Niemcy: co dziesiąta osoba czynna zawodowo jest uzależniona od pracy

    Według najnowszych badań, aż 10 proc. czynnych zawodowo mieszkańców Niemiec jest uzależnionych od pracy. Osoby dotknięte tym problemem nie tylko pracują bardzo długo i szybko, ale także mają poczucie winy gdy biorą wolne i często nie są w stanie zrelaksować się po pracy. W rezultacie cierpią na problemy zdrowotne znacznie częściej niż inni pracownicy.

    Badanie zostało sfinansowane przez Fundację im. Hansa Böcklera (niem. Hans-Böckler-Stiftung), prowadzoną przez największą w Niemczech federację związków zawodowych DGB. Naukowcy z Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (niem. Bundesinstitut für Berufsbildung, w skrócie BIBB) oraz Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (niem. Technische Universität Braunschweig) przeanalizowali reprezentatywne dane uzyskane od ponad 8 tysięcy czynnych zawodowo mieszkańców Niemiec na temat ich zachowania w pracy i samopoczucia. Wykorzystane dane zostały zebrane w 2017 i 2018 roku.

    Uzależnienie od pracy to zjawisko szczególnie częste wśród kadry kierowniczej

    Jak wynika z badania, problem ten szczególnie często dotyka kadrę kierowniczą. Pozyskane dane wskazują, że w grupie tej aż 12,4 proc. stanowią osoby uzależnione od pracy, podczas gdy wśród pozostałych pracowników odsetek ten wynosi zaledwie 8,7 proc. Im wyższy szczebel zarządzania, tym większe uzależnienie od pracy.

    Analiza danych wykazała, że 9,8 proc. osób aktywnych zawodowo w Niemczech jest uzależnionych od pracy, kolejne 33 proc. pracuje za dużo, lecz nie można ich uznać za pracoholików. Z kolei większość – około 55 proc. – zatrudnionych „spokojnie” realizuje swoje obowiązki zawodowe.

    Pracoholizm szkodzi zdrowiu

    Badacze uznali, że zatrudnieni mają obsesję na punkcie pracy, gdy zgadzają się z takimi stwierdzeniami jak: „To dla mnie ważne, aby ciężko pracować, nawet jeśli nie lubię tego, co robię”, „Trudno mi się zrelaksować, gdy nie pracuję” lub „Mam wyrzuty sumienia, gdy biorę wolne”.

    Badania pokazują, że uzależnienie od pracy jest szkodliwe dla zdrowia. Pracoholicy znacznie częściej niż inni cierpią na dolegliwości fizyczne lub psychosomatyczne, ale rzadziej szukają pomocy medycznej. Możliwe długofalowe konsekwencje pracoholizmu to zwiększone ryzyko wypalenia zawodowego lub nastrojów depresyjnych – dolegliwości psychicznych, które mogą prowadzić do długotrwałych nieobecności w pracy.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x