Sana

Więcej

  Sana

  Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

  Nie każdy jest w Niemczech zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Jednak każdego roku wielu podatników jest zaskoczonych, że prawie nie ma czasu na złożenie wniosku. Od roku podatkowego 2018 zeznanie podatkowe w Niemczech należy złożyć najpóźniej do 31 lipca (chyba, że się korzysta z pomocy doradcy podatkowego: Dowiedz się, kiedy rozliczenie podatkowe jest w Niemczech obowiązkowe!).

  Jakie kary grożą w Niemczech za spóźnione zeznanie podatkowe?

  Za każdy miesiąc lub część miesiąca, w którym rozliczenie podatkowe jest spóźnione, należy w Niemczech zapłacić karę za spoźnienie, która wynosi 0,25 procent naliczonego podatku. Kara ta wynosi jednak minimum 25 euro. W zależności od naliczonego podatku, kara może wynieść nawet do 25.000 euro. Natomiast jeśli zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w ciągu 14 miesięcy od końca danego roku podatkowego, kara zostanie nałożona automatycznie. Osoby, które notorycznie spóźniają się ze złożeniem zeznania podatkowego muszą się liczyć z dodatkowymi karami.

  Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

  Jeśli mieszkacie w Niemczech i przegapiliście termin złożenia deklaracji podatkowej, powinniście niezwłocznie złożyć wniosek o jego przedłużenie we właściwym urzędzie skarbowym.

  Ważne: Prośba o przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej musi być uzasadniona. Zwykłe „zapomniałem” lub „nie miałem czasu” nie będzie wystarczające. Odpowiednim uzasadnieniem może być choroba, przeprowadzka lub zawodowe albo prywatne przeciążenie.

  Oto w jaki sposób możecie sformułować pismo do Finanzamtu z prośbą o przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego (powód znaczne przeciążenie zawodowe – pogrubione poniżej):

  „Sehr geehrte Damen und Herren,

  leider ist es mir nicht möglich, die Einkommensteuererklärung für das Jahr 2022 fristgerecht bei Ihnen einzureichen. Der Grund hierfür ist eine erhebliche Arbeitsüberlastung im beruflichen Bereich, sodass ich noch nicht alle Unterlagen zusammenstellen konnte. Außerdem ist durch eine längere Erkrankung meiner Ehefrau eine weitere private Belastung entstanden, die ich zeitlich noch nicht ausgleichen konnte.

  Ich bitte daher, mir für die Abgabe der Steuererklärung 2022 eine Frist bis zum 30.09.2023 zu gewähren. Selbstverständlich werde ich mich bemühen, die Steuererklärung vor diesem Termin einzureichen.

  Sollte ich von Ihnen keine anderslautende Nachricht erhalten, gehe ich von der Genehmigung meines Antrages aus.

  Für Ihr Verständnis bedanke ich mich im Voraus.

  Mit freundlichen Grüßen”

  Należy mieć na uwadze, iż większość urzędów skarbowych w Niemczech akceptują wniosek o przedłużenie terminu o dwa miesiące (stąd w powyższym przykładzie jako data przedłużenia wniosku 30.09.2023), ale generalnie nie muszą tego robić. Jednakże, nawet w przypadku odrzucenia wniosku przez urząd skarbowy, przedłużenie terminu o cztery tygodnie jest zazwyczaj gwarantowane.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x