Dzień Kobiet w Niemczech: Tylko w jednym landzie jest to dzień wolny od pracy

8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, jest od roku od 2019 oficjalnie dniem świątecznym, wolnym od pracy. Nowe regulacje dotyczą jednak wyłącznie jednego kraju związkowego, mianowicie Berlina. Rok wcześniej inne landy wprowadziły dodatkowe dni świąteczne. Np. landy na północy Niemiec zdecydowały, że Święto Reformacji będzie dniem wolnym od pracy, a w Turyngii takim dniem ogłoszono Światowy Dzień Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Niemczech

Międzynarodowy Dzień Kobiet w roku 2021 przypada w poniedziałek 8 marca 2021 r. W Niemczech w tym dniu odbywają się imprezy organizowane przez Niemiecką Konfederację Związków Zawodowych (DGB). Oczywiście, tegoroczny Dzień Kobiet jest również naznaczony pandemią koronawirusa. Kryzys szczególnie mocno uderza w kobiety. DGB i jej związki członkowskie zwracają na to uwagę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który przypada 8 marca. Aktualny kryzys pogłębia nierówności między kobietami i mężczyznami. Zwłaszcza kobiety wykonują pracę o znaczeniu systemowym, a jednocześnie niedostatecznie wynagradzaną. W czasie kryzysu są one szczególnie dotknięci utratą dochodów, której doświadczają poprzez czas wolny od pracy, pracę w niepełnym wymiarze godzin i bezrobocie. Przejmują one większość prac domowych i rodzinnych, w zamian redukując swój czas pracy.

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje korzenie w ruchu kobiet z klasy robotniczej pod koniec XIX i na początku XX wieku. Nie jest do końca jasne, kiedy i gdzie narodził się pomysł politycznego “dnia walki kobiet”. Faktem jest jednak, że w wielu krajach, począwszy od końca XIX wieku, ruchy kobiet i pracownic domagały się ustanowienia dnia, w którym kobiety prowadziłyby krajowe lub ogólnoświatowe kampanie na rzecz równych praw, wyższych płac i lepszych warunków pracy dla kobiet, a także na rzecz prawa wyborczego kobiet i walki z dyskryminacją.

Niemiecka polityk socjalistyczna i działaczka na rzecz praw kobiet Clara Zetkin zaproponowała wprowadzenie międzynarodowego dnia kobiet 27 sierpnia 1910 r. na Drugiej Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet w Kopenhadze. Nie zaproponowała jeszcze konkretnej daty. Po II Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet “Międzynarodowy Dzień Kobiet” był obchodzony po raz pierwszy w następnym roku, 1911: początkowo w czterech krajach europejskich (Dania, Niemcy, Austria, Szwajcaria), a także w USA. Jednak ten pierwszy oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet nie odbył się 8 marca, jak to ma miejsce dzisiaj, ale 19 marca 1911 r. Głównym żądaniem było czynne i bierne prawo wyborcze dla kobiet. Ponad milion kobiet wyszło na ulice w tym pierwszym Międzynarodowym Dniu Kobiet. Zaledwie rok później, w 1912 r., kobiety w kilku innych krajach wzięły udział w demonstracjach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Dlaczego Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca?

Jak doszło do tego, że 8 marca stał się ostatecznie datą Międzynarodowego Dnia Kobiet – są różne interpretacje tego faktu. 8 marca 1917 roku (23 lutego według kalendarza juliańskiego w Rosji) rozpoczęły się strajki kobiet zamieszkujących ubogie dzielnice Piotrogrodu. Protesty te były jednym z impulsów do wybuchu rewolucji lutowej w Rosji. Na cześć tych strajkujących i protestujących kobiet w Piotrogrodzie, 8 marca został podobno ustanowiony międzynarodowym dniem pamięci na “Drugiej Międzynarodowej Konferencji Kobiet Komunistycznych w 1921 roku” w Moskwie, na wniosek delegacji bułgarskiej.

W 1975 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 8 marca “Dniem Praw Kobiet i Pokoju na Świecie”.

źródło: dgb.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,965FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x