Termin w Jobcenter: Kary za niestawienie się oraz jak się odwołać

    Jeśli zostanie Wam wyznaczony termin wizyty w Jobcenter, powinniście go koniecznie dotrzymać. Nawet jeżeli nie uda Wam się przybyć punktualnie, to i tak powinniście się tam udać. Ważne jest, aby zgłosić się na spotkanie tego dnia. Jeśli nie dotrzymacie wyznaczonego terminu wizyty, choć zostaliście do tego zobowiązani, mogą Wam grozić sankcje. Z tego artykułu dowiecie się, jakie są konsekwencje niestawienia się na wizytę oraz jakie prawa Wam przysługują i co możecie w tej kwestii zrobić.

    Otrzymaliście zaproszenie na spotkanie w Jobcenter?

    Czasami zdarza się, że osoby otrzymujące dochód podstawowy w Niemczech, czyli Bürgergeld, w ogóle nie otrzymują zaproszenia na spotkanie w Jobcenter. Jeśli w ogóle nie otrzymaliście zaproszenia, wówczas to na urzędzie spoczywa ciężar udowodnienia, że jest inaczej. Nie ma znaczenia to, dlaczego go nie otrzymaliście. Tak czy inaczej, nie możecie przecież uczestniczyć w spotkaniu, o którym nie wiecie. Oznacza to, że urząd musi wykazać, kiedy dokładnie pismo zostało doręczone. Nie może tego zrobić, jeśli list został wysłany zwykłą pocztą.

    Jeśli rzeczywiście nie otrzymaliście zaproszenia na spotkanie, nie powinniście akceptować żadnych ewentualnych sankcji za niestawienie się w urzędzie. Dokładne informacje o tym, jak się przed nimi bronić, znajdziecie poniżej, w punkcie dotyczącym środków odwoławczych.

    Kary za niestawienie się, § 32 SGB II

    Jeżeli osoby uprawnione do pobierania świadczenia, mimo że zostały poinformowane na piśmie o skutkach prawnych lub mimo że są im one znane, nie stawią się na wezwanie w urzędzie lub nie przyjdą na badanie lekarskie lub psychologiczne, wysokość zasiłku dla bezrobotnych Bürgergeld lub świadczenia socjalnego zostanie obniżona o kwotę odpowiadającą 10% ich zapotrzebowania standardowego na zapewnienie bytu (niem. Regelbedarf).

    Nie ma to zastosowania, jeżeli odbiorcy świadczeń socjalnych przedstawią i udowodnią istotny powód swojego zachowania. Kwota świadczenia ulega obniżeniu z początkiem miesiąca kalendarzowego następującego po dniu, w którym skuteczny stanie się akt administracyjny stwierdzający niedopełnienie obowiązku i zakres obniżenia świadczenia. A ulega ono zmniejszeniu na okres trzech miesięcy. Jeżeli w tym czasie zbiega się kilka kar obniżających wysokość świadczeń socjalnych o kwotę odpowiadającą 10% zapotrzebowania standardowego na zapewnienie bytu, są one sumowane.

    Pouczenie o skutkach prawnych

    Jakiekolwiek obniżenie Bürgergeld zgodnie z § 31 SGB II jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy odbiorca świadczenia został wcześniej należycie poinformowany przez właściwy urząd o skutkach prawnych ewentualnego niedopełnienia obowiązków. Sądy ubezpieczeń społecznych w swoim orzecznictwie stawiają jednak bardzo surowe wymagania odnośnie tego pouczenia – musi ono być konkretne, zrozumiałe, zgodne z prawdą i kompletne.

    Konieczne jest zwłaszcza dostosowanie odpowiednich instrukcji postępowania i ewentualnych czynności do konkretnego przypadku. Prawidłowe pouczenie o skutkach prawnych nie może ograniczać się do zwykłego powielenia treści przepisów prawnych, lecz musi dokładnie wyjaśniać osobie zainteresowanej, z jakimi skutkami prawnymi musi się ona liczyć w danym przypadku, jeśli nie zastosuje się do poleceń.

    Pouczenie o skutkach prawnych jest niezgodne z prawem także wtedy, gdy osoba zainteresowana jest informowana o wszystkich możliwych sankcjach i musi sama wyszukać tę, która ma zastosowanie do niej. Niewystarczające są również pouczenia o skutkach prawnych udzielone już w przeszłości, nawet jeśli spełniały one kryteria warunkujące ich skuteczność.

    Także pouczenia o skutkach prawnych już zawarte w umowie między niemieckim urzędem pracy a osobą poszukającą zatrudnienia, nawet jeśli zostały udzielone w sposób prawidłowy, nie są wystarczające, aby móc wyciągnąć konsekwencje wobec odbiorcy świadczeń, który dopuścił się zaniechania. We wszystkich tych przypadkach brakuje wymaganego odniesienia do konkretnego przypadku.

    Pouczenie o skutkach prawnych musi być sporządzone w formie pisemnej. Aby móc ostrzegać przed kolejną, zaostrzoną karą, konieczne jest ogłoszenie pierwszej w drodze decyzji nakładającej sankcję. W zawiadomieniu tym organ musi wskazać konsekwencje ponownego naruszenia/niedopełnienia obowiązków.

    Jeżeli pouczenie o skutkach prawnych nie spełnia powyższych wymogów, należy koniecznie to wyjaśnić wnosząc sprzeciw przeciwko decyzji nakładającej sankcję.

    Środki odwoławcze

    Aby móc skutecznie nałożyć kary, urząd jest zobowiązany do wydania stosownej decyzji. Jeśli nie zgadzacie się z nią, możecie się od niej odwołać wnosząc sprzeciw. Macie na to miesiąc od momentu otrzymania decyzji.

    Jeśli rzeczywiście nie otrzymaliście zaproszenia na spotkanie, to zdecydowanie powinniście sprzeciwić się decyzji o ukaraniu Was za niestawienie się na nim. Pamiętajcie, że możecie wnieść sprzeciw dopiero po otrzymaniu decyzji o nałożeniu kary, nie wcześniej. W celu wniesienia sprzeciwu możecie użyć następujących sformułowań:

    „…. da ich den von Ihnen erwähnten Bescheid/ Brief nicht erhalten habe. Es war mir somit nicht möglich einen Widerspruch einzulegen/ zum Termin zu erscheinen. Eine Sanktion ist/ wäre somit rechtswidrig. Ich fordere Sie deshalb auf die Zustellung nachzuweisen.”

    co po polsku brzmiałoby tak:

    „… ponieważ nie otrzymałem/am wspomnianej decyzji/listu. W związku z tym nie miałem/am możliwości wniesienia sprzeciwu/stawienia się w wyznaczonym terminie. Nałożona kara jest/byłaby zatem niezgodna z prawem. Dlatego też proszę o przedstawienie dowodu doręczenia.”

    W większości przypadków to powinno załatwić sprawę. Koniecznie zadbajcie o to, aby w przypadku sporu można było udowodnić, że doręczyliście właściwym organom zawiadomienie o wniesieniu sprzeciwu. Dlatego najlepiej będzie, jeśli skorzystacie z jednej z poniższych opcji:

    1. Przekażcie pismo osobiście i poproście o potwierdzenie jego dostarczenia na kopii dokumentu.
    2. Wyślijcie pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
    3. Wyślijcie pismo w pierwszej kolejności faksem, a następnie zwykłą pocztą. Koniecznie zachowajcie dowód nadania faksu, na którym przedstawiona będzie pierwsza strona wysłanego dokumentu.

    Jeśli ponownie nie zgodzicie się z decyzją wydaną w związku z wniesionym sprzeciwem, ostatnią możliwością jest wniesienie skargi do sądu ubezpieczeń społecznych. Również w tym przypadku macie na to jeden miesiąc od dnia otrzymania decyzji.

    Możecie to zrobić samodzielnie, ale w grę wchodzi także możliwość zasięgnięcia porady prawnej i reprezentowania przez prawnika w postępowaniu przed sądem. Osoby otrzymujące Bürgergeld mają z reguły prawo do pomocy doradczej i zwolnienia z kosztów procesowych.

    Podsumowanie

    Powinniście koniecznie dotrzymywać wyznaczonych terminów wizyt w Jobcenter. Jeśli jednak w ogóle nie otrzymaliście zaproszenia na spotkanie, nie powinniście godzić się na nałożone kary. W takiej sytuacji przysługują Wam środki odwoławcze. Koniecznie sprawdźcie, czy otrzymaliście odpowiednie pouczenie o środkach zaskarżenia.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x