Niemcy znane są nie tylko z dobrze rozwiniętej sieci drogowej, ale także kolejowej. Oprócz tego każde duże miasto posiada sieć metra (niem. U-Bahn), które znacznie ułatwia przemieszczanie się w godzinach szczytu. Na tramwaj, autobus i krótsze trasy pociągiem musicie kupić bilety w automacie (Obsługa niemieckiego automatu biletowego – instrukcja krok po kroku wraz ze zdjęciami i tłumaczeniem!). Ceny biletów obliczane są według odległości czyli tzw. „stref taryfowych” (niem. Zonen, Preisstufen). Często biletomaty są dość skomplikowane w obsłudze, lecz w większości przypadków możecie zmienić język (niem. Sprache wechseln), aby ułatwić zakup biletu (jeśli Wasz niemiecki nie jest za dobry). Jeśli mimo wszystko nie wiecie co dalej, najlepiej poprosić o pomoc innych podróżujących, którzy akurat kupują bilet. Jazda na gapę, czyli bez ważnego biletu kosztuje we wszystkich niemieckich pociągach i autobusach co najmniej 40 Euro.
Tańsze podróżowanie po Niemczech
Dla osób intensywnie korzystających z publicznego transportu w Niemczech większość przewoźników oferuje tańsze bilety: tzw. „Zehnerkarten” – bilety na 10 przejazdów, „Monatskarten” – bilety miesięczne lub „Jahreskarten” – bilety roczne. Szczegółowe informacje uzyskacie w punktach sprzedaży wybranego przewoźnika.
Pociąg: połączenia regionalne i dalekobieżne
Na dłuższych trasach najczęściej korzysta się z pociągu (Deutsche Bahn – w skrócie die Bahn lub DB). Regulacje dotyczące rabatów są tu dość skomplikowane. Warto jednak mimo wszystko z nich skorzystać, gdyż można sporo zaoszczędzić. Kupując bilety sporo przed początkiem podróży, cena jest często dużo niższa.
Jeśli weźmiecie ze sobą osoby towarzyszące, muszą one zapłacić tylko połowę właściwej ceny. Dzieci do lat 14 włącznie jadą pod opieką rodziców lub dziadków za darmo.
Osoby, które często korzystają z opcji pociągu, powinny pomyśleć nad zakupem specjalnej karty klienta, tzw. „BahnCard”. W zależności od rodzaju BahnCard, otrzymacie albo 25% zniżki dodatkowo do pozostałych rabatów albo 50% zniżki od ceny wyjściowej.
Ponadto Deutsche Bahn oferuje także inne, specjalne udogodnienia biletowe: np. tzw. „Schönes-Wochenende-Ticket“ – „bilet na udany weekend“, „Länderticket“ – „bilet regionalny”, „Monatskarten“ i „Jahreskarten“ – bilety miesięczne i roczne. Z kolei z biletem „Interrail-Ticket” młodzi ludzie (do lat 25 włącznie) mogą za 300 Euro przez miesiąc jeździć po Europie. Wszystkie informacje na ten temat otrzymacie w centrach podróży Deutsche Bahn albo w Internecie pod adresem www.bahn.de. Oprócz tego więcej informacji o tym jak oszczędzać na przejazdach kolejowych w Niemczech, znajdziecie w naszych artykułach, które podlinkowaliśmy poniżej.
W tym temacie warto przeczytać:
- Jak przejechać w 5 osób całe Niemcy za jedyne 76 euro?
- Pociągiem za 19,90 euro przez całe Niemcy? Oto jak kupić tani bilet Deutsche Bahn!
- Jak taniej podróżować niemiecką koleją – Czyli kiedy opłaca się kupić Bahncard!
- Komunikacja miejska w Niemczech – rozmówki
Hamburg-Köln-Express – alternatywa dla Deutsche Bahn
Jeśli podróżujecie po Niemczech pociągiem, to w pierwszej kolejności myślicie zapewne o Deutsche Bahn. W Niemczech działają jednak również inni przewoźnicy kolejowi. Nie ma ich wprawdzie zbyt wielu, ale warto ich znać. Jedną z alternatyw dla Deutsche Bahn jest przykładowo Hamburg-Köln-Express. Ten expres, w skrócie HKX, oferuje połączenia między Hamburgiem, Kolonią a Frankfurtem.
Dlaczego powinniście skorzystać z oferty expresu Hamburg-Köln? Odpowiedź jest bardzo prosta: ceny biletów są niższe. HKX nie oferuje co prawda tylu połączeń co Deutsche Bahn, ale na pewno warto rzucić okiem na ich ofertę.
Autobusy miejskie, metro i tramwaje
W większości niemieckich miast istnieje niezawodny i korzystny cenowo system autobusów liniowych, często uzupełniony tramwajami. W wielu regionach także metro należy do niezależnego transportu publicznego. W ten sposób dotrzecie bezpiecznie nawet w czasie głębokiej zimy z punktu A do punktu B – nawet przy wietrze, deszczu czy śniegu.
Taksówka
W większych miastach jest wiele postojów taksówek i możliwość, żeby złapać taksówkę na mieście. Jednak w mniejszych miejscowościach oraz w rejonach ze słabo rozwiniętym transportem warto taksówkę wcześniej zamówić. W tym celu zorganizowane zostały tzw. centrale taksówek (Taxi-Zentralen). Numery telefonów znajdziecie w książce telefonicznej. Do szczególnych przypadków należy tzw. „Kurzstrecke”, czyli przejazd na małych odległościach. Jeśli zatrzymacie gdzieś na mieście wolną taksówkę i chcecie jechać niedaleko, możecie uzgodnić z kierowcą korzystną cenę ze względu właśnie na „Kurzstrecke” (np. 3 Euro). We wszystkich pozostałych sytuacjach, taksówkarze trzymają się ogólnie obowiązujących taryf.
„Mitfahrgelegenheiten“, czyli tzw. okazje/podwózki/ serwisy pośredniczące typu Blablacar
Kolejną możliwość taniego poruszania się po Niemczech stanowią tzw. „Mitfahrgelegenheiten”, czyli okazje lub serwisy w stylu BlaBlaCar.de, łączące kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę. W większych miastach istnieją „Mitfahrzentralen” (w skrócie MFZ), które profesjonalnie pośredniczą w takich sprawach.
Na portalach internetowych takich jak BlaBlaCar.de, fahrgemeinschaft.de lub bessermitfahren.de możecie zaoferować jako kierowca wolne miejsca w samochodzie lub odwrotnie – zgłosić chęć pojechania z kimś jego samochodem w wybranym kierunku. Najwięcej ofet przejazdów znajdziecie na BlaBlaCar.de.
Carsharing
Jeśli mieszkacie w mieście i nie posiadacie własnego samochodu, to warto zapoznać się z systemem Carsharingowym. Firmy Carsharingowe rosną jak grzyby po deszczu i coraz częściej stanowią one alternatywę dla własnego samochodu. Jako zarejestrowany użytkownik możecie bardzo korzystnie wypożyczyć samochód na kilka minut lub godzin, a po użytkowaniu od razu go oddać, żeby umożliwić skorzystanie z samochodu innemu użytkownikowi. W tym systemie płaci się za czas korzystania z samochodu. Oznacza to, że naliczanie opłaty kończy się wraz z odstawieniem samochodu i wylogowaniem się. W tym czasie samochód może zostać jednak zabrany przez innego użytkownika. Standardowo samochody rozstawiane są w stałych punktach (dworce, parkingi itd.) i tam też należy je odstawić. Oprócz tego wielu dostawców, takich jak na przykład car2go i DriveNow, rozmieszcza samochody w publicznej przestrzeni ulicznej i można je znaleźć oraz otworzyć za pomocą smartfona. Samochody te mogą zostać odstawione w dowolnym miejscu wskazanej strefy.
Carsharing można już wykorzystać w bardzo wielu miastach. Podczas gdy większość dostawców ma w ofercie praktycznie tylko małe samochody, przodownik na rynku DB-Flinkster dysponuje samochodami różnych klas, ma ich w sumie ponad 3.000. Inne większe firmy carsharingowe to: Stadtmobil, Greenwheels, cambio Carsharing oraz teilAuto.
Autobusy dalekobieżne (Fernbus)
W Niemczech istnieje sporo większych i mniejszych firm transportowych, oferujących przejazdy autokarem na dłuższych trasach krajowych. Jako pasażer możecie liczyć na korzystne ceny i dobry serwis. Największe firmy na tym młodym rynku ruchu dalekobieżnego to MeinFernbus FlixBus, Eurolines oraz ADAC-Postbus. Działają one poprzez rozległą sieć połączeń miejskich nie tylko w Niemczech, ale też w innych europejskich miastach. IC Bus należący do Deutsche Bahn oraz Berlinlinienbus to małe firmy, które obsługują określone regiony lub poszczególne miejsca docelowe. Serwis i komfort jest z reguły wyśmienity. Czas jazdy jest jednak zazwyczaj znacznie dłuższy niż w przypadku transportu szynowego i na wielu trasach busy jeżdżą tylko raz lub dwa razy dziennie. Im wcześniej zamówicie bilet na taki autokar, tym najprawdopodobniej mniej za niego zapłacicie.
Loty krajowe
Jeśli bardzo zależy Wam na czasie, to samolot jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Lufthansa, Germanwings i inne linie mają rozbudowaną sieć połączeń lotniczych, dzięki czemu zazwyczaj możecie wylądować w okolicy Waszego celu podróży na terenie Niemiec. Najlepiej bukujcie bilety z dużym wyprzedzeniem. W innym wypadku Wasza podróż nawet tanimi liniami lotniczymi może się okazać droga.
Tanie loty można znaleźć na porównywarce idealo: flug.idealo.de
Wynajem samochodu
Jeśli Waszym celem podróży jest miejsce, gdzie nie jeździ żaden autobus, ani nie lata samolot, to alternatywą dla kolei będzie wypożyczenie samochodu. Jeśli będziecie w podróży kilka dni, macie dużo bagażu, musicie być elastyczni albo odwiedzacie kilka miejsc, wtedy samochód będzie rozwiązaniem najtańszym i najbardziej sensownym. Największe firmy specjalizujące się w wynajmie Avis, Europcar czy Sixt mają samochody różnej wielkości, a także są w stanie dać do dyspozycji np. transportera. Samochody te są dobrej jakości i o małych przebiegach, często można je znaleźć na dużych dworcach czy lotniskach. Oprócz tego istnieją korzystne alternatywy do tych znanych firm: często wystarczy zajrzeć do Internetu, żeby znaleźć małych lokalnych dostawców samochodów na wynajem.
Warto skorzystać z naszej wyszukiwarki: Porównywarka wypożyczalni samochodowych. Prawdopodobnie nigdzie nie znajdziecie korzystniejszych ofert, a jeśli tak, to piszcie w komentarzach!
10 procent rabatu na wynajem auta w Sixt: Sixt – Jetzt mieten!.
Gdzie można znaleźć obsługę „krok po kroku” biletomatów zamontowanych w pociągach regionalnych np. ABR. Mieszkam w NRW.
Na razie jeszcze nigdzie, ale niebawem będzie można znaleźć taką instrukcję na naszej stronie:) Niestety najbliższe dwa weekendy mamy zajęte, ale najpóźniej 4-5 lutego powinniśmy się za to zabrać. Dziękujemy za podsunięcie pomysłu!