości 10 EUR plus 10% ceny)

  Z wyżej wymienionych płatności za świadczenia medyczne zwolnione są tylko kobiety w ciąży oraz dzieci do 18 roku życia. Wszystkie pozostałe usługi udzielane w prywatnych gabinetach, szpitalach czy klinikach również nie są refundowane.

  Zwrot kosztów w ramach EKUZ (dotyczy także osób niepełnoletnich i kobiet ciężarnych) nie obejmuje również:

  • transportu sanitarnego do szpitala na terytorium Niemiec – pacjent jest zobowiązany do uiszczenia dopłaty wynoszącej 10% płatności za transport (ale nie mniej niż 5 EUR i nie więcej niż 10 EUR), koszty przewozu są zwracane tylko w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach
  • transportu pacjenta do Polski – całość kosztów pokrywa pacjent

  Ubezpieczenia w Niemczech dla pracowników sezonowych – kto powinien je wykupić?

  Jak zatem można zauważyć – sam EKUZ nie wystarczy dla osoby, która wyjeżdża do pracy w Niemczech i ma zamiar tam spędzić parę miesięcy. W tym czasie może się wydarzyć wszystko, zwłaszcza, jeśli pracuje się fizycznie. Chyba nie warto ryzykować własnego zdrowia, płacić słone rachunki za opiekę medyczną albo przyjeżdżać do kraju z bólem zęba czy inną błahostką, która przeszkadza nam w pracy, ale nie zagraża życiu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia pracy za granicą przeznaczonego dla osób zatrudnionych poza granicami Polski. Ubezpieczenie takie powinno gwarantować zwrot minimum 20 000 EUR przeznaczonych na koszty leczenia w Niemczech.

  Zwykle w takiej polisie towarzystwa ubezpieczeniowe dodają również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Assistance (całodobowe wsparcie informacyjne czy finansowe, w zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) czy ubezpieczenie od odpowiedzialności w życiu prywatnym. Niektóre firmy oferują rozszerzenie dla osób pracujących fizycznie – ponieważ wzrasta ryzyko wypadku w pracy. Można też ubezpieczyć swój bagaż czy sprzęt elektroniczny.

  Koszt ubezpieczenia do pracy sezonowej w Niemczech

  Trudno tutaj wskazać jedną, konkretną cenę. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od zakresu pakietu, jaki obejmuje polisa. Są ubezpieczenia, które oferują więcej opcji, np. wspomniane rozszerzenie o pracę fizyczną. Ważny jest też czas, jaki spędzi się za granicą. Przykładowo trzymiesięczne ubezpieczenie, w skład którego wchodzą koszty leczenia, Assistance i NNW to około 100-200 zł. Szczegółowe informacje na temat ubezpieczeń dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę i kosztów takich polis można zaleźć na blogu ubezpieczeniepracyzagranica.pl.

  Pracuj w Niemczech, ubezpiecz się w Polsce

  Warto zainwestować w ubezpieczenie pracy w Niemczech. Bo nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Jasne, poważne problemy zdrowotne zdarzają się rzadko, ale skąd wiemy, że akurat one nas nie dopadną wtedy gdy będziemy za granicą? Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. A prawdopodobieństwo bólu zęba, złamanej ręki czy innych mniejszych bądź większych dolegliwości jest wysokie. I co, będziemy z każdym nierefundowanym przypadkiem wracać do Polski? Więcej wydamy na benzynę lub bilet niż na polisę. Lepiej myśleć przyszłościowo i zainwestować w ubezpieczenie.

  Autor: Magdalena Kajzer, ubezpieczeniepracyzagranica.pl

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anna

  A co ze studentami ?

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x