Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: W przypadku tych mieszkań właściciel może wypowiedzieć umowę najmu bez podania przyczyny

  Schufa Niemcy

  Z reguły wynajmujący nie mogą tak po prostu wypowiedzieć umowy najmu. Muszą mieć ku temu ważny powód. Jednak w przypadku niektórych rodzajów zabudowy właścicielom przysługuje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy.

  Zasadniczo wynajmujący w Niemczech nie może ot tak rozwiązać umowy z najemcą

  Najemcom, którzy płacą czynsz w terminie i przestrzegają określonych zasad, z reguły nie można wypowiedzieć umowy najmu. Jednakże, według Niemieckiego Związku Najemców (Deutscher Mieterbund, DMB), istnieje wyjątek od tej zasady.

  Jeżeli najemca i wynajmujący mieszkają pod jednym dachem w domu jednorodzinnym z wydzielonym mieszkaniem lub w domu dwurodzinnym, wynajmujący może wypowiedzieć umowę bez konieczności podawania przyczyny, która zgodnie z przepisami prawa mogłaby stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy (np. zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych).

  Powodem, dla którego istnieje takie specjalne prawo do wypowiedzenia umowy, jest szczególna sytuacja mieszkaniowa najemców i wynajmujących, którzy z uwagi na rodzaj zabudowy charakterystyczny dla domu jedno- lub dwurodzinnego mieszkają bezpośrednio obok siebie. Możliwość skorzystania ze specjalnego prawa do wypowiedzenia umowy wchodzi w rachubę nawet w przypadku większych budynków niż domy jedno- i dwurodzinne, jeśli oprócz dwóch mieszkań dla najemców i wynajmujących w danym domu znajdują się jeszcze lokale użytkowe.

  Najemcy mogą spróbować skorzystać z tzw. klauzuli społecznej

  Według Niemieckiego Związku Najemców, inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy najemca wynajął mieszkanie w domu z trzema lokalami mieszkalnymi. Wynajmującemu nie przysługuje wówczas specjalne prawo do wypowiedzenia umowy najmu – nawet jeśli połączy dwa mieszkania w jedno lub będzie wykorzystywał jedno mieszkanie jako lokal użytkowy lub pomieszczenie biurowe.

  W przypadku wypowiedzenia umowy najemcy nie muszą jednak natychmiast się wyprowadzać. Jeśli wynajmujący powołuje się na swoje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy, okres wypowiedzenia ulega przedłużeniu o trzy miesiące. Dla przykładu, gdy najemca ma umowę najmu na okres do pięciu lat, w przypadku skorzystania ze specjalnego prawa do wypowiedzenia wynajmującego obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący sześć miesięcy zamiast trzech.

  Co więcej, najemcy mogą bronić się przed wypowiedzeniem umowy przez wynajmującego za pomocą tzw. klauzuli społecznej, powołując się na trudną sytuację, spowodowaną np. przez chorobę, podeszły wiek, brak mieszkania zastępczego itp. W razie wątpliwości sąd musi wówczas z jednej strony wyważyć uzasadnione interesy wynajmującego przedstawione w pisemnym wypowiedzeniu umowy, z drugiej strony natomiast interesy najemcy i jego rodziny.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x