Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Czy podczas urlopu można pracować dla innych pracodawców?

  Schufa Niemcy

  Nie każdy pracownik chce wykorzystać swój urlop w celach wypoczynkowych. Niektórzy chcieliby przeznaczyć go na podjęcie innej czynności zarobkowej. Czy w Niemczech jest to dozwolone?

  Generalnie, jeśli pracodawca już wcześniej udzielił pracownikowi pozwolenia na pracę dodatkową i ten często podejmuje tego rodzaju dodatkowe prace, wówczas może skorzystać z tej możliwości również podczas urlopu.

  Celem udzielanego urlopu jest zapewnienie pracownikowi wypoczynku

  Paragraf 8 Federalnej Ustawy o Urlopie  (niem. Bundesurlaubsgesetz) stanowi, że pracownicy nie mogą podczas urlopu wykonywać żadnej pracy zarobkowej, która byłaby sprzeczna z celem udzielonego im urlopu. Celem urlopu jest bowiem wypoczynek: “Chodzi o to, aby zregenerować siły”. Wykonywanie innej pracy byłoby sprzeczne z tym celem.

  Rodzaj, czas trwania i stopień ciężkości pracy mają decydujące znaczenie

  W każdym przypadku liczy się jednak zakres, charakter i czas trwania, jak również stopień ciężkości i powtarzalność wykonywanej pracy. Nie każda czynność będzie bowiem sprzeczna z celem urlopu. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

  Dodatkowa praca w Niemczech tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia

  Należy jasno powiedzieć: W każdym przypadku pracownicy w Niemczech muszą posiadać zezwolenie na dodatkowe zatrudnienie. Z reguły pracodawca musi wyrazić zgodę na podejmowanie pobocznej działalności zarobkowej, o ile nie narusza to interesów przedsiębiorstwa.

  Ważne są uzgodnienia z pracodawcą

  Pracownik chcący podjąć pracę u innego pracodawcy podczas urlopu musi o tym fakcie poinformować swojego pracodawcę. Ten oczywiście zapyta o zakres tej planowanej dodatkowej aktywności zawodowej. Ostatecznie, jeśli pracownik wróci z urlopu kompletnie wyczerpany, będzie to sprzeczne z interesem pracodawcy.

  Konsekwencje prawne niedozwolonej pracy dodatkowej w Niemczech

  Każdy, kto w Niemczech bez zgody pracodawcy wykorzystuje udzielony mu urlop po prostu na wykonywanie innej czynności zarobkowej, narusza swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę. Może to skutkować upomnieniem, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać, pracownik musi się liczyć nawet z wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

  Źródło: dpa/DAWR/ab

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x