polisa.de
  polisa.de

  Święto Reformacji w Niemczech (31.10.) – dowiedz się, w których landach jest to dzień wolny od pracy!

  polisa.de

  Święto Reformacji w Niemczech to święto państwowe w większości krajów związkowych – ale bynajmniej nie we wszystkich. Kiedy przypada to święto, w jakich landach jest obchodzone i co właściwie oznacza ten dzień? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

  Kiedy przypada Święto Reformacji w Niemczech?

  Święto Reformacji w Niemczech przypada co roku 31. października. Tego samego dnia jest Halloween.

  Gdzie w Niemczech Święto Reformacji jest świętem państwowym?

  Święto Reformacji to święto państwowe w dziewięciu krajach związkowych na północy i wschodzie Niemiec. Tutaj obywatele mają wolne 31 października:

  -Brandenburgia
  -Brema
  -Hamburg
  -Meklemburgia-Pomorze Przednie
  -Dolna Saksonia
  -Saksonia
  -Saksonia-Anhalt
  -Szlezwik-Holsztyn
  -Turyngia

  Dlaczego obchodzone jest Święto Reformacji?

  31. października 1517 r. mnich i jednocześnie profesor teologii Marcin Luter umieścił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Obejmowały one krytykę Kościoła zachodniego oraz poglądu, że człowieka można odkupić od grzechu jedynie poprzez dobre uczynki. Luter twierdził, że stało się to już przez śmierć Jezusa na krzyżu.

  95 tez, które Marcin Luter rozpowszechnił w 1517 roku, miało trwałe konsekwencje: w ten sposób zapoczątkował reformację, czyli odnowę kościoła – obok Kościoła katolickiego powstał Kościół protestancki.

  Tylko raz Święto Reformacji było we wszystkich krajach związkowych świętem państwowym

  Z okazji 500-lecia wydarzenia, Święto Reformacji w roku 2017 było wyjątkowo świętem narodowym. Jednak radość z dodatkowego dnia wolnego była dość krótka w niektórych krajach związkowych, takich jak np. Bawaria. W roku 2018 do łask znowu wróciły stare przepisy. Oznacza to, że 9 krajów związkowych ma 31. października dzień wolny, a inne nie.

  Poza tym w Bawarii i tak nie można by było świętować zbyt długo, ponieważ 1. listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, to w tym kraju związkowym nie mogą odbywać się imprezy.

  Święto Reformacji a długi weekend

  Święto Reformacji to często też okazja, aby mieć dłużej wolne, nie wykorzystując w tym celu zbyt wielu dni urlopowych. W szczególności, jeśli święto to wypada we wtorek, wystarczy jeden dzień urlopu, aby cieszyć się z 4 dni wolnego. Inne landy mają z kolei mniej szczęścia, jak np. Berlin. Dni wolne są w Niemczech niesprawiedliwie porozdzielane. Wszystkie dni wolne w Niemczech znajdziecie tutaj: Dni wolne od pracy w Niemczech.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x