Więcej

  Umowa o pracę na czas określony w Niemczech – oto na jaki okres czasu może zostać zawarta!

  Czasowe ograniczenie umowy o pracę jest w Niemczech możliwe wyłącznie wtedy, kiedy jest to dopuszczalne w danej sytuacji przez prawo. Pracę w Niemczech reguluje szereg ustaw. Umowa na czas określony uregulowana jest w ustawie o pracy w niepełnym wymiarze godzin i umów na czas określony, niem. „Teilzeit- und Befristungsgesetz” (w skrócie TzBfG). Zgodnie z nią okres czasu na jaki może zostać zawarta tego rodzaju umowa o pracę zależy od tego, czy został podany rzeczowy powód.

  Ale czy pracodawcy mogą odnawiać umowę o pracę na czas określony w nieskończoność? Czy też w pewnych okolicznościach pracownicy mają prawo do przedłużenia umowy na czas nieokreślony? Kiedy niedopuszczalne jest wielokrotne zawieranie umów o pracę na czas określony? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

  Co oznacza termin „Kettenbefristung”?

  W języku niemieckim używa się terminu Kettenbefristungen, czasem też Mehrfachbefristungen lub Kettenarbeitsverträge, mówiąc o zawieraniu umów na czas określony z tym samym pracownikiem kilka razy z rzędu. Takie praktyki nie należą w Niemczech do rzadkości i, wbrew powszechnej opinii, nie są zabronione. Należy jednak dokonać rozróżnienia między sytuacją, gdy umowa jest zawierana na czas określony, gdyż istnieje ku temu rzeczowy powód (niem. Sachgrund), a sytuacją, w której pracownikowi oferuje się wciąż kolejne umowy okresowe, choć nie istnieje żadna konkretna podstawa usprawiedliwiająca zawarcie umowy o pracę tylko na pewien określony czas.

  Jak długo pracownik w Niemczech może być zatrudniony na podstawie umowy na czas określony?

  Jeśli nie istnieje rzeczowy powód usprawiedliwiający zawarcie umowy o pracę tylko na określony czas, wówczas pracownik może być zatrudniony na podstawie takiej umowy przez okres nie dłuższy niż dwa lata. Tak stanowi § 14 ust. 2 niemieckiej ustawy o pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy i zatrudnieniu na czas określony (niem. Gesetz über Teilzeitarbeit und befristete Arbeitsverträge, TzBfG). W tym okresie stosunek pracy może jednak zostać przedłużony maksymalnie trzy razy.

  Jednakże, jak to często bywa w prawie pracy, istnieją wyjątki: „Dotyczą one nowo założonych przedsiębiorstw, zwanych również startupami, w ciągu pierwszych czterech lat od momentu ich założenia (§ 14 ust. 2a TzBfG) oraz pracowników w wieku powyżej 52 lat, którzy byli bezrobotni przez co najmniej cztery miesiące przed rozpoczęciem stosunku pracy na czas określony”, mówi Daniel Brügger, specjalista ds. prawa pracy z Hamburga.

  Nowo powstałe firmy mogą wielokrotnie przedłużać umowy na czas określony przez pierwsze 4 lata swojej działalności; z pracownikami, którzy ukończyli 52. rok życia i byli bezrobotni przez ostatnie 4 miesiące, możliwe jest zawieranie umów okresowych przez maksymalnie pięć lat.

  Zupełnie inaczej wygląda to jednak jeżeli istnieje powód rzeczowy usprawiedliwiający zawarcie umowy o pracę tylko na określony czas. „W zasadzie takie umowy można wtedy odnawiać bez końca, mogą też stanowić kontynuację umowy zawartej na czas określony bez rzeczowego powodu”, mówi Brügger. Kluczowe znaczenie ma to, aby przy zawieraniu kolejnych umów istniała podstawa ku temu, by zawrzeć umowę o pracę tylko na pewien określony czas. Takim istotnym uzasadnieniem może być np. przyjmowanie pracownika na zastępstwo za osobę przebywającą na urlopie rodzicielskim lub zwolnieniu lekarskim (§ 14 ust. 1 TzBfG).

  Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zbyt częste przedłużanie umowy o pracę na czas określony, może zostać zakwalifikowane pod pewnymi warunkami jako nadużycie prawa (Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 26.01.2012, sygnatura akt C-586/10). Nie istnieje jednak regulacja prawna, która jednoznacznie odpowiadała na pytanie jak często można czasowo ograniczać umowę o pracę ze względu na istnienie rzeczowego powodu. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku. I tak Federalny Sąd Pracy uznał uznał kolejne czasowe ograniczenie umowy o pracę za niedopuszczalne, ponieważ w rozpatrywanym przypadku ograniczenie to miało miejsce 13 razy w przeciągu 11 lat. Z kolei cztery umowy na czas określony mające miejsce w przeciągu ośmiu lat zostały uznane za dopuszczalne (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 18.07.2012, sygnatura akt: 7 AZR 443/09 oraz 7 AZR 783/10).

  Kiedy niedopuszczalne jest wielokrotne zawieranie przez pracodawcę umów o pracę na czas określony?

  Nawet w pierwszych dwóch latach stosunku pracy, w których zasadniczo dopuszczalne jest zawieranie umów na czas określony bez konkretnego powodu rzeczowego, nie można przedłużać umowy więcej niż trzy razy, jeśli nie ma ku temu podstaw. Powyższe ma zastosowanie również wtedy, gdy umowa była trzykrotnie przedłużana na czas określony, a nie upłynęły jeszcze dwa lata zatrudnienia na podstawie takich umów. Po dwóch latach ograniczenie czasowe umowy jest nieskuteczne, jeśli nie istnieje rzeczowy powód uzasadniający kontynuację zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony.

  Brügger ostrzega jednak, że zdarzają się nadużycia w tym zakresie. „Jeżeli podstawą wielokrotnego zawierania umów o pracę na czas określony jest wciąż ten sam lub podobny fakt, może to świadczyć o tym, że tak naprawdę żaden rzeczowy powód nie istnieje”, mówi adwokat. W tych przypadkach wielokrotne zawieranie umów o pracę na czas określony może być nieskuteczne. Przykładowo, jeżeli w przedsiębiorstwie można przewidzieć, że przez kilka lat będzie trzeba zastępować danego pracownika innym i w związku z tym można na to stanowisko zatrudnić osobę na czas nieokreślony, wielokrotne zawieranie umów o pracę jedynie na czas oznaczony może być niedopuszczalne. W razie wątpliwości musiałby jednak o tym zadecydować sąd.

  Czy jeśli z danym pracownikiem wielokrotnie zawierane są umowy o pracę na czas określony, dopuszczalne są przerwy między kolejnymi umowami?

  Dopuszcza się przerwy pomiędzy kolejnymi umowami zawieranymi na czas określony. Jest to jednak możliwe – nawet w okresie dwóch lat od rozpoczęcia stosunku pracy – tylko wtedy, gdy po przerwie nadal istnieje rzeczowy powód usprawiedliwiający zawarcie umowy o pracę tylko na określony czas. Federalny Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht) orzekł w 2018 r., wbrew wcześniejszemu orzecznictwu Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht, BAG), że niedopuszczalne jest zatrudnianie pracownika przez okres dwóch lat bez konkretnej podstawy usprawiedliwiającej zawarcie umowy o pracę tylko na pewien określony czas, a następnie przerwanie stosunku pracy w celu ponownego zatrudnienia pracownika na czas określony kilka lat później, również bez rzeczowego powodu uzasadniającego zastosowanie tego typu umowy.

  Czy pracodawcy grożą jakieś konsekwencje w przypadku naruszeń związanych z wielokrotnym zawieraniem umów o pracę na czas określony?

  Tak, ponieważ istnieje tzw. Entfristungsklage. Jeśli pracownik z niej skorzysta, pracodawca może ponieść konsekwencje. Zgodnie z § 17 TzBfG, pracownik może wnieść skargę do sądu pracy o stwierdzenie, że stosunek pracy na czas określony nie wygasł w wyniku upływu tego terminu, lecz istnieje dalej na czas nieoznaczony. „Jeśli umowa o pracę na czas określony zostanie uznana za nieskuteczną prawnie, przyjmuje się, że została ona zawarta na czas nieokreślony”, podsumowuje Brügger.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  17 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  17 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marta

  Witam, w polowie sierpnia konczy mi sie umowa na czas okreslony, dodam ze nie zostanie ona przedluzona poniewaz w czasie jej trwania urodziłam dziecko. Co w takim wypadku z ubezpieczeniem, ktore dotychczas oplacal pracodawca? Będę musiala sama oplacac? Czy moge się gdzies zwrócic o pomoc w pokryciu tego ubezpieczenia?

  Justyna

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie umowy o pracę. W tym roku zawarłem z pracodawcą 3 z rzędu umowę o pracę na czas określony ( 1 rok każda ). Czy jak dobrze rozumiem ta 3 umowa z automatu jest już umową na stałe?

  Kubba

  Witam 1 marca kończy mi się umowa o pracę moje wspaniałe szefostwo da mi odpowiedź czy przedłuża lub nie 28 lutego. Doczytałem ze musze się zgłosić do arbeitsamt tylko jest już trochę późno bo zostało 1.5 miesiąca. Czy w takim przypadku należy mi się ALG? Pozdrawiam

  nikita

  Jezeli pracuje 5 lat w jednej firmie i mam 5umow o prace juz a teraz dostane 6 rowniez na czas okreslony czyli na rok jak te poprzednie to czy pracodawca tak moze robic.Jezeli nie przyjme tej 6 to czy moge ubiegac sie o Alg 1??

  SANDRA

  Witam Mam umowę o prace na czas określony w Niemczech do połowy kwietnia , W tym czasie uległam wypadkowi w pracy i mam teraz zwolnienie lekarskie do końca kwietnia . Czy pracodawca musi mi przedłożyć umowę o prace , czy praca skończy się z data jaka była w umowie o prace na czas określony ? To jest moja piata umowa w tej Agencji Pracy Tymczasowej w Niemczech na czas określony . Od 1 kwietnia weszły nowe przepisy dotyczące pracowników tymczasowych i dlatego jestem zdezorientowana i proszę o poradę , co am w takiej sytuacji robić i jak to się ma… Czytaj więcej »

  Gurka

  Witam,
  we wrzesniu 2016 przeprowadzilam sie z Belgii do NIemiec. Pracuje jednak dla belgijskego pracodawcy z domu 2 razy w tygodniu. Moj kontrakt konczy sie 30 maja. Z chwila opuszczenia Belgii tamtejszy pracodawca odprowadza tylko podatek socjalny a reszte mam zaplacic tutaj w Niemczech. Moje pytanie brzmi, kiedy powinnam zaplacic podatek za okres wrzesien- maj (czy moge wraz ze skladaniem deklaracji za rok 2016, ktora skladac bede wraz z moim mezem, ktory pracuje w Niemczech od sierpnia 2016 na pelen etet?) oraz czy przysluguje mi prawo do zasilku dla bezrobotnych w Niemczech?

  nick

  Witam, za miesiac konczy mi sie ponad roczna umowa o prace w Niemczech, ktora z tego co wiem ma zostac przedluzona o kolejne kilka miesiecy. Jestem juz zarejestrowany w agencji pracy. Czy w razie podpisania nowej umowy przez obie strony (bez przerwy czasowej miedzy tymi kontraktami), suma przepracowanych miesiecy, czy tylko ostatnia umowa (ktora bedzie krotsza niz rok), jest brana pod uwage podczas przyznawania ALG1 na wypadek bezrobocia? Zastanawiam sie rowiniez, czy jesli nie podpisze nowej umowy, to bedzie mi przyslugiwalo ALG1? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam!

  monika

  Witam .
  Moze pytanie troche dziwne ale wazne .
  Mam umowe na czas okreslony , kolezanka ma urlop macierzynski.
  ta moja umowa o prace to jest tak skonstruowana ze nic z niej nie rozumiem .
  chodzi mi o to czy , jeszeli pracodawca nie placi za niewykorzystany urlop, moze mi odmowic udzielenia tego urlopu ?
  i drugie pytanie: z tego co wyczytalam dopiero po dwoch latach okres wypowiedzenia wynosi 4 tygodnie .
  przed uplywem dwoch lat dwa tygodnie , tak ?
  dziekuje za odpowiedz

  Annna

  Mam umowę o pracę na czas określony od 12 sierpnia 2016 do 11 sierpnia 2017, Teilzeit (120 godzin miesięcznie), stawka wynagrodzenia minimalna, nie chcę jej przedłużać, mam następną pracę u innego pracodawcy za większe wynagrodzenie i pełen etat (Vollzeit). Pracodawca wręczył mi pismo w którym pisze, że przedłuża mi umowę do końca roku, nie podpisałam go, nie zawarto ze mną żadnego porozumienia podpisanego przeze mnie i pracodawcę. Jest tylko to pismo od pracodawcy. Czy moja umowa o pracę wygaśnie z dniem 11 sierpnia, czy muszę złożyć wypowiedzenie i pracować do końca sierpnia 2017? Proszę o pomoc i radę, bo nie… Czytaj więcej »

  Urlop

  Witam. Mam pytanie.
  Jeśli mam ustalony termin urlopu i teraz się okazało, że koleżanka ma pogrzeb w Pl i też musi jechać to czy mogą mi w pracy zabronic ustalonego urlopu. Niestety bilet mam już wykupiony i nie mogę zrezygnować.

  pablojumper

  Witam

  Czy pracująć w niemieckiej agencji pracy tymczasowej na zasadach niemieckich możliwe jest dostac pierwsza umowę na czas nieokreślony czy jest to niemozliwe? Agencja pracy prowadzi leasing pracowniczy i działa w ramach tarf igz

  Beata

  mam pytanie dotyczące przedłużania umowy. Pierwsza umowa została podpisana na 3 m-ce, następnie otrzymałam przedłużenie o kolejne 3, kolejne przedłużenie o 6 miesięcy, to czy wówczas to są te 3 umowy po których pracodawca powinien dać mi umowę na czas nieokreślony ? czy może ja jeszcze raz okresowo przedłużyć ? Dodam, ze pracodawca jest leihfirma.

  Sylwia

  Witam. Dostalam wlasnie druga umowe na czas okreslony, czy jest to normalne ze na umowie widnieje 3 miesieczna próba? Pozdrawiam

  Dawi

  Witam. Mam takie pytanie(oczywiście pracuje w Niemczech pod niemiecką firmą), czy jeśli zostałem zatrudniony np. 31.10 i u mnie wygląda to tak że muszę przepracować 2 umowy po rok, a jak się okazało od 1.11 firma zaczęła przyjmować ludzi i te osoby dostają pierwsza umówe na czas nieokreślony z 6-miesiecznym okresem próbnym. I ja teraz dostanę umowe na czas nieokreślony jeśli dostanę dopiero za 2lata. Chyba coś jest nie tak?? Jak to wygląda właśnie od strony prawnej.

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  246ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje i ferie szkolne w Niemczech w 2023 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2023/2024 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niedziele handlowe w Niemczech – aktualne terminy z podziałem na landy!

  Zgodnie z aktualną ustawą, w Niemczech dopuszczalne są niedziele handlowe, lecz o ich ilości i terminach decydują odgórnie landy, pozostawiając przy tym wolność wyboru...
  17
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x