Więcej

    Ulgi podatkowe w Niemczech z tytułu wydatków na dzieci – co można odliczyć?

    W roku 2012 niemiecki ustawodawca znacznie uprościł kwestię ulg podatkowych związanych z opieką nad dziećmi. Od tamtej pory obowiązuje następująca zasada: do 14. roku życia dziecka można odpisać od podatku koszty związane z opieką nad nim. Jednak są z tym związane pewne ograniczenia: niemiecki fiskus (Finanzamt) akceptuje bowiem odliczenia w wysokości 2/3 kosztów, ale maksymalnie 4.000 euro za dziecko w ciągu danego roku.

    Jakie koszty związane z opieką nad dzieckiem można odliczyć od podatku w Niemczech?

    Jeśli dziecko mieszka z Wami w jednym gospodarstwie domowym, można odliczyć naprawdę sporo kosztów. Np. miejsce w przedszkolu, w placówce dziennej opieki nad dzieckiem, czy w całodziennej świetlicy dla dzieci. Do kosztów opieki nad dzieckiem należą ponadto wydatki związane z nianią czy opiekunką Au-pair. Istotne jest, że musicie posiadać rachunki za te usługi i opłacać je przelewem. Płatności gotówkowych urząd skarbowy nie akceptuje.

    Kolejna ważna wskazówka: wydatków na jedzenie czy zabawę nie możecie odliczyć od podatku. W związku z tym musicie zwrócić uwagę na to, aby na rachunku były wyszczególnione koszty związane z opieką.

    Opieka nad dzieckiem sprawowana przez babcię – czy można to odliczyć od podatku w Niemczech?

    Jeśli dzieckiem opiekują się dziadkowie, możecie jako rodzice odliczyć od podatku ich koszty dojazdu. Zgodnie z opinią Sądu Finansowego w Badenii Wirtembergii (nr. sprawy 4 K 3278/11), jeśli prosicie Waszych rodziców, bądź teściów o opiekę nad ich wnukiem, możecie zwrócić im koszty dojazdu i podać je we własnej deklaracji podatkowej. Dotyczy to także sytuacji, kiedy opieka stanowi „przysługę rodzinną”, czyli dziadkowie nie otrzymują zapłaty za zajmowanie się wnukami. Sędziowie z Badenii Wirtembergii orzekli, że 30 centów za kilometr to odpowiednia stawka. Dziadkowie nie muszą tego opodatkować, ponieważ chodzi tu o zwrot poniesionych kosztów.

    Ponadto, nawet jeśli dziadkowie (rodzice lub teściowie) nie biorą żadnej zapłaty za opiekę nad wnukiem, należałoby podpisać umowę o opiekę. Osoba opiekująca się dzieckiem wpisuje swoje imię, nazwisko i adres oraz że zajmuje się regularnie dzieckiem i w związku z tym otrzymuje zwrot kosztów poniesionych na dojazdy.

    Czy wsparcie finansowe na pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem (tzw. Betreuungsgeld) trzeba opodatkować?

    1 sierpnia 2013 roku weszła w Niemczech w życie następująca regulacja: rodzice mają prawo do publicznej placówki sprawującej opiekę nad dziećmi w wieku 2 i 3 lat. Rodzice, którzy tego prawa nie wykorzystają, otrzymają wsparcie finansowe czyli tzw. Betreuungsgeld w wysokości 150 Euro miesięcznie. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał jednak 21 lipca 2015 ustawę dot. tych świadczeń za nieważną. Jaki był powód? Ustawodawcy brakowało kompetencji  ustawodawczej w sprawie wsparcia związanego z opieką nad dzieckiem – tak uznali sędziowie z Karlsruhe. Obecnie takie wsparcie finansowe czyli Betreuungsgeld potocznie zwane także „Herdprämie” wypłacane jest tylko w Bawarii (tzw. „ Beyerisches Betreuungsgeld”).

    Czy w Niemczech można odliczyć od podatku koszty związane z zajęciami dziecka w klubie sportowym?

    Nie, ponieważ odliczyć można tylko wydatki związane z opieką dziecka, rozumianą jako ochrona i nadzór. Rachunki za zajęcia sportowe, jazdę konną, czy zajęcia umuzykalniające nie są akceptowane przez Urząd Skarbowy. Także korepetycje można odliczyć tylko w wyjątkowych sytuacjach.

    Czy można odliczyć koszty za dwujęzyczne przedszkole?

    Także w przypadku przedszkola dwujęzycznego to opieka nad dzieckiem jest na pierwszym miejscu, nawet jeśli dziecko zupełnie dodatkowo i mimowolnie uczy się drugiego języka. Dlatego jako rodzice możecie spokojnie odpisać sobie od podatku wydatki na dwujęzyczne przedszkole.

    Czy granica wieku dotyczy także dzieci niepełnosprawnych?

    Jeśli dziecko na skutek upośledzenia nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć, możecie otrzymać ulgę podatkową także po ukończeniu przez dziecko 14 roku życia – o ile upośledzenie nastąpiło przed skończeniem 25 lat i dziecko nie jest w stanie samo o siebie zadbać.

    Gdzie w deklaracji podatkowej należy wpisać koszty opieki nad dzieckiem?

    Koszty opieki nad dzieckiem wpisujemy w załączniku „dziecko” na stronie 3. Jeśli posiadacie więcej niż jedno dziecko, które ma poniżej 14 lat i podlega opiece, musicie za każde dziecko wypełnić oddzielny załącznik.

    Podatki w Niemczech

    Na Dojczland.info znajdziecie dużo więcej artykułów dotyczących niemieckich podatków:

    Podatki w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    188,272FaniLubię
    14,600ObserwującyObserwuj
    218ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

    Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

    Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x