Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

    Nie każdy jest w Niemczech zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Jednak każdego roku wielu podatników jest zaskoczonych, że prawie nie ma czasu na złożenie deklaracji. Zeznanie podatkowe za rok 2023 należy w Niemczech złożyć najpóźniej do 2 września. Termin ten dotyczy osób, które są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej (Dowiedz się, kiedy rozliczenie podatkowe jest w Niemczech obowiązkowe). Osoby korzystające z pomocy doradcy podatkowego mają na to trochę więcej czasu – mianowicie do 02.06.2025. Z kolei osoby, które dobrowolnie składają zeznanie podatkowe mają na to cztery lata. W tym przypadku deklarację za rok 2023 należy złożyć do 31.12.2027.

    Jakie kary grożą w Niemczech za spóźnione zeznanie podatkowe?

    Za każdy miesiąc lub część miesiąca, w którym rozliczenie podatkowe jest spóźnione, należy w Niemczech zapłacić karę za spoźnienie, która wynosi 0,25 procent naliczonego podatku. Kara ta wynosi jednak minimum 25 euro. W zależności od naliczonego podatku, kara może wynieść nawet do 25 000 euro. Natomiast jeśli zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w ciągu 14 miesięcy od końca danego roku podatkowego, kara zostanie nałożona automatycznie. Osoby, które notorycznie spóźniają się ze złożeniem zeznania podatkowego muszą się liczyć z dodatkowymi karami.

    Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

    Jeśli mieszkacie w Niemczech i przegapiliście termin złożenia deklaracji podatkowej, powinniście niezwłocznie złożyć wniosek o jego przedłużenie we właściwym urzędzie skarbowym.

    Ważne: Prośba o przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej musi być uzasadniona. Zwykłe „zapomniałem” lub „nie miałem czasu” nie będzie wystarczające. Odpowiednim uzasadnieniem może być choroba, przeprowadzka lub zawodowe albo prywatne przeciążenie.

    Oto w jaki sposób możecie sformułować pismo do Finanzamtu z prośbą o przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego (powód znaczne przeciążenie zawodowe – pogrubione poniżej):

    „Sehr geehrte Damen und Herren,

    leider ist es mir nicht möglich, die Einkommensteuererklärung für das Jahr 2023 fristgerecht bei Ihnen einzureichen. Der Grund hierfür ist eine erhebliche Arbeitsüberlastung im beruflichen Bereich, sodass ich noch nicht alle Unterlagen zusammenstellen konnte. Außerdem ist durch eine längere Erkrankung meiner Ehefrau eine weitere private Belastung entstanden, die ich zeitlich noch nicht ausgleichen konnte.

    Ich bitte daher, mir für die Abgabe der Steuererklärung 2023 eine Frist bis zum 30.12.2024 zu gewähren. Selbstverständlich werde ich mich bemühen, die Steuererklärung vor diesem Termin einzureichen.

    Sollte ich von Ihnen keine anderslautende Nachricht erhalten, gehe ich von der Genehmigung meines Antrages aus.

    Für Ihr Verständnis bedanke ich mich im Voraus.

    Mit freundlichen Grüßen”

    Należy mieć na uwadze, iż większość urzędów skarbowych w Niemczech akceptuje wniosek o przedłużenie terminu o dwa miesiące (stąd w powyższym przykładzie jako data przedłużenia wniosku 30.12.2024), ale generalnie nie muszą tego robić. Jednakże, nawet w przypadku odrzucenia wniosku przez urząd skarbowy, przedłużenie terminu o cztery tygodnie jest zazwyczaj gwarantowane.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x