fbpx
16.02.2020

Jak przejechać w 5 osób całe Niemcy za jedyne 76 euro?

Deutsche Bahn, czyli niemiecka kolej, znana jest z tego, iż nie należy do najtańszych. Mimo to, w jej ofercie znajdziecie również naprawdę bardzo korzystne bilety, dzięki którym za stosunkowo niewielka cenę przejedziecie cały kraj! Poniżej dowiecie się więcej o biletach regionalnych oferowanych przez niemiecką kolej.

Quer-durchs-Land-Ticket (Bilet „Przez cały kraj”)

Ten bilet możecie wykorzystać od poniedziałku do niedzieli w całych Niemczech. Ważny jest w wybrany dzień roboczy od godziny 09.00 do godziny 03.00 dnia następnego. W weekendy i święta od północy do godziny 03.00 dnia następnego. Możecie tego dnia jeździć, ile tylko chcecie. Quer-durchs-Land-Ticket możecie wykorzystać we wszystkich pociągach regionalnych (RB, IRE, RE) i S-Bahn (nie tylko Deutsche Bahn, ale też u innych przewoźników biorących udział). W związku z tym nie musicie ustalać z wyprzedzeniem, czym dokładnie będziecie się poruszać. Istotne jest jednak to, że taki bilet dotyczy tylko jazdy w klasie drugiej. Możecie go kupić już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Quer-durchs-Land-Ticket możecie też wykorzystać jako bilet grupowy (maksymalnie możecie zabrać 4 osoby towarzyszące) – w dodatku nie wszyscy pasażerowie muszą rozpoczynać podróż w tym samym miejscu. Wasi towarzysze mogą wsiąść na innej dowolnej stacji, leżącej na Waszej trasie. Jednak to, ile osób i kto dokładnie będzie korzystać z biletu, ustalane jest w momencie kupna. Dlatego później nie można już zmienić osób towarzyszących.

Posiadając Quer-durchs-Land-Ticket na jedną lub dwie osoby, możecie zabrać ze sobą dowolną ilość dzieci w wieku poniżej 15 lat – o ile są to Wasze dzieci lub wnuki. Jeśli natomiast zabieracie ze sobą dzieci w wieku między 6 a 14 lat, które nie są Waszymi dziećmi lub wnukami – wtedy liczy się je jako normalnych pełnopłatnych pasażerów. Dzieci do lat 5 generalnie jeżdżą za darmo (niezależnie od tego czy są to Wasze dzieci/wnuki czy nie). Z kolei jeśli chodzi o podróż z psami: małe pieski jadą z Wami bezpłatnie w specjalnym pojemniku transportowym, a duże psy liczone są jak dorośli pasażerowie.

Koszty takiego biletu to 44 euro za 1 osobę, a w przypadku większej ilości odpowiednio 8 euro więcej, czyli: 52 euro/2 podróżujących, 60 euro/3 podróżujących, 68 euro/4 podróżujących, 76 euro/5 podróżujących. Te ceny dotyczą zakupu w automatach Deutsche Bahn i przez internet. W punktach sprzedaży Deutsche Bahn kupicie te bilety 2 euro drożej, ale za to z indywidualnym doradztwem.

Schönes-Wochenende-Ticket (Bilet „Udany weekend”)

Ten bilet możecie wykorzystać w sobotę lub w niedzielę w godzinach: od północy do godziny 3.00 dnia następnego. Możecie tego dnia jeździć ile chcecie. Bilet ważny jest w całych Niemczech i nawet na niektórych przejściach granicznych (Dania, Holandia, Szwajcaria, Austria i Polska). Do wyboru macie wszystkie lokalne pociągi transportu publicznego należące do Deutsche Bahn ( S-Bahn, RB, RE, IRE) i do innych przewoźników kolejowych biorących udział, a także tramwaje, autobusy i metro na terenie Niemiec. Nie musicie ustalać z wyprzedzeniem, czym dokładnie będziecie się poruszać. Istotne jest to, że w przypadku pociągów możecie jechać tylko klasą drugą.

Schönes-Wochenende-Ticket możecie też wykorzystać jako bilet grupowy (maksymalnie możecie zabrać 4 osoby towarzyszące) – w dodatku nie wszyscy pasażerowie muszą rozpoczynać podróż w tym samym miejscu. Podobnie jak w przypadku biletu „Przez cały kraj”, towarzysze podróży mogą wsiąść na innej dowolnej stacji, leżącej na Waszej trasie. Również w tym wypadku ilość osób i ich tożsamość są ustalane w momencie zakupu biletu. Dlatego później nie można już zmienić osób towarzyszących.

Mając Schönes-Wochenende-Ticket na jedną lub dwie osoby, możecie zabrać ze sobą dowolną ilość dzieci w wieku poniżej 15 lat – o ile są to Wasze dzieci lub wnuki. Jeśli natomiast zabieracie ze sobą dzieci w wieku między 6 a 14 lat, które nie są Waszymi dziećmi lub wnukami – wtedy liczy się je jako normalnych pełnopłatnych pasażerów. Dzieci do lat 5 generalnie jeżdżą za darmo (niezależnie od tego czy są to Wasze dzieci/wnuki czy nie). Z kolei jeśli chodzi o podróż z psami: małe pieski jadą z Wami bezpłatnie w specjalnym pojemniku transportowym a duże psy liczone są jak dorośli pasażerowie.

Jeśli chodzi o ceny: Schönes-Wochenende-Ticket kosztuje dla jednej osoby 40 euro i odpowiednio 4 euro więcej w przypadku każdej dodatkowej osoby, czyli: 44 euro/2 osoby, 48 euro/3 osoby, 52 euro/4 osoby, 56 euro/5 osób. Są to ceny w przypadku zakupu biletu online (oszczędzacie wtedy 2 euro). Bilet możecie kupić już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Länder–Tickets (bilety regionalne ważne w danym kraju związkowym)

Mając taki bilet, możecie sobie zorganizować podróż tanio i elastycznie – już od 23 euro.

Ten bilet możecie wykorzystać od poniedziałku do niedzieli. Ważny jest w dni robocze, od godziny 09.00 do godziny 03.00 dnia następnego. W weekendy i święta od północy do godziny 03.00 dnia następnego. Możecie tego dnia jeździć, ile tylko chcecie. Länder-Ticket możecie wykorzystać w pociągach regionalnych (RB, RE) i S-Bahn (nie tylko Deutsche Bahn ale też innych przewoźników biorących udział). Do wyboru macie także tramwaje, autobusy i metro na terenie Niemiec. Istotne jest to, że w przypadku pociągów możecie podróżować zarówno klasą drugą jak i pierwszą (kwestia różnicy w cenie). Np. w przypadku Bayern-Ticket zapłacicie 25 euro za jedną osobę w klasie drugiej i 37,50 euro w klasie pierwszej. Länder-Ticket możecie też podobnie, jak w przypadku dwóch pierwszych biletów, wykorzystać jako bilet grupowy (maksymalnie możecie zabrać 4 osoby towarzyszące).

Länder-Ticket teoretycznie dotyczy podróży w obrębie jednego landu jednak często można na nim przejechać też przez regiony sąsiadujące. Np. W przypadku Saarland-Ticket możecie podróżować przez Saarland i Rheinland-Pfalz a w przypadku Sachsen-Ticket przez Sachsen, Thüringen i Sachsen-Anhalt.

Co do cen: różnią się one w zależności od landu. Np. w Nadrenii Północnej-Westfalii bilet nazywa się „SchönerTagTicket NRW” i kosztuje 30 euro w przypadku jednej osoby oraz 44 euro w przypadku biletu grupowego (maksymalnie 5 osób) – w klasie drugiej. Natomiast Brandenburg-Berlin-Ticket kosztuje 29 euro za bilet grupowy do 5 osób w klasie drugiej i 49 euro w klasie pierwszej.

Tak samo jak w przypadku Quer-durchs-Land-Ticket i Schönes-Wochenende-Ticket, są to ceny za zakup biletu online (oszczędzacie wtedy 2 euro). Bilet możecie kupić już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

W większości przypadków dzieci i wnuki do 15 lat  jeżdżą za darmo.

Warunki korzystania z Länder-Ticket w konkretnych landach różnią się między sobą więc szczegółowe informacje dotyczące biletów w poszczególnych krajach związkowych znajdziecie tutaj:

Informacje dotyczące biletów regionalnych w poszególnych landach

Karta stałego klienta Deutsche Bahn

Jeśli regularnie korzystacie z niemieckiej koleji, to warto zastanowić się nad zakupem karty stałego klienta Deutsche Bahn:

Podróżowanie niemiecką koleją – tak kupisz najtańsze bilety!

Zestawienie niemieckich środków transportu

Z tego miejsca zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o środkach transportu w Niemczech:

Podróżowanie po Niemczech – zestawienie środków transportu

Oprócz tego zapraszamy do naszych rozmówek dotyczących niemieckiej koleji:

Komunikacja miejska w Niemczech

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika