Więcej

  Niemcy: Czy zaświadczenie lekarskie należy zawsze wysłać do ubezpieczalni?

  Katar, kaszel i gorączka to bardzo nieprzyjemne objawy, które powodują, że pracownik powinien pozostać w domu i wyleczyć chorobę, zamiast przychodzić do pracy. Najpóźniej w trzecim dniu niedyspozycji pracownicy potrzebują zwolnienia lekarskiego, które muszą dostarczyć pracodawcy.

  W Niemczech każdy pracownik w przypadku choroby otrzymuje od lekarza kilka dokumentów. Lekarz po przeprowadzeniu badania i konsultacji wystawia zaświadczenie o niezdolności do pracy (niem. Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung, w skrócie AU) w czterech egzemplarzach – jedno „żółte zaświadczenie”, które przeznaczone jest dla pracodawcy, jedno dla gabinetu lekarskiego, jedno dla pracownika i jedno dla kasy chorych. Czy rzeczywiście każde zaświadczenie należy przesłać do kasy chorych? Jakie konsekwencje grożą pracownikom, którzy nie dostarczą dokumentu?

  Czy zwolnienie lekarskie w Niemczech zawsze należy wysłać do kasy chorych?

  Tak, pracownicy w Niemczech zawsze powinni dostarczyć Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung do swojej ubezpieczalni. W ten sposób pracownicy zabezpieczają swoje prawo do zasiłku chorobowego. Te wypłacane są przez kasy chorych w przypadku chorób trwających dłużej niż sześć tygodni. Wcześniej to pracodawca gwarantuje wypłatę wynagrodzenia.

  Kiedy należy przekazać dokumenty kasie chorych?

  Orzeczenie o niezdolności do pracy należy złożyć w kasie chorych jak najszybciej, jednak nie później niż tydzień od daty otrzymania zwolnienia od lekarza. Okres ten jest ustalony w Kodeksie Ubezpieczeń Społecznych (§ 49 ust. 1 nr 55 SGB V). Właściwy dokument można rozpoznać, po informacji na nim zawartej: „do złożenia do kasy chorych” (niem. zur Vorlage bei der Krankenkasse).

  Co się stanie, jeśli pracownik zapomni wysłać dokumenty do kasy chorych?

  Warto zaznaczyć, że nie powinno się zaniedbywać tego typu kwestii formalnych. Niewysłanie zaświadczenia może się wiązać z utratą prawa do zasiłku chorobowego. Po wysłaniu i otrzymaniu przez kasę chorych dokumentu, ta automatycznie sprawdzi, czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego i czy zaświadczenie zostało dostarczone na czas.

  W jaki sposób należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza do ubezpieczalni?

  Najłatwiejszym sposobem dostarczenia zwolnienia do kasy chorych jest wysłanie go pocztą. Najpopularniejsi ubezpieczyciele mają najczęściej w tym celu wyznaczony konkretny adres. Z łatwością można znaleźć go na stronie internetowej ubezpieczalni, w której jesteśmy ubezpieczeni. Jednak eksperci ds. praw pracowniczych zalecają przesłanie kopii listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, ponieważ zdecydowanie ułatwia to dalsze procedury, jeśli list zaginie na poczcie lub podczas dostawy.

  Wielu ubezpieczycieli w Niemczech oferuje także przesłanie niezbędnego dokumentu online. Wszystkie niezbędne informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej Waszej kasy chorych. Istnieje również możliwość osobistego dostarczenia zwolnienia do najbliższego oddziału ubezpieczyciela.

  Zniesienie obowiązku w 2021 roku

  Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek dostarczenia zwolnienia do kasy chorych zostanie w Niemczech zniesiony jesienią 2021 roku. Od tego czasu pracownicy nie będą zobowiązani do informowania ubezpieczyciela o zwolnieniu chorobowym.

  Źródło: www.merkur.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Hhhh

  To jak się dowie ubezpieczyciel od jesieni 2021 że jestem chory?

  MaK

  Spokojnie będzie wiedział . eAU (elektronische Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung ) wchodzi od 01.10.2021 ale lekarze powinni jeszcze obok eAU wystawić także papierowe do czerwca 2022 .
  W PL to kolega miał w zeszłym roku ( 2020 )problem aby mu lekarz wydrukował zwolnienie bo potrzebował tutaj do DE bo ponoć tylko elektroniczne wystawiają teraz .

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x