Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Czy z powodu koronawirusa pracodawca może zabronić pracownikom palenia papierosów?

  Schufa Niemcy

  Profilaktyczny zakaz palenia w czasach pandemii koronawirusa – czy pracodawca może to zrobić? Takie pytanie zadał czytelnik “Der Spiegel”:

  “Podobnie jak osoby starsze, palacze są grupą wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zarażenia koronawirusem. Czy pracodawca firmy z sektora opieki zdrowotnej może zakazać palenia wśród pracowników palących?”

  Odpowiedzi udziela Florian Gontek, redaktor w dziale Praca i kariera “Der Spiegel”:

  Należy odróżnić sferę publiczną od sfery prywatnej

  Należy tu dokonać rozróżnienia. Pracodawca nie może zakazać palenia jako takiego. Jeśli to uczyni, będzie to niezgodne z prawem naruszenie praw osobistych pracownika. W tę sferę prywatną pracownik wkracza z chwilą opuszczenia biura czy miejsca pracy. Teoretycznie rzecz biorąc, pracownik przebywając w sferze prywatnej może sam sobie szkodzić. Porównajmy na przykład palenie z innym hobby, takim jak boks: pracownik może przecież doznać poważnych urazów głowy na skutek zadanych ciosów, a mimo to pracodawca nie może zabronić swojemu pracownikowi uprawiania sportu.

  Sytuacja w miejscu pracy jest inna. Pracodawca może ograniczyć lub zakazać palenia w zakładzie pracy. W jego interesie mogłaby być na przykład ochrona pozostałych współpracowników przed biernymi skutkami palenia. Nawiasem mówiąc, w większości firm nie można już palić w biurze. Uzasadnieniem interwencji pracodawcy jest jego obowiązek opieki wynikający z umowy o pracę i innych ustawowych przepisów ochronnych wynikających z paragrafów 242 i 618 niemieckiego kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, BGB).

  Pracownik może dokonać indywidualnych ustaleń z pracodawcą

  Aktualnie z powodu koronawirusa pracodawca w Niemczech musi zapewnić dostępność wystarczającej ilości środka dezynfekującego, zachowanie bezpiecznych odległości i zaopatrzenie w rękawice ochronne – wszystko to wchodzi w zakres wyżej wymienionego obowiązku opieki ze strony pracodawcy. „Ten obowiązek opieki kończy się jednak tam, gdzie zaczyna się sfera prywatna pracownika”, mówi Achim Schunder, profesor honorowy na Uniwersytecie w Mannheim, specjalizujący się w prawie pracy i jednocześnie wydawca czasopisma fachowego z zakresu prawa pracy „Neue Zeitschrift für Arbeitsrecht”. To, czy pracownik dezynfekuje ręce tak samo dokładnie w domu, jak w biurze, podobnie jak to, czy pali, nie powinno obchodzić pracodawcy.

  Jeżeli w przedsiębiorstwie istnieje rada zakładowa, wówczas z nią zostanie zawarte porozumienie zakładowe w sprawie zasad dotyczących ewentualnej możliwości palenia tytoniu w danej firmie. „Oczywiście pracodawca i pracownik mogą zawrzeć indywidualną umowę w tej sprawie”, mówi Schunder. Zasadniczo istnieje możliwość dokonywania indywidualnych ustaleń z pracodawcą, jako że również w obszarze prawa pracy obowiązuje zasada swobody zawierania umów.

  Źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x