Wypadek w pracy może nas wykoleić na długi czas. Jak to wygląda w takim przypadku z odszkodwaniem za wypadek w pracy w Niemczech? Kiedy ma się do niego prawo?
Możliwe skutki wypadku w pracy w Niemczech
Jeśli w pracy w Niemczech przydarzy nam się wypadek, może mieć on poważne konsekwencje. Niejednokrotnie poszkodowani są długotrwale niezdolni do pracy. W rezultacie pracownicy obawiają się o swoją przyszłośc. W zależności od sytuacji, wypadek w pracy może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe.
Zasadniczo ustawodawca w Niemczech przewidział, że za wypadek w pracy otrzymuje się odpowiednie świadczenia (siódma księga niemieckiego kodeksu socjalnego). Mają one zapewnić poszkodowanym bezpieczeństwo finansowe. W dalszej części artykułu dowiecie się, co obejmują te świadczenia.
Kto wypłaca odszkodowanie za wypadek w pracy w Niemczech?
Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi przy pracy w Niemczech, mają prawo do świadczeń powypadkowych. W zależności od branży, należy się zwrócić do odpowiedzialnego zrzeszenia zawodowego (Berufsgenossenschaft), które jest odpowiedzialne za wypłacenie wspomnianych świadczeń (Ciekawostka: komu przysługuje w Niemczech chorobowe?). W pierwszej sześciotygodniowej fazie zwolnienia lekarskiego, pracodawca jest zobowiązany zapewnić ciągłość wypłat wynagrodzenia.
Świadczenia powypadkowe zrzeszeń zawodowych obejmują w Niemczech:
- koszty leczenia skutków wypadku i ewentualnej rehabilitacji
- wypłatę części wynagrodzenia w trakcie leczenia i rehabilitacji (Verletztengeld)
- rentę wypadkowa (Verletztenrente)
- dopłaty do kosztów opieki w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (Pflegegeld)
- zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld)
Czy oprócz świadczeń ubezpieczeniowych można żadać od pracodawcy zadośćuczynienia?
Podstawą do wypłaty zadośćuczynienia za wypadek przy pracy w Niemczech jest prawo cywilne. Kodeks cywilny reguluje szkody niematerialne w § 253. W tym miejscu zdefiniowano, że taka płatność może być zasadna w następujących przypadkach:
- zostało zranione ciało
- ucierpiało zdrowie – fizycznie lub psychicznie
- ma miejsce ograniczenie wolności
- jest wywierany wpływ na samostanowienie seksualne
Na tym nie koniec. Aby móc starać się o wypłatę zadośćuczynienia za poniesione straty zdrowotne, fizyczne czy psychiczne, trzeba udowodnić pracodawcy umyślność spodowania wypadku (§ 104, SGB VII). Dodatkowo, to po stronie pracownika leży konieczność udowodnienia zaistnienia takiej sytuacji.
Ile może wynieść kwota zadośćuczynienia za wypadek przy pracy w Niemczech?
Nawet jeśli zdarza się to dość rzadko, zdarza się, że sądy w Niemczech orzekają winę pracodawcy i ten jest wtedy zobowiązany wypłacić pracownikowi zadośćuczynienie. Jego kwota jest obliczana indywidualnie.
Poniższa lista jest przykładem tego, jak niskie są szanse na satysfakcjonujące zadośćuczynienie za wypadek w pracy w Niemczech:
- W przypadku upadku stolarza nie udało się udowodnić żadnego zamiaru, w związku z czym BAG postanowiła w 2009 r. nie wypłacać żadnych odszkodowań z tytułu zadośćuczynienia.
- Wypadek przy pracy podczas pracy w magazynie również nie został uznany przez LGD Hessen za zamierzony. Również w tym przypadku osoba zainteresowana otrzymała 0 euro.
- Wyższy Sąd Okręgowy we Frankfurcie uznał wypadek na placu budowy w 2000 r. za zamierzony i przyznał poszkodowanemu odszkodowanie w wysokości 255 euro.
Czy za przecięcie ścięgna achillesa przez wózek żniwny w pracy nalezy się odszkodowanie.
P,ółtora roku temu wjechała we mnie dziewczyna wózkiem widłowym. Nie mam stawu skokowego. Stopa na drutach. Dziewczyna złamała kilka zasad i ewidentnie jest winna. Sprawę umorzono na podstawie zeznań sprawczyni i jej bliskich- czyli siostry i chłopaka. Inni świadkowie nie zostali przedstawieni. Natomiast moj adwokat nie zrobił nic. Teraz mam trzeciego adwokata i dalej żadna z moich spraw nie ruszyła. Nie wiem dokąd udać się po pomoc. Zrobiono ze mnie kalekę, ból będzie towarzyszył do końca życia. z powodu umorzenia sprawy i jednocześnie braku winnego- nie otrzymałam ani Schmerzgeld, ani żadnych innych odszkodowań. Nie godzę się z decyzja prokuratury, ale… Czytaj więcej »
Witam serdecznie pracowałem w Hamburgu jako elektryk miałem wypadek w pracy niestety nie znam języka niemieckiego a zaufałem osobom o których pracowałem za plecami złośliwi mój wypadek że to był wypadek w domu mam świadków którzy potwierdzają to że jest nieprawdą i do końca życia a problemy z ręką mam 6 śrub i wsadzono w rękę blachę którą czuję do końca życia i mam z nią problemy ruchowe Kiedy byłem już osobą i wygodną Zostałem zwolniony z braku pracy a ze mnie zrobić złodzieja może ktoś jest zdolny w jaki sposób mi pomóc Gdzie można w tym kierunku się udać… Czytaj więcej »
Gość wjechał mi od tyłu w nogę widla nie chciał zawieść mnie do szpitala pracowałem bez umowy gość pojechał se do Polski w ten dzień mnie zawieźli na drugi dzień dopiero w Polsce też nie chcieli mnie zawieść do szpitala potraktowali mnie jak psa mówili że umowa była ja nic nie podpisywałem czekałem na papier chodzę z bólem już drugi rok niemam nikogo kto mógłby mi pomóc…
Witam miesiąc temu miałam wypadek w pracy ktoš postawił paleciaka tam gdzie niepowinien na skutek tego przewrocitam sie gdyz statam tyłem a pare minut wcześniej nie było go tam.Karetka zabrała mnie z pracy aktualnie 4 tydzien jestem na zwnieniu miatam gips zostat sciagniety teraz mam opaske masci itd Mam wszedzie zaznaczone ze to wypadek w pracy mam szanse na jakies odszkodowanie ??
Witam,
Czy zajmujecie się Państwo błędem popełnionym przez szpital? W Niemczech wykonali mi zespolenie kości i dogłębnie zarazili mnie gronkowcem złocistym i paleczką ropy błękitnej moja choroba trwa już 19 miesięcy. Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam
Upadlam w pralni pr’unoszac podczas ulewy poduszki do wyschniecia i poslizgne.am sie na kapiacej z poduszek wodzie i wynikiem tego zlamamzebra co unie.ozliwia mi prace
Witam na codzien pracuje i mieszkam w Niemczech tam też jestem ubezpieczony w firmie w której pracuje. Ale uległem wypadkowi podczas pobytu w domu w Polsce i moje pytanie brzmi następująco czy otrzymam od ubezpieczalni AOK odszkodowanie czy jakie kolwiek pieniądze
Witam miałem wypadek w pracy i co dalej