Przejazd na czerwonym świetle w Niemczech

8
20505

Przejeżdżanie na czerwonym świetle jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – niezależnie od tego, czy odbyło się przypadkowo przez nieuwagę, czy z premedytacją. W wyniku takiego zdarzenia, mogą powstać straty wśród ludzi lub szkody rzeczowe. W związku z tym jest to w pełni zrozumiałe, że przejechanie na czerwonym świetle stanowi wykroczenie i jest odpowiednio karane. Ale ile punktów może dostać kierowca za takie wykroczenie i czy musi się obawiać zabrania prawa jazdy? Mamy dla Was aktualne informacje na ten temat!

Przejazd na czerwonym świetle w Niemczech – jakie grożą kary? 

Kary za przejazd na czerwonym świetle w Niemczech zależą od tego, o jaki rodzaj wykroczenia chodzi – czy jest to tzw. zwykłe wykroczenie (niem. einfaches Rotlichtverstoß), czy kwalifikowane (niem. qualifiziertes Rotlichtverstoß). Dodatkowo wykroczenia związane z przejazdem warunkowym na czerwonym świetle, czyli z tzw. zieloną strzałką też mogą stanowić wykroczenie zaliczane do kategorii „czerwone światło” i mieć w związku z tym skutki prawne.

Zwykłe wykroczenie związane z przejazdem na czerwonym świetle

Chodzi tu o przejechanie na czerwonym świetle, gdy paliło się ono mniej niż jedną sekundę. Oznacza to jeden punkt karny i mandat w wysokości 90 euro. W takiej sytuacji nie trzeba się obawiać utraty prawa jazdy.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli w związku z przejazdem na czerwonym świetle, miała miejsce jakaś kolizja lub wystąpiło zagrożenie w ruchu drogowym. W takim wypadku kierowca zazwyczaj otrzymuje miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu. Mandat wynosi wtedy 200-240 euro i otrzymuje się dwa punkty karne.

Kwalifikowane wykroczenie związane z przejazdem na czerwonym świetle

Jeśli kierowca przejedzie na czerwonym świetle, które paliło się już dłużej niż jedną sekundę, wtedy mówimy o wykroczeniu kwalifikowanym. W takim przypadku kierowca musi się liczyć z dwoma punktami karnymi i mandatem w wysokości 200 euro. Dodatkową karą jest miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu.

Jeśli w opisanej wyżej sytuacji dojdzie do zagrożenia w ruchu drogowym lub do wypadku, wtedy mandat wyniesie 320-360 euro.

Wykroczenie dotyczące zielonej strzałki – skręt warunkowy na czerwonym świetle

Jeśli kierowca nie zatrzyma się przed zieloną strzałką umieszczoną na blaszanym znaku zanim skręci w prawo (nie chodzi o strzałkę wyświetlaną elektronicznie), oznacza to mandat w wysokości 70 euro i jeden punkt karny.

W tym przypadku, podobnie jak w pozostałych, mandat się zwiększa jeśli dojdzie do zagrożenia i wynosi on wtedy 100 euro. Jeśli dojdzie do wypadku – 120 euro, a w sytuacji utrudnienia ruchu pieszych bądź rowerzystów – 100 euro.

Mandaty w Niemczech

Więcej na temat ewentualnych konsekwencji za wykroczenia w ruchu drogowym w Niemczech, przeczytacie tutaj:

Mandaty w Niemczech, czyli ile zapłacisz za wykroczenie drogowe u naszych zachodnich sąsiadów? • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


 • Praca w Niemczech

  8
  Dodaj komentarz

  avatar
  6 Ilość komentarzy
  1 Ilość odpowiedzi do komentarzy
  0 Obserwujący
   
  Najpopularniejszy komentarz
  Najwięcej odpowiedzi
  5 Komentujący
  RafałAnnaJarekCzy ktoś pomożeArturS70 Ostatnio skomentowali
    Obserwuj  
  najnowszy najstarszy najpopularniejszy
  Powiadom o
  ArturS70
  Użytkownik
  ArturS70

  Zgadza sie wszystko madat 90 Euro i jeden punkt za przejechanie ponizej sekundy na czerwonym swietle….ale najpierw przysla dwa ,trzy listy z drukami do wypelnienia,a calkowity koszt to 118 Euro.Pozdrawiam

  Czy ktoś pomoże
  Gość
  Czy ktoś pomoże

  Dobry wieczór , przejechałam dziś na czerwonym i zatrzymała mnie policja, kotora jechała na nieszczęście za mną. Cała sprawa miała miejsce w de gdzie mieszkam. Policjant powiedział ze 90€ i 1 punkt. Zaczęłam się tłumaczyć ze jechałam za szybko by wychamowac , wziął moje papiery i poszedł do radiowozu. Gdyż wrócił zapytałam czy można cos z ta cena zrobić a on odpowiedział ze dostanę papiery z miasta i oni zdecydują czy dała bym rade wychamiwac . Nie zapytał czy przyjmuje mandat nic nie podpisałam . Dopiero w domu sobie uświadomiłam czy to znaczy ze sprawa trafiła do sondu?

  Czy ktoś pomoże
  Gość
  Czy ktoś pomoże

  O rany przepraszam za błąd . Czy sprawa trafi do sądu

  Jarek
  Gość
  Jarek

  Witam mam podobny przypadek mam punkt za prędkość. Teraz dostałem zdjęcie przejechałem na czerwonym i to na skręcie jeszcze lewym. Czy ktoś się orientuje jakie są teraz za to konsekwencje.

  Anna
  Gość
  Anna

  A jak wygląda sprawa jeżeli zatrzymam się za linia na skrzyżowaniu i fotoradar cyknie 3 fotki jak cofam?

  Rafał
  Gość
  Rafał

  Właśnie tez chciałbym wiedzieć co grozi za zatrzymanie pare centymetrów za linią ??? Zanim lekko cofnąłem zdążył mi dwa razy strzelić fotę … wie ktoś może ?

  lawka
  Gość
  lawka

  Dostałeś manadat ?

  Rafał
  Gość
  Rafał

  Za zatrzymanie się *