Czy wiecie kiedy i w jaki sposób przedawnieniu ulegają punkty w Centralnym Rejestrze Punktów Karnych w Niemczech (niem. Fahreignungsregister, w skrócie FAER)? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł!
Punkty karne w Niemczech – kiedy ulegają przedawnieniu?
W przypadku przedawnienia punktów karnych, w Niemczech obowiązują zasadniczo następujące zasady:
- Wpisy z 1 punktem: przedawnienie po 2,5 roku
- Wpisy z 2 punktami: przedawnienie po 5 latach
- Wpisy z 3 punktami: przedawnienie po 10 latach
Należy pamiętać, iż maksymalna liczba punktów karnych jakie można uzyskac w Niemczech wynosi 8.
Poza tymi terminami przedawnienia, istnieje w Niemczech jeszcze coś takiego jak Überliegefrist, co może ewentualnie zmienić okres przedawnienia, ale o tym będzie mowa w dalszej części artykułu.
Różne terminy przedawnienia uzależnione są od charakteru wykroczenia. System punktowy opiera się o zasadę ciężkości popełnionego czynu. W przypadku jednego punktu chodzi o wykroczenia na mniejszą skalę – np. rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia samochodu. Dwa punkty dostają kierowcy za cięższe wykroczenia, do których zaliczają się jazda pod wpływem alkoholu czy przejazd na czerwonym świetle, związane z zakazem prowadzenia pojazdu a trzema punktami oraz konfiskatą prawa jazdy karane są czyny karalne, np. ucieczka kierowcy.
Więcej na temat punktów karnych i wykroczeń za jakie się je otrzymuje dowiecie się z poniższego artykułu:
Mandaty w Niemczech, czyli ile zapłacisz za wykroczenie drogowe u naszych zachodnich sąsiadów?
Termin przedawnienia liczony jest od momentu, gdy decyzja nabierze mocy prawnej
Decydującym momentem od kiedy zaczyna liczyć się czas przedawnienia, jest zawsze prawomocność decyzji o grzywnie wraz z którą nadawane są punkty. Postępowanie karne za wykroczenie może się ciągnąć w nieskończoność, szczególnie jeśli zgłoszono sprzeciw wobec decyzji o grzywnie. Wtedy może dojść do rozprawy sądowej, która niekoniecznie zamknie się podczas jednego posiedzenia sądu. W związku z tym moment od którego liczy się okres przedawnienia, może się znacznie różnić od momentu popełnienia wykroczenia drogowego.
W przypadku nowych punktów decyduje data wykroczenia drogowego
Zanim nastąpiła aktualnie obowiązująca reforma punktów karnych, w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia drogowego, nowy punkt karny przedłużał automatycznie termin przedawnienia tych już istniejących. Aktualny stan prawny traktuje każdy punkt osobno, więc każdy z nich posiada własny termin przedawnienia. Należy jednak pamiętać, iż dla każdego punktu w rejestrze obowiązuje oprócz tego tak zwany „okres przejściowy” (niem. „Überliegefrist”).
Całkowita ikwidacja punktów karnych dopiero rok po przedawnieniu?
„Okres przejściowy” powoduje, iż po upływie terminu przedawnienia punkty karne znajdujące się w rejestrze zostają uregulowane, lecz pozostają w nim zapisane na dodatkowy rok. Dopiero rok po upływie danego terminu przedawnienia (a więc po 3,5 roku, po 6 i po 11 latach) dochodzi do całkowitego usunięcia punktów z rejestru. Działanie to ma na celu zapobieżenie nadużyciom, bowiem punkty te mogą zostać w pewnych sytuacjach uchylone.
Przykład tłumaczący różnicę pomiędzy terminem przedawnienia oraz okresem przejściowym: Kierowca X dopuszcza się przekroczenia prędkości, które zostaje ukarane jednym punktem karnym w rejestrze drogowym w Flensburgu. Orzeczenie kary grzywny nabiera mocy prawnej z dniem 23.05.2017 (14 dni od otrzymania pisma). Od tego dnia zaczyna obowiązywać termin przedawnienia, który w tym wypadku wynosi 2 lata. Punkt karny zostanie więc uregulowany z dniem 23.05.2019. Wraz z nastaniem 23.05.2019 zaczyna obowiązywać roczny okres przejściowy, w którym punkty zostają zapisane w rejestrze. Ten kończy się 23.05.2020.
W okresie próbnym nie obowiązuje przedawnienie
Podczas okresu próbnego, punkty nie ulegają przedawnieniu. Może to nastąpić najwcześniej po zakończeniu okresu próbnego – to z kolei może stać się problemem w przypadku przedłużonego okresu próbnego.
Ilość punktów można sprawdzić w Federalnym Urzędzie Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt, w skrócie KBA)
To właśnie Kraftfahrt-Bundesamt zajmuje się prowadzeniem rejestru punktów karnych i tam możecie je sobie sprawdzić. Możecie to zrobić osobiście we Flensburgu lub Dreźnie, listownie jak i online na stronie internetowej urzędu.
Likwidacja punktów karnych poprzez udział w szkoleniu
Te osoby, którym punkty we Flensburgu niebezpiecznie się nagromadzają, mają możliwość dobrowolnego udziału w szkoleniu dot. zasad ruchu drogowego. Jednak jest to rozwiązanie tylko dla osób, które mają na swoim koncie maksymalnie 5 punktów. Poprzez udział w szkoleniu możecie zlikwidować raz na pięć lat jeden punkt.
Witam
Mieszkan w niemczech ,mam Polskie prawo jazdy ,dostałem wykaz moich punktów karnych
od 2015, 08 1 pk +- 2016 – 4 x 1 ostatnio+ 1 punkt w 2017 ,10 razem 6 punktów oczywiście za predkość po 1 pk
z tego co rozumiem to za 2015.08 rok będzie przedawniony 2018,02 /po 2,5 roku przedawniony ale jeszcze widnieje w rejestrze przez nast rok czyli do 2019,02- ponieważ nastepne pk były juz w 2016
Proszę o wyjaśnienie mi co oznacza -widnieje w rejestrze ,jakie są skutki /wynika ,że się nie przedawnił
Z Poważaniem
Józef P
Mam pytanie znam słabo jezyk niemiecki i dostałem zdiecie i mandat do wypisania jakies pismo kto jezdzi autem zle to wypisałem a mianowicie kto autem jezdzi wpisałem siebje i syna a mjało byc teraz sie dowiedziałem ze kto jechał tym autem czy bede jakies konsekwencje z tego ze zle wypisale to pismo prosze jak ktos wie niech napisze
Witam mam pytanie odnośnie przedawnienia punktów karnych. Jeśli zaliczyłem Mpu i dostałem zaświadczenie że mogę prowadzić pojazd, to jak wyzerować punkty (mam ich 8)?
Mam pytanie czy punkty za mandaty w Niemczech są wysyłane do Polski i dopisywane do polskiego prawa jazdy
Nie
czyli test mpu przedawni sie po 11 latach ? czli jak dobrze rozumie po 11 latach mozna legalnie jezdzic bez zdawania testu mpu ? pytanie czysto teoretyczne