Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Wszystko na temat emerytury dla Polaków w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Poniżej przedstawiamy jak temat emerytur jest regulowany pomiędzy Polską oraz Niemcami. Prawo do emerytury dla Polaków mieszkających w Niemczech regulowane jest w ramach następujących umów:

  • Polsko-niemieckie porozumienie w sprawie ubezpieczenia społecznego z 09.10.1975 (w skrócie porozumienie emerytalne z 1975 r.). Zgodnie z tym porozumieniem, emerytura wypłacana jest na podstawie wszystkich składek płaconych w Niemczech i w Polsce, ale tylko przez jedno państwo – to, w którym emeryt mieszka.
  • Prawo Unii Europejskiej (UE). Czy Wasza emerytura wyliczona będzie na podstawie porozumienia emerytalnego z roku 1975 czy na podstawie prawa unijnego, zależy od tego, kiedy przeprowadziliście się do Niemiec. Osoby, które przyjechały do Niemiec przed 31.12.1990, obowiązuje porozumienie emerytalne z 1975 r. Natomiast wszystkie pozostałe osoby obejmuje już prawo UE.

  Podsumowując: wszystkie osoby, które osiedliły się w Niemczech przed 31.12.1990 r. i do dziś Niemcy są ich miejscem zamieszkania (nieprzerwanie), podlegają pod porozumienie emerytalne z 1975 r.

  Emerytura obliczana jest co prawda na podstawie danych z Polski i z Niemiec, ale jej ostateczną wysokość określa i wypłaca niemiecki ubezpieczyciel emerytalny. Polski ubezpieczyciel jest zwolniony z obowiązku wypłaty emerytury. Dotyczy to zarówno okresów składkowych spędzonych w Polsce, jak i dodatków, które były wypłacane z jakichś specjalnych okazji (np. dodatek opiekuńczy czy dodatek z tytułu pracy przymusowej w czasie II wojny światowej). Jeśli więc od 1990 r. przebywacie nieprzerwanie w Niemczech, nie będziecie otrzymywać polskiej emerytury.

  Wyjątki 

  Porozumienie z 1975 r. obejmuje tylko okresy składkowe „zaliczone“ w polskim systemie pracowniczym. Jeśli pracowaliście w Polsce też jako rolnik, żołnierz zawodowy lub mieliście własną działalność gospodarczą, możecie zgodnie z prawem unijnym rościć sobie prawa do emerytury z polskiego systemu specjalnego. W takiej sytuacji, niemiecki ubezpieczyciel płaci emeryturę zgodnie z porozumieniem emerytalnym z 1975 r. Natomiast polski ubezpieczyciel „od zadań specjalnych” wypłaca emeryturę do Niemiec za ten czas, w którym płacone były składki, ale czas pracy nie został zarejestrowany w standardowym systemie pracowniczym. Przesiedleńcy mogą mieć taki specjalny czas pracy wyliczony i uznany na podstawie ustawy o emeryturze zagranicznej. Wtedy przy wypłacie polskiej emerytury następuje wliczenie tej kwoty do emerytury niemieckiej. Jeśli mielibyście jakieś dodatkowe pytania związane z tą tematyką, to najlepiej zwrócić się z nimi do niemieckiego ubezpieczyciela emerytalnego.

  Opcja nr 2, czyli osiedlenie się w Niemczech po 01.01.1991

  Osoby, które przyjechały do Niemiec po 01.01.1991 r. objęte są prawem Unii Europejskiej. Oznacza to, że polski ubezpieczyciel wypłaca emeryturę polską do Niemiec (łącznie ze wszystkimi dodatkami, które przysługują zgodnie z polskim prawem). Niemiecki ubezpieczyciel wypłaci Wam emeryturę, a prawo Unii Europejskiej jest tak skonstruowane, że na pewno nie będziecie poszkodowani, jeśli chodzi o wyliczenie emerytury.

  Jeśli zostaliście w Niemczech uznani jako wysiedleniec lub emigrant, wtedy Wasza polska emerytura zostanie obliczona zgodnie z ustawą o emeryturze zagranicznej (niem. Fremdrentengesetz, w skrócie FRG). Oznacza to, że emerytura przysługująca Wam za czas przepracowany w Polsce, zostaje wyliczona tak, jak byście ją wypracowali sobie w Niemczech. Aby uniknąć podwójnego naliczenia (z polskiego i z niemieckiego ubezpieczenia emerytalnego), Wasza polska emerytura zostanie wypłacona (cała lub przynajmniej częściowo) w ramach Waszej zagranicznej emerytury. Nie wliczają się w to jednak specjalne dodatki: dodatek opiekuńczy czy dodatek za prace przymusowe po II wojnie światowej. Te dodatki zostaną wypłacone w ramach polskiej emerytury.

  Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niemiecką emeryturę?

  Podsumowując, aby mieć prawo do niemieckiej emerytury muszą zostać następujące warunki:

  • Zgodnie z prawem unijnym, składki na ubezpieczenie emerytalne powinny być opłacane w kraju aktualnego zatrudnienia, w tym wypadku w Niemczech
  • Aby otrzymać niemiecką emeryturę należy być w obowiązku pracy przez okres minimum 12 miesięcy oraz spełnić warunek minimalnego 5 letniego czasu oczekiwania („Wartezeit”)
  • W sytuacji kiedy pracownik przepracował mniej niż 12 miesięcy w danym kraju lub nie spełnił warunków niezbędnych do otrzymania emerytury w tym państwie, okres składkowy zostanie doliczony do emerytury w kraju zamieszkania
  • W przypadku wdów i wdowców, emerytura przysługuje im, tylko w sytuacji jeśli zmarły/zmarła, w dniu śmierci spełniał wszystkie warunki potrzebne do uzyskania świadczenia
  • „Wartezeit” to czas w którym opłacane były minimalne składki na ubezpieczenie emerytalne. Okres ten obejmuje również między innymi okres, w którym pracownik otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy oraz czas poświęcony na wychowywanie dziecka (10 lat na każde dziecko dla obydwojga rodziców)

  W jakim wieku mozna otrzymać w Niemczech emeryturę?

  W Niemczech wiek emerytalny wynosi aktualnie 67 lat dla obu płci. W związku z tym, aby niemiecką emeryturę otrzymacie po spełnieniu powyższych warunków oraz osiągnięciu 67 roku życia. Podniesienie do górnej granicy zostanie osiągnięte w 2031 roku. Warto dodać, że osoby, które przepracowały minimum 45 lat lub urodziły się przed 1947 rokiem, obejmą zasady z przed reformy, czyli w wieku 65 lat.

  Co z dodatkami emerytalnymi z Polski?

  W polskim prawie istnieją różne dodatki, które niezależnie od czasu trwania ubezpieczenia, doliczane są miesięcznie do świadczenia emerytalnego. Chodzi tutaj o następujące dodatki:

  – dodatek opiekuńczy

  – dodatek dla sierot

  – dodatek kombatancki

  – dodatek za potajemne nauczanie podczas okupacji

  – dodatek za prace przymusowe (np. w górnictwie).

  Dodatkowo kolejarzom i górnikom przysługuje w pewnych dłuższych odstępach czasowych świadczenie pieniężne za deputaty.

  Uwaga, ważne! Wyżej wymienione dodatki przysługują tylko osobom, które otrzymują emeryturę bezpośrednio od polskiego ubezpieczyciela. Polski ubezpieczyciel decyduje zgodnie z prawem polskim i prawem Unii Europejskiej, czy do emerytury wypłacanej w Niemczech można doliczyć jeszcze taki dodatek emerytalny. Osoby, które zgodnie z porozumieniem emerytalnym z 1975 r. otrzymują całą emeryturę od niemieckiego ubezpieczyciela, nie mają prawa do wypłaty dodatków emerytalnych do Niemiec przez polskiego ubezpieczyciela.

  Jak wnioskować o niemiecką emeryturę?

  Jeśli wnioskujecie o uznanie Waszego polskiego okresu składkowego, np. w ramach wnioskowania o emeryturę, wtedy polski ubezpieczyciel, czyli ZUS potwierdza ten okres składkowy w odpowiedzi na zapytanie niemieckiego ubezpieczyciela. Wasz ubezpieczyciel w Niemczech też może to ustalić we własnym zakresie. Aby móc udokumentować Wasz okres składkowy z Polski, powinniście wziąć ze sobą do niemieckiego ubezpieczyciela następujące dokumenty:

  • Legitymacja ubezpieczeniowa lub legitymacja tymczasowa
  • Zaświadczenia pracy wystawione przez państwowego pracodawcę, np. zaświadczenie o zatrudnieniu i o rozwiązaniu umowy, jeśli zarówno początek jak i koniec pracy będzie uznany w kontekście okresu skłądkowego
  • Zaświadczenia z ZUS-u na temat okresu składkowego w przypadku pracowników polskich prywatnych firm. Jeśli nie macie wyżej wymienionych oryginałów, możecie przygotować  następujące dokumenty:

  – umowy o pracę,

  – zaświadczenia na temat urlopów czy wyróżnień, o ile jest tam podany rodzaj zatrudnienia

  – zaświadczenia ze związków zawodowych

  – wpisy w jakichkolwiek dokumentach na temat formy zatrudnienia

  – zaświadczenia o zatrudnieniu i rozwiązaniu umowy oraz legitymacje służbowe

  Zwróćcie uwagę, że wszystkie te dokumenty należy dostarczyć w oryginałach. Jeśli przygotowaliście tłumaczenia poszczególnych pism, możecie je spokojnie dołączyć do pozostałych materiałów.

  Oblicz wysokość niemieckiej emerytury

  Na Dojczland.info znajdziecie kalkulator niemieckiej emerytury, za pomocą którego obliczycie jej przybliżoną wysokość:

  Kalkulator niemieckiej emerytury

  Jak podwyższyć kwotę emerytury w Niemczech?

  Aby podwyższyć kwotę emerytury w Niemczech istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia emerytalnego. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Ubezpieczenie emerytalne w Niemczech.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  9 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  9 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotr

  Gdzie mogę ogłosić ze od 16.04 codziennie wczesnie rano i po poludniu ze Szczecina do Berlina będę jezdzil do pracy tam i z powrotem.chetnie będę zabierac 2 lub 3 osoby.najchętniej zeby to byly stałe osoby pracujace w Berlinie.

  bla bla car

  Się na bla bla car ogłoś

  Ziomowit

  siemka planujemy wrócić do Polski ja tak sobie strzeliłem może szczecin…i jakby tak dojezdzac do pracy np do Berlina ale to duzo kilometrow i wchodze na tą stronę a tu ktoś kto ma podobne myslenie do mnie hehe jakbyś mogł zostawić jakies swoje namiary.Pozdrawiam.

  perkoz

  czy brak meldunku w Niemczech ma znaczenie w przypadku ustalania prawa do emerytury?
  W weekendy jestem w Polsce w domu, natomiast w dni pracujace noclegi zapewnia pracodawca, zasadniczo co tydzien gdzie indziej – montaz elementow stalowych.

  andzia

  Witam,
  mam kilka podstawowych pytań na które do tej pory nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, mianowicie:
  1. Ile lat należy pracować w Niemczech, żeby otrzymać emeryturę?
  2. Czy trzeba być zameldowanym w Niemczech, żeby otrzymać emeryturę?
  3. Czy są jakieś dodatkowe wymagania, o których należy pamiętać, żeby otrzymać niemiecką emeryturę?

  Za odpowiedź bądź odesłanie do jakiegoś wiarygodnego źródła, z góry bardzo dziękuję.

  Pozdrawiam
  A

  Anna

  Dzień dobry!
  Ile lat należy pracować w Niemczech, żeby otrzymać emeryturę?
  Dziękuję

  AL

  Dzień dobry.
  Mam zupełnie inna sytuację.
  Rok urodzenia 1967.
  W pl mam udokumentowanych 13 lat pracy .
  Od 3 lat pracuję na terenie Niemiec w leift firmie, jest to stała praca ale bez meldunku stałego gdyż ciągle zmieniamy miejsca pracy.
  Mam nadzieję popracować jeszcze długo w tej firmie.
  Rezydencje mam ciągle w pl.
  Jak u mnie będzie z nabyciem praw do enerytury, czy mam występować po osiągnięciu 60 lat w pl i dalej pracować w Niemczech czy mam czekać do osiągnięcia odpowiedniego wieku w Niemczech .
  Pozdrawiam.

  Pawel

  W kwietniu 2021 kończę 67 lat przepracowałem w Niemczech 12 m-cy, W Polsce pobieram emeryturę. Od września 2020 przechodzę na zasiłek/ nie przedłużona umowa o pracę/ Czy mogę się ubiegać o niemiecką emeryturę i od kiedy?

  Radosłąw

  W Niemczech wiekiem przejścia na emeryturę mężczyzn jest 67 lat. W Polsce 65 lat. Czy zanim przejdę na emeryturę w Niemczech (mieszkając tam na stałe) dostaję już emeryturę z Polski?

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2021 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2021 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Rekordowe ceny benzyny w Niemczech, już ponad 2 euro za litr!

  Cena paliwa Shell V-Power Racing na stacji znajdującej się w centrum stolicy Niemiec po raz pierwszy przekroczyła dwa euro! W poniedziałek rano w berlińskiej...

  Ceny paliwa w Niemczech: Oto w jakich godzinach opłaca się tankować!

  Wielu kierowcom odejmuje mowę, kiedy spoglądają na aktualne ceny paliwa w Niemczech. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy paliwo na niemieckich stacjach jest...
  9
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x