Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Czy szef może kontrolować godziny pracy wykonywanej w trybie home office?

  Schufa Niemcy

  Czy pracownik wykonujący swoją pracę w domu musi informować – na przykład na firmowym czacie – że właśnie się zalogował, ma krótką przerwę albo że zakończył już pracę na dziś?

  Pracodawca może wymagać, aby pracownik wykonujący pracę w domu informował o jej rozpoczęciu i zakończeniu  

  „Zasadniczo pracodawca ma prawo wiedzieć, w jakich godzinach pracownik świadczy pracę”, mówi Johannes Schipp, prawnik z Gütersloh specjalizujący się w prawie pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy wykonuje on swoje obowiązki w biurze domowym. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy nie mogą tak po prostu pracować wtedy, kiedy im to najbardziej odpowiada. Jak mówi Johannes Schipp: „Pracownicy wykonujący swoją pracę w domu również są związani godzinami pracy, które obowiązują w danym przedsiębiorstwie.”

  Jeśli pracodawca chce wiedzieć, kiedy pracownicy rozpoczynają i kończą pracę, może na przykład wymagać, aby informowali o tym za pośrednictwem poczty elektronicznej lub czatu firmowego. Jeżeli jednak w danym przedsiębiorstwie istnieje rada zakładowa, pracodawca musi uzyskać na to jej zgodę. W razie wątpliwości, dokładne zasady muszą być określone w porozumieniu zakładowym.

  Jeśli dojdzie w Niemczech do uchwalenia ustawy o rejestracji czasu pracy, jej przepisy obejmą także pracę świadczoną w trybie home office

  Ekspert z Gütersloh wskazał ponadto na jeszcze jeden aspekt. W 2019 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że godziny pracy muszą być rzeczywiście kontrolowane na podstawie określonych wytycznych. „Musi istnieć możliwość zweryfikowania obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi między innymi o kwestię ochrony przed nadmiernym obciążeniem pracą”, mówi prawnik.

  W Niemczech nie zdecydowano jeszcze ostatecznie, czy ta decyzja wydana przez instytucję UE będzie musiała wejść w życie w formie odrębnej ustawy. Jednak według Schippa wiele wskazuje na to, że powstanie projekt ustawy o rejestracji czasu pracy. Prawnik dodał, że jeśli do tego dojdzie, będzie on odnosił się także do pracy świadczonej w trybie home office.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x