Tak kupisz najtańszy bilet kolejowy w Niemczech: Wszystko o Super-Sparpreis, Bahncard i biletach regionalnych!

    Osoby często korzystające z niemieckiej kolei mogą liczyć na spore rabaty. Warto poznać zasadę korzystania z promocji Deutsche Bahn, aby w przyszłości mniej płacić za jazdę pociągiem w Niemczech.

    Jakiś czas temu Deutsch Bahn wprowadziło nowy rodzaj biletów: “Super-Sparpreis”. Koncern zareagował w ten sposób na agresywną politykę tanich linii lotniczych oraz autokarowych. Dzięki temu klienci niemieckich kolei mogą przejechać całe Niemcy za jedyne 19,90 euro. Posiadacze tzw. Bahncard (obojętnie czy BahnCard 25 czy 50) mogą zaoszczędzić jeszcze więcej i zakupić bilet ze zniżką aż do 50 procent! Oprócz tego Deutsche Bahn oferuje tanie bilety regionalne. Wszelkie informacje znajdziecie poniżej1

    Taryfa Super-Sparpreis: od 19,90 euro za podróż pociągiem przez całe Niemcy
    • Jak zakupić bilet w taryfie Super-Sparpreis?

      Bilety taryfy Super-Sparpreis można zakupić wprawdzie w okienku na dworcu kolejowym lub automacie biletowym, najkorzystniejsze cenowo bilety najwygodniej jednak wyszukać za pomocą wyszukiwarki Deutsche Bahn, tzw. “Sparpreisfinder”. Ta jest dostępna w internecie na stronie Deutsche Bahn (tutaj) lub w aplikacji (tutaj). W tym celu należy podać skąd i gdzie chcemy pojechać oraz kiedy będzie miała miejsce nasza podróż. Następnie zostaną wyświetlone możliwe połączenie, zaczynając od tych najtańszych.

      Aby zapłacić najniższą cenę, należy to zrobić odpowiednio wcześnie. Deutsche Bahn udostępnia tańsze bilety zawsze trzy miesiące przed planowanym początkiem podróży. Największy wybór tanich biletów będziecie mieli właśnie wtedy. Im dłużej będziecie zwlekali z zakupem biletu, tym będą one droższe – jednak zapłacicie za nie maksymalnie 119 euro. W pierwszej klasie tanie bilety dostępne są od 39 euro.

      Załóżmy, że na początku września musimy jechać do Berlina i dlatego szukamy przejazdu koleją z Düsseldorfu do Berlina. Jak widzicie na poniższym zrzucie z ekranu, na 1 września (sobota) mamy do wyboru przejazd za 19,90 euro. W tym wypadku należy jednak zdecydować się na przejazd o 18:52 z godziną przybycia na miejsce dpiero o 23:09. Jeśli chcielibyśmy jechać wcześniej, musielibyśmy zapłacić pomiędzy 48 i 54 euro.

      Ma to związek z tym, że Deutsche Bahn wypuszcza tylko ograniczoną liczbę tanich biletów. Generalnie są one dostępne na wszystkich trasach, lecz o mało popularnych godzinach lub dniach. Szczególnie w godzinach między 7 i 9 oraz w święta będzie bardzo trudno je dostać. Najłatwiej natomiast znajdziecie je podróżując w środku tygodnia i to nie w godzinach największego ruchu.

    • Jaka jest różnica pomiędzy taryfami “Flexpreis”, “Sparpreis” oraz “Super-Sparpreis”?

      Należy pamiętać, iż w przypadku “Super-Sparpreis” jesteśmy zobowiązani podróżować pociągiem przypisanym do biletu. Oznacza to, iż w dzień podróży możemy korzystać wyłącznie z połączeń zawartych na bilecie. Jeśli nie daj Boże spóźnimy się na pociąg, nie będzie możliwości przesiąść się na inny pociąg. Tylko osoby, które wykupiły bilety z droższej taryfy “Flexpreis”, mogą korzystać z innych pociągów.

      Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy za spóźnienie odpowiedzialna jest Deutsche Bahn albo połączenie zostanie całkowicie anulowane. Wtedy można podróżować innymi pociągami.

      Oprócz tego, biletu z kategorii cenowej “Super-Sparpreis” nie można anulować. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku taryf “Sparpreis” oraz “Flexpreis”.

      Kolejnym minusem biletu z najtańszej taryfy jest brak możliwości przemieszczania się na tym bilecie po mieście startu i docelowym. Taka mozliwość jest dana wyłącznie w przypakdu tzw. “City-Ticket”, który od sierpnia 2018 zawierają wszystkie taryfy, oprócz tej najtańszej, czyli opisywanej “Super-Sparpreis”.

    • Jeszcze tańsze bilety w ramach taryfy Super-Sparpreis dla posiadaczy BahnCard

      Jeśli kupicie bilet przez wyszukiwarkę okazji, możecie dodatkowo uzyskać 25% lub 50% rabatu, jeśli posiadacie odpowiednio BahnCard 25 lub BahnCard 50, czyli karty stałego klienta oferowane przez DeutschBahn. W tym celu należy połączyć po prostu cenę okazyjną przykładowo z Waszą BahnCard 25, a zapłacicie wtedy tylko 21,75 euro, w przypadku biletu za 29 euro. Więcej o BahnCard poniżej.

    BahnCard: zniżki na bilety dla posiadaczy karty stałego klienta
    • Co należy wiedzieć o BahnCard?

      Posiadanie kart stałego klienta Deutsch Bahn takich jak BahnCard 25, BahnCard 50 lub BahnCard 100 pozwoli Wam zaoszczędzić sporo pieniędzy – nieważne czy jako osoba podróżująca okazjonalnie, rodzina czy osoba dojeżdżająca (np. do pracy czy na uczelnię). Wszystko zależy od tego, jak często i jak daleko podróżujecie niemiecką koleją. Poniżej wyjaśniamy dla kogo dana karta będzie odpowiednim wyborem.

      UWAGA! Zanim się zdecydujecie na jedną z BahnCard, możecie je przetestować po niższej cenie (17,90 euro za próbną BahnCard 25). Promocyjne BahnCard, można zamówić na następującej stronie: Probe BahnCard.

    • Bahncard 25: odpowiednia dla osób podróżujących koleją okazjonalnie i dla rodzin

      Bahncard 25 nadaje się w pierwszej kolejności dla osób podróżujących niemiecką koleją okazjonalnie i dla rodzin. Zgodnie z oznakowaniem, z kartą BahnCard 25 otrzymacie 25% zniżki na bilety zakupione w ramach „Flexpreis” lub „Sparpreis” Deutsche Bahn. Za abonament roczny zapłacicie 55,70 euro lub 112 euro, w zależności od tego, czy wybierzecie klasę 1 czy 2. Pierwsza wersja, czyli BahnCard 25 na klasę drugą, opłaca się już wtedy, jeśli na bilety kolejowe wydajecie więcej niż 248 euro rocznie. W przypadku klasy pierwszej – jeśli na bilety wydajecie więcej niż 500 euro rocznie. Należy szczególnie podkreślić fakt, że z BahnCard 25 otrzymacie nie tylko zniżkę w wysokości 25%, ale możecie ją też połączyć z cenami promocyjnymi biletów. Dodatkowo otrzymacie też rabaty na wybranych trasach w obrębie Europy, jak i u licznych partnerów, takich jak np.: Autozug, Call a Bike, City Night Line czy Sixt i Europcar.

      Ponadto obok niższych cen, kolejną korzyścią jest to, że mając BahnCard 25 możecie zabrać ze sobą bezpłatnie dziecko w wieku od 6 do 14 lat – jednak musi być ono wpisane na bilecie.

      BahnCard 25 w skrócie:

      • 25% zniżki na każdy bilet Deutsche Bahn w ramach „Flexpreis” lub „Sparpreis”
      • Koszty: 62 euro lub 125 euro rocznie
      • Zakup BahnCard 25 opłaca się, jeśli rocznie za przejazdy płacicie 248 euro lub 500 euro (to w przypadku klasy 1)
      • Możecie ją łączyć z cenami specjalnymi DB
      • Rabat na wybrane trasy w całej Europie
      • Możliwość bezpłatnego zabrania ze sobą dziecka w wieku 6-14 lat

      Kartę BahnCard 25 możecie zamówić w internecie: Bahncard 25.

    • BahnCard 50: regularne przejazdy - przy wydatkach na bilety od 510 euro rocznie

      Z kartą BahnCard 50 otrzymacie 50% rabatu do cen normalnych biletó zakupionych w ramach „Flexpreis” lub „Sparpreis”. Koszt karty BahnCard 50 to w przypadku drugiej klasy 229 euro rocznie i 463 euro rocznie w przypadku pierwszej klasy. Jeśli wydajecie na podróżowanie pociągiem więcej niż 510 euro rocznie, to opłaca Wam się abonament w klasie drugiej, a od 1030 euro rocznie – BahnCard 50 dla klasy pierwszej. Teraz można już łączyć BahnCard 50 z cenami promocyjnymi Deutsche Bahn. W obrębie Niemiec otrzymacie 25% rabatu na specjalne ceny w ruchu dalekobieżnym. W przypadku podróży InterCity-Express (ICE) i Intercity (IC) oraz Eurocity (EC), możecie więc zaoszczędzić dodatkowo.

      BahnCard 50 w skrócie:

      • 50% zniżki na każdy bilet Deutsche Bahn zakupiony w ramach „Flexpreis” lub „Sparpreis”
      • Koszty: 229 Euro lub 463 Euro rocznie
      • Można łączyć z cenami okazyjnymi Deutsche Bahn
      • Opłaca się jeśli wydajecie rocznie na przejazdy DB minimum 510 euro lub 1030 euro w przypadku pierwszej klasy

      Kartę BahnCard 50 zamówicie w internecie: BahnCard 50.

    • BahnCard 100: Dla osób podróżujących często na długich odcinkach

      Dla osób często podróżujących na długich odcinkach, najbardziej opłaca się karta BahnCard 100. Właściciele karty BahnCard 100 mogą podróżować w obrębie Niemiec cały rok, gdziekolwiek chcą i przede wszystkim kiedy i jak często chcą – i to ze zniżką 100%, a więc nie muszą już kupować żadnego dodatkowego biletu. BahnCard 100 opłaca się w przypadku drugiej klasy od rocznych wydatków na podróżowanie DB w wysokości 4090 euro, czyli 399 euro w miesiącu oraz od kwoty 6890 euro rocznie (639 euro miesięcznie) w klasie pierwszej.

      BahnCard 100 w skrócie:

      • Bezpłatne przejazdy na terenie Niemiec kiedy i jak często chcecie
      • Koszty: 3.952 euro dla klasy drugiej i 6.685 euro rocznie dla klasy pierwszej
    Quer-durchs-Land-Ticket (bilet „Przez cały kraj”)
    • Co należy wiedzieć o Quer-durchs-Land-Ticket?

      Quer-durchs-Land-Ticket to bilet, który możecie wykorzystać od poniedziałku do niedzieli w całych Niemczech. Oto kiedy jest on ważny:

      • w wybrany dzień roboczy od godziny 09.00 do godziny 03.00 dnia następnego
      • w weekendy i święta od północy do godziny 03.00 dnia następnego

      W wybrany dzień, na który zakupicie bilet, możecie jeździć koleją, ile tylko chcecie.

    • W jakich pociągach można wykorzystać bilet Quer-durchs-Land-Ticket?

      Quer-durchs-Land-Ticket możecie wykorzystać we wszystkich pociągach regionalnych (RB, IRE, RE) i S-Bahn (nie tylko Deutsche Bahn, ale też u innych przewoźników biorących udział). W związku z tym nie musicie ustalać z wyprzedzeniem, czym dokładnie będziecie się poruszać. Istotne jest jednak to, że taki bilet dotyczy tylko jazdy w klasie drugiej. Możecie go kupić już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

      Quer-durchs-Land-Ticket możecie też wykorzystać jako bilet grupowy (maksymalnie możecie zabrać 4 osoby towarzyszące) – w dodatku nie wszyscy pasażerowie muszą rozpoczynać podróż w tym samym miejscu. Wasi towarzysze mogą wsiąść na innej dowolnej stacji, leżącej na Waszej trasie. Jednak to, ile osób i kto dokładnie będzie korzystać z biletu, ustalane jest w momencie kupna. Dlatego później nie można już zmienić osób towarzyszących.

    • Ile kosztuje bilet Quer-durchs-Land-Ticket?

      Posiadając Quer-durchs-Land-Ticket na jedną lub dwie osoby, możecie zabrać ze sobą dowolną ilość dzieci w wieku poniżej 15 lat – o ile są to Wasze dzieci lub wnuki. Jeśli natomiast zabieracie ze sobą dzieci w wieku między 6 a 14 lat, które nie są Waszymi dziećmi lub wnukami – wtedy liczy się je jako normalnych pełnopłatnych pasażerów. Dzieci do lat 5 generalnie jeżdżą za darmo (niezależnie od tego czy są to Wasze dzieci/wnuki czy nie). Z kolei jeśli chodzi o podróż z psami: małe pieski jadą z Wami bezpłatnie w specjalnym pojemniku transportowym, a duże psy liczone są jak dorośli pasażerowie.

      Koszty takiego biletu to 44 euro za 1 osobę, a w przypadku większej ilości odpowiednio 8 euro więcej, czyli: 52 euro/2 podróżujących, 60 euro/3 podróżujących, 68 euro/4 podróżujących, 76 euro/5 podróżujących. Te ceny dotyczą zakupu w automatach Deutsche Bahn i przez internet: Quer-durchs-Land-Ticket. W punktach sprzedaży Deutsche Bahn kupicie te bilety 2 euro drożej, ale za to z indywidualnym doradztwem.

      Liczba podróżującychCenaCena od osoby
      1 osoba44 €44 €
      2 osoby52 €26 €
      3 osoby60 €20 €
      4 osoby68 €17 €
      5 osób76 €15,20 €
    Länder–Tickets (bilety regionalne ważne w danym kraju związkowym)
    • Co należy wiedzieć o Länder–Tickets?

      Kupując bilet „Länder–Ticket”, możecie podróżować taniej w obrębie kraju związkowego dla którego wykupicie bilet – już od 23 euro (poniżej linki do biletów poszczególnych krajów związkowych).

      Ten bilet możecie wykorzystać od poniedziałku do niedzieli. Ważny jest w dni robocze, od godziny 09.00 do godziny 03.00 dnia następnego. W weekendy i święta od północy do godziny 03.00 dnia następnego. Możecie tego dnia jeździć, ile tylko chcecie.

    • W jakich pociągach można wykorzystać bilet Länder-Ticket?

      Länder-Ticket możecie wykorzystać w pociągach regionalnych (RB, RE) i S-Bahn (nie tylko Deutsche Bahn, ale też innych przewoźników biorących udział). Do wyboru macie także tramwaje, autobusy i metro na terenie Niemiec. Istotne jest to, że w przypadku pociągów możecie podróżować zarówno klasą drugą jak i pierwszą (kwestia różnicy w cenie). Np. w przypadku Bayern-Ticket zapłacicie 26 euro za jedną osobę w klasie drugiej i 38,50 euro w klasie pierwszej. Länder-Ticket możecie też podobnie, jak w przypadku Quer-durchs-Land-Ticket, wykorzystać jako bilet grupowy (maksymalnie możecie zabrać 4 osoby towarzyszące).

      Warto wiedzieć: Länder-Ticket teoretycznie dotyczy podróży w obrębie jednego landu jednak często można na nim przejechać też przez regiony sąsiadujące. Np. W przypadku Saarland-Ticket możecie podróżować przez Saarland i Rheinland-Pfalz, a w przypadku Sachsen-Ticket przez Sachsen, Thüringen i Sachsen-Anhalt.

    • Ile kosztują bilety Länder-Ticket?

      Ceny Länder-Ticket różnią się w zależności od wybranego landu. Np. w Nadrenii Północnej-Westfalii bilet nazywa się „SchönerTagTicket NRW” i kosztuje 31 euro w przypadku jednej osoby oraz 46 euro w przypadku biletu grupowego (maksymalnie 5 osób) – w klasie drugiej. Natomiast Brandenburg-Berlin-Ticket kosztuje 33 euro za bilet grupowy do 5 osób w klasie drugiej i 56 euro w klasie pierwszej.

      Tak samo jak w przypadku Quer-durchs-Land-Ticket i Schönes-Wochenende-Ticket, są to ceny za zakup biletu online (oszczędzacie wtedy 2 euro). Bilet możecie kupić już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

      W większości przypadków dzieci i wnuki do 15 lat  jeżdżą za darmo.

    • Gdzie kupić Länder-Ticket?

      Länder-Ticket najwygodniej kupić w internecie. Poniżej znajdziecie linki do poszczególnych biletów, w zależności od kraju związkowego, dla którego chcecie kupić bilet:

    Zestawienie niemieckich środków transportu

    Z tego miejsca zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o środkach transportu w Niemczech:

    Podróżowanie po Niemczech – zestawienie środków transportu

    Oprócz tego zapraszamy do naszych rozmówek dotyczących niemieckiej koleji:

    Komunikacja miejska w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Piotr

    TagesTicket Plus obowiązuje w dwie strony?

    Mateusz

    Witam Ku przestrodze dla wszystkich którzy zdecydowaliby sie kupić karte zniżkową to osobiście odradzam taki pomysł. DB stosuje bardzo nieuczciwie praktyki jak np. automatyczne przedłużanie karty na cały kolejny rok z obowiązkiem zapłaty, niezależnie jaką karte sie kupiło. Jezeli nie zgłosiliśmy chęci anulowania automatycznego przedłużenia karty 6 tygodni przed jej końcem ważności (oczywiście nie ma o tym żadnej jasnej informacji podczas zakupu ani żadnego przypomnienia, to dla ludzi ktorzy myślą ze jak przeczytają regulamin to nie dadzą sie naciągnąć) Ostatecznie gdy próbowałem wyjaśnić sprawę drogą mailową, DB naliczyło mi odsetki i nasłało firmę windykacyjną. Za karte Bahnn Card 50 której… Czytaj więcej »

    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Mateusz
    Teresa

    Chciałabym kupic bilet miesieczny na pociag ale kompletnie nie mam zielonego pojęcia gdzie i jak to zrobić.
    Nie posiadam niemieckiego konta bankowego.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x