Niemcy: Co zrobić, jeśli jedna ze stron nie chce się pojawić na rozprawie rozwodowej?

  Większość rozwodów odbywa się polubownie. Oprócz tego mają również miejsce rozwody sporne. W takich przypadkach jedna ze stron najczęściej odmawia stawiennictwa na sprawie rozwodu. Co można w takiej sytuacji zrobić?

  Co się stanie, jeśli jedna ze stron nie stawi się na sprawie rozwodowej w Niemczech?

  Zdarza się, że dla niektórych osób pojawienie się w sądzie na rozprawie rozwodowej jest niemożliwe z przyczyn osobistych. Jeśli jedna ze stron nie stawi się na rozprawę ustną (data rozwodu), sąd rodzinny nie może wstępnie rozstrzygnąć sprawy rozwodowej w tym terminie. To opóźnia całą procedurę. Zasadniczo sąd nie rozstrzyga w sprawie pozwu rozwodowego w przypadku nieobecności jednej ze stron. Sąd rodzinny zawsze nakazuje osobiste stawiennictwo obojga małżonków na rozprawie rozwodowej. Nie wystarczy być reprezentowanym przez adwokata. Jednak istnieje kilka wyjątków od tej reguły, o czym przeczytacie nieco niżej.

  Koszty niestawienia się na sprawę rozwodową w Niemczech

  Jeżeli jedna ze stron nie stawi się przed sądem rodzinnym na rozprawie, ten obciąży ją kosztami poniesionymi w związku z jej nieobecnością. Ponadto sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 1000 euro. Nie trzeba się jednak obawiać wydania nakazu zatrzymania, ponieważ ten nie jest wydawany w procesach przed sądem rodzinnym.

  W przypadku jeśli jedna ze stron kilkukrotnie nie stawi się na rozprawie, sąd rodzinny może zarządać przyprowadzenie przed jego oblicze brakującej osoby. W tej sytuacji osoba ta jest odbierana przez policję w domu i stawiana przed sądem w dniu rozprawy.

  Istnieją nieliczne wyjątki

  Tylko w nielicznych wyjątkach sąd może zrezygnować z osobistego stawiennictwa jednej ze stron. Może tak być na przykład w przypadku, gdy pozwany był kilkakrotnie nieobecny bez usprawiedliwienia i może to być interpretowane jako potwierdzenie rozpadu małżeństwa.

  Wyjątki od osobistego stawiennictwa

  Tylko kilka wyjątków od osobistego stawiennictwa jest uznawanych przez sąd. Na przykład, małżonek może złożyć wniosek o niestawiennictwo w dniu rozwodu z powodów zdrowotnych. Ale wtedy musi to być poważne uszkodzenie zdrowia. Podobnie, jeśli małżonek mieszka bardzo daleko od miejsca jurysdykcji, wymóg osobistej obecności może zostać zniesiony. W takim przypadku rozprawa będzie prowadzona przez sędziego w sądzie w miejscu zamieszkania małżonka lub w sądzie, do którego łatwiej jest mu dotrzeć (§ 128 ust. 3 FamFG).

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x