polisa.de
  polisa.de

  Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

  polisa.de

  Nie każdy jest w Niemczech zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Jednak każdego roku wielu podatników jest zaskoczonych, że prawie nie ma czasu na złożenie deklaracji. Zeznanie podatkowe za rok 2023 należy w Niemczech złożyć najpóźniej do 2 września. Termin ten dotyczy osób, które są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej (Dowiedz się, kiedy rozliczenie podatkowe jest w Niemczech obowiązkowe). Osoby korzystające z pomocy doradcy podatkowego mają na to trochę więcej czasu – mianowicie do 02.06.2025. Z kolei osoby, które dobrowolnie składają zeznanie podatkowe mają na to cztery lata. W tym przypadku deklarację za rok 2023 należy złożyć do 31.12.2027.

  Jakie kary grożą w Niemczech za spóźnione zeznanie podatkowe?

  Za każdy miesiąc lub część miesiąca, w którym rozliczenie podatkowe jest spóźnione, należy w Niemczech zapłacić karę za spoźnienie, która wynosi 0,25 procent naliczonego podatku. Kara ta wynosi jednak minimum 25 euro. W zależności od naliczonego podatku, kara może wynieść nawet do 25 000 euro. Natomiast jeśli zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w ciągu 14 miesięcy od końca danego roku podatkowego, kara zostanie nałożona automatycznie. Osoby, które notorycznie spóźniają się ze złożeniem zeznania podatkowego muszą się liczyć z dodatkowymi karami.

  Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

  Jeśli mieszkacie w Niemczech i przegapiliście termin złożenia deklaracji podatkowej, powinniście niezwłocznie złożyć wniosek o jego przedłużenie we właściwym urzędzie skarbowym.

  Ważne: Prośba o przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej musi być uzasadniona. Zwykłe „zapomniałem” lub „nie miałem czasu” nie będzie wystarczające. Odpowiednim uzasadnieniem może być choroba, przeprowadzka lub zawodowe albo prywatne przeciążenie.

  Oto w jaki sposób możecie sformułować pismo do Finanzamtu z prośbą o przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego (powód znaczne przeciążenie zawodowe – pogrubione poniżej):

  „Sehr geehrte Damen und Herren,

  leider ist es mir nicht möglich, die Einkommensteuererklärung für das Jahr 2023 fristgerecht bei Ihnen einzureichen. Der Grund hierfür ist eine erhebliche Arbeitsüberlastung im beruflichen Bereich, sodass ich noch nicht alle Unterlagen zusammenstellen konnte. Außerdem ist durch eine längere Erkrankung meiner Ehefrau eine weitere private Belastung entstanden, die ich zeitlich noch nicht ausgleichen konnte.

  Ich bitte daher, mir für die Abgabe der Steuererklärung 2023 eine Frist bis zum 30.12.2024 zu gewähren. Selbstverständlich werde ich mich bemühen, die Steuererklärung vor diesem Termin einzureichen.

  Sollte ich von Ihnen keine anderslautende Nachricht erhalten, gehe ich von der Genehmigung meines Antrages aus.

  Für Ihr Verständnis bedanke ich mich im Voraus.

  Mit freundlichen Grüßen”

  Należy mieć na uwadze, iż większość urzędów skarbowych w Niemczech akceptuje wniosek o przedłużenie terminu o dwa miesiące (stąd w powyższym przykładzie jako data przedłużenia wniosku 30.12.2024), ale generalnie nie muszą tego robić. Jednakże, nawet w przypadku odrzucenia wniosku przez urząd skarbowy, przedłużenie terminu o cztery tygodnie jest zazwyczaj gwarantowane.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x