Czy w Niemczech każdemu pracownikowi przysługuje taki sam wymiar urlopu?

  Istnieje pewna minimalna ilość dni urlopu, przysługująca każdemu pracownikowi w Niemczech, o czym przeczytacie w naszym obszernym poradniku tutaj. Jednak, jeśli Wasz kolega bierze więcej dni wolnych niż cała reszta w firmie, to słusznie nasuwa się pytanie: jak to jest możliwe?

  W Niemczech można wnioskować o większy wymiar urlopu niż minimalny

  20, 27 czy 30 dni urlopu? Czy wszyscy pracujący w jednej firmie mogą skorzystać z takiego samego wymiaru urlopu? Peter Meyer, prawnik z Berlina, specjalizujący się w prawie pracy tłumaczy: „Zasadniczo ilość wolnych dni powyżej obowiązującego minimum to sprawa indywidualna każdego pracownika. Jeśli np. dana osoba pracowała w firmie, gdzie miała do dyspozycji 30 dni urlopu, to zmieniając pracę, może zażądać od nowego pracodawcy również takiej ilości dni urlopowych, a on może wyrazić na to zgodę.” Dotyczy to także miejsc pracy, gdzie przyjęte jest standardowo 25 dni urlopu. Szczególnie specjaliści, którzy są bardzo pożądani na rynku pracy, mają tu duże możliwości negocjacji.

  Jeśli natomiast w firmie istnieje rada zakładowa, próbuje ona wyrównać wszelkie dysproporcje, jeśli chodzi o wymiar urlopu, w ramach swojego prawa do współdecydowania w kwestiach urlopowych.

  Uwaga na dyskryminację ze względu na wiek

  Inaczej sytuacja się przedstawia w firmach, w których zastosowanie mają układy zbiorowe. Peter Meyer wyjaśnia: „Układy zbiorowe zazwyczaj przewidują dla wszystkich grup pracowników taki sam wymiar urlopu. Raczej nie ma zróżnicowanej ilości dni wolnych ze względu na to, w jakiej grupie zarobkowej znajduje się dana osoba.”

  W niektórych firmach funkcjonuje też taka zasada, że osobom, które mają już długi staż pracy, przysługuje też większa liczba dni urlopowych. Ale jak dodaje specjalista, działający w ramach Wspólnoty ds. Prawa Pracy Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników (DAV): „Jest to dość kontrowersyjne, ponieważ takie przepisy można interpretować jako dyskryminujące ze względu na wiek.”

  Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności wtedy, gdy ilość dni urlopu zwiększa się co 2-3 lata pracy w firmie. Dlatego takie regulacje, które jeszcze dziesięć lat temu były dość mocno rozpowszechnione, nawet w układach zbiorowych, teraz spotyka się bardzo rzadko.

  Urlop należy wykorzystać w bieżącym roku kalendarzowym

  Należy przyjąć, że w Niemczech obowiązuje następująca zasada: pracownicy przy założeniu 6-dniowego tygodnia pracy mają prawo do minimum 24 dni urlopu rocznie. W przypadku 5-dniowego tygodnia pracy jest to minimum 20 dni. Zgodnie z prawem, urlop musi być wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym. Przeniesienie niewykorzystanych dni urlopowych na przyszły rok stanowi wyjątek i należy o to wnioskować u pracodawcy.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x