28.05.2020

Niemcy: Czy podczas urlopu można pracować dla innych pracodawców?

Ostatnio dodane

Kolonia: Deutsche Post musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 18.000 euro!

To był dla Poczty Niemieckiej bardzo drogi list: kobieta pozwała firmę, ponieważ jej pismo nie dotarło na czas do...

Muzułmanie modlili się przed sklepem meblowym – parking Ikea w Wetzlar zna teraz pół świata!

Dużo betonu, niewiele drzew – to zdjęcie z parkingu w Wetzlar jest słynne na całym świecie! Koniec Ramadanu a koronawirus Zdjęcie...

Niemcy: otwarcie szkół i placówek opieki dziennej nabiera tempa

Premier Szlezwika-Holsztynu, Daniel Günther, przyspiesza tempo powrotu do regularnej działalności przedszkoli i szkół podstawowych. Ale przykład Badenii-Wirtembergii pokazuje, że...

Korona-kryzys: Niemiecka gastronomia w dramatycznej sytuacji

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w niemiecką gospodarkę. W szczególności dotknęło to branże hotelarską i gastronomiczną. Restauracje, hotele, bary i...

Nie każdy pracownik chce wykorzystać swój urlop w celach wypoczynkowych. Niektórzy chcieliby przeznaczyć go na podjęcie innej czynności zarobkowej. Czy w Niemczech jest to dozwolone?

Generalnie, jeśli pracodawca już wcześniej udzielił pracownikowi pozwolenia na pracę dodatkową i ten często podejmuje tego rodzaju dodatkowe prace, wówczas może skorzystać z tej możliwości również podczas urlopu.

Celem udzielanego urlopu jest zapewnienie pracownikowi wypoczynku

Paragraf 8 Federalnej Ustawy o Urlopie  (niem. Bundesurlaubsgesetz) stanowi, że pracownicy nie mogą podczas urlopu wykonywać żadnej pracy zarobkowej, która byłaby sprzeczna z celem udzielonego im urlopu. Celem urlopu jest bowiem wypoczynek: „Chodzi o to, aby zregenerować siły”. Wykonywanie innej pracy byłoby sprzeczne z tym celem.

Rodzaj, czas trwania i stopień ciężkości pracy mają decydujące znaczenie

W każdym przypadku liczy się jednak zakres, charakter i czas trwania, jak również stopień ciężkości i powtarzalność wykonywanej pracy. Nie każda czynność będzie bowiem sprzeczna z celem urlopu. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

Dodatkowa praca w Niemczech tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia

Należy jasno powiedzieć: W każdym przypadku pracownicy w Niemczech muszą posiadać zezwolenie na dodatkowe zatrudnienie. Z reguły pracodawca musi wyrazić zgodę na podejmowanie pobocznej działalności zarobkowej, o ile nie narusza to interesów przedsiębiorstwa.

Ważne są uzgodnienia z pracodawcą

Pracownik chcący podjąć pracę u innego pracodawcy podczas urlopu musi o tym fakcie poinformować swojego pracodawcę. Ten oczywiście zapyta o zakres tej planowanej dodatkowej aktywności zawodowej. Ostatecznie, jeśli pracownik wróci z urlopu kompletnie wyczerpany, będzie to sprzeczne z interesem pracodawcy.

Konsekwencje prawne niedozwolonej pracy dodatkowej w Niemczech

Każdy, kto w Niemczech bez zgody pracodawcy wykorzystuje udzielony mu urlop po prostu na wykonywanie innej czynności zarobkowej, narusza swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę. Może to skutkować upomnieniem, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać, pracownik musi się liczyć nawet z wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

Źródło: dpa/DAWR/ab

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
155,737FaniLubię
3,275ObserwującyObserwuj
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x