14.08.2020

Czy w Niemczech każdemu pracownikowi przysługuje taki sam wymiar urlopu?

Ostatnio dodane

Niemieccy pracodawcy żądają podwyższenia wieku emerytalnego do 70 lat!

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, składki na ubezpieczenie społeczne znacznie wzrosną w nadchodzących latach. Do takiego wniosku doszła...

15.08. obchodzone jest Wniebowzięcie NMP. Oto gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy!

15 sierpnia katolicy na całym świecie obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (niem. Mariä Himmelfahrt). Również w Niemczech najbliższa...

Akcja bawarskiej policji skierowana przeciwko osobom bez masek

W czwartek, 13 sierpnia, policjanci na terenie całej Bawarii, przeprowadzają kontrole przestrzegania obowiązku noszenia masek w autobusach i pociągach....

Niemcy: Wynajęcie mieszkania w co drugim dużym mieście na granicy możliwości finansowych rodzin!

Wynajęcie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami w wielu dużych niemieckich miastach – stanowi to duże wyzwanie dla rodzin....

Istnieje pewna minimalna ilość dni urlopu, przysługująca każdemu pracownikowi w Niemczech, o czym przeczytacie w naszym obszernym poradniku tutaj. Jednak, jeśli Wasz kolega bierze więcej dni wolnych niż cała reszta w firmie, to słusznie nasuwa się pytanie: jak to jest możliwe?

W Niemczech można wnioskować o większy wymiar urlopu niż minimalny

20, 27 czy 30 dni urlopu? Czy wszyscy pracujący w jednej firmie mogą skorzystać z takiego samego wymiaru urlopu? Peter Meyer, prawnik z Berlina, specjalizujący się w prawie pracy tłumaczy: „Zasadniczo ilość wolnych dni powyżej obowiązującego minimum to sprawa indywidualna każdego pracownika. Jeśli np. dana osoba pracowała w firmie, gdzie miała do dyspozycji 30 dni urlopu, to zmieniając pracę, może zażądać od nowego pracodawcy również takiej ilości dni urlopowych, a on może wyrazić na to zgodę.” Dotyczy to także miejsc pracy, gdzie przyjęte jest standardowo 25 dni urlopu. Szczególnie specjaliści, którzy są bardzo pożądani na rynku pracy, mają tu duże możliwości negocjacji.

Jeśli natomiast w firmie istnieje rada zakładowa, próbuje ona wyrównać wszelkie dysproporcje, jeśli chodzi o wymiar urlopu, w ramach swojego prawa do współdecydowania w kwestiach urlopowych.

Uwaga na dyskryminację ze względu na wiek

Inaczej sytuacja się przedstawia w firmach, w których zastosowanie mają układy zbiorowe. Peter Meyer wyjaśnia: „Układy zbiorowe zazwyczaj przewidują dla wszystkich grup pracowników taki sam wymiar urlopu. Raczej nie ma zróżnicowanej ilości dni wolnych ze względu na to, w jakiej grupie zarobkowej znajduje się dana osoba.”

W niektórych firmach funkcjonuje też taka zasada, że osobom, które mają już długi staż pracy, przysługuje też większa liczba dni urlopowych. Ale jak dodaje specjalista, działający w ramach Wspólnoty ds. Prawa Pracy Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników (DAV): „Jest to dość kontrowersyjne, ponieważ takie przepisy można interpretować jako dyskryminujące ze względu na wiek.”

Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności wtedy, gdy ilość dni urlopu zwiększa się co 2-3 lata pracy w firmie. Dlatego takie regulacje, które jeszcze dziesięć lat temu były dość mocno rozpowszechnione, nawet w układach zbiorowych, teraz spotyka się bardzo rzadko.

Urlop należy wykorzystać w bieżącym roku kalendarzowym

Należy przyjąć, że w Niemczech obowiązuje następująca zasada: pracownicy przy założeniu 6-dniowego tygodnia pracy mają prawo do minimum 24 dni urlopu rocznie. W przypadku 5-dniowego tygodnia pracy jest to minimum 20 dni. Zgodnie z prawem, urlop musi być wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym. Przeniesienie niewykorzystanych dni urlopowych na przyszły rok stanowi wyjątek i należy o to wnioskować u pracodawcy.

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x