Uwaga! Arbeitslosengeld II (zwany potocznie „Hartz IV”), został zastąpiony w roku 2023 nowym świadczeniem – Bürgergeld – więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Arbeitslosengeld I oraz Arbeitslosengeld II (zwane potocznie „Hartz IV”), to świadczenia wypłacane osobom bezrobotnym w Niemczech. Świadczenia te na pozór identyczne, są w rzeczywistości diametralnie różne. Generalnie osoby, którym przysługuje Arbeitslosengeld I, nie mają prawa do Arbeitslosengeld II, które jest świadczeniem socjalnym. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy wysokość świadczenia ALG I nie jest wystarczająca. W takich przypadkach istnieje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy w ramach ALG II. Analogicznie osoby, którym przysługuje ALG II, nie mają najczęściej prawa do wypłaty z tytułu ALG I. Sprawy związane z ALG I są najczęściej załatwiane w Agentur für Arbeit, a te związane z ALG II w Jobcenter. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami, to koniecznie musicie przeczytać poniższy artykuł:
Jaka jest różnica pomiędzy Arbeitsagentur i Jobcenter?
Czym jest wypłata z tytułu Arbeitslosengeld I?
ALG I nie jest świadczeniem socjalnym, lecz świadczeniem z niemieckiego systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. Każdy, kto przez okres czasu minimum dwunastu miesięcy opłacał w ramach zatrudnienia ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (die Arbeitslosenversicherung), ma w razie utraty pracy prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I. Jest ono wypłacane bez względu na posiadany majątek. W praktyce oznacza to, iż świadczenie nie może zostać obniżone z powodu posiadania oszczędności.
Należy jednak mieć na uwadze, iż dochody uzyskiwane w ramach dodatkowej pracy zostaną uwzględnione przy obliczaniu wysokości ALG I. Poza tym dodatkowa praca nie może zajmować więcej niż 15 godzin tygodniowo. W przeciwnym razie nie ma mowy o bezrobociu, a co za tym idzie prawo do świadczenia nie jest dane.
Wysokość świadczenia Arbeitslosengeld I
Pieniądze wypłacane w ramach świadczenia Arbeitslosengeld I nie są stałą kwotą, lecz jej wysokość obliczana jest na podstawie dotychczasowych dochodów wnioskodawcy. Osobom bezdzietnym przysługuje 60% dotychczasowych zarobków netto. Osoby, które posiadają dzieci otrzymają 67% dotychczasowych zarobków netto.
Oprócz tego w ramach świadczenia opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne (die Krankenversicherung), ubezpieczenie emerytalne (die Rentenversicherung) oraz ubezpieczenie pielęgnacyjne (die Pflegeversicherung). Pod pewnymi warunki opłacane są również składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne (private Krankenversicherung). Dotyczy to wnioskodawców, którzy są ubezpieczeni prywatnie nieprzerwanie przez przynajmniej 5 lat. Składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne są jednak opłacane jedynie w wysokości składek na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli chodzi o opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, to należy pamiętać, iż ze względu na niższe przychody są one również niższe, co ma później odzwierciedlenie w wysokości emerytury.
Jak długo ważne jest prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I?
Prawo do świadczenia Arbeitslosengeld I jest dane dopiero wtedy, kiedy wnioskodawca w przeciągu minionych dwóch lat, przynajmniej przez 12 miesięcy w ramach zatrudnienia opłacał składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Ważność świadczenia uzależniona jest od długości okresu opłacania składki.
Ważne: Jeśli to Wy wypowiecie umowę o pracę lub zostanie ona rozwiązana z Waszej winy, to przez pierwsze trzy miesiące obowiązuje Was okres zakazu (niem. Sperrzeit) i nie otrzymacie w nim świadczenia ALG I. To będzie wypłacane dopiero po upływie trzech miesięcy.
W przypadku osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia obowiązują specjalne regulacje, umożliwiające wydłużenie świadczenia:
Wiek | Okres opłacania składki | Ważność świadczenia |
---|---|---|
do 50 roku życia | 12 miesięcy | 6 miesięcy |
16 miesięcy | 8 miesięcy | |
20 miesięcy | 10 miesięcy | |
24 miesiące | 12 miesięcy | |
50-55 rok życia | 30 miesięcy | 15 miesięcy |
55-58 rok życia | 36 miesięcy | 18 miesięcy |
od 58 roku życia | 48 miesięcy | 24 miesiące |
Czym jest zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II?
Zasiłek socjalny Arbeitslosengeld II (w skrócie ALG II), zwany potocznie „Hartz IV”, to świadczenie wypłacane z budżetu państwa niemieckiego osobom bezrobotnym, które z różnych powodów nie opłacały składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, bądź opłacały je zbyt krótko. Świadczenie ma na celu zapewnienie bytu potrzebującym. W związku z tym również osoby pracujące, których wypłata nie wystarcza do opłacenia kosztów utrzymania, mogą się starać o zasiłek socjalny Arbeitslosengeld II.
Zasiłek socjalny ALG II został powołany do życia w roku 2005 w efekcie połączenia dwóch innych świadczeń, mianowicie „Sozialhilfe” oraz „Arbeitslosenhilfe”. W związku z tym, iż świadczenie to jest wypłacane z kasy państwa, zanim zostanie ono przyznane, sprawdzane jest czy rzeczywiście istnieją podstawy prawne do jego wypłacenia. Pod uwagę brane są dochody oraz majątek wszystkich osób żyjących wspólnie z wnioskodawcą, z którymi jest on bezpośrednio związany np. małżonka, dzieci, członkowie rodziny lub partner życiowy. Podczas gdy jako dochód traktowany jest przykładowo również zasiłek rodzinny (das Kindergeld), istnieje kilka rezerw finansowych, które pozostają nienaruszalne i w związku z tym nie mogą być brane pod uwagę podczas ustalania zasadności przyznania zasiłku. Należą do nich niektóre formy prywatnego zabezpieczenia emerytalnego, jak np. tzw. „Riester-Rente”, czyli dodatkowe prywatne ubezpieczenie emerytalne wspierane przez państwo niemieckie.
Wysokość zasiłku socjalnego Arbeitslosengeld II
Zasiłek socjalny ALG II wypłacany jest według tak zwanych „stałych podstawowych stawek świadczeń socjalnych” (fester Regelsatz). Wysokość zasiłku wypłacanego na dzieci jest różna, w zależności od ich wieku.
Oprócz tego istnieje możliwość złożenia wniosku o tzw. „zapotrzebowanie dodatkowe”, niem. „Mehrbedarf”. Dotyczy to w szczególności wnioskodawców samodzielnie wychowujących dzieci, osób niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży.
W ramach zasiłku pokrywane są poza tym koszty czynszu oraz ogrzewania, jeśli te mieszczą się w granicach rozsądku. Przykład: jeśli dana osoba mieszka samotnie i wynajmuje mieszkanie trzypokojowe, to czynsz nie zostanie pokryty w całości, gdyż mieszkanie to będzie miało z reguły zbyt duży metraż jak na osobę mieszkającą w pojedynkę.
W poniższym artykule znajdziecie tabelę z aktualnymi stawkami zasiłku ALG II oraz dodatkowe informacje o Hartz IV:
Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech – tabela z aktualnymi stawkami!
Jak długo można otrzymywać zasiłek socjalny Arbeitslosengeld II?
Prawo do zasiłku socjalnego ALG II jest ważne tak długo, jak długo dana osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna oraz znajduje się w sytuacji życiowej, w której niezbędna jest pomoc finansowa z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech są zobowiązane do aktywnego poszukiwania pracy oraz stawiania się na każde pisemne wezwanie do urzędu pracy. Kto nie zastosuje się do powyższych zobowiązań może stracić zasiłek.
Czy otrzymam zasiłek jeśli to ja zrezygnuję z pracy?
Jeśli pracownik sam zrezygnuje z pracy lub zostanie z niej zwolniony z własnej winy, to musi się liczyć z pewnymi konsekwencjami.
- Wpływ wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika na świadczenie Arbeitslosengeld I: Jeśli pracownik sam zrezygnuje z pracy, to w przypadku ALG I zostaje objęty tak zwanym „okresem zakazu” (niem. Sperrfrist), który wynosi 12 tygodni. Oznacza to, że przez ten okres czasu nie otrzyma on świadczenia. Po opływie 12 tygodni będzie ono wypłacane normalnie. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły. Jeśli istnieje ważny powód do rezygnacji z pracy (np. mobbing lub stan zdrowia), to blokada nie znajduje zastosowania.
- Wpływ wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika na zasiłek Arbeitslosengeld II: Jeśli pracownik sam zrezygnuje z pracy, to w przypadku ALG II zostaje objęty sankcją, która polega na obniżeniu zasiłku o 30 procent. Obniżka zasiłku ma miejsce przez pierwsze 3 miesiące bezrobocia.
Gdze i jak można w Niemczech zgłosić bezrobocie?
Bezrobocie jest w Niemczech zgłaszane w urzędzie pracy (Bundesagentur für Arbeit). Osoby, których umowa o pracę na czas określony nie została przedłużona lub które otrzymały wypowiedzenie umowy o pracę, muszą się zgłosić do urzędu pracy najpóźniej pierwszego dnia bezrobocia.
Osoby, które nie wiedziały o tym, iż umowa o pracę na czas określony nie zostanie przedłużona, muszą zgłosić się w urzędzie najpóźniej na trzy dni od ostatniego dnia pracy.
Oprócz tego ważne jest, aby najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem stosunku pracy (np. w przypadku umowy na czas określony, jeśli nie jest wiadome, czy ta zostanie przedłużona), zgłosić się w urzędzie pracy jako „szukający pracy”. Można tego dokonać telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 0800 4 5555 00 lub przez internet: zgłoszenie jako „szukający pracy” (w pierwszej kolejności należy się zarejestrować na stronie). Nie obejdzie się jednak bez wizyty w urzędzie pracy w późniejszym terminie w celu załatwienia pozostałych formalności.
Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech można odebrać w urzędzie pracy (ALG I) lub Jobcenter (ALG II).
Oprócz tego istnieje możliwość pobrania ich z internetu:
Na Dojczland.info znajdziecie we wzorach pism instrukcję w języku polskim do wypełnienia wniosku o Arbeitslosengeld II.
Co zrobić jeśli czas oczekiwania na decyzję w sprawie zasiłku się wydłuża?
Jeśli złożyliście wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech i czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu pracy się wydłuża, to warto w pierwszej kolejności zwrócić się z bezpośrednim zapytaniem do urzędu. Jeśli to nie pomoże, to warto wiedzieć co można jeszcze zrobić w tej sytuacji:
Dzień dobry,
wiem, z Pana wpisu, że wysokosc swiadczenia ALG I to 60% dotychczasowego wynagrodzenia a długosc zależy od przepracowanego czasu w ciagu ostatnich dwóch lat. Chcialabym sie dowiedziec jeszcze jak to wyglada jesli w ostatnich dwoch latach 9 miesiecy bylo przepracowane w Polsce, 8 miesiecy w Niemczech a 4 miesiace byly chorobowego. Czy wie Pan na jakiej zasadzie wtedy jest ustalana kwota i dlugosc swiadczenia ALG I ?
Pozdrawiam
Witam, przy obliczaniu wysokości oraz okresu wypłacania ALG I brane są pod uwagę wyłącznie miesiące przepracowane w Niemczech. Jeśli w Niemczech przepracowała Pani 8 miesięcy, to nie należy się Pani ALG I. W tym wypadku może się Pani jedynie starać o ALG II (Hartz IV), którego stawki są stałe. Pozdrawiam
Ale podczas chorobowego również były opłacane składki na arbeitslosengeld.
Ja zrozumiałem to w ten sposób, że w przeciągu tych 8 miesięcy 4 z nich były na chorobowym. Jeśli przez te 12 miesięcy były opłacane składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, to jak najbardziej ma Pani prawo do świadczenia. W tym celu proszę się udać do Arbeitsamtu, gdzie zostanie Pani wszystko dokładnie wyjaśnione. Stawki świadczenia obliczane są na podstawie dotychczasowej wypłaty netto.
A czy przeniesienie czasu pracy z Polski na dokumencie PDU1 przedłuża okres swiadczenia do 10 miesiecy? (łacznie z praca z Polski w ciagu ostatnich dwoch lat mam odprowadzane skladki przez 20 miesięcy)
Według podanych informacji po przepracowaniu 2,5 rok należy mi się 60% ALD I, czyli ok 600 euro,a moje opłaty wynosza 500ero,czy otrzymam pomoc wysokoci 404 ero z ALD II
Nie znam Pani dokładnej sytuacji, więc ciężko mi to ocenić. Proszę się udać w pierwszej kolejności do Arbeitsamtu (czyli tam gdzie rozpatrza się wnisoki o ALG I) i jeśli oni uznają, że to za mało, lub nie należy się Pani ALG I, to odeślą Panią do Jobcenter, aby tam zlożyła Pani wniosek.
A czy jesli nie pracowałem w Niemczech tylko w Polsce i dostałem wypowiedzenie to czy mogę zarejestrowac się w Niemczech i dostawa zasiłek Hartz IV ?
Witam,
To nie takie proste jak pan pisze panie Adamie. Przepracowalem 17 miesiecy w jednej firmie,zwolnilem sie sam. Po czym rzeczywiscie mialem 12 tyg karencji w wyplacie ALG I. Jednak ALG II mi odmowiono,podajac za przyczyne wlasnie wypowiedzenie umowy przeze mnie. Odwolanie od decyzji nic nie dalo. Skarga do w Sozialgericht rowniez zostala odrzucona. Pozostalo jeszcze odwolanie do wyzszej instancji,ale watpie czy to cos da. Uwzieli sie chyba….
Witam,
bardzo dziękuję za podzielenie się Pańskimi doświadczeniami. Wychodzi na to, że w takich sytuacjach lepiej spróbować się dogadać z przełożonym, aby nas zwolnił, niż robić to samemu. Uzupełnię później artykuł o podane przez Pana informacje. Pozdrawiam!
Sęk w tym,ze wszyscy naokoło, wlacznie z prawnikiem,który mnie reprezentuje nie zgadzają się z tą decyzją. Prawo swoje, a jobcenter i sąd swoje… Moze w Meklemburgii to norma. Slyszalem z kilku zródeł,że szczegolnie Polakom podkladaja klody pod nogi. Na szczescie od dwoch tygodni mam pracę,ale ponad 6 miesięcy bez ALGII dalo popalić finansowo… Nie odpuszczę i będę walczył dalej o swoje
Witam, chciałam zapytac o sytuację w której: ja i dziecko podlegamy pod zasiłek HartzIV, jednakże mój maż nie ponieważ jest studentem. Podjał pracę na pół etatu, wysokosc zarobku to ok 780 EU brutto. Czy kwota zarobku zostanie potraktowana jako dochód na gospodarstwo domowe i pomniejszone zostanie mój i syna zasiłek? Skoro maz nie otrzymuje zasiłku to jemu nie pomniejsza. Dziękuję za odpowiedz.
Witam, dochód męża będzie brany od uwagę przy obliczaniu wysokości Pani zasiłku. Ten może zostać nieco obniżony, jeśli urząd uzna, że mąż zarabia wystarczająco. W tym wypadku nie powinna to być duża kwota, jeżeli wogóle jakakolwiek obniżka będzie miała miejsce. Pozdrowienia
Witam,mój maż pracuje i jest zameldowany w Niemczech 13 miesięcy, mamy trójkę dzieci, 3, 15 i 16 lat. Planowane przeniesienie do Niemiec nastapi pod koniec sierpnia. Problem mój polega na tym, iż z każdym miesiacem dochody niemieckie wygladaja coraz gorzej, mianowicie ostatni miesiac niecałe 1100 euro netto. Po opłaceniu mieszkania niewiele zostanie, wniosek o kindergeld został złożony, ale pewnie jeszcze długa droga zanim zostanie wypłacony, reasumujac: maż pracuje, ja nie, 3 dzieci , około 1100 eu netto dochodu, czy możemy liczy na jakakolwiek pomoc na poczatku? Wiadomo że nikomu się nie umiecha życ na sozialu, ale nie mam wyjscia, będzie… Czytaj więcej »
Witam, zwolniłam się z pracy ponieważ pracodawca nie wywiazywal się z umowy która podpisałam, nie zostało mi wypłacone wynagrodzenie (taktyka tej firmy jeśli zwalniaja pracownika bądź pracownik sam się zwalnia) moje pytanie gdzie mam się teraz udać o pomoc…mieszkam z partnerem,ma pracę ale po zrobieniu opłat niestety ledwo starczy na utrzymanie Nas dwojga. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Nie wiem czy najpierw pójść do AOK sama opłacić ubezpieczenie czy do Job Center o ile pomogą bo sama się zwolniłam, czy korzystniej starać się o dodatek mieszkaniowy wohngeld?
Witam. Ja i moja rodzina mieszkamy w niemczech od 06. 2013r. Mam przepracowany 14 miesięcy w przeciągu 2 lat. Ale z przerwą 2.5 miesiąca. Pobierał zasiłek ALG.1 przez 6 miesiecy i później dostałem ALG.2 czyli hartz 4. Pobieram go aż do 10.2016r. Obecnie mieszkam z rodziną w monachium. Miesiąc temu dostałem zgodę od jobcenter w monachium na przeprowadzkę do Disburga. W Disburga dostałem tez zgodę ze przejmują wszystko miete Nebenkosten i inne. Wiec podpisałem umowę o mieszkanie w duisburg. Pani przy następnej wizycie tj. Musialem zlozyc nowy antrag mimo ze wszystko maja w komputerze- powiedziała ze nie należy mi się… Czytaj więcej »
A jak jest z kobietami samotnie wychowywujacymi dziecko pobierające alg2 i jest ponownie w ciąży …
Dokładnie… Nurtuje mnie to samo pytanie.
Dzień dobry. Od listopada 2016 otrzymuje ALGll oraz korzystam oczywiście z pomocy JC. Jestem w trakcie kursu językowego. Tydzień temu dowiedziałam się,że jestem w ciąży. Mieszkam w DE od lipca ubiegłego roku sama z dwójką dzieci z poprzedniego związku. Pracy w zawodzie podjąć absolutnie nie mogę… Jestem mgr.pielegniarstwa. I tu czas na moje pytanie – Jak wygląda moja sytuacja względem AfurA i JC? Czy mogę korzystać w dalszym ciągu z pomocy socjalnej? Obawiam się utraty tychże świadczeń.
Ile Synopsis kwota z tytulu Arbeitslose II ??? 1-Go Maja konfus mi sie Arbeitslosegeld I ktory wynosi ok. 600 Euro przez Pol roku. Teraz powinnam zdac wniosek do Job Center. Wynajmuje Dom w ktorym mieszka Vermittler ijego syn. Moj czynsz wynosi 300 Euro. Nie möge podjac pracy z powodu choroby. Jak dludo musze czekac na otrzymanie pieniedzy oraz jaka kwote otrzymam?
Witam. Czy w okresie trwania Sperrfrist podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Witam, czy jeśli mam przyznany Arbeitslosengeld I i chciałabym uczestniczyć w kursie integracyjnym, a jak wiadomo będąc na Arbeitslosengeld I nie mogę w nim uczestniczyć w pełnym wymiarze godzin, to czy mam szansę na przejście na Arbeitslosengeld II i dostać pozwolenie na udział w kursie integracyjnym? Dziękuję za odpowiedź
Witam, pisze Pan ze składka musi byc opłacana przez 12 miesięcy. Co w sytuacji kiedy pracowałem od 5 września, a wypowiedzenie dostałem na dzien 30 sierpnia. Czy w tym wypadku rownież należy mi sie zasiłek? Drugie pytanie jest odnośnie wysokości zasiłku. Pisze Pan ze jest to 60% netto co w przypadku kiedy cześć mojego wynagrodzenia pochodziła z Ausbildungu, a druga cześć ze specjalnego programu MobiPro, czy wtedy brana jest pod uwagę suma wpływu netto na konto czy tylko wynagrodzenia z pracy? Z góry dziękuje za odpowiedz. Z poważanie Łukasz.
witam przepracowalem ponad 3 lata w jednej firmie czy z tego tytulu dostane pomoc z jobcenter dodam iz dostalem od nich pismo i w tym jest cos takiego § 7 Absatz 1 satz 1 Nr.3 und Nr.4SGB prosze o pomoc jesli ktos z was cos takiego mial lub podobnie czy jest to odmowa? itp.
Witam.mam przepracowane 17 miesiecy w de.zlozylem papiery we frankfurcie na tzw kuroniowke.papiery zlozylem 8stycznia,a juz jest 11luty i nic.kazali czekac.ile to ma trwac
Ja mam przepracowane 4,5lat i jestem tu 5 lat , i powiem wam ze jop center zastanawia się czy mi da lg2 , czekam już miesiąc na ubespieczenie i się zastanawiam czy ich do sądu nie oddać , ciekawe kto zapłaci ubespieczenie za ten miesiąc , ciekawe ile jeszcze mamnczekac , jop center to jest masakryczna instytucja
Czy na Arbeitslosengeld 1 mozna wyjechac do Polski aby podwyzszyc kwalifikacje zawodowe lub np. przedluzyc prawojazdy??
dziekuje i pozdrawiam
Witam mam taka sytuacje. Pracuje w niemczech trzy lata z malymi przerwami… Ostatnio stracilem prace i chcialem sie pierwszy raz ubiegac o ALG 1 dostalem stos dokumentow poniewaz musialem wyslac pismo do kazdego swojego pracodawcy w ciagu tych lat uzbieralo sie ich 6ciu. do tej pory nie otrzymalem odpowiedzi od dwoch a po kontakcie telefonicznym jeden mowi ze na dniach wysle drugi twierdzi ze nic nie dostal(mimo ze wyslane zostaly poleconym wymagajacym podpisu). W agentur wydrukowali mi jeszcze raz te papiery i kazali wyslac… Konczyl sie miesiac wiec zeby uzbierac kase na bierzace wydatki udalem sie do nowej pracy przez… Czytaj więcej »
Witam. Mieszkam w Niemczech od ponad 5 lat, w między czasie mój syn który na dzień dzisiejszy ma 21 lat wyprowadził się ode mnie. 2 dni temu zameldował się znowu a od dziś podjął pracę. Ja korzystam z świadczeń z Jobcenter. I teraz pytanie… Czy dochód syna będzie brany pod uwagę czy tylko będzie pomoc uszczuplona o jego część opłat za mieszkanie jak w przypadku kiedy miałam zameldowaną u siebie moją siostrę. Z góry dziękuję za informacje
Co z osobami, którzy mieszkają przy granicy Niemiec w Polsce i nie maja meldunku w Niemczech. Pracuje w Niemczech od 2015r. z przerwa nie przekraczająca 4 miesięcy. Teraz mam nie pewną robotę. Będę mógł z jakieś pomocy skorzystać mieszkając w Polsce ?
A moje pytanie to czy jak.jestem na alg 1 mogę starać się o dofinansowanie na mieszkanie
witam,
mieszkam w Polsce w mieście przygranicznym i pracowałem 8 lat po drugiej stronie czyli w Niemczech, czy bez meldunku w Niemczech przysługuje mi ALG I czy nie. wszystkie składki przez okres mojego zatrudnienia były odprowadzane.
Witam czy mozna byc jedniczesnie na arbajtsamcie i jop center bo mam taka sytuacje
Witam, czy praca na Kurtzarbeit jest wliczana do tych wymaganych 12 miesięcy aby otrzymać arbeitslosengeld? Mam dwie sprzeczne informacje z urzędu pracy. Oraz czy te 12 miesięcy liczy się co do dnia?
Witam. U mnie problem polega na tym, że w polowie ciazy kończył mi się alg1. W 6 miesiącu ciąży przeszłam na hartz4. Dostałam decyzję że opłaca mi tylko około 60% czynszu. Partner zarabia 1400e netto mamy 4 letnia córke. Mamy auto na kredyt (partner pracuje ok.30 km od miejsca zamieszkania). Poza dodatkiem do czynszu i ubezpieczeniem nie mam dodatkowych pieniędzy na konto. Zaczynam okres ochronny i jestem na zakazie pracy od 6 miesiaca ciazy z powodu stanu zdrowia plodu. Brakuje nam co miesiąc pieniędzy i na podstawowe rzeczy. Czy jc nie powinno czasem wypłacać co miesiąc dodatkowych pieniędzy na życie?… Czytaj więcej »