Prawo do urlopu w Niemczech? Co musisz wiedzieć i jak to obliczyć!

  Każda osoba pracująca w Niemczech ma prawo do określonej liczby dni płatnego urlopu w roku. Prawo do urlopu reguluje w Niemczech federalna ustawa o urlopie (niem. das Bundesurlaubsgesetz). Ustawa przewiduje aktualnie minimum 24 dni urlopu w roku w przypadku 6-dniowego tygodnia pracy oraz analogicznie 20 dni urlopu rocznie w przypadku 5-dniowego tygodnia pracy. Należy zwrócić uwagę, iż ilość przepracowanych w danym dniu roboczym godzin nie gra roli. Pod uwagę bierze się bowiem wyłącznie ilość przepracowanych dni. Więcej dni urlopu w roku przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy odpowiednie ustalenia zostały zapisane w umowie o pracę (niem. der Arbeitsvertrag), bądź w zbiorowym układzie pracy (niem. der Tarifvertrag).

  (Dla zainteresowanych: Święta oraz dni wolne w Niemczech)

  Jak obliczyć ustawową liczbę dni urlopu w Niemczech?

  Jak wspomnieliśmy wyżej, ustawa przewiduje 24 dni urlopu w Niemczech w przypadku 6-dniowego tygodnia pracy. Ilość dni urlopu obliczana jest analogicznie:

  • 5-dniowy tydzień pracy: 24 ustawowe dni pracy mnożymy przez faktyczną ilość przepracowanych dni w tygodniu (w tym wypadku 5 dni), a wynik dzielimy przez 6 dni pracy, które zakłada ustawa. Daje nam to 20 ustawowych dni urlopu w roku.
  • 4-dniowy tydzień pracy: 24×4/6=16, co oznacza, że w przypadku 4-dniowego tygodnia pracy przysługuje 16 dni urlopu w roku.
  • 3-dniowy tydzień pracy: 24×3/6=12 dni urlopu w roku w przypadku 3-dniowego tygodnia pracy.
  • 2-dniowy tydzień pracy: 24×2/6=8 dni urlopu w roku w przypadku 2-dniowego tygodnia pracy.
  • 1-dniowy tydzień pracy: 24×1/6=4 dni urlopu w roku w przypadku 1-dniowego tygodnia pracy.

  Jak obliczyć roczną liczbę dni urlopu w Niemczech, jeśli w firmie istnieją wewnętrzne regulacje dotyczące urlopu?

  Poniżej przedstawiamy trzy obliczenia, na podstawie których postaramy się Wam wytłumaczyć, jak obliczyć dni urlopu w Niemczech, w zależności od tego, ile macie ich zapisanych w umowie o pracę.

  Przykład 1

  Załóżmy, że osoba A pracuje pięć dni w tygodniu po 4 godziny dziennie. Firma, gdzie zatrudniona jest osoba A, przewiduje 30 dni urlopu w roku w przypadku osób zatrudnionych na pełny etat (5-dniowy tydzień pracy). Osobie A przysługuje zatem 30 dni urlopu: 30×5/5=30.

  Przykład 2

  Załóżmy, że osoba D pracuje trzy dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Firma, gdzie zatrudniona jest osoba D przewiduje, 30 dni urlopu w roku w przypadku osób zatrudnionych na pełny etat (5-dniowy tydzień pracy). Osobie D przysługuje zatem 18 dni urlopu: 30×3/5=18.

  Przykład 3

  Załóżmy, że osoba C pracuje 3 dni w tygodniu po 8 godzin i 2 dni w tygodniu po 3 godziny. Firma, gdzie zatrudniona jest osoba C, przewiduje 30 dni urlopu w roku w przypadku osób zatrudnionych na pełny etat (5-dniowy tydzień pracy). Osobie C przysługuje zatem 30 dniu urlopu w roku: 30×5/5=30.

  Ile dni urlopu przysługuje w Niemczech osobom nowo zatrudnionym?

  W Niemczech często powielane jest błędne przekonanie, iż w okresie próbnym (najczęściej pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy) pracownikowi nie należy się żaden urlop. Twierdzenie to jest błędne, gdyż zgodnie z piątym paragrafem ustawy urlopowej (§ 5 BUrlG) za każdy przepracowany miesiąc przysługuje 1/12 urlopu rocznego. Pracodawca może go odmówić tylko, jeśli ma ku temu podstawy. Oznacza to, że w pierwszym półroczu od zatrudnienia ilość dni urlopu zwiększa się proporcjonalnie do przepracowanych dni:

  • Po dwóch przepracowanych tygodniach przysługuje 1 dzień urlopu.
  • Po przepracowanym miesiącu przysługują 2 dni urlopu.
  • Po przepracowanych 2,5 miesiącach przysługuje 5 dni urlopu.

  Wraz z początkiem 7 miesiąca od zatrudnienia, pracownikowi przysługuje pełna ilość dni urlopu przewidzianych w ustawie, bądź uregulowanych w statucie firmy.

  Prawo do urlopu dla osób niepełnoletnich?

  Jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie, to mogą one liczyć na dłuższy urlop. Poniżej przedstawiam ile dni urlopu rocznie przysługuje osobom niepełnoletnim:

  • Osobom w wieku 16 lat przysługuje 30 dni urlopu w roku.
  • Osobom w wieku 17 lat przysługuje 27 dni urlopu w roku.
  • Osobom w wieku 18 lat przysługuje 25 dni urlopu w roku.

  Osoby niepełnoletnie zatrudnione w górnictwie mogą liczyć na dodatkowy urlop w wysokości trzech dni.

  Co zrobić jeśli niemiecki pracodawca odmawia udzielenia urlopu?

  Niemieccy pracodawcy muszą generalnie uwzględnić życzenie pracownika co do urlopu. Mogą go jednak odmówić, jeśli istnieją ku temu ważne powody, jak na przykład wzrost zamówień, albo pierwszeństwo innych pracowników w tej kwestii, np. tych którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym.

  Jeśli posiadacie dzieci w wieku szkolnym, a pracodawca mimo to odmawia udzielenia urlopu w okresie wakacji, można spróbować z nim porozmawiać, np.:

  Unter sozialen Gesichtspunkten und aufgrund der Tatsache, dass ich schulpflichtige Kinder habe, müsste mein Urlaubswunsch vorrangig betrachtet werden. Wieso wird er mir trotzdem verweigert?

  Tłumaczenie: Biorąc pod uwagę aspekt socjalny oraz fakt, iż posiadam dzieci w wieku szkolnym, moja prośba o urlop powinna zostać rozpatrzona priorytetowo. Dlaczego mimo to zostaje mi on odmówiony?

  Czy niewykorzystany urlop w Niemczech można przenieść na kolejny rok?

  Jeśli chcecie wiedzieć, czy niewykorzystany urlop w Niemczech można przenieść na kolejny rok, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat:

  Niewykorzystany urlop w Niemczech – czy można go przenieść na następny rok?

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  87 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  87 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dodtatkowa praca podczas urlopu

  Panie Adamie!
  Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące urlopu. Mój mąż dostał w obecnej, stałej pracy PŁATNY urlop (od 21 do 31 grudnia), ale ma jeszcze drugą, dodatkową pracę, gdzie „dorabia” sobie w weekendy. Moje pytanie brzmi: czy mój mąż może podczas urlopu w jednej pracy wykonywać pracę w innym zakładzie pracy – w weekendy oraz ewentualnie również w „tygodniu”? Cz wówczas nie powstaje „konflikt” związany z otrzymywaniem wynagrodzenia z dwóch źródeł jednocześnie?
  Dziękuje serdecznie, Anna

  tajna

  3 miesiące urlopu ! jesli urodziła dzieci to cały rok urlopu ma kobieta

  Justyna

  Witam. W umowie o prace mam zapisane 24 dni urlopu , które przysługują mi po 7 msc zatrudnienia.
  Pytanie: czy pracodawca, na moją prośbę, o ile wykaże dobrą wolę, może mi udzielić tego urlopu wcześniej, czy jest to prawnie niemożliwe?
  Ile dni „pod rząd” mogę wykorzystać ? Czy mogę nawet te 24 dni wziąć nieprzerwanie, co da mi cały 1msc wolnego?

  Paweł

  Witam.Pracuje w firmie na cały etat. W tym roku kalendarzowym wyczerpałem już wszystkie dni urlopowe. Zmarł mój teściu. Czy moge wziąć i czy należy mi się 1 czy 2 dni płatnego urlopu.Właściciel firmy powiedział że to nie mój ojciec dlatego za ten dzień zapłaci. Czy ma racje ? Jeżeli jak sądze nie ma racji , na co mogę się powołać w rozmowie nim.

  Paweł

  Wkradł się błąd. ściciel za ten dzień nie zapłaci

  Jacek

  ma racje tylko biologiczny ojciec !!

  Mają

  Jak to wygląda na budowie ile dni pracy przysługuje?

  Jacek

  niemozliwe,mozesz caly wykozystac !!!

  Urlop

  Witam Panie Adamie,ile przysluguje mi urlopu za rok 2014 (za caly rok 24 dni)? jesli pracuje od 17.09.14.W drugim roku przysluguje mi juz 25 dni.Liczymy wtedy rok od 01.01.16 do 31.12.16.Pozdrawiam

  Anka

  Witam. Czy dobrze rozumiem, że jeśli mam przepracowane 8 miesięcy to należy mi się tylko 8 dni urlopu ? (Umowa o pracę od 15 kwietnia do 31 grudnia )

  Urlop

  Witam! Rozpoczęłam pracę pod koniec kwietnia. Mam pracę 5 dni w tygodniu. Wyliczono mi ze mam do wykorzystania 16 dni. Najpierw wybrałam wolne dwa tygodnie (czyli 2×5 dni urlopu i 4 dni wolne) później dobrałam 6 dni. Po nowym roku na liście widnieje że mam -2 dni za tamten rok. Doliczono mi 2 dni do tych dwóch tygodni (a więc 2×6 dni urlopu i 2 dni wolne). Dodam , że te dwa dodatkowe dni urlopowe nie były płatne. Niestety moja znajomość niemieckiego nie pozwoliła mi dokładnie wyjaśnić tego procesu z szefową. Dowiedziałam się , że tak jest dobrze. Reszta pracowników… Czytaj więcej »

  Maja

  A jak wyliczyć urlop jeśli pracuje się 6 dni w tygodniu, ale co drugi tydzień.
  Pozdrawiam

  Sebo

  Witam
  Mam pytanie odnosnie naliczania urlopu. Czy prawda jest ze jezeli zacząłem prace np. 11.01 to urlop urolp przysluguje mi dopiero po 10.02 tzn. agencja tłumaczy mi ze urlop naliczaja dopiero po 30 dnich i tak nastepne miesiace. Czy za te 3 tygodnie stycznia nie nalezy mi sie urlop. W roku przysluguje mi 30 dni urlop.

  Jacek

  NIE :

  ciks

  Witam, mam pytanie czy pracodawca może obniżyć mi 3 dni urlopu w tym roku tłumacząc że naliczył mi w 2014 roku za dużo?

  Zenek L.

  Pracuje od poczatku 2015r w Niemczech, z poprzedniego roku zostało mi 18 dni urlopu. Łacznie na ten rok wyliczono mi w sumie 40 dni. Pracuje do konca kwietnia, stad moje pytanie za ile dni urlopu pracodawca musi mi zaplacic – 40 czy jak mi policzyli 18 + 6 (sty-kwie 8 dni – 2 dni pobranego urlopu) = 26. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

  michalina

  Witam. W umowie przewidziane mam 28dni urlopu. Pracodawca wylicza go w godzinach… nie potrafie tego zrozumiec. W umowie mam 120h, czyli po 30h tygodniowo, pracujemy 7 dni w tygodniu. W jaki sposob mam wyliczyc ile godzin urlopu mi sie należy? Jest to jakos uregulowane ? Z gory dziękuję za pomoc

  justyna

  witam mam pytanie jestem w niemczech na umowie od 17 maja na pełny etat we wrzesniu chce jechac na urlop?? ile dni mi przysługuje?? bo mój pracodawca mówi że 3-4 dni bo mam mało godzin przepracowane( więcej nie mogłam zrobic bo nie ma tyle pracy)

  Jacek

  8 dni po 17.10 !!

  magdalena

  Witam . pracuje od 2 maja 2016 r na mini job. Interesuje mnie czy pracodawca moze mi mówic kiedy mam wziąc urlop chcąc wyjechac do Polski ponieważ tylko wtedy dzieci mają wolne chciałam na sierpien ale powiedział ze mi nie da na sierpien a
  chciałam 6 dni

  Ewa

  Witam
  Czy umowa na 30godz pracy tygodniowo jest umowa na cały etat

  Ewa

  Witam
  Bardzo dziękuje za odp
  Mój pracodawca zatrudnił mnie na czas nieokreślony właśnie na zasadzie 30 godz tygodniowo czyli 120 na miesiąc twierdzi ze to ma cały etat ale ciezko mu zaufać bo podsuwał mi umowe w która była pod każdym względem na moja niekorzyć i na tym skupiłam uwagę wstawił klauzule ze moze mnie w każdej chwili zwolnić a ja nie mam żadnych praw przysługujących pracownikowi i przeoczyłam godz pracy gdzie mozna to w Niemczech sprawdzić
  Bardzo dziękuje za pomoc

  Luiza

  Dzien dobry. Mieszkam od niedawna w Berlinie i zaczelam prace w nowej firmie. W kontrakcie mam napisane, ze pracuje 20 godzin tygodniowo (nie jest powiedziane, ze musze byc w biurze od pn do piatku) ale moj pracodawca poprosil mnie zebym przychodzila codziennie na 4 godziny (czasem jak jest wiecej pracy musze zostawac dluzej – co jest oczywiscie wliczane do poborow). jednakze w sprawie urlopu powiedziano mi, ze po kazdym przepracowanym miesiacu przysluguje mi jeden dzien wolnego, co daje mi jakies 12 dni urlopu w roku. Dodam, ze pracownicy pelnoetatowi maja 28 dni urlopu platnego. Kolezanka podpowiedziala mi, ze skoro przychodze… Czytaj więcej »

  PAtryk

  Witam, zacząłem prace w Niemczech we wrZeśniu ubiegłego roku, jestem zatrudniony na 85 godzin, z tym ze żadnej umowy nie podpisywalem… czy przysluguje mi urlop? Dodam, ze w zime na 2 miesiące firma jest zamknięta , ponieważ pogoda nie pozwala pracować. Wtedy jesteśmy na kuroniu a potem szef nas zatrudnia z powrotem.

  Dora

  Pracuje w niemczech od 1.04.2016 na umowie mam 400e basis 12godzin tygodniowo czyli 48 miesiecznie.czy nalezy mi sie urlop jak tak to czy platny i ile?

  ola

  Panie Adamie,

  rozpoczęłam pracę od 1 kwietnia 2016 roku, w 3 miesiacu pracy rozchorowałam się ( pobyt w szpitalu…. ) , dostałam wypowiedzenie z pracy, które biegło do 7 lipca. Mam w zwiazku z tym pytanie, czy po wypowiedzeniu pracodawca powinien wypłacic mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 3 miesiace ? ( wymiar urlopu był 25 dni na rok)

  Mateusz M

  Witam chciałbym się dowiedzieć jak mogę obliczyć ile mi się należy za tygodniowy urlop czy jest on opodatkowany , pytam bo sądzę że pracodawca mnie oszukał

  Jaro

  nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi na moj problem więc proszę tutaj o pomoc
  zaczalem prace 15.06 na pełny etat 160h/miesiac, w umowie mam 26 dni urlopu. Czytajac w roznych zrodlach pelny wymiar urlopu nalezy mi sie po 6 miesiacach. Czy w takiej sytuacji w tym roku mam juz 26 dni urlopu do wykorzystanie czy tylko proporcjonalna czesc?

  Jacek

  na poczatku 7-m-ca przysluguje Ci calosc !!

  Natalia

  Witam,

  ma bardzo ważne pytanie w sprawie urlopu, amianowicie:
  04.07 zaczęłam pracę w Niemczech ( przez agencję)
  12.08 wzięłam jeden dzień urlopu, aby przedłużyc sobie weekend i wyjechac do Polski.
  Dzis przy sprawdzeniu rozliczenia miesięcznego zauważyłam, że brakuje mi jednego dnia ( własnie tego w, którym skorzystałam z urlopu) Dzwoniac do Pani z agencji dowiedzialam się, że nie należy mi sie wynagrodzenie za dzien urlopu ponieważ zaczęlam pracę 04 lipca, a nie 1 lipca. Czy według prawa niemieckiego agencja może tak postpic? Czy, aby otrzymac za pierwszy miesiac 1,67 ulopu trzeba zaczac pracę pierwszego dnia miesica?

  Jacek

  pelny m-c !!!

  karina

  Panie Adamie mój facet ma umowę na czas nieokreślony
  Zachorował w zeszłym roku wrzesień do dnia dzisiejszego 23. Wrzesień czyli kolo roku.dzis dostał wypowiedzenie.czy nienależnie mu się urlop za ten rok proporcjonalnie czuli 20/12×9.jak u nas w pl co przepada bp dnia nie przepracował w tym roku tak mu powiedzieli .dziwne przepisy jakoś w to nie wierzę.

  Adrian

  Dzien dobry, ja tez mam pytanie o urlop, ale chyba pan Adam sam jest na urlopie :). Pracuje w Rossmann na minijob (wykladanie towaru firma Tempus) od 15 wrzesnia, i wlasnie zlozylem wypowiedzenie ze pracuje do ostatniego listopada bo znalazlem prace w Edece na Vollzeit i zaczynam od 1 Grudnia. W dniu odejscia bede mial przepracowane 2 i pol miesiaca, w umowie mam ze 24 dni urlopu platnego. Chcialem sie dowiedziec czy nie powinienem dostac dwoch dni urlopu przed odejsciem? Pracuje dwa dni w tygodniu. Sam nie wiem. Z gory dziekuje za informacje na ten temat.

  Adrian

  Dziekuje. 😀

  Piotr

  Witam mam pytanie odnosnie płacy za urlop. Pracuję na akord i stawka godzinowa jaka mi wychodzi z akordu jest miedzy 14-16 €/h a jak mam urlop to placą mi 8.60€/h i tylko za 7 godz. Czy to jest dobrze wyliczane czy nie powinienem mieć średnią stawkę jaką sobie wypracuje z akordu?

  Paola

  witam. mam pytanie, czy w Niemczech należą się dodatkowe dni opieki nad dzieckiem, jakby w ramach urlopu?

  Marek

  Witam. Mam pytanie odnośnie liczby godzin podczas 1 dnia urlopu. U mnie w firmie od pewnego czasu zaczęli wyliczać średnią z przepracowanych godzin z 3 miesięcy i na tej postawie wychodzi liczba godzin na 1 dzień urlopu. Pracuję 35 h w tyg, co daje 7h/dzień, a za urlop płacą 6,30 h. Przy każdym kolejnym urlopie wychodzi coraz mniej godzin. Czy jest gdzieś określone za ile godzin w ciągu 1 dnia urlopu musi zapłacić pracodawca? Dodam, że pracuje w te firmie 3,5 roku, a problemy z godzinami urlopowymi są od 7 miesięcy. Pozdrawiam Marek

  CrOnX

  Dzien dobry. Czy istnieje w niemczech cos takiego jak vetrag godzinowy na ktorym nie przysługuje płatny urlop ? Niedawno mialem 3 dni urlopu po 5 miesiacach pracy i niezgadzala mi sie wyplata , zapytalem szefa czemu urlop nie jest zaplacony a on mi ze ja mam vetrag godzinowy i nie przysluguje mi platny urlop

  Eureka

  A jak to jest jak sie wraca z urlopu rodzidzielskiego (Elternzeit). Wracam częściowo w czerwcu z całego etatu na 30 h, w tamtym roku wybrałam 9 dni wolnych. Ile dni przysługuje mibpo powrocie w 2017?

  biedronka

  Witam. Dręczy mnie jedno pytanie…. pracuje od dwóch lat w jednej firmie. Zaszlam w ciążę i ze względu na brak odpowiedniej dla mojego stanu pracy, lekarz wystawił zakaz pracy do momentu rozpoczęcia mutterschutz. W tym roku przepracowalam ponad 3mce. Ile w takim przypadku przysługuje mi urlopu? Firma wyplacila niecałe 40h. Pracowałam 7dni w tyg średnio po 6-8h. Szef mówi ze nic więcej mi się nie należy i pozostały urlop przepada. Czy to prawda? Czy nie jest tak że należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop bądź wybranie go po powrocie z elternzeit?

  Andrzej

  Witam. Jestem kierowcą ciężarówki pracę zaczyna w poniedzialek z samego rana a wracam po całym tyg. W piątek czasami i sobotę. Umowa na 208h w miesiącu. Czy dla mnie również jest ten urlop 24 dni? Moja żona pracuje na 120h ms. I ma 30 dni jak i zresztą wielu moich znajomych którzy dziennie są w domu . Czy mogę jakoś wyegzekwować więcej dni?

  Krychans

  Witam,
  Proszę o pomoc w udzieleniu informacji. Pracuje na umowie na caly etat w systemie 24 dni urlopu za rok pracy.
  Zamierzam złożyć wypowiedzenie 30 czerwca 2017(piątek-ostatni dzień tego miesiąca). Moje pytanie brzmi: ile dni urlopowych będzie mi przyslugiwalo ? Wyczytałem, że jezeli przepracuje pol roku nalezy mi się urlop za caly rok tzn 24 dni, niestety nie wiem jak to sie tyczy do wypowiedzenia j/w. Pozdrawiam.

  Magdalena Pe

  Dzien dobry,
  Prosze o udzielenie informacji, jesl to oczywiscie mozliwe.
  w lutym 2017 zaczelam prace na pol Etate w Niemczech ( przyslugiwalo mi z umowy 24 dni urlopu.
  pracowalam 4 miesiace, do konca czerwca. Podczas tego okresu wzielam 3 dni urlopu.
  Prace w firmie zakonczylam 30 czerwca, od lipca pracuje w innej firmie. przy wypowiedzeniu pracodawca nie zaproponowal odebrania urlopu, ktory mi jeszcze przyslugiwal ani nie zaplacil.
  Czy niewykoryzstane dni przechodza do wykorzystania u nastepnego pracodawcy?

  dzikuje z gory, Magda

  Rafael

  Nic nie przechodzi zaczynasz wszystko od nowa, a urlop jeśli nie został wykorzystany to powinien zatem pracodawca wypłacić Ale praca była pewnie przez leihfirme a oni bardzo często robią co chcą

  Marta

  Witam, mam pytanie odnośnie wysokości dodatku za urlop. NA umowie mam napisane , że pracuję 2 dni po 3 godziny-czyli przysługuje mi 8 dni urlopu. Oczywiście pracuję więcej jak 2 dni, przeważnie 3 do 4- w godzinach mieszczę się do 450 eu. Stawkę na umowie od 15.04.2016 mam 9,80 od ,01.01.2017 jest już 10 eu. Teraz w lipcu otrzymałam urlop czasowo od 10-21.07.2017 jest to więcej niż przysługuje, ok. Jednakże po otrzymaniu Stundenlohn wyszło , że zapłacono mi za 5 godzin urlopowych nic nigdzie nie pisze o ilości dni. Ile powinnam otrzymać według przepisów?bardzo dziękuję za odpowiedz.

  beata h

  witam.czy prawda jest ze opiekunka osob starszych moze pracowac 12 dni bez wolnego w pelnym wymiarze pracy?

  Andrzej Urszyc

  Mam Pytania:
  1. W ustawie, na którą się Pan powołuje napisane jest, że w okresie próbnym ( tj w czasie pierwszych 6 m-cy ) należy się 1/12 za każdy pełny przepracowany miesiąc. Co to znaczy? Czy jeżeli rozpocząłem pracę 12-go czerwca, to po przepracowaniu 1 miesiąca do 12-go lipca jest już miesiąc, czy dopiero po przepracowaniu całego lipca – taka 1/12 urlopu mi przysługuje?
  2. Czy gdy w czasie okresu próbnego brałem tydzień urlopu bezpłatnego, to mimo wszystko ten czas zalicza się do okresu pracy, czy nie ?

  Żonakierowcy

  Witam, nie znalazłam informacji dotyczącej sposobu liczenia urlopu kierowcom ciężarówek pracujących w Niemczech a uzyskanie tego od pracodawcy też jest niekiedy trudne. Bardzo proszę jakby Pan mógł przedstawić jak wyliczyć urlop dla kierowcy który pracuje już rok w systemie 3 tygodnie pracy 1 tydzien zjazdów do domu oraz w systemie 4/1. Bardzo dziękuję

  Radek

  Jeśli pracodawca nie odpowiada na informację o urlopie można to traktować jako akceptacja?

  Rafael

  Witam mam pytanie jeśli mam umowę o pracę na rok i w niej zawarte jest 20 dni urlopu, to przy następnej umowie będzie 28 dni czy 31 dni urlopu i będzie w aneksie do umowy to zapisane dziś rozmawiałem w pracy o tym jak to jest z nowymi pracownikami to że przy drugiej umowie będzie 31 dni urlopu jak to jest? pracuję na Vollzeit i 5 dni w tygodniu po 8 h

  basia

  Dzień dobry
  umowę o prace rozpoczełam 10 marca na cały etat, mam 26 dni urlopu, dotychczas nie wykorzystałam z żadnego dnia urlopu, do obecnej chwili odmawia mi pracodawca urlopu, jak wykorzystać i ile w tym przypadku mi się należy dni ? za rok 2017?, jeśli nie wykorzystam do końca marca 2018r. przepadnie mi, jak pracodawcę zmusić do zgody?
  dziękuje

  Marzena

  Witam serdecznie.Od 1 wrzesnia 2016 r pracuje na Minijob.Mam 300e miesiecznie za 30 godzin pracy.Pracuje raz w tygodniu.Jezeli chce wziąć dwa dni urlopu szefowa mówi ze muszę wziąć cały tydzień.(chociaż ja nie potrzebuje).Dlaczego? Faktycznie muszę czy to wymysł szefowej?

  Radko

  PILNE Proszę o odpowiedź na moje pytanie……?!!!zacząłem właśnie pracę w Niemczech a moja żona będzie niedługo rodzić czy jeśli ona będzie pracować to ile mogę wziąć urlopu w Niemczech z tego powodu!!!!!!!!!Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

  Pracownik

  Witam,
  Przepracowałem cały 2017 rok (5 dniowy tryb pracy), gdzie z powodu Krankenschein od 01-08-2017 do 31-03-2018 wykorzystałem tylko 6 dni urlopu w ciągu całego roku. Niestety nie mogłem wrócić wcześniej do pracy. Czy w związku iż do pracy wróciłem od 01-04-2018 należy mi się ekwiwalent wraz z Urlabsgeld za 2017 rok czy wszystko przepadło? Dodam iż od 11-2017 mam również 100% GdB. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  Wojciech

  Witam Panie Adamie,
  Proszę o pomoc, czy pracodawca może wymagać potwierdzenia wyjazdu na wycieczkę i uzależnić od tego decyzję o przyznaniu urlopu???

  Nedved125p

  Pracuję 6 dni w tygodniu po 10 godzin i mam 18 dni urlopu w roku.Pracuje od ponad 6 lat w jednej firmie.Czy nie powinienem miec 24 dni w roku?

  TomyWilson

  Witam! W umowie o pracę mam zapisane ze za każde 80h przysługuje mi 1 dzien urlopu. Czy jest to zgodne z niemieckim prawem? Od początku roku wykozystalem 6dni urlopu. Teraz pracodawca mowi ze na dzien dzisiejszy mam jeszcze tylko 7dni urlopu. Pracuje 5dni w tygodniu po 8h(160h/mc). Moj problem polega na tym ze np. będąc 1 tydzień chorym co zdarza mi się może 1x w roku ubywa mi czasu w miesiącu na zdobycie tych min 160h=(2dni urlopu) to samo dzieje sie będą na urlopie. Krotko mówiąc, jesli zsumuję wszystkie „nieprzepracowane dni” w roku (podczas urlopu i choroby nie zdobywam godzin… Czytaj więcej »

  Damian Pogoda

  Czy w niemieckim prawie przysługuje dzień wolny na przeprowadzkę gdy zmienia się mieszkanie?

  Andrzej

  Witam. Mam pytanie czy po przepracowaniu 6 dni w tygodniu czyli wszystkie dni w miesiącu oprucz niedzieli . A zatrudnienie mam od 2012 r
  Czy należy mi się tylko 26 dni urlopu. I czy urlop liczy się także w sobotę. I jeżeli mam miesięczny lohn A nie za godziny to przy rozliczeniu miesięcznie nie powinno być podane ile godzin przepracowalem i godzin. Dzięki

  Radek

  Witam
  Pytanie
  Pracuje 6 dni w tygodniu. co 3,5 tygodnia mam tzw. zjazdowke, ktora zaczyna sie od niedzieli do srody lub od dzwartku do niedzieli. czy w tym przypadku tez przysluguje 24 dni urlopu??

  Andrzej Gajewski

  Dzień dobry, mam na imię Andrzej. Mam pytanie ile należy mi się dni urlopu w styczniu nowego roku kalendarzowego. W umowie o pracę mam 24 dni urlopu, w firmie pracuję od 15 miesięcy. Z dniem 24 grudnia dostałem wymówienie z miesięcznym okresem wypowiedzenia, to jest do 24 01 2020 roku. Napisałem podanie o 5 dni urlopu płatnego do zakończenia mojego zatrudnienia, ale dowiedziałem się, że nie należy mi się urlop z powodu, że w nowym roku jeszcze go nie nabyłem. Czy może Pan mi podpowiedzieć czy jest to prawidłowe stwierdzenie.

  tuniek

  od 20.03.2019 do19.12.2019 r przepracowałem pełne 9 miesięcy to ile należy mi się urlopu ,bo w firmie powiedzieli mi że przysługuje mi tylko 16 dni

  Anna

  Mam pytanie jak obliczyć urlop jeśli pracuje 84 godz miesięcznie nie mam normowanych dni w tygodniu liczy się tylko żebym przepracowała te 84 godz w miesiącu firma pracuje przez 7 dni w tygodniu a czas naszych zmian to 6 godzin dziennie

  Mariusz

  Witam
  Mam problem gdyż pracuje na Pół etatu co daje 86 h miesięcznie. Jednak jak to w restauracji są tygodnie w których pracuje 6 dni w tygodniu a są tygodnie co tylko 2, 3 albo 4 i nigdy nie mam na to wpływu. Jak teraz do tego podejść ? i czy jeśli pracuje miedzy 18 a 2 w nocy czy to się liczy jako dwa dni przepracowane? 6 h w jednym i 2 h w drugim ? z góry bardzo dziękuje za pomoc bo artykuł bardzo fajny ale u mnie jest to bardziej zawiłe.

  Grzegorz

  Witam. Mam pytanie. Pracowałem od grudnia 2019 do 20 marca 2020 na pół etatu. Nie wykorzystałem ani jednego dnia urlopu.Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mi pieniążki za te dni urlopowe ? Jeśli tak to do kiedy musi to zrobić ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

  Anna

  Czy w Niemczech korzysta się z przepisu tak samo jak w Polsce,że pracownik w ciągu roku powinien mieć wykorzystane minimum 14 dni nieprzerywanego urlopu wypoczynkowego.

  87
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x