Niestety coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Wiąże się to nie tylko z olbrzymim stresem, ale też dużymi kosztami. Powstaje więc pytanie, czy można się uchronić przed kosztami sądowymi związanymi ze sprawą rozwodową?

Czy ubezpieczenie ochrony prawnej obejmuje koszty rozwodu?

W Niemczech do rozwodu dochodzi w wyniku formalnego postępowania sądowego przed sądem rodzinnym właściwym dla miejsca zamieszkania. Postępowanie rozwodowe podlega opłatom ustawowym, które składają się z kosztów sądowych i kosztów obsługi prawnej. Czy koszty te pokrywa ubezpieczenie ochrony prawnej?

Niestety nic w życiu nie jest za darmo, a już na pewno nie rozwód. Koszty postępowania rozwodowego to jak już wspomnieliśmy, koszty sądowe, jak i koszty prawnika. Wniosek rozwodowy składa w sądzie prawnik, więc nie da się całkowicie obejść tych kosztów. Można je jedynie zredukować o połowę, jeśli tylko jeden z małżonków skorzysta z usług prawniczych, a rozwód jest za porozumieniem stron.

Większość ubezpieczeń ochrony prawnej pokrywa tylko koszty pierwszego doradztwa.
Ubezpieczenia ochrony prawnej w Niemczech z reguły nie obejmują kosztów sądowego postępowania rozwodowego. Prawie wszystkie ubezpieczenia wykluczają to ze swoich polis. Ubezpieczenia pokrywają z reguły jedynie koszty pierwszego pozasądowego doradztwa ze strony prawnika. Należy jednak zauważyć, że te pierwsze konsultacje prawne ograniczają się do ogólnej wstępnej oceny przed procesem rozwodowym. Ubezpieczenie nie obejmuje już dalszego doradztwa, korespondencji czy kroków sądowych.

Koszty pierwszej porady prawnika są ograniczone ustawowo

Koszty pierwszej porady prawnika i tak ograniczone są ustawowo do 190 euro netto plus podatek VAT. Tak więc perspektywa zwrotu kosztów związanych z konsultacją prawniczą to tak naprawdę bardzo niewiele. Jeśli faktycznie sprawy zajdą już tak daleko, że dojdzie do rozwodu, wtedy jest to znikoma pomoc dla osoby ubezpieczonej. Należy się niestety liczyć z tym, że zdecydowaną większość kosztów postępowania rozwodowego trzeba będzie ponieść samemu.

Które ubezpieczenie ochrony prawnej w Niemczech wybrać?

Jak na razie, tylko jedno ubezpieczenie ochrony prawnej oferuje w Niemczech pokrycie pełnych kosztów związanych z sądowym postępowaniem rozwodowym. Pokrywa więc zarówno koszty sądowe, jak i obsługi prawnej. Mowa o ubezpieczeniu ARAG – oferuje ono nie tylko pomoc w sprawach rozwodowych, ale również alimentacyjnych. Małżeńska ochrona prawna obejmuje w ARAG „sprawy z zakresu prawa rodzinnego związane z separacją, rozwodem lub skutkami rozwodu”. Przy czym ubezpieczenie pokrywa koszty sądowe i prawnicze do wartości 30.000 euro w przypadku rozwodu. Na Dojczland.info możecie porównać inne oferty niemieckich ubezpieczycieli i zawrzeć ubezpieczenie ochrony przez internet lub dowiedzieć się więcej na temat tego ubezpieczenia:

Ubezpieczenie ochrony prawnej w Niemczech (Rechtsschutzverischerung)

Czy warto zawrzeć takie ubezpieczenie?

Przed zawarciem ubezpieczenia ochrony prawnej ARAG należy dokładnie sprawdzić i obliczyć, czy biorąc pod uwagę wszystkie koszty ubezpieczeniowe, rzeczywiście się to opłaca.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika