Więcej >>

  Schufa

  Przelałeś pieniądze na zły numer konta? Dowiedz się jak cofnąć przelew bankowy w Niemczech!

  Schufa Niemcy

  Chwila nieuwagi albo czeski błąd i pieniądze trafiają na niewłaściwe konto. Pomyłki zdarzają się każdemu, ale czy ta automatycznie oznacza utratę pieniędzy? Przede wszystkim trzeba zachować spokój. Wiele niemieckich banków oferuje bowiem usługę cofnięcia przelewu, choć z reguły jest ona płatna i uzależniona od spełnienia określonych warunków. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie nasuwają się w związku z tym tematem.

  Czy w Niemczech można cofnąć przelew?

  Tak, zasadniczo można anulować transakcję przelewu, jednakże liczy się szybkość reakcji.

  Gdy tylko zauważycie, że wprowadziliście błędny numer konta, powinniście natychmiast skontaktować się z Waszym bankiem i poinformować go, że chcecie cofnąć przelew.

  Zleconą operację można anulować w następujących dwóch przypadkach:

  1. jeśli pieniądze nie zostały jeszcze odpisane z Waszego konta
  2. jeśli pieniądze zostały już wprawdzie odpisane z Waszego konta, ale nie wpłynęły jeszcze na konto odbiorcy.

  Niemcy: Wniosek o zwrot środków

  Sytuacja staje się trudna, gdy pieniądze trafią już na konto banku odbiorcy przelewu. W tym przypadku Wasz bank nie może już interweniować w proces realizacji przelewu, albowiem pieniądze są już wtedy w rękach odbiorcy.

  W takiej sytuacji możecie jednak zwrócić się do swojego banku z prośbą o zwrot środków. Wasz bank może jednak pobierać opłaty za tego typu usługę (zob. poniżej). W zależności od wysokości opłaty, może to nie być opłacalne w przypadku niewielkich kwot.

  Niestety nie ma gwarancji sukcesu. A bank nie musi zwracać swojemu klientowi kosztów wynikających z błędnego przelewu (zob. poniżej).

  Terminy przyjmowania zleceń w przypadku bankowości internetowej

  Zazwyczaj musi upłynąć od 3 do 24 godzin, aby pieniądze trafiły na konto odbiorcy w innym banku. Jednak w przypadku przelewów wewnątrz jednej instytucji bankowej, transakcja jest często realizowana natychmiastowo.

  Ponieważ na możliwości cofnięcia błędnego przelewu może zaważyć zaledwie kilka minut, należy zwrócić uwagę na godziny realizacji przelewów online. Jeśli zlecenie nie zostało jeszcze wykonane, można łatwo wycofać zlecenie przelewu (zob. wyżej).

  Godziny graniczne realizacji przelewów w najbardziej popularnych bankach:

  • Deutsche Bank: 15:30
  • Commerzbank: 17:00
  • Postbank: 14:00
  • ING: 18:00
  • DKB: 15:00
  • Comdirect: 18:00
  • Norisbank: 15:30
  • Targobank: 20:15

  Ile kosztuje w Niemczech wycofanie złożonego wcześniej przelewu?

  Opłaty różnią się w zależności od banku. Oto ile one wynoszą w najbardziej popularnych bankach w Niemczech:

  BankOpłata za cofnięcie przelewu
  Postbank7,50 - 21 euro
  Norisbank10 euro
  DKB10 euro
  Santander13 euro
  Comdirect14,90 euro
  Deutsche Bank14,99 euro
  Targobank20 euro
  Commerzbank25 euro
  Stan: sierpień 2020 r.

  Czy można domagać się zwrotu pieniędzy od swojego banku?

  Nie, zasadniczo nie ma się prawa do zwrotu błędnie przelanej kwoty.

  Jednakże w przypadku błędnie wykonanego przelewu, nie wynikającego z rażącego niedbalstwa lub oszustwa, bank odbiorcy musi przekazać bankowi nadawcy informacje niezbędne do anulowania nieprawidłowej operacji.

  Bezpodstawne wzbogacenie: kiedy powinno się udać do prawnika?

  Ponieważ „niewłaściwy odbiorca” bezpodstawnie się wzbogacił, z prawnego punktu widzenia musi zwrócić kwotę, która wpłynęła na jego konto. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jakie koszty trzeba będzie ponieść w przypadku ubiegania się o zwrot pieniędzy (zob. wyżej).

  Jeśli niewłaściwy odbiorca odmówi wykonania przelewu zwrotnego, wówczas można zlecić prawnikowi odzyskanie pieniędzy.

  Jednak odbiorca jest zobowiązany do przekazania pieniędzy tylko do momentu, gdy jest „wzbogacony” (§ 818, ust. 3 BGB). Przykładowo, jeśli odbiorca przelewu roztrwonił pieniądze podczas zarezerwowanego w krótkim czasie wyjazdu urlopowego, może nie być już wzbogacony, w związku z czym nie będzie musiał niczego oddawać.

  Co się zmieniło w 2018 roku jeśli chodzi o błędnie wykonane przelewy?

  Od początku 2018 roku klientom banków łatwiej jest cofnąć przelew. Zgodnie z nową unijną dyrektywą w sprawie usług płatniczych PSD 2 (ang. Payment Services Directive), banki muszą zwrócić niesłusznie pobraną z rachunku kwotę nie później niż jeden dzień po otrzymaniu informacji, że posiadacz rachunku nie autoryzował przelewu (jak ma to miejsce np. w przypadku oszustwa).

  Bank może odmówić zwrotu środków w przypadku podejrzenia oszustwa lub rażącego zaniedbania ze strony klienta. Jeżeli jednak właściciel rachunku sam dokonał błędnego przelewu, bank odbiorcy wprawdzie musi przekazać bankowi zleceniodawcy wszystkie informacje niezbędne do cofnięcia przelewu – ale nie ma gwarancji odzyskania pieniędzy (zob. wyżej).

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x