28.05.2020

Pracownik transgraniczny oraz pracownik przygraniczny: Oto jaka jest między nimi różnica!

Pracownik transgraniczny, wedle przepisów unijnych, to osoba, która pracuje w jednym kraju UE, a mieszka w drugim. Centrum interesów życiowych ma więc w państwie innym, niż jest zatrudniona. Do tej grupy zaliczają się zatem pracownicy sezonowi i ci, którzy wyjechali na jakiś czas do pracy za granicę, ale w drugim kraju pozostała ich rodzina, mają mieszkanie, zobowiązania podatkowe itp.

Pracownik transgraniczny – definicja

Aby móc korzystać z praw przysługujących pracownikowi transgranicznemu na mocy przepisów Unii Europejskiej, osoba ta musi mieć ustalone miejsce zamieszkania. W celu jego ustalenia pod uwagę brane są określone czynniki, między innymi czas trwania i ciągłość pobytu na terytorium zainteresowanych państw członkowskich, sytuacja rodzinna oraz więzi rodzinne, sytuacja mieszkaniowa, a przede wszystkim fakt, czy podana sytuacja ma charakter stały.

Ponadto pod uwagę brana jest także specyfika wykonywanej pracy, zwłaszcza miejsce, w którym praca ta jest zwykle wykonywana, jej stały charakter oraz czas trwania każdej umowy o pracę. Bardzo ważne przy ustaleniu miejsca mieszkania jest też wskazanie państwa członkowskiego, w którym osoba uważana jest za mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Jednym słowem chodzi o osoby, które pracują na własny rachunek lub też są zatrudnione w państwie członkowskim innym niż państwo zamieszkania i do którego wracają każdego dnia lub co najmniej raz w tygodniu.

Pracownik przygraniczny – definicja

Warto także wspomnieć o statusie pracownika przygranicznego – dotyczy on węższej grupy osób – tych, którzy podróżując z i do pracy, każdego dnia albo przynajmniej raz w tygodniu przekraczają granicę państwa

źródło: zielonalinia.gov.pl

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

25 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna

Kto decyduje (jaki urząd )albo wydaje „”zaświadczenie” , że jest się pracownikiem transgranicznym ?

Mmm

Definicja pracownika transgranicznego poczytaj

Marcin

Nie do konca to wszystko rozumiem. Mieszkam na stale w Polsce w lubuskiem ok 60km od granicy niemieckiej. Obecnie pracuje na umowe na stale w Niemczech ale ok 600km od domu. Czy nowe przepisy od 04.05.2020 o pracownikach transgranicznych tez mnie dotycza? Tzn czy bede mogl w koncu normalnie pojechac do domu w PL i wrocic z powrotem.do pracy do Niemiec?

Damian

Ja mam ten sam problem, mieszkam w Słubicach a pracuję w Poczdamie, od prawie dwóch miesięcy nie mogę wjechać do Polski.

Tfff

Tak, bedzesz mogl wjechac

Marcin

Tzn kazdy pracownik mieszkajacy na stale w PL a pracujacy w DE bedzie mogl normalnie przekraczac granice do domu i z powrotem bez poddawania sie kwarantannie? Tak to nalezy interpretowac?

Walburga

Kazdy pracownik musi miec zaswiadczenie z firmy ze pracuje sie legalnie w danej firmie na oswiadczeniu oiwinno byc napisane ze jest sie pracownikiem danej firmy lub firma jest posrednikiem w werbowaniu ludzi do pracy dla firm konkretnych oraz wykonywany zawod dokladne dane pracownika oraz ze nie pracuje sie w sluzbach medycznych na terenie niemiec dokladna data wyjazdu i podjecia pracy oraz adres i pieczotka firmy zatrudniajacej z podpisem wlasciciela oraz powolanie sie na ustawe Polski i Noiemiec ze pracownik nie podlega kwarantannie na terenie panstw ktorych dotyczy umowa.

Marcin

No czyli kto moze? Wszyscy czy ci którzy blisko maja z domu w PL do pracy w DE czy nie jest to wazne? Czy wystarczy miec zameldowanie w PL a pracowac na codzien w DE? Lub czy trzeba miec prace i zameldowanie np max 70 km od i do granicy? To sa istotne dla nas informacje.

🤔 danuta

I oto jest pytanie? tylko jak na razie to nikt nie umie na nie konkretnie odpowiedzieć

Piotr

Chyba ma Pani na myśli Siebie, bo dla mnie pracownika transgranicznego określa się osobę, która pracuje na własny rachunek lub też jest zatrudniona w państwie członkowskim innym niż państwo zamieszkania i do którego wraca każdego dnia lub co najmniej raz w tygodniu !!! Wiec może Pani jechać do domu i będzie tak samo potraktowana jak pracownik GRANICZNY !!!
Pozdrawiam.

Mariola

Od 4 maja br. nie będzie obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP: ➡️ w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie sąsiadującym (nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny oraz zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej), ➡️ w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. ❗️Brak obowiązkowej kwarantanny dotyczy osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią. ❗️Przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu nauki w RP lub państwie sąsiadującym należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas kontroli na granicy.

Romano

Nowe zmiany dotyczące kwarantanny mówią o tym że jeśli będziesz chciał wrócić do polski to i tak będziesz miał kontrolę na granicy i służba celna zdecyduje czy będziesz musiał przebywać na kwarantannie czy nie. Zadadzą Ci szereg pytań dotyczących skąd wracasz i dokąd po czym zdecydują o obowiazkowej kwarantannie czy też nie.

Grzegorz

Zagmatwane to wszystko. Jeśli mam adres zamieszkania na Zywiecczyżnie czyli Pas przygraniczny a pracuje w Monachium, na stałe, to czy mogę wjechać do Polski bez kwarantanny i dwa czy mogę wrócić do Monachium normalnie do pracy nie poddając się kwarantannie w Niemczech. Ktoś coś pomoże?

lolek

2. Jeśli wyjedziesz z Niemiec na nie dłużej niż 48 godz. możesz wrócić bez poddawania sie kwarantannie.

XYZ

Łaskawie proszę, aby portal dojczland.info w ramach dziennikarskiego rzemiosła ustalił, czy opisane w mojej i innych wypowiedziach przypadki spełniają warunek transgraniczności. Mój przypadek… Mieszkam w centralnej Polsce a pracuję w głębokiej Badenii-Wirtembergii w firmie, która jest właścicielem polskiej fabryki w której pracowałem przed wyjazdem. Praca jest trzyzmianowa, a odległość ponad 1000 km bardzo poważnie utrudnia cotygodniowe podróże do domu. Żona i dzieci są w Polsce. Nadwyżki powstałe z pracy za granicą lokuję w kraju ojczystym – budowa domu. Ja osobiście uważam, że spełniam definicję pracownika transgranicznego, bo moje centrum interesów życiowych pozostaje w Polsce. Ale czy do braku kwarantanny wystarczy… Czytaj więcej »

Mazowsze

Witam. Pracuje w Berlinie od 14.04.20 a mieszkam na Mazowszu czy będę mógł wjechać bez Kwarantanny

Misiek

ledwo zaczales prace i juz chcesz do polski jechac? to lepiej siedz w polsce caly rok….

Gość

Czarno to widzę jak urzędasy będą decydować bo jak będzie zwolennikiem opozycji to nie wjedziemy wyda decyzję przeciw pis

TOMEK

Jebn…….ij się trolu. Ludzie zadają tu pytannie z tęsknotą. Idż precz.

Ola

Mieszkam w Polsce 800 km od granicy niemieckiej,w Niemczech pracuję 300 km od granicy,jestem pracownikiem transgranicznym gdyż w piątek jadę do domu do Polski,a wracam w niedzielę.

Artur

Witam,no i udalo sie wrocic bez rzadnych problemow w jedna jak i zarowno w druga strone?

Agata

Czy kwarantanna w Niemczech też zostaje automatycznie zniesiona dla pracowników transgranicznych?
Co w przypadku, kiedy niemiecki pracodawca „oczekiwał” meldunku w Niemczech i taki się posiada (polski również) ale w rzeczywistości co tydzień jeździ się do domu w Polsce i tam ma się centrum życiowe?

Kamil

Na stronie gov.pl sa te przepisy i NIE MA tam słowa osoba transgraniczna , tylko w panstwie sasiadujacym 🙁 czy pracuja w holandii to juz nie panstwo sasiadujace

Ika

Czy jak pracuje w Austrii i raz na miesiąc chcę jechać do domu w Polsce to też nie muszę przechodzić kwarantane

oli

a co jeśli pracujesz

‚na czarno”-wyjeżdżając z Niemiec do Polski(miejsce stałego zameldowania)-kwarantanna i co z powrotem?.Czy rodzina może napisać oświadczenie,czy też obie strony się wkopują w świetle prawa?

155,737FaniLubię
3,275ObserwującyObserwuj
25
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x