Więcej >>

  Schufa

  Czy sobota jest w Niemczech dniem powszednim i w jakich sytuacjach ma to znaczenie?

  Schufa Niemcy

  Warto wiedzieć które dni są traktowane w Niemczech jako dni powszednie. Od tego zależy bowiem kiedy przykładowo obowiązują znaki zakazu zatrzymywania (Halteverbotschilder) albo ustalenia w umowie najmu (der Mietvertrag). To, że dni od poniedziałku do piątku są dniami powszednimi nie ulega wątpliwości. Jak to jednak jest z sobotą?

  Czy sobota jest w Niemczech dniem powszednim?

  Zgodnie z orzecznictwem sądów sobota jest w Niemczech dniem powszednim (np. Wyższy Sąd Krajowy Hamm; uchwała z 07.03.2001, sygnatura akt 2 Ss OWi 127/01). Należy pamiętać, iż określenie dni powszednie (Werktage) nie jest równoznaczne z dniami roboczymi (Arbeitstage). Aktualnie jako dni robocze traktowane są dni od poniedziałku do piątku. Większość zatrudnionych musi w nie pracować. Wyrażenie dzień powszedni jest natomiast stosowane jako rozgraniczenie niedzieli oraz dni wolnych. Opinia ta znajduje potwierdzenie w federalnej ustawie dotyczącej dni wolnych (Bundesurlaubsgesetz). Zgodnie z nią zatrudnionym przysługują przynajmniej 24 dni powszednie urlopu w roku, § 3 I BUrlG. W ustępie II tego przepisu czytamy, iż jako dni powszednie traktowane są wszystkie dni oprócz niedzieli i dni wolnych. Sobota jest zatem dniem powszednim.

  Wyjątek w prawie najmu

  Według Trybunału Federalnego (das Bundesgerichtshof) soboty nie należy traktować jako dnia powszedniego, jeżeli chodzi o termin płatności czynszu. Zgodnie z § 556b II BGB czynsz musi zostać uregulowany najpóźniej do trzeciego dnia powszedniego. Sobota nie może być traktowania jako dzień powszedni w kontekście tego przepisu. Jako uzasadnienie dla tego wyjątku Trybunał Federalny zwrócił uwagę na fakt, iż czynsz w Niemczech opłacany jest w większości przypadków przelewem, a banki są z reguły czynne od poniedziałku do piątku. Traktowanie soboty jako dzień powszedni uderzałoby w funkcjonowanie okresu ochronnego, który obowiązuje powszechnie w niemieckim prawodastwie.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x