Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Lohnsteuer: najważniejsze fakty dotyczące podatku od wynagrodzenia w Niemczech

  Prawie każdy pracownik w Niemczech płaci podatek od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer). Ile on wynosi? Kto nie jest zobowiązany do jego odprowadzania? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

  Podatek od wynagrodzenia jest podatkiem u źródła. Oznacza to, że nie jest on płacony przez samego podatnika, ale trafia ze źródła, czyli bezpośrednio od pracodawcy do urzędu skarbowego. Gdy składacie deklarację podatkową po zakończeniu roku kalendarzowego, zapłacony już podatek od wynagrodzenia zostanie odliczony od ostatecznego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

  Kto musi płacić podatek od wynagrodzenia?

  Co do zasady, osoby zatrudnione w ramach tzw. Minijob, czyli wykonujące pracę w niepełnym wymiarze godzin, płatną mniej niż 450 euro miesięcznie, nie muszą płacić podatku od wynagrodzenia. W przypadku wszystkich innych pracowników najemnych – bez względu na to, czy pracują na pół etatu, na cały etat, czy na część etatu – zależy to od dwóch czynników. Po pierwsze od poziomu zarobków, a po drugie od klasy podatkowej.

  Przykład: załóżmy, że pracownik posiada klasę podatkową III i w 2021 roku zarabia nie więcej niż 2.127 euro brutto miesięcznie. W takiej sytuacji nie musi on w ogóle płacić podatku od wynagrodzenia. Będąc w klasie podatkowej I można zarobić maksymalnie 1.121 euro brutto miesięcznie, by nie płacić podatku od wynagrodzenia (stan na 2021 r.).

  Ile wynosi podatek od wynagrodzenia w Niemczech?

  Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy zarabiają mało, płacą niski podatek od wynagrodzenia, a ci, którzy zarabiają dużo – wyższy. Zasadę tę nazywa się progresją podatkową. Krótko mówiąc: im wyższy dochód, tym wyższa stawka podatku. Obecnie wynosi ona od 14 do 45 procent całkowitego rocznego dochodu.

  Przykład: załóżmy, że pracownik posiada klasę podatkową III, co oznacza, że może zarabiać do 2.127 euro brutto miesięcznie, od których nie zapłaci podatku od wynagrodzenia. Jeśli zarabia 2.300 euro brutto miesięcznie, podatek dochodowy będzie należny od różnicy, która wynosi 286 euro. Jest to około 24 euro miesięcznie. Dla klasy podatkowej I podatek od wynagrodzenia wynosi z kolei 233 euro (stan na 2021 r.).

  Brzmi skomplikowanie, ale na szczęście pracownik nie musi sam obliczać ani płacić podatku od wynagrodzenia. Należy to do obowiązków pracodawcy. To jego zadaniem jest odprowadzanie do urzędu skarbowego podatku od wynagrodzeń pracowników swojej firmy.

  Jak sprawdzić swoją klasę podatkową?

  Aby ustalić klasę podatkową, do której się należy, wystarczy spojrzeć na ostatni odcinek wypłaty lub sprawdzić to na portalu internetowym ELSTER.

  Czy może się zdarzyć, że pracownik płaci zbyt wysoki podatek od wynagrodzenia?

  Tak. Większość pracowników może uzyskać od państwa zwrot części zapłaconego podatku od wynagrodzenia. Jest to możliwe w drodze odliczenia od podatku kosztów uzyskania przychodu, takich jak koszty dojazdu do pracy, wydatki specjalne, takie jak składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obciążenia nadzwyczajne, takie jak niektóre koszty leczenia.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  filuś

  No i nadal nie wiadomo jak wyliczyć podatek. W Niemczech to jakaś straszna tajemnica, by przedstawić ów podatek progresywny za pomocą wzoru. W Polsce sprawa jest prosta. W pierwszej grupie podatkowej jest 17% od dochodu i po sprawie. A tutaj nikt, nic nie wie. Nie wiadomo, czy warto przejść z 4/4 na 3/5 i na odwrót. Bo nikt nic nie wie. Ongiś napisano, że opłaca się przy stosunku pensji 40 do 60. Ale na jakiej podstawie? Jak to wyliczono? Chętnie dowiem się przy jakiej pensji płaci się 14%…20%…25%…30%…35%…30%…35%…40%…45%. Ale jak znam życie autor tego pouczającego wywodu sam pewnie nie ma… Czytaj więcej »

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2021 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Niemcy: Strzelił kasjerowi w głowę, bo ten zwrócił mu uwagę na brak maski

  W sobotę został zastrzelony pracownik stacji benzynowej w Idar-Oberstein. Podejrzany przyznał się do winy - i wyjaśnił motyw. Strzelił w głowe kasjerowi, po tym gdy...

  Niemcy: prawdopodobnie od 11 października osoby niezaszczepione nie będą już uprawnione do zasiłku chorobowego w przypadku kwarantanny

  Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w Niemczech osoby niezaszczepione, które będą musiały przejść kwarantannę, nie będą już uprawnione do pobierania zasiłku chorobowego....

  Płaca minimalna w Niemczech 2021 – kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1.01.15 obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu zwalczenie zbyt niskich...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x