Kamizelka odblaskowa w Niemczech i w Europie – regulacje, kary i najważniejsze informacje!

    Kamizelka odblaskowa, w Niemczech nazywana „Warnweste”, to obowiązkowy element wyposażenia samochodu służący bezpieczeństwu kierowcy oraz pasażerów pojazdów mechanicznych. Ale jakie konkretnie przepisy dotyczące kamizelek odblaskowych istnieją w Niemczech i w Europie? Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę w sezonie urlopowym? Serdecznie zapraszamy do lektury!

    Ile kamizelek odblaskowych w Niemczech?

    Od 1 lipca 2014 roku w Niemczech istnieje obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej zarówno w pojazdach służbowych jak i w samochodach prywatnych. Obowiązek ten dotyczy zatem kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz traktorów i innych pojazdów rolniczych dopuszczonych do ruchu drogowego. Od obowiązku posiadania kamizelki zwolnieni są w Niemczech kierowcy pojazdów jednośladowych, czyli motocykli i skuterów (Motorrad und Roller) oraz rowerzyści.

    Warto wiedzieć, że w świetle obowiązujących przepisów w samochodzie osobowym w Niemczech musi się znajdować przynajmniej jedna kamizelka odblaskowa bez względu na ilość znajdujących się w nim pasażerów.

    Dla kierowców pojazdów służbowych istnieją bardziej surowe przepisy regulujące ilość kamizelek. Według kodeksu drogowego w pojazdach służbowych, w których zawsze jeżdżą dwie osoby (np. kierowca i zmiennik), muszą znajdować się dwie kamizelki odblaskowe.

    Gdzie należy przechowywać kamizelkę odblaskową?

    Prawodawstwo niemieckie nie przewiduje pod tym względem żadnych specyficznych regulacji. Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że kamizelka powinna znajdować się w zasięgu ręki, tak aby w razie konieczności szybko ją założyć. Idealny jest w tym przypadku schowek podręczny lub schowek boczny w drzwiach. Kamizelka może być także przechowywana pod przednim siedzeniem.

    Uwaga: W niektórych krajach, jak na przykład w Czarnogórze, Norwegii lub Portugalii kamizelka musi znajdować się w zasięgu ręki. Oznacza to, że nie może być ona przechowywana w bagażniku lub innym, niedostępnym miejscu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu w przypadku kontroli może grozić kara grzywny.

    Normowane kamizelki odblaskowe

    W stosunku do kamizelek osdblaskowych obowiązują odpowiednie normy. Oznacza to, że muszą one spełnić określone, ujednolicone kryteria zawarte w niemieckiej normie DIN EN 471:2003+A1:2007 lub w europejskiej normie EN ISO 20471:2013.

    Według tych kryteriów kamizelka odblaskowa w Niemczech musi mieć kolor pomarańczowy, żółty lub pomarańczowo-czerwony oraz musi być uszyta z materiału fluorescencyjnego. Kolejnym istotnym wymogiem są pasy odblaskowe o szerokości co najmniej 5 cm przebiegające dookoła całej kamizelki, które gwarantują 360-stopniową widoczność osoby w nią ubranej. Dodatkowo kamizelka musi być obowiązkowo wyposażona w zapięcie na rzepy.

    Regulacje dotyczące posiadania kamizelki odblaskowej w Europie

    Obecnie nie ma ogólnoeuropejskiego, jednolitego rozporządzenia w sprawie obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych lub kar za jego naruszenie. W krajach europejskich istnieją zatem różne regulacje prawne. Niekiedy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe dla wszystkich osób, czyli zarówno dla kierowcy jaki i dla pasażerów przebywających w samochodzie. W innych krajach istnieje z kolei konieczność posiadania odpowiedniej rozmiarowo kamizelki dla dzieci. W niektórych krajach kamizelki odblaskowe są obowiązkowe również dla kierowców i pasażerów motocykli. Warto wiedzieć, że w Szwajcarii nie ma żadnego obowiązku posiadania kamizelek odblaskowych.

    W BELGII i w CHORWACJI kamizelki obowiązkowe są zarówno dla kierowców samochodów, jaki i pojazdów mechanicznych jednośladowych. Dodatkowo prawodawstwo belgijskie przewiduje, że obowiązkowe jest nie tylko posiadania kamizelki (niem. Mitführpflicht), lecz także jej noszenie podczas awarii lub wypadku (niem. Tragepflicht).

    W BUŁGARII obowiązek noszenia kamizelki dotyczy kierowców motocykli oraz wszystkich pasażerów samochodu, którzy muszą założyć kamizelkę, jeżeli opuszczają pojazd podczas awarii lub wypadku.

    W FINLANDII, w LUKSEMBURGU i na WĘGRZECH obowiązek noszenia kamizelki dotyczy nie tylko kierowców, lecz także wszystkich osób (także pieszych i rowerzystów) poruszających się po drogach po zapadnięciu zmroku.

    We FRANCJI zarówno kierowcy, jak i rowerzyści są zobowiązani do posiadania kamizelek. Przepisy prawne przewidują, że w pojeździe musi znajdować się przynajmniej jedna kamizelka. Dodatkowo każda osoba, która opuści pojazd podczas awarii lub wypadku ma obowiązek jej założenia. Podobna regulacja dotycząca kierowców istnieje we Włoszech.

    W CZARNOGÓRZE obowiązek ten dotyczy kierowców samochodów oraz jednośladów. Dodatkowo kamizelka musi znajdować się z zasięgu ręki i być przewieszona przez oparcie fotela. W NORWEGII prawodawstwo przewiduje noszenie kamizelki we wszystkich pojazdach dopuszczonych do ruchu drogowego, a kamizelka musi koniecznie znajdować się w zasięgu ręki.

    W AUSTRII, w HISZPANII oraz w CZECHACH w pojeździe muszą znajdować się kamizelki dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów (także dzieci) pojazdu mechanicznego. Dodatkowo każda osoba, która opuści pojazd podczas awarii lub wypadku ma obowiązek jej założenia.

    W PORTUGALII prawodawstwo przewiduje noszenie kamizelki we wszystkich pojazdach dopuszczonych do ruchu drogowego, a kamizelka musi koniecznie znajdować się w zasięgu ręki.

    W RUMUNII i SŁOWENII obowiązek noszenia kamizelki jest tylko dla kierowcy. W SZWECJI z kolei jedynie kierowcy pojazdów służbowych i gospodarczych mają obowiązek noszenia kamizelek. Na SŁOWACJI obowiązek ten rozciąga się zarówno na kierowców samochodów, jak i motocykli.

    Kary pieniężne za brak kamizelki odblaskowej w Niemczech i w Europie

    Pod względem wysokości kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku posiadania i noszenia kamizelki są bardzo zróżnicowane. Jeśli po awarii lub podczas wypadku osoba opuści pojazd bez założonej kamizelki ochronnej, może spodziewać się na przykład w Portugalii grzywny w wysokości od 120 do 600 euro. Z kolei w Belgii w skrajnych przypadkach może zostać naliczone nawet ponad 1000 euro. Ci, którzy zostaną przyłapani bez kamizelki ochronnej w Austrii muszą liczyć się jedynie z karą w wysokości 14 euro. Podobnie niską karę przewidują przepisy w Niemczech – 15 euro. Szczegółowe informacje na temat wysokości kar w poszczególnych krajach znajdziecie w poniższej tabeli.

    KrajWysokość kary
    Belgia50 – 1400 euro
    Bośnia i Hercegowinaod 15 euro
    Bułgaria25 euro
    Francja90 euro, rowerzyści od 22 euro
    Włochyod 38 do 138 euro
    Luksemburgod 49 do 145 euro
    Czarnogóraod 50 euro
    Austria14 – 36 euro
    Portugalia60 – 600 euro
    RumuniaW zależności od dochodów
    Serbiaod 32 euro
    Słowacjaod 50 do 150 euro
    Słowenia40 euro
    Hiszpaniado 90 euro
    Węgrydo 120 euro

     

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marek

    A czy wiecie o KONWENCJI WIEDEŃSKIEJ,która obowiązuje.Jeżeli w danym kraju zarejestrowany samochód to takie wyposażenie.Czyli jak w Polsce to trójkąt i gaśnica obowiązuje na całom Europe.Za brak kamizelki nie dostaniemy mandatu.To jest dla naszego bezpieczeństwa.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x