Przejazd na czerwonym świetle w Niemczech

Przejeżdżanie na czerwonym świetle jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – niezależnie od tego, czy odbyło się przypadkowo przez nieuwagę, czy z premedytacją. W wyniku takiego zdarzenia, mogą powstać straty wśród ludzi lub szkody rzeczowe. W związku z tym jest to w pełni zrozumiałe, że przejechanie na czerwonym świetle stanowi wykroczenie i jest odpowiednio karane. Ale ile punktów może dostać kierowca za takie wykroczenie i czy musi się obawiać zabrania prawa jazdy? Mamy dla Was aktualne informacje na ten temat!

Przejazd na czerwonym świetle w Niemczech – jakie grożą kary? 

Kary za przejazd na czerwonym świetle w Niemczech zależą od tego, o jaki rodzaj wykroczenia chodzi – czy jest to tzw. zwykłe wykroczenie (niem. einfaches Rotlichtverstoß), czy kwalifikowane (niem. qualifiziertes Rotlichtverstoß). Dodatkowo wykroczenia związane z przejazdem warunkowym na czerwonym świetle, czyli z tzw. zieloną strzałką też mogą stanowić wykroczenie zaliczane do kategorii „czerwone światło” i mieć w związku z tym skutki prawne.

Zwykłe wykroczenie związane z przejazdem na czerwonym świetle

Chodzi tu o przejechanie na czerwonym świetle, gdy paliło się ono mniej niż jedną sekundę. Oznacza to jeden punkt karny i mandat w wysokości 90 euro. W takiej sytuacji nie trzeba się obawiać utraty prawa jazdy.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli w związku z przejazdem na czerwonym świetle, miała miejsce jakaś kolizja lub wystąpiło zagrożenie w ruchu drogowym. W takim wypadku kierowca zazwyczaj otrzymuje miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu. Mandat wynosi wtedy 200-240 euro i otrzymuje się dwa punkty karne.

Kwalifikowane wykroczenie związane z przejazdem na czerwonym świetle

Jeśli kierowca przejedzie na czerwonym świetle, które paliło się już dłużej niż jedną sekundę, wtedy mówimy o wykroczeniu kwalifikowanym. W takim przypadku kierowca musi się liczyć z dwoma punktami karnymi i mandatem w wysokości 200 euro. Dodatkową karą jest miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu.

Jeśli w opisanej wyżej sytuacji dojdzie do zagrożenia w ruchu drogowym lub do wypadku, wtedy mandat wyniesie 320-360 euro.

Wykroczenie dotyczące zielonej strzałki – skręt warunkowy na czerwonym świetle

Jeśli kierowca nie zatrzyma się przed zieloną strzałką umieszczoną na blaszanym znaku zanim skręci w prawo (nie chodzi o strzałkę wyświetlaną elektronicznie), oznacza to mandat w wysokości 70 euro i jeden punkt karny.

W tym przypadku, podobnie jak w pozostałych, mandat się zwiększa jeśli dojdzie do zagrożenia i wynosi on wtedy 100 euro. Jeśli dojdzie do wypadku – 120 euro, a w sytuacji utrudnienia ruchu pieszych bądź rowerzystów – 100 euro.

WykroczenieWysokość mandatu (€)Punkty karneZakaz prowadzenia pojazdów
Przejazd na czerwonym świetle, gdy paliło się ono krócej niż 1s901nie
...ze spowodowaniem zagrożenia20021 miesiąc
...ze spowodowaniem uszkodzenia mienia24022 miesiąc
Przejazd na czerwonym świetle, gdy paliło się ono dłużej niż 1s20023 miesiąc
...ze spowodowaniem zagrożenia32024 miesiąc
...ze spowodowaniem uszkodzenia mienia36025 miesiąc
Niezatrzymanie się przed zieloną strzałką umieszczoną na blaszanym znaku zanim skręci się w prawo (nie chodzi o strzałkę wyświetlaną elektronicznie)701nie
...ze spowodowaniem zagrożenia1001nie
...ze spowodowaniem uszkodzenia mienia1201nie

Mandaty w Niemczech

Więcej na temat ewentualnych konsekwencji za wykroczenia w ruchu drogowym w Niemczech, przeczytacie tutaj:

Mandaty w Niemczech, czyli ile zapłacisz za wykroczenie drogowe u naszych zachodnich sąsiadów?

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

8 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
ArturS70

Zgadza sie wszystko madat 90 Euro i jeden punkt za przejechanie ponizej sekundy na czerwonym swietle….ale najpierw przysla dwa ,trzy listy z drukami do wypelnienia,a calkowity koszt to 118 Euro.Pozdrawiam

Czy ktoś pomoże

Dobry wieczór , przejechałam dziś na czerwonym i zatrzymała mnie policja, kotora jechała na nieszczęście za mną. Cała sprawa miała miejsce w de gdzie mieszkam. Policjant powiedział ze 90€ i 1 punkt. Zaczęłam się tłumaczyć ze jechałam za szybko by wychamowac , wziął moje papiery i poszedł do radiowozu. Gdyż wrócił zapytałam czy można cos z ta cena zrobić a on odpowiedział ze dostanę papiery z miasta i oni zdecydują czy dała bym rade wychamiwac . Nie zapytał czy przyjmuje mandat nic nie podpisałam . Dopiero w domu sobie uświadomiłam czy to znaczy ze sprawa trafiła do sondu?

Czy ktoś pomoże

O rany przepraszam za błąd . Czy sprawa trafi do sądu

Jarek

Witam mam podobny przypadek mam punkt za prędkość. Teraz dostałem zdjęcie przejechałem na czerwonym i to na skręcie jeszcze lewym. Czy ktoś się orientuje jakie są teraz za to konsekwencje.

Anna

A jak wygląda sprawa jeżeli zatrzymam się za linia na skrzyżowaniu i fotoradar cyknie 3 fotki jak cofam?

Rafał

Właśnie tez chciałbym wiedzieć co grozi za zatrzymanie pare centymetrów za linią ??? Zanim lekko cofnąłem zdążył mi dwa razy strzelić fotę … wie ktoś może ?

lawka

Dostałeś manadat ?

Rafał

Za zatrzymanie się *

177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

8
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x