polisa.de
    polisa.de

    Tatuaż lub piercing u nieletnich w Niemczech – Czy jest to legalne?

    polisa.de

    Obecnie w Niemczech nie ma prawnego ograniczenia wiekowego, jeśli chodzi o posiadanie tatuaży i kolczyków. Jest to spowodowane tym, że nie można dokładnie określić, od jakiego wieku młody człowiek może oszacować konsekwencje „nieprzemyślanego uszkodzenia ciała” – na przykład tego, że rozszerzone otwory w uszach już się nie zrosną lub że tatuaż można usunąć tylko ponosząc duże wydatki i to na własny koszt. Zdolność do oceny tych zagrożeń i długofalowych konsekwencji zależy od wieku i indywidualnej dojrzałości młodego człowieka.

    Powszechnie stosowana w Niemczech praktyka tatuowania młodych ludzi, tylko jeśli przedłożą pisemną zgodę rodziców lub w ich towarzystwie, nie ma tak naprawdę bezpiecznej podstawy prawnej. „Istotny nie jest wiek, ale dojrzałość samego młodego człowieka. Jeśli ten ostatni ma niezbędną dojrzałość umysłową, może sam wyrazić zgodę. Tatuażysta nie może tego jednak sprawdzić.” – wyjaśnia prawnik Urban Slamal z Bundesverband Tattoo e. V. , który specjalizuje się w prawnych aspektach tatuażu.

    To, czy rodzice mogą wyrazić zgodę na to, aby ich dziecko zostało wytatuowane, nie jest prawnie rozstrzygające. Deklaracja zgody rodziców ratuje tatuażystę tylko przed późniejszymi kłopotami z nimi.

    Co mówią niemieckie stowarzyszenia zawodowe odnośnie tatuowania i kolczykowania ciała u nieletnich?

    Niemieckie stowarzyszenia zawodowe narzuciły sobie różne przepisy. Przykładowo Niemieckie Towarzystwo Piercingu (Deutsche Gesellschaft für Piercing, w skrócie DGP) jest przeciwne kolczykowaniu ciała u młodzieży poniżej 14 roku życia. „W zasadzie odrzucamy to” – mówi przewodnicząca DGP, Martina Lehnhoff. W przypadku młodzieży w starszym wieku wymagana jest zgoda obojga rodziców. Ci musieliby również być obecni na wstępnych rozmowach, gdzie byliby informowani o ryzyku, pielęgnacji i opiece pozabiegowej.

    Z drugiej strony Federalne Stowarzyszenie Jubilerów, Sprzedawców Biżuterii i Zegarków (Bundesverband der Juweliere, Schmuck- und Uhrenfachgeschäfte, w skrócie BVJ), nie widzi potrzeby ustalania limitu wiekowego. „Nie możemy zwolnić prawnych opiekunów z odpowiedzialności”, mówi dyrektor zarządzający BVJ, Joachim Dünkelmann. Zaleceniem stowarzyszenia jest wymaganie zgody i obecności rodzica lub opiekuna dzieci poniżej 16 roku życia. Zdaniem BVJ pisemna deklaracja zgody jest wystarczająca dla młodzieży od 16 roku życia.

    „Odradzam tatuowanie nieletnich. Dzięki temu można być spokojnym”  – podsumowuje wspomniany wcześniej prawnik Slamal.

    Informowanie młodzieży o możliwych zagrożeniach związanych z tatuażami i piercingiem

    Przed zrobieniem sobie piercingu lub tatuażu, klienci muszą zostać zawsze poinformowani o właściwej opiece po zabiegu i możliwych zagrożeniach, takich jak alergie, stany zapalne i blizny.

    O odszkodowanie w ramach uszkodzenia ciała, można się starać w przypadku piercingu lub tatuażu, jeśli w danym studio panuje brud, a wykonawca pracuje dyletancko, w konsekwencji czego wystąpiły problemy, takie jak stany zapalne lub blizny. Młodzi ludzie powinni być bardzo ostrożni przy wyborze studia i informować się o przepisach higienicznych.

    Podusmowanie: Tatuaże u nieletnich w Niemczech

    Podsumowując, można powiedzieć, że w Niemczech nie istnieje prawo regulujące temat „tatuażu dla nieletnich”. Oznacza to z jednej strony, że nie jest to surowo zabronione. Z drugiej strony zaś jest to równoznaczne z istnieniem niejasnej sytuacji prawnej, która może prowadzić do problemów, zwłaszcza w przypadku skarg po wykonaniu tatuażu.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x