04.07.2020
Strona główna Prawo w Niemczech Prawo socjalne Czym jest w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu (niem. Untätigkeitsklage)?

Czym jest w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu (niem. Untätigkeitsklage)?

Czym jest w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu (niem. Untätigkeitsklage)?

Urzędy w Niemczech mają obowiązek udzielenia w określonym terminie pisemnej odpowiedzi na każdy wniosek [der Antrag] lub pismo sprzeciwu [der Widerspruch] od decyzji urzędu. Jak mówi prof. Wolf-Rüdiger Schenke z uniwersytetu w Mannheim „wobec państwa można użyć srodków nacisku”. Jeśli więc dany urząd pozostaje w konkretnym przypadku bezczynny, to istnieje możliwość wniesienia do sądu powództwa z powodu bezczynności urzędu, z niem. die Untätigkeitsklage.

W jakich przypadkach można wnieść w Niemczech powództwo z powodu bezczynności urzędu?

Powództwo z powodu bezczynności urzędu jest w niemieckim prawie socjalnym [das Sozialrecht] możliwe w dwóch przypadkach:

  • Jeśli urząd nie wyda decyzji w przeciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku. W tym wypadku chodzi o wnioski wymagające aktu administracyjnego w rozumieniu prawa socjalnego, np. wnioski o zapomogę dla bezrobotnych (zarówno ALG I, jak i ALG II), renty, etc.
  • Jeśli dany urząd nie rozpatrzy odwołania od decyzji w przeciągu 3 miesięcy od złożenia pisma odwoławczego

Powództwo należy złożyć przed sądem socjalnym [das Sozialgericht]. Urząd może się jednak powołać na wystąpienie ważnego powodu, na skutek którego rozpatrzenie danego wniosku zajęło dłużej niż przewidziane ustawą. W takiej sytuacji postępowanie zostaje odroczone na określony przez sąd socjalny okres czasu. Ważnym powodem nie może być bynajmniej brak wystarczającej ilości personelu lub brakujące uzasadnienie pisma odwoławczego od decyzji urzędu.

Niewiele inaczej ma się to w niemieckim prawie administracyjnym [das Verwaltungsrecht]. Niemieckie urzędy mają bowiem 3 miesiące czasu na rozpatrzenie wniosków w rozumieniu prawa aministracyjnego.

Co robić w razie bezczynności urzędu w Niemczech?

Frank Zitka, rzecznik prasowy Niemieckiego Związku Urzędników, zwraca uwagę na problemy personalne oraz natłok pracy w wielu niemieckich urzędach „W wielu urzędach brakuje personelu. Wystarczy, żeby ktoś się rozchorował, aby doszło do zastoju w pracy. Koledzy siedzą przed olbrzymymi stosami akt”. Z tego powodu radzi w pierwszej kolejności osobisty kontakt z danym urzędem i podjęcie próby załatwienia sprawy na miejscu (najlepiej pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub telefonicznie). Jeśli to nie pomoże, nie obejdzie się bez wizyty u prawnika. Osoby z niskimi dochodami mają w Niemczech możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej:

Jak uzyskać bezpłatną poradę prawną w Niemczech?

Warto przeczytać

Jeśli dany urzędnik zachowuję się wobec Was nieodpowiednio lub jest w Waszych oczach niekompetentny, możecie złożyć na niego zażalenie do przełożonego:

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
IWONA

a co w sytuacji gdzy Urzad Parcy w Niemczech po zlzoeniu kompletu dokumentow o zasilek dla bezrobotnych nie wydaje decyzji i nie wyplaca zasilku ? Przeciez musze oplacic mieszkanie z czegos żyć ? Jak dlugo powinno sie czekac na decyzję ? Dokuemty zlozylam 24 kwietania tego roku mamy 12 maj . Poki co nie mam zadnej odpowiedzi .

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x