Punkty karne w Niemczech – kiedy ulegają przedawnieniu?

3
23635

Czy wiecie kiedy i w jaki sposób przedawnieniu ulegają punkty w Centralnym Rejestrze Punktów Karnych w Niemczech (niem.  Fahreignungsregister, w skrócie FAER)? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł!

Punkty karne w Niemczech – kiedy ulegają przedawnieniu?

W przypadku przedawnienia punktów karnych, w Niemczech obowiązują zasadniczo następujące zasady:

 • Wpisy z 1 punktem: przedawnienie po 2,5 roku
 • Wpisy z 2 punktami: przedawnienie po 5 latach
 • Wpisy z 3 punktami: przedawnienie po 10 latach

Należy pamiętać, iż maksymalna liczba punktów karnych jakie można uzyskac w Niemczech wynosi 8.

Poza tymi terminami przedawnienia, istnieje w Niemczech jeszcze coś takiego jak Überliegefrist, co może ewentualnie zmienić okres przedawnienia, ale o tym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Różne terminy przedawnienia uzależnione są od charakteru wykroczenia. System punktowy opiera się o zasadę ciężkości popełnionego czynu. W przypadku jednego punktu chodzi o wykroczenia na mniejszą skalę – np. rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia samochodu. Dwa punkty dostają kierowcy za cięższe wykroczenia, do których zaliczają się jazda pod wpływem alkoholu czy przejazd na czerwonym świetle, związane z zakazem prowadzenia pojazdu a trzema punktami oraz konfiskatą prawa jazdy karane są czyny karalne, np. ucieczka kierowcy.

Więcej na temat punktów karnych i wykroczeń za jakie się je otrzymuje dowiecie się z poniższego artykułu:

Mandaty w Niemczech, czyli ile zapłacisz za wykroczenie drogowe u naszych zachodnich sąsiadów?

Termin przedawnienia liczony jest od momentu, gdy decyzja nabierze mocy prawnej

Decydującym momentem od kiedy zaczyna liczyć się czas przedawnienia, jest zawsze prawomocność decyzji o grzywnie wraz z którą nadawane są punkty. Postępowanie karne za wykroczenie może się ciągnąć w nieskończoność, szczególnie jeśli zgłoszono sprzeciw wobec decyzji o grzywnie. Wtedy może dojść do rozprawy sądowej, która niekoniecznie zamknie się podczas jednego posiedzenia sądu. W związku z tym moment od którego liczy się okres przedawnienia, może się znacznie różnić od momentu popełnienia wykroczenia drogowego.

W przypadku nowych punktów decyduje data wykroczenia drogowego

Zanim nastąpiła aktualnie obowiązująca reforma punktów karnych, w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia drogowego, nowy punkt karny przedłużał automatycznie termin przedawnienia tych już istniejących. Aktualny stan prawny traktuje każdy punkt osobno, więc każdy z nich posiada własny termin przedawnienia. Należy jednak pamiętać, iż dla każdego punktu w rejestrze obowiązuje oprócz tego tak zwany „okres przejściowy” (niem. „Überliegefrist”).

Całkowita ikwidacja punktów karnych dopiero rok po przedawnieniu?

„Okres przejściowy” powoduje, iż po upływie terminu przedawnienia punkty karne znajdujące się w rejestrze zostają uregulowane, lecz pozostają w nim zapisane na dodatkowy rok. Dopiero rok po upływie danego terminu przedawnienia (a więc po 3,5 roku, po 6 i po 11 latach) dochodzi do całkowitego usunięcia punktów z rejestru. Działanie to ma na celu zapobieżenie nadużyciom, bowiem punkty te mogą zostać w pewnych sytuacjach uchylone.

Przykład tłumaczący różnicę pomiędzy terminem przedawnienia oraz okresem przejściowym: Kierowca X dopuszcza się przekroczenia prędkości, które zostaje ukarane jednym punktem karnym w rejestrze drogowym w Flensburgu. Orzeczenie kary grzywny nabiera mocy prawnej z dniem 23.05.2017 (14 dni od otrzymania pisma). Od tego dnia zaczyna obowiązywać termin przedawnienia, który w tym wypadku wynosi 2 lata. Punkt karny zostanie więc uregulowany z dniem 23.05.2019. Wraz z nastaniem 23.05.2019 zaczyna obowiązywać roczny okres przejściowy, w którym punkty zostają zapisane w rejestrze. Ten kończy się 23.05.2020.

W okresie próbnym nie obowiązuje przedawnienie

Podczas okresu próbnego, punkty nie ulegają przedawnieniu. Może to nastąpić najwcześniej po zakończeniu okresu próbnego – to z kolei może stać się problemem w przypadku przedłużonego okresu próbnego.

Ilość punktów można sprawdzić w Federalnym Urzędzie Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt, w skrócie KBA)

To właśnie Kraftfahrt-Bundesamt zajmuje się prowadzeniem rejestru punktów karnych i tam możecie je sobie sprawdzić. Możecie to zrobić osobiście we Flensburgu lub Dreźnie, listownie jak i online na stronie internetowej urzędu.

Likwidacja punktów karnych poprzez udział w szkoleniu

Te osoby, którym punkty we Flensburgu niebezpiecznie się nagromadzają, mają możliwość dobrowolnego udziału w szkoleniu dot. zasad ruchu drogowego. Jednak jest to rozwiązanie tylko dla osób, które mają na swoim koncie maksymalnie 5 punktów. Poprzez udział w szkoleniu możecie zlikwidować raz na pięć lat jeden punkt.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

3 KOMENTARZE

 1. Witam
  Mieszkan w niemczech ,mam Polskie prawo jazdy ,dostałem wykaz moich punktów karnych
  od 2015, 08 1 pk +- 2016 – 4 x 1 ostatnio+ 1 punkt w 2017 ,10 razem 6 punktów oczywiście za predkość po 1 pk
  z tego co rozumiem to za 2015.08 rok będzie przedawniony 2018,02 /po 2,5 roku przedawniony ale jeszcze widnieje w rejestrze przez nast rok czyli do 2019,02- ponieważ nastepne pk były juz w 2016
  Proszę o wyjaśnienie mi co oznacza -widnieje w rejestrze ,jakie są skutki /wynika ,że się nie przedawnił

  Z Poważaniem
  Józef P

 2. Mam pytanie znam słabo jezyk niemiecki i dostałem zdiecie i mandat do wypisania jakies pismo kto jezdzi autem zle to wypisałem a mianowicie kto autem jezdzi wpisałem siebje i syna a mjało byc teraz sie dowiedziałem ze kto jechał tym autem czy bede jakies konsekwencje z tego ze zle wypisale to pismo prosze jak ktos wie niech napisze

 3. Witam mam pytanie odnośnie przedawnienia punktów karnych. Jeśli zaliczyłem Mpu i dostałem zaświadczenie że mogę prowadzić pojazd, to jak wyzerować punkty (mam ich 8)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika