fbpx
09.04.2020

Wyprowadzacie się z Niemiec? Sprawdźcie jakie umowy powinniście wypowiedzieć!

Nie jest tajemnicą, iż Polacy regularnie emigrują za granicę. Bardzo popularnym celem polskiej emigracji są Niemcy. W większości przypadków o przeprowadzce za grancię decydują względy ekonomiczne. Jednak zdarza się również, że ma miejsce odwrotne zjawisko. Wielu rodaków decyduje się na powrót do Polski. Jeśli znajdujecie się w podobnej sytuacji i zamierzacie wyprowadzić się z Niemiec, to musicie pamiętać o kilku formalnościach, których niedopilnowanie może się wiązać z niepotrzebnymi problemami natury finansowej. Poniżej przeczytacie o wypowiedzeniu jakich umów należy pamiętać, jeśli podejmiecie decyzję o powrocie do Polski.

Warto wiedzieć! We wzorach pism na naszej stronie znajdziecie wszystkie wzory wypowiedzen omawianych poniżej umów: Najważniejsze wzory wypowiedzeń niemieckich umów.

Ważne! Pamiętajcie, aby wypowiedzenia wysyłać za potwierdzeniem odbioru (wersja droższa, z niemieckiego „Einschreiben mit Rückschein”) lub przynajmniej za potwierdzeniem nadania (wersja tańsza, z niemieckiego „Einschreiben Einwurf”).

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech

Jeśli macie zamiar wrócić do Polski, to z pewnością zdążyliście już wypowiedzieć umowę o pracę albo została ona wypowiedziana przez pracodawcę. W przypadku umowy o pracę, w Niemczech obowiązuje okres wypowiedzenia w niej zawarty, choć może ona zostać również rozwiązana za porozumieniem stron. Jeśli to Wy ja wypowiecie lub zostanie ona rozwiązana z Waszej winy, to przez pierwsze trzy miesiące nie otrzymacie świadczenia ALG I: Różnice pomiędzy ALG I i ALG II

Wypowiedzenie umowy najmu w Niemczech

Jeśli zamierzacie opuścić Niemcy, to powinniście za wczasu pomyśleć o wypowiedzeniu umowy najmu. W tym wypadku nie istnieje w Niemczech bowiem prawo, które dopuszczałoby jej przedwczesne rozwiązanie (oprócz kilku wyjątków, o których przeczytacie tutaj: Wypowiedzenie umowy najmu w Niemczech i obowiązujące terminy). W związku z tym należy przestrzegać ogólnego okresu wypowiedzenia lub liczyć na dobrą wolę wynajmującego. Możecie przykładowo znaleźć na Wasze miejsce nowego najemcę i jeśli wynajmujący go zaakceptuje, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby wypowiedzieć umowę wcześniej.

Wypowiedzenie umowy wynajmu garażu w Niemczech

Te same zasady dotyczą wypowiedzenia umowy wynajmu garażu lub miejsca parkingowego w Niemczech. Jeżeli są one częścią umowy najmu mieszkania, to nie musicie wypowiadać ich osobno. Jeśli jednak chcielibyście zrezygnować wyłącznie z garażu, to w tym wypadku musielibyście najpierw skontaktować się z wynajmującym, aby zmienić umowę najmu.

Wymeldowanie w Niemczech

Dodatkowo, jeśli opuszczacie Niemcy na stałe, będziecie musieli się wymeldować. W tym celu wystarczy udać się wraz z dowodem do urzędu meldunkowego (niem. Einwohnermeldeamt). Pamiętajcie również o tym, aby wysłać rezygnację z opłaty radiowo-telewizyjnej. Możecie tego dokonać przez internet: rundfunkbeitrag.de. Więcej odnośnie niemieckiej opłaty radiowo-telewizyjnej przeczytacie tutaj: Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech.

Rezygnacja z konta bankowego w Niemczech

Jeśli wyprowadzacie się z Niemiec i chcecie zrezygnować z niemieckiego konta bankowego, to nie zapomnijcie o wypowiedzeniu go. W przeciwnym razie opłaty za nie będą nadal naliczane. Jeśli chodzi o umowy kredytowe, to w tym wypadku zanim wypowiecie kredyt, w pierwszej kolejności będziecie musieli go spłacić.

Wypowiedzenie umowy leasingowej w Niemczech

To samo dotyczy umów leasingowych. Są one zazwyczaj zawierane na pewien okres czasu. Również w tym wypadku wcześniejsze rozwiązanie umowy nie może być uzasadnione przeniesieniem się za granicę. Ogólnie rzecz biorąc, anulowanie umowy leasingowej przed jej wygaśnięciem jest nieco skomplikowane. Dużo zależy od dobrej woli kontrahenta. Możecie również spróbować znaleźć kogoś, kto przejmie za Was umowę.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech

Wiele osób uważa, że jeśli wróci do Polski, to ubezpieczenie zdrowotne wygasa automatycznie. Nic bardziej mylnego! Aby po powrocie do Polski nie płacić dalej składek na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, należy wypowiedzieć umowę z ubezpieczalnią (tak jak wspominaliśmy wyżej, wzór wypowiedzenia znajdziecie we wzorach pism).

Pamiętajcie również o wypowiedzeniu innych ubezpieczeń, których ewentualnie nie będziecie więcej potrzebowali, jak na przykład ubezpieczenie ochrony cywilnej albo na życie.

Wypowiedzenie umowy abonamentowej na telefon lub internet w Niemczech

W przypadku przeprowadzki za granicę, często istnieje możliwość przedwczesnego rozwiązania umowy o świadczenie usług telefonii komórkowej i telefonicznych. W przypadku umowy o świadczenie usług telefonii komórkowej ważne jest, aby dostawca nie mógł zaoferować Wam zakupionej usługi na takich samych warunkach. Obejmuje to również poziom opłat i pokrycie sieci za granicą lub w nowym miejscu zamieszkania. W tym wypadku można anulować umowę na telefon komórkowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia pod koniec miesiąca. Niektórzy operatorzy będą z pewnością stwarzali problemy, ale w tym wypadku musicie pozostać nieugięci! Przy czym należy pamiętać, iż jeśli zawarliście umowę z telefonem, to operator pobieże za niego opłatę.

To samo dotyczy umowy o świadczenie usług internetowych i telefonii stacjonarnej. Ponieważ operator zazwyczaj nie będzie w stanie zaoferować Wam usług w nowym miejscu zamieszkania zgodnie z warunkami obowiązującej umowy, z reguły będziecie mogli w drodze wyjątku rozwiązać przedwcześnie umowę. Tutaj również należy przestrzegać trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Dla zainteresowanych: Tak zmienisz operatora telefonii komórkowej w Niemczech!.

Wypowiedzenie umowy na dostawę energii elektrycznej w Niemczech

Wypowiedzenie umowy na dostawę energii elektrycznej w Niemczech obowiązują podobne zasady jak umów internetowych czy telefonii komórkowej. W związku z tym, iż zazwyczaj dostawca nie będzie w stanie zaopatrywać Was w energię za granicą, umowa jest rozwiązywana. Wielu dostawców energii elektrycznej w Niemczech pozwala również na anulowanie umowy, gdy przeprowadzicie się na terenie Niemiec. Zazwyczaj można rozwiązać umowę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w formie pisemnej. Może się zdarzyć, że niektórzy usługodawcy uregulowali tę kwestię w ogólnych warunkach handlowych w inny sposób i okres wypowiedzenia będzie dłuższy. Warto mieć to na uwadze.

Rozwiązanie umowy z ubezpieczalnią samochodu w Niemczech

Regularne wypowiedzenie ubezpieczenia pojazdu mechanicznego jest w Niemczech możliwe tylko z okresem wypowiedzenia wynoszącym 1 miesiąc do końca roku. Jeśli jednak wyprowadzając się za granicę wyrejestrujecie samochód i Wasz ubezpieczyciel nie będzie w stanie zaoferować Wam ubezpieczenia za granicą, to będziecie z niego mogli zrezygnować ze skutkiem natychmiastowym. Warto w tym wypadku skontaktować się z ubezpieczalnią i dopytać o szczegóły. W takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe nie mają w zwyczaju stwarzać problemów.

Dla zainteresowanych: Nadzwyczajne wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu w Niemczech.

Wypowiedzenie umowy z siłownią w Niemczech

Siłownie w Niemczech pozwalają z reguły na przedwczesne zrezygnowanie z umowy, jeśli w nowym miejscu zamieszkania nie ma w rozsądnej odległości siłowni należącej do wybranej sieci. W tym wypadku wystarczy pisemne wypowiedzenie (do znalezienia we wzorach pism). Oprócz tego w większości przypadków należy przedłożyć zaświadczenie o meldunku w nowym miejscu zamieszkania.

To samo dotyczy klubów sportowych. Te z reguły również pozwalają na wcześniejsze rozwiązanie umowy w przypadku przeprowadzki w nowe miejsce zamieszkania.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o