Więcej >>

  Schufa

  Czy dochody dzieci są w Niemczech brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości zasiłku rodziców?

  Schufa Niemcy

  W związku z zapytaniem jednego z naszych czytelników, chcielibyśmy wyjaśnić, czy obowiązująca w niemieckim prawie zasada, iż “dzieci nie ponoszą odpowiedzialności za swoich rodziców”, ma zastosowanie również w stosunku do zasiłku dla bezrobotnych. Dla tych leniwych, którzy nie lubią czytać odpowiemy krótko: tak! Dzieci nie ponoszą odpowiedzialności wobec rodziców, dlatego Jobcenter nie może naliczyć dochodów dzieci przy obliczaniu wysokości zasiłku dla bezrobotnych dla rodziców.

  Dziecko zarabia pieniądze – Jobcenter nalicza jego zarobki na poczet zasiłku ojca

  Sytuacja, którą opisał nasz czytelnik wyglądała następująco: samotny ojciec mieszkał z czwórką swoich dzieci. Jako wspólnota potrzebujących (niem. Bedarfsgemeinschaft), rodzina otrzymywała zasiłek dla bezrobotnych z Jobcenter. Jedno z dzieci zaczęło jednak zarabiać 1000 euro miesięcznie w ramach wynagrodzenia podczas nauki zawodu (niem. Ausbildung). Jobcenter zaczął potrącać z wypłaty syna 100 euro na poczet zasiłku ojca. W tym wypadku dziecko było więc de facto odpowiedzialne za swojego ojca – mimo że niemieckie prawo mówi, iż dzieci nie odpowiadają za rodziców lub nie są zobowiązane do łożenia na rodziców. Jobcenter najwidoczniej zignorował tą zasadę. W związku z powyższym nasuwa się pytanie: czy regulacja ta nie znajduje zastosowania w przypadku Jobcenter? Odpowiedź jest jednoznaczna: nawet jeśli rodzice otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, potocznie zwany w Niemczech “Hartz 4”, dziecko zarabiające pieniądze nie musi ich im przekazywać. W związku z tym dochód uzyskany przez dziecko nie może zostać przeniesiony przez Jobcenter na innych członków rodziny. Jobcenter pomylił w tym wypadku prawdopodobnie ojca z synem – inaczej nie da się tej sytuacji wyjaśnić.

  Podstawa prawna jest skomplikowana

  Jak widać, odpowiedź na postawione nam pytanie jest prosta. Aby jednak do niej dojść, trzeba przebrnąć przez gąszcz paragrafów niemieckiego kodeksu prawa socjalnego (niem. Sozialgesetzbuch, w skrócie SGB). Jak widać, w opisywanym przypadku Jobcenter ta sztuka się najwidoczniej nie udała. Rozwiązanie znajduje się w paragrafie 7 i 11 SGB II. Paragraf 7 ust. 4 stanowi, że dzieci, które zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy, aby zaspokoić swoje własne potrzeby, nie są częścią wspólnoty potrzebujących (niem. Bedarfsgemeinschaft).

  W związku z tym SGB II gwarantuje, że poprzez wykluczenie dziecka ze wspólnoty potrzebujących, również dochód przez nie uzyskiwany, nie jest do dyspozycji rodziców. Konkretyzuje to paragraf 9 ust. 2 SGB II, który stanowi, że dochody rodziców są do dyspozycji dzieci. Nie ma w nim jednak mowy o odwrotnej sytuacji, co tylko potwierdza powyższe stwierdzenie, iż rodzicom nie należy się dochód uzyskiwany przez ich dzieci.

  Istnieje jeden wyjątek

  Wyjątek stanowi zasiłek rodzinny. Niemieckie przepisy mówią, że jeżeli dziecko zarabia wystarczającą ilość pieniędzy, Kindergeld należy się wtedy rodzicom (paragraf 11 ust. 1 SGB II). W opisywanym przypadku nie miało to jednak znaczenia, ponieważ dziecko nie otrzymywało już Kindergeld.

  Jak sprawdzić decyzję Jobcenter?

  Jak widać Jobcenter są omylne i nierzadko zdarza się, że decyzje urzędu są błędne. Jeśli sami pobieracie w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych i macie wątpliwości co do decyzji Jobcenter, można zlecić jej sprawdzenie fachowcom i to bezpłatnie! Wystarczy na poniższej stronie www.hartz4widerspruch.de:

  1. Wybrać rodzaj odpowiedzi, którą otrzymaliście od Jobcenter (np. “Ablehnungsbescheid”, czyli odpowiedź odmowna)
  2. Zarejestrować się na niej podając Wasze dane osobowe wraz z adresem
  3. Podpisać elektronicznie pełnomocnictwo (niem. Vollmacht), bez którego prawnicy współpracujący z www.hartz4widerspruch.de nie mogą Was reprezentować w Jobcenter
  4. Załadować skan decyzji
  5. Odpowiedzieć na pytania (Fragebogen), aby osoby, które zajmą się sprawdzeniem Waszej decyzji wiedziały jaka jest Wasza aktualna sytuacja

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  Chcesz kupić tańsze bilety do Europa Park, Disneyland Paris albo innego parku rozrywki? A może tańszy bilet do Tropical Islands albo na spektakularny musical “Król lew”? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na www.travelcircus.de!

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ania

  A jak Jobcenter wlicza kindergeld do dochodów a nie wlicza dziecka nie pracujacego?
  Pozdrawiam Ania

  Ania

  Witam
  Moje pytanie jestem w Niemczech od roku czasu i pobieram Hertz 4 i oczywiście jestem w Jobcenter od jakiegoś czasu również mam kurs niemieckiego ktory opłacany jest przez Jobcenter i moje pytanie chce podjąć prace na Minijob ale nie chce stracić kursu . Czy mogę podjąć prace ,czy urząd mi zabierze jakieś pieniądze związku z podjęciem pracy i również czy dalej mam opłacany kurs czy już musze sama płacić ? Pozdrawiam

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x