Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Wakacje, impreza lub siłownia podczas zwolnienia lekarskiego? Oto co jest dozwolone!

  Schufa Niemcy

  Czy podczas zwolnienia lekarskiego w Niemczech można iść do kawiarni lub na zakupy? Czy uprawianie sportu jest dozwolone? Wielu pracowników w Niemczech uważa, że w trakcie choroby właściwie nie należy wychodzić z łóżka. Przedstawiamy jakie aktywności – czasem zaskakujące – można podejmować mimo zwolnienia lekarskiego.

  Czy na zwolnieniu w Niemczech można iść na zakupy?

  W Niemczech podczas choroby można zrobić zakupy spożywcze w sklepie. Zasadniczo wszystko, co sprzyja regeneracji podczas choroby jest dozwolone i wskazane. Pracownik powinien zrobić wszystko, aby wyzdrowieć, dlatego pójście do apteki czy supermarketu nie stanowi problemu.

  Jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o kawę z przyjacielem w piekarni lub zakupy na jednej z ulic handlowych? Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wizyta w kawiarni lub domu handlowym traktowana jest bardziej jako rozrywka.

  Jeśli pracodawca w Niemczech “przyłapie” swojego pracownika podczas takiego wyjścia z pewnością będzie podejrzliwy. Jednak, aby wyciągnąć z tego zdarzenia konsekwencje oparte na prawie pracy, musi najpierw udowodnić, że zatrudniony dopuścił się naruszenia obowiązków (niem. Pflichtverletzung).

  Uprawianie sportu podczas zwolnienia lekarskiego w Niemczech

  Czy po odzyskaniu sił, jeszcze w czasie trwania zwolnienia, można wrócić do uprawiania sportu? Czy wyjście na chorobowym na siłownię jest w Niemczech dozwolone? I w tej sytuacji należy wprowadzić rozróżnienie.

  Jeśli aktywność opiera się np. na lekkich ćwiczeniach w celu zmniejszenia napięcia mięśni, to taki sport można uprawiać bez ograniczeń. Nawet sporty wyczynowe są dozwolone, o ile nie wpływają negatywnie na proces regeneracji. Oznacza to, że jeśli lekarz wystawia zwolnienie z powodu złamanego ramienia, można na przykład przebiec maraton, ponieważ teoretycznie biegi nie zakłócają procesu gojenia się ręki.

  Lekarze zalecają ćwiczenia fizyczne w ramach wsparcia leczenia wypalenia zawodowego czy depresji. Spacer na świeżym powietrzu także jest wskazany, wzmacnia układ odpornościowy. Wycieczka piesza w góry pomaga zrelaksować się po stresującym okresie w pracy. Jednak jazda na nartach czy snowboardzie podczas zwolnienia lekarskiego wystawionego z powodu grypy lub innego, poważnego stanu zapalnego, może spowodować natychmiastowe wypowiedzenie z pracy.

  Praca w czasie trwania zwolnienia lekarskiego w Niemczech

  Podczas choroby najlepiej zostać w domu. Jednak czasem sytuacja służbowa jest trudna, a jakiś projekt wymaga ukończenia. W przypadku pracowników biurowych rozwiązanie jest prostsze – wystarczy podłączyć laptopa i pracować w tzw. home office (ang. domowe biuro).

  Jeśli jednak po kilku dniach zwolnienia choroba już tak nie doskwiera – można wrócić do pracy wcześniej – nawet jeśli zwolnienie trwa jeszcze kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że: „W zaświadczeniu o niezdolności do pracy lekarz podaje jedynie prognozę, jak długo jego pacjent będzie niezdolny do pracy”, mówi prawnik Volker Werxhausen, partner kancelarii prawnej CBH w Kolonii. „Prognoza niekoniecznie musi być poprawna na cały okres ważności zaświadczenia. Pracownik może zatem wrócić do pracy nawet przed upływem zwolnienia chorobowego – i musi to zrobić, jeśli jest w stanie wcześniej wrócić do pracy”. Jeśli jednak pracodawca zauważy, że pracownik nie odzyskał jeszcze pełnej sprawności, może odesłać go ponownie do domu. Ma on obowiązek dbać o swoich pracowników i ich dobre samopoczucie.

  Jednak każdemu, kto podczas zwolnienia chorobowego pracuje w innej firme „na czarno”, grozi natychmiastowe zwolnienie.

  W czasie zwolnienia można także iść na rozmowę kwalifikacyjną, ale jedynie pod warunkiem, że nie wpłynie ona negatywnie na powrót do zdrowia.

  Wizyta u dentysty pomimo zwolnienia lekarskiego

  Wizyta u dentysty podczas przeziębienia powinna być uzależniona od następujących czynników:

  • Przebieg przeziębienia
  • Pilny termin spotkania
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych

  Przy lekkim przeziębieniu wizyta u dentysty jest całkowicie w porządku. Jeśli jednak przeziębienie ma ciężki przebieg, wizyta nie jest wskazana. Powód: nie tylko istnieje ryzyko zainfekowania dentysty, ale także patogeny i wirusy mogłyby zagnieździć się w korzeniach zębów i powodować infekcje uzębienia. Sama bolesna interwencja dentysty na pewno nie sprzyja szybkiej rekonwalescencji.

  Wiele leków, takich jak aspiryna lub ibuprofen, ma nie tylko działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale także rozrzedzające krew. Innymi słowy, jeśli podczas leczenia dentystycznego pojawiłoby się krwawienie, trudno byłoby je zatrzymać. Paracetamol, który działa podobnie do kwasu acetylosalicylowego, ale nie rozrzedza krwi, jest alternatywną formą łagodzenia bólu.

  Podróż i wakacje podczas zwolnienia lekarskiego w Niemczech

  Egzotyczne wakacje podczas choroby zasadniczo również są dozwolone. Tak długo, jak podróż nie szkodzi zdrowiu i nie utrudnia wyzdrowienia – można podróżować bez ograniczeń.

  Pobyt uzdrowiskowy nad Morzem Bałtyckim, dzięki morskiemu powietrzu z pewnością pozytywnie wpłynie na układ oddechowy. Jeśli jednak tropikalny klimat dobrze wpływa na proces zdrowienia, to nie ma przeciwwskazań, żeby wybrać się do Tajlandii. Jednak w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia wskazany byłby natychmiastowy powrót. Podróżowanie pociągiem również jest dozwolone – jeśli nie wpływa negatywnie na proces powrotu do zdrowia.

  Nawet gdy choroba się wydłuży i otrzymamy Krankengeld, czyli zasiłek chorobowy wypłacany w Niemczech w miejsce wynagrodzenia, jeżeli choroba trwa dłużej niż 6 tygodni, możliwe jest udanie się na urlop, co potwierdził Sąd Społeczny w Karlsruhe (link). Ważne: Mimo wszystko warto udać się do lekarza i poprosić go o zaświadczenie, że wyjazd nie wpłynie negatywnie na proces leczenia. W ten sposób unikniecie ewentualnych nieporozumień!

  Czy można iść na imprezę podczas chorobowego w Niemczech?

  Imprezowanie podczas zwolnienia lekarskiego to dosyć kłopotliwa kwestia. Wysoka gorączka i wizyta w klubie z pewnością nie są odpowiednim połączeniem. Co do zasady – wizyta w klubie nie jest zabroniona. Jednak następnego dnia dobrze byłoby pojawić się w pracy.

  Jeśli zwolnienie spowodowane jest np. bólem ramienia to nie ma przeciwwskazań do uczestniczenia w imprezach. Pracodawca nie wie z jakiego powodu zostało wystawione zwolnienie i nie ma prawa żądać takich informacji, bo naruszyłby wtedy ustawę o ochronie danych.

  Niemniej jednak, warto podkreślić, że w czasie trwania zwolnienia lekarskiego publikowanie na Facebooku lub innych portalach zdjęć z imprez nie zrobi to dobrego wrażenia na szefie czy współpracownikach.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  Chcesz kupić tańsze bilety do Europa Park, Disneyland Paris albo innego parku rozrywki? A może tańszy bilet do Tropical Islands albo na spektakularny musical “Król lew”? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na www.travelcircus.de!

  4 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  4 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jacek

  A jest jakaś podstawa prawna która potwierdza, że podczas choroby można podróżować i przebywać na morzem?

  Admin

  Nie do każdej sytuacji w życiu istnieje jakaś podstawa prawna. Uzupełniliśmy artykuł o dodatkowe informacje, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Sebastian

  Musimy w prowadzić podobne możliwości pracownikom w Polsce bo pracują więcej i za mniej, dotyczy to pracowników jak i pracodawców ale znając życie mimo że zmieniło się na lepsze to do cywilizacji jeszcze nam daleko. Jedyna opcja żeby to przyspieszyć jest głosowanie na prezydenta elekta Andrzeja Duda.

  Edek

  Pracodawca nie ma orawa pytac co nam jest podczas chorobowego okej a czy brygadzista tzn kierownik zmiany ktory wszystkim zarzadza w pracy ma prawo zapytac czemu jestesmy chorzy?

  4
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x