Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

  W sprawie rozliczenia podatkowego zawsze nasuwa się wiele pytań. Przede wszystkim jak ustalić, gdzie złożyć deklarację podatkową kiedy osiągam dochody w Niemczech? W Polsce czy w Niemczech? A może w obu krajach? Wielu Polaków pracujących w Niemczech ma z tym problem. Jaki wpływ na rozliczenie w Polsce mają dochody uzyskane za granicą? Każdy obywatel naszego kraju podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jest zobowiązany do wykazania wszystkich uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym przed Urzędem Skarbowym. Mówiąc o wszystkich dochodach, chodzi o te uzyskane zarówno w Polsce jak i za granicą.

  Problem podwójnego opodatkowania

  Wielu Polaków obawia się problemu tzw. „podwójnego opodatkowania”. Jednak 14 marca 2003 r. podpisana została umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Zgodnie z tym dokumentem, wynagrodzenie otrzymane za granicą, może być opodatkowane tylko w kraju, w którym zostało wypłacone. Tak więc, jeżeli adres stałego pobytu podatnika znajduje się w Polsce, to otrzyma on tu wynagrodzenie za pracę. Jeśli podatnik osiągnął również dochody w Niemczech to na koniec roku podatkowego powinien złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego dokument PIT – 36, w którym ma obowiązek wykazać dochód z Polski, od którego naliczany jest podatek. Do tego dokumentu należy dodać załącznik ZG, mówiący o dochodach z zagranicy. Osoby, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów na terenie Polski, powinny złożyć tzw. zerowy PIT-36 oraz załącznik ZG z dochodami z zagranicy.

  Ustalenie rezydencji

  Sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą zależy nie tylko od tego, czy Polska ma z danym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ale też od tego, w którym kraju mamy miejsce zamieszkania. Aby wybrać poprawną  formę podatkowego rozliczenia dochodów osiągniętych za granicą, należy w pierwszej kolejności ustalić tzw. rezydencję podatkową. Podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli są zobowiązani do rozliczenia wszystkich swoich dochodów w Polsce.

  Z kolei podatnik uzyskujący dochody z pracy poza granicami Polski powinien się zastanowić przed złożeniem zeznania podatkowego w Polsce, czy jego sytuacja życiowa wiąże go na tyle z Polską, aby mógł zostać uznany przez organy podatkowe za polskiego rezydenta podatkowego. Czyli, czy powinien być rozliczany ze swoich zarobków za granicą w Polsce.

  Kwestię zamieszkania należy przeanalizować pod kątem tego, jak długo w ciągu roku kalendarzowego dana osoba przebywała w Polsce. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę zamieszkującą w Polsce uznaje się osobę, która ma tu ośrodek interesów życiowych (polski dom, rodzinę, konto bankowe) lub przebywa dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Nie ma przy tym znaczenia to, czy dana osoba się wymeldowała z kraju.

  Co decyduje o ustaleniu miejsca zamieszkania dla celów podatkowych?

  W celu stwierdzenia, że dana osoba nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, brane są pod uwagę następujące kryteria:

  • pobyt najbliższej rodziny (małżonka, dzieci) za granicą
  • posiadanie mieszkania do własnej dyspozycji w drugim państwie – na własność, bądź na wynajem
  • inne okoliczności, np. umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa najmu na czas nieokreślony, umowy terminowe z dostawcami mediów,
  • posiadanie ruchomego i nieruchomego majątku za granicą (np. samochód, dom),
  • uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej drugiego państwa.

  Kwestie podatkowe nie są łatwym tematem i zawsze budzą liczne wątpliwości wśród podatników. Aby mieć całkowitą pewność, jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową i w którym kraju to zrobić, należy zwrócić się w razie wątpliwości do organów podatkowych. Tylko dysponując taką interpretacją od organu podatkowego, uzyska się wyjaśnienie w kwestii poprawnego rozliczenia.

  Podstawa prawna:

  Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350)

  Podatki w Niemczech

  Więcej na temat podatków w Niemczech znajdziecie w naszych artykułach na ten temat:

  Podatki w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  15 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  15 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Furgalski Janusz

  Mieszkam i pracuję w niemczech gdzie powinienem płacić podatki.

  przemek

  jeśli mieszkasz i pracujesz w niemczech u niemieckiego pracodawcy to twój pracodawca odprowadza już twoje podatki w niemczech według klasy podatkowej jaką masz zadeklarowaną w ich urzedzie skarbowym.

  przemek

  Ja mam inne pytanie do autora, czy jeżeli rozliczę sie w Polsce z dochodów za pracę uzyskanych polskiej firmie w pit 36 i dołącze załącznik ZG z dochodów z Niemiec za pracę w niemieckiej firmie, to czy mogę potem rozliczyć sie w niemczech aby skorzystać z niemieckich ulg i uzyskać zwrot nadpłaconego podatku ? Posiadam pierwszą klasę podatkową.

  Bożena

  Mam pytanie odnośnie rozliczenia Pitu za 2019 rok. Otóż w Polsce otrzymuję emeryturę a w Niemczech mam gewerbę. Wcześniej rozliczałam się z mężem który jest na pierwszej grupie inwalidzkiej. Nie wiem jak to zrobić. Czy muszę wszystkie dochody z Niemiec podać w Polsce?

  Jorg

  Mieszkam na stałe w Niemczech, ale pracuję od lat na umowę o pracę w polskiej firmie z siedzibą w Polsce. W Niemczech nie mam, żadnej stałej pracy, dochód tylko z zarobków w Polsce. Jako osoba fizyczna, która nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegam w Polsce obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ograniczony obowiązek podatkowy – art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. Tak właśnie rozliczam się w Polsce. Moje pytanie dotyczy kwestii, czy w takim przypadku muszę rozliczać się również w Niemczech?

  Karo

  Wyprowadzilam się do Niemiec 1.04.2019, od tego dnia na stale mieszam i pracuje w DE. Zameldowana w Niemczech jestem jednak juz od 2017 roku. W 2019 styczen luty marzec pracowalam w PL. Rozliczylam sie i otrzymałam zwrot za ten okres pracy w PL w urzędzie polakim. Czy jestem zobowiązana rozliczyć się dodatkowo za prace od kwietnia do konca 2019 takze w Polskim urzędzie czy juz mnie to nie interesujw bo od dnia przeprowadzki na stale to jedynym moim urzędem do rozliczenia podatkow stal sie niemiecki finansat? I z Polskim urzędem juz nic nie mam wspólnego? W Niemczech mieszkam,wynajmuje, pracuje i… Czytaj więcej »

  Ewelina

  Witam. Mój partner większość roku pracuje w Niemczech. W Polsce na nie ma żadnych dochodów. Chciał złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach w Polskim Urzędzie Skarbowym przed końcem kwietnia, żeby jak najszybciej rozliczyć się w Niemczech. Moje pytanie: jaki PIT musi złożyć w Polsce przed końcem kwietnia?

  Rene

  pit 36 . Tam wpisujesz tylko kwotę zarobków w euro i przeliczane jest na zł . Pit na 0 zł ale z informacja dla urzędu . Własnie szukam czy trzeba składać jeszcze ten zerowy pit.

  Rene

  Jak potrzebujecie zaświadczenia to bez złożenia takiego pitu niestety nie otrzymacie .

  Aneta

  A co w przypadku kiedy jest podwójny meldunek w Polsce i w Niemczech? I pół roku do 1 lipca było przepracowane w Pl a od lipca do grudnia w DE? I w DE jestem na 1 klasie podatkowej.

  Piotr

  Witam mam jedno osobowa działalność gewerbe w Niemczech i tam wykonuje pracę i faktury wystawiam netto i w Polsce też miałem pracę i też fakturę netto i rozliczałem się w Polsce pit 36 zerowy a teraz pracowałem w Polsce na tej dzialalnosci i jak z rozliczeniem nic się nie zmienia bo to jest działalność niemiecka proszę o info pozdrawiam

  Max

  Witam,

  Do 31.01.2021 mieszkałem w Polsce i pracowałem w polskiej firmie w oparciu o polską umowę o pracę. Od 1.02.2021 mieszkam i pracuję w Niemczech na niemieckiej umowie o pracę w innej firmie. W maju 2021 dołączyła do mnie moja rodzina (żona i dzieci). Obecnie w Polsce wynajmuje mieszkanie (płacę podatek zryczałtowany od najmu).

  Gdzie powinienem się rozliczyć z podatku za rok 2021?

  Bogusław

  mam pytanie pracowałem w Niemczech 5 miesiecy w 2018 roku i rozliczyła mnie firma rozliczeniowa a niedawno dostałem powiadomienie ze mam sie rozliczyc jeszcze za rok 2019 choc wtedy pracowałem juz w Polsce?

  Dominika

  Dzień dobry,
  W październiku 2021 przeprowadziłam się do Berlina w celu podjęcia pracy. Przyjechałam z Wrocławia, gdzie pracowałam w pierwszej połowie roku 2021i miałam status osoby bezrobotnej w 3 kwartale 2021. Chciałabym zasięgnąć porady jak rozliczyć podatek z dochodów w obu krajach. Rozumiem że rezydencja jest w Polsce i tam powinnam zlozyc pit 36 i zg, ale czy podatek opłacony w Niemczech będzie mi w tym przypadku zwrócony?

  Miroslawa

  Mam emeryturę w Polsce w Niemczech pracowałam w 2021miesiac grupa opodatkowania pierwsza czy muszę rozliczyć się za rok 2021 w Niemczech

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

  Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

  SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

  Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

  Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

  Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

  Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

  Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
  15
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x