27.05.2020

Umowa o pracę na czas określony w Niemczech – na jak długo?

Ostatnio dodane

Niemcy przedłużają ograniczenia w kontaktach do 29 czerwca!

Jak donosi niemiecki SPIEGEL, ograniczenia w kontaktach w Niemczech pozostaną w mocy do 29 czerwca. Wcześniej donosiła o tym...

Deutsche Post planuje przeprowadzić prewencyjne testy na koronawirusa wśród tysięcy pracowników!

Deutsche Post to pierwsza niemiecka firma, która bez konkretnego powodu chce przetestować tysiące pracowników pod kątem koronawirusa. Firma mówi...

Gdzie w Niemczech najlepiej być emerytem? Nie wszędzie jest tak dobrze…

Życzenie każdego emeryta: cieszyć się zasłużoną emeryturą po długim okresie pracy. Jednak, jak pokazują badania, nie wszędzie w Niemczech...

Najpóźniej za miesiąc Badenia-Wirtembergia planuje wznowić normalną działalność przedszkoli!

Najpóźniej za miesiąc ośrodki opieki dziennej w Badenii-Wirtembergii mają zostać całkowicie ponownie otwarte. Minister edukacji i kultury landu, Susanne...

Według raportu Work Service zatytułowanego „Migracje zarobkowe Polaków” do końca roku 2015 z Polski wyjedzie w celach zarobkowych około 1,275 mln. Polaków. Kierunkiem wyjazdu wielu z nich są nasi zachodni sąsiedzi Niemcy. Obojętnie czy zatrudnienie odbywa się poprzez biuro pośrednictwa pracy, czy bezpośrednio przez zakład pracy – pierwsza umowa o pracę jest najczęściej umową na czas określony, niem. „befristeter Arbeitsvertrag”. Cechą charakterystyczną tego rodzaju umowy o pracę jest fakt, iż wraz z upływem zdefiniowanego w niej okresu czasu stosunek pracy zostaje zakończony bez konieczności jej wypowiedzenia.

Na jak długo może zostać zawarta umowa o pracę na czas określony w Niemczech?

Czasowe ograniczenie umowy o pracę jest w Niemczech możliwe wyłącznie wtedy, kiedy jest to dopuszczalne w danej sytuacji przez prawo. Pracę w Niemczech reguluje szereg ustaw. Umowa na czas określony uregulowana jest w ustawie o pracy w niepełnym wymiarze godzin i umów na czas określony, niem. „Teilzeit- und Befristungsgesetz” (w skrócie TzBfG). Zgodnie z nią okres czasu na jaki może zostać zawarta tego rodzaju umowa o pracę zależy od tego, czy został podany rzeczowy powód.

  • Czasowe ograniczenie umowy o pracę bez podania rzeczowego powodu

Czasowe ograniczenie umowy o pracę bez podania rzeczowego powodu jest w Niemczech dopuszczalne wyłącznie w przypadku zatrudnienia nowego pracownika. W takiej sytuacji umowa może zostać ograniczona czasowo na okres maksymalnie dwóch lat. Zgodnie z § 14 ustęp 2 TzBfG w przeciągu tego okresu czasu umowa może zostać przedłużona trzy razy. Po upływie dwóch lat możliwe są następujące scenariusze:

1.       Stosunek pracy zostaje rozwiązany

2.       Stosunek pracy jest kontynuowany bez ograniczenia czasowego

3.       Umowa o pracę zostaje ograniczona czasowo, jeśli dany jest rzeczowy powód

W żadnym wypadku umowa o pracę nie może zostać ponownie ograniczona czasowo bez podania rzeczowego powodu. Według Federalnego Sądu Pracy wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pomiędzy pierwszą a drugą umową o pracę na czas określony minęły więcej niż trzy lata (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 7.04.2011, sygnatura akt 7 AZR 716/09). Odstępstwa mogą zostać również ustanowione w zbiorowym układzie pracy, niem. „Tarifvertrag”. Zgodnie z § 14 ustęp 2 zdanie 3 TzBfG zbiorowy układ pracy może dopuszczać ograniczenie czasowe umowy o pracę dłuższe niż dwa lata oraz zezwalać na jej przedłużenie częściej niż trzykrotnie.

Kolejny wyjątek stanowią nowo powstałe firmy. Kto dopiero co otworzył firmę, może zawierać umowy o pracę z czasowym ograniczeniem do maksymalnie czterech lat. Oprócz tego w obrębie tego okresu czasu umowa może być przedłużana kilkukrotnie (patrz § 14 Abs. 2 a) TzBfg).

  • Czasowe ograniczenie umowy o pracę ze względu na istnienie rzeczowego powodu

§ 14 ustęp 1 TzBfG wymienia kilka powodów, które dopuszczają czasowe ograniczenie umowy o pracę. Typowymi przykładami są zastępstwa w razie urlopu wychowawczego oraz macierzyńskiego. W takiej sytuacji nie istnieją żadne limity czasowe. Czas trwania umowy zależy bowiem od podanego powodu rzeczowego. Wraz z końcem jego istnienia, automatycznie kończy się również stosunek pracy. Możliwe są również następujące scenariusze:

1.     Stosunek pracy zostaje rozwiązany

2.     Stosunek pracy jest kontynuowany bez ograniczenia czasowego

3.     Umowa o pracę zostaje ponownie ograniczona czasowo z powodu istnienia tego samego powodu rzeczowego lub innego

Należy jednak pamiętać, że czasowe ograniczenie umowy o pracę ze względu na istnienie rzeczowego powodu, nie jest możliwe w nieskończoność. Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości takie postępowanie może zostać zakwalifikowane pod pewnymi warunkami jako nadużycie prawa (Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 26.01.2012, sygnatura akt C-586/10). Nie istnieje jednak regulacja prawna, która jednoznacznie odpowiadała na pytanie jak często można czasowo ograniczać umowę o pracę ze względu na istnienie rzeczowego powodu. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku. I tak Federalny Sąd Pracy uznał uznał kolejne czasowe ograniczenie umowy o pracę za niedopuszczalne, ponieważ w rozpatrywanym przypadku ograniczenie to miało miejsce 13 razy w przeciągu 11 lat. Z kolei cztery umowy na czas określony mające miejsce w przeciągu ośmiu lat zostały uznane za dopuszczalne (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 18.07.2012, sygnatura akt: 7 AZR 443/09 oraz 7 AZR 783/10).

Jeśli z jakichś powodów chcecie zrezygnować z aktualnej pracy w Niemczech, to na następującej stronie znajdziecie wzór wypowiedzenia umowy o pracę: przydatne wzory pism.

Oprócz tego nasza giełda pracy zawiera wiele aktualnych ofert pracy: praca w Niemczech.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

15 KOMENTARZE

15
Dodaj komentarz

avatar
11 Ilość komentarzy
4 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
13 Komentujący
BeatapablojumperUrlopAnnnamonika Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Marta
Gość
Marta

Witam, w polowie sierpnia konczy mi sie umowa na czas okreslony, dodam ze nie zostanie ona przedluzona poniewaz w czasie jej trwania urodziłam dziecko. Co w takim wypadku z ubezpieczeniem, ktore dotychczas oplacal pracodawca? Będę musiala sama oplacac? Czy moge się gdzies zwrócic o pomoc w pokryciu tego ubezpieczenia?

Justyna
Gość
Justyna

Witam.
Mam pytanie odnośnie umowy o pracę. W tym roku zawarłem z pracodawcą 3 z rzędu umowę o pracę na czas określony ( 1 rok każda ). Czy jak dobrze rozumiem ta 3 umowa z automatu jest już umową na stałe?

Kubba
Gość
Kubba

Witam 1 marca kończy mi się umowa o pracę moje wspaniałe szefostwo da mi odpowiedź czy przedłuża lub nie 28 lutego. Doczytałem ze musze się zgłosić do arbeitsamt tylko jest już trochę późno bo zostało 1.5 miesiąca. Czy w takim przypadku należy mi się ALG? Pozdrawiam

nikita
Gość
nikita

Jezeli pracuje 5 lat w jednej firmie i mam 5umow o prace juz a teraz dostane 6 rowniez na czas okreslony czyli na rok jak te poprzednie to czy pracodawca tak moze robic.Jezeli nie przyjme tej 6 to czy moge ubiegac sie o Alg 1??

SANDRA
Gość
SANDRA

Witam Mam umowę o prace na czas określony w Niemczech do połowy kwietnia , W tym czasie uległam wypadkowi w pracy i mam teraz zwolnienie lekarskie do końca kwietnia . Czy pracodawca musi mi przedłożyć umowę o prace , czy praca skończy się z data jaka była w umowie o prace na czas określony ? To jest moja piata umowa w tej Agencji Pracy Tymczasowej w Niemczech na czas określony . Od 1 kwietnia weszły nowe przepisy dotyczące pracowników tymczasowych i dlatego jestem zdezorientowana i proszę o poradę , co am w takiej sytuacji robić i jak to się ma… Czytaj więcej »

Gurka
Gość
Gurka

Witam,
we wrzesniu 2016 przeprowadzilam sie z Belgii do NIemiec. Pracuje jednak dla belgijskego pracodawcy z domu 2 razy w tygodniu. Moj kontrakt konczy sie 30 maja. Z chwila opuszczenia Belgii tamtejszy pracodawca odprowadza tylko podatek socjalny a reszte mam zaplacic tutaj w Niemczech. Moje pytanie brzmi, kiedy powinnam zaplacic podatek za okres wrzesien- maj (czy moge wraz ze skladaniem deklaracji za rok 2016, ktora skladac bede wraz z moim mezem, ktory pracuje w Niemczech od sierpnia 2016 na pelen etet?) oraz czy przysluguje mi prawo do zasilku dla bezrobotnych w Niemczech?

nick
Gość
nick

Witam, za miesiac konczy mi sie ponad roczna umowa o prace w Niemczech, ktora z tego co wiem ma zostac przedluzona o kolejne kilka miesiecy. Jestem juz zarejestrowany w agencji pracy. Czy w razie podpisania nowej umowy przez obie strony (bez przerwy czasowej miedzy tymi kontraktami), suma przepracowanych miesiecy, czy tylko ostatnia umowa (ktora bedzie krotsza niz rok), jest brana pod uwage podczas przyznawania ALG1 na wypadek bezrobocia? Zastanawiam sie rowiniez, czy jesli nie podpisze nowej umowy, to bedzie mi przyslugiwalo ALG1? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam!

monika
Gość
monika

Witam .
Moze pytanie troche dziwne ale wazne .
Mam umowe na czas okreslony , kolezanka ma urlop macierzynski.
ta moja umowa o prace to jest tak skonstruowana ze nic z niej nie rozumiem .
chodzi mi o to czy , jeszeli pracodawca nie placi za niewykorzystany urlop, moze mi odmowic udzielenia tego urlopu ?
i drugie pytanie: z tego co wyczytalam dopiero po dwoch latach okres wypowiedzenia wynosi 4 tygodnie .
przed uplywem dwoch lat dwa tygodnie , tak ?
dziekuje za odpowiedz

Annna
Gość
Annna

Mam umowę o pracę na czas określony od 12 sierpnia 2016 do 11 sierpnia 2017, Teilzeit (120 godzin miesięcznie), stawka wynagrodzenia minimalna, nie chcę jej przedłużać, mam następną pracę u innego pracodawcy za większe wynagrodzenie i pełen etat (Vollzeit). Pracodawca wręczył mi pismo w którym pisze, że przedłuża mi umowę do końca roku, nie podpisałam go, nie zawarto ze mną żadnego porozumienia podpisanego przeze mnie i pracodawcę. Jest tylko to pismo od pracodawcy. Czy moja umowa o pracę wygaśnie z dniem 11 sierpnia, czy muszę złożyć wypowiedzenie i pracować do końca sierpnia 2017? Proszę o pomoc i radę, bo nie… Czytaj więcej »

Urlop
Gość
Urlop

Witam. Mam pytanie.
Jeśli mam ustalony termin urlopu i teraz się okazało, że koleżanka ma pogrzeb w Pl i też musi jechać to czy mogą mi w pracy zabronic ustalonego urlopu. Niestety bilet mam już wykupiony i nie mogę zrezygnować.

pablojumper
Gość
pablojumper

Witam

Czy pracująć w niemieckiej agencji pracy tymczasowej na zasadach niemieckich możliwe jest dostac pierwsza umowę na czas nieokreślony czy jest to niemozliwe? Agencja pracy prowadzi leasing pracowniczy i działa w ramach tarf igz

Beata
Gość
Beata

mam pytanie dotyczące przedłużania umowy. Pierwsza umowa została podpisana na 3 m-ce, następnie otrzymałam przedłużenie o kolejne 3, kolejne przedłużenie o 6 miesięcy, to czy wówczas to są te 3 umowy po których pracodawca powinien dać mi umowę na czas nieokreślony ? czy może ja jeszcze raz okresowo przedłużyć ? Dodam, ze pracodawca jest leihfirma.

155,730FaniLubię
3,235ObserwującyObserwuj