Wiek emerytalny w Niemczech: Odpowiedzi na często zadawane pytania!

  Kiedy będę mógł/mogła przejść na emeryturę w Niemczech? To pytanie nurtuje wiele osób. Tak naprawdę jednak odpowiedź na nie jest prosta: wszystko zależy od roku urodzenia. Podczas gdy osoby urodzone przed 1947 rokiem mogły w Niemczech przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, dla osób urodzonych w 1964 roku lub później standardowy wiek uprawniający do przejścia na emeryturę to 67 lat.

  Przez osiągnięcie wieku emerytalnego należy rozumieć ukończenie odpowiedniego roku życia, który uprawnia do zaprzestania aktywności zawodowej oraz otrzymywania pełnego świadczenia emerytalnego. Jednak w praktyce na emeryturę można przejść w Niemczech przed lub po osiągnięciu wieku warunkującego wypłatę emerytury w pełnej wysokości.

  Jak duże są w Niemczech potrącenia, które trzeba zaakceptować decydując się na przejście na wcześniejszą emeryturę? Co jeśli przejdzie się na nią np. kilka miesięcy po osiągnięciu wieku emerytalnego? Czy wówczas otrzymuje się dodatek do emerytury? I czy w Niemczech planowane jest dalsze podnoszenie wieku emerytalnego? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

  Wiek emerytalny w Niemczech

  Nie istnieje ogólna odpowiedź na pytanie, kiedy można w Niemczech przejść na emeryturę. Aby móc pobierać świadczenie w pełnej wysokości, należy osiągnąć określony wiek. Tzw. Regelaltersgrenze zależy od tego, w którym roku się urodziliście.

  Osoby urodzone przed 1 stycznia 1947 roku osiągnęły wiek emerytalny po ukończeniu 65 lat. Dla kolejnych roczników wynosi on od 65 do 67 lat. Z kolei wszystkie osoby urodzone w 1964 roku i w latach następnych osiągną wiek emerytalny dopiero mając ukończone 67 lat.

  Poza tym istnieje jeszcze jeden ważny warunek: aby w ogóle otrzymać emeryturę w Niemczech trzeba przez co najmniej pięć lat płacić składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne.

  Czy w Niemczech można przejść na emeryturę przed osiągnięciem określonej granicy wieku?

  Tak, w Niemczech istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Trzeba jednak pogodzić się wówczas z tym, że świadczenia będą dużo niższe. Za każdy miesiąc przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego potrąca się 0,3 procent kwoty świadczenia. Jeśli przejdziecie na emeryturę rok przed nabyciem uprawnień do pełnych świadczeń emerytalnych, będziecie musieli zaakceptować potrącenie w wysokości 3,6 procent – i to na stałe.

  Potrącenia te mogą wynieść maksymalnie 14,4 procent. Taka sytuacja miałaby miejsce, gdybyście przeszli na emeryturę cztery lata przed osiągnięciem normalnego wieku emerytalnego. Nie przewidziano możliwości jeszcze wcześniejszego przejścia na emeryturę.

  Prawo do emerytury bez potrąceń przysługuje tylko osobom, które opłacały składki przez co najmniej 45 lat (tzw. Rente für besonders langjährig Versicherte). Powszechnie określa się ją jako emeryturę w wieku 63 lat (niem. Rente mit 63).

  Osoby, które opłacały składki przez co najmniej 35 lat, ale mniej niż 45 lat, również mogą przejść na wcześniejszą emeryturę (tzw. Rente für langjährig Versicherte). Jednak w przeciwieństwie do emerytury w wieku 63 lat, muszą pogodzić się z potrąceniami.

  Czy kobiety mogą w Niemczech przejść na emeryturę w wieku 60 lat?

  Nie, zasadniczo nie jest to już możliwe. Do 2017 roku kobiety w Niemczech mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat – przy czym również musiały pogodzić się z dużymi potrąceniami. Wymagało to od nich spełnienia trzech warunków:

  • rok urodzenia przed 1952 r.
  • co najmniej 15 lat opłacania składek
  • 10 lat opłacania składek po ukończeniu 40. roku życia.

  Ten model przestał już jednak obowiązywać. Obecnie nie istnieją już żadne specjalne zasady dla kobiet, jeśli chodzi o przechodzenie na emeryturę.

  Jak obliczyć swój wiek emerytalny?

  Aby ustalić, kiedy najwcześniej można przejść w Niemczech na emeryturę i od kiedy otrzyma się świadczenie w pełnej wysokości, najlepiej skorzystać z naszego kalkulatora, który można znaleźć tutaj. Wystarczy wpisać swoją datę urodzenia i odpowiedzieć na pytania dotyczące niepełnosprawności i zatrudnienia w górnictwie. Może to bowiem mieć wpływ na ustawowy wiek emerytalny.

  Kalkulator emerytalny pokaże wówczas zarówno najwcześniejszą możliwą datę przejścia na emeryturę z potrąceniami, tj. cztery lata przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego, jak i ustawowy wiek emerytalny, po osiągnięciu którego jest się uprawnionym do pobierania świadczenia w pełnej wysokości.

  Za pomocą kalkulatora można również obliczyć wysokość emerytury. W tym celu należy podać dodatkowe informacje, które znajdują się w informacji rentowo-emerytalnej (niem. Renteninformation).

  Trzeba jednak zaznaczyć, że informacje dotyczące wieku emerytalnego i wysokości świadczeń emerytalnych wynikające z obliczeń dokonanych przy pomocy kalkulatora emerytalnego nie są prawnie wiążące. Zarówno sytuacja prawna, jak i osobista sytuacja życiowa mogą ulec zmianie. Może to mieć również wpływ na wysokość Waszej emerytury.

  Czy można przejść na emeryturę również po pewnym czasie od osiągnięcia wieku emerytalnego?

  Tak, jest to możliwe. Po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego można nadal pracować i płacić składki. W tym przypadku otrzymuje się dodatek do emerytury. Ten wynosi 0,5 procent za każdy miesiąc pracy po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Jeśli więc pracowalibyście o rok dłużej, otrzymalibyście świadczenie powiększone o 6 procent.

  Czy scenariusz podniesienia wieku emerytalnego w Niemczech do 70 lat jest realny?

  Tak, to o czym mówi się w polityce od lat, czyli sukcesywne podnoszenie standardowego wieku emerytalnego do 70 lat lub więcej, może stać się rzeczywistością. Istnieją dwa główne powody takiego stanu rzeczy:

  1. Zmiany demograficzne: oczekiwana długość życia w Niemczech wzrasta, natomiast wskaźnik urodzeń spada od lat. W rezultacie na większą liczbę emerytów przypada coraz mniejsza liczba osób płacących składki na rzecz systemu emerytalnego.
  2. Niedobór wykwalifikowanych pracowników: już teraz często brakuje fachowców z różnych branż. Zmiany demograficzne pogłębiają ten problem. Aby sobie z tym poradzić, konieczne może być podwyższenie standardowego wieku emerytalnego.

  Ewentualne podniesienie wieku emerytalnego będzie jednak dotyczyło wyłącznie osób urodzonych po 1964 r.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zbigniew

  Witajcie. informacje super jednak brakuje w emeryturach informacji o łączeniu lat z innych krajów .przykład – w moim mam 18 lat pracy w Hiszpani 14,5roku i teraz pracuję w Niemczech 2 rok jeszcze trzy imam 5lat. Pytanie jest to możliwe jakie korzyści i straty ,czy jest lepiej brać w każdym kraju osobno. dziękuje

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x