14 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bawarii, które trzeba zobaczyć!

  Bawaria to kraj związkowy o wielu obliczach. Atrakcje turystyczne Bawarii są równie różnorodne – od pięknych miast pełnych niesamowitych zabytków, przez zachwycającą przyrodę pośród gór i wodospadów, aż to ekscytujących atrakcji rekreacyjnych. Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca w Bawarii, które musicie zobaczyć!

  Najpopularniejsze miasta w Bawarii i ich zabytki

  Monachium

  Najpopularniejsze zabytki:

  • Marienplatz
  • Frauenkirche
  • Neues Rathaus
  • Kaufinger Straße
  • Ogród Angielski
  • Zamek Nymphenburg
  • Hofbrauhaus am Platzl

  Zamieszkana przez ok. 1,5 miliona ludzi bawarska metropolia przy każdej wizycie może zachwycić czymś nowym. Jednak przy pierwszym zwiedzaniu Monachium warto skupić się na najpopularniejszych atrakcjach, opisywanych w poradnikach turystycznych. Samo centrum miasta stanowi cel wielu turystycznych wycieczek, oferując największe atrakcje turystyczne Bawarii.

  Na tętniącym życiem Marienplatz w samym sercu stolicy można zobaczyć dwa ratusze. Stary Ratusz (niem. Altes Rathaus) został zbudowany w XV wieku i dzięki późnogotyckim elementom wygląda jak niewielki zamek. Nowy Ratusz w stylu neogotyckim powstał na początku XX wieku i jest niezwykle okazały.

  Tuż obok Kaufinger Straße – handlowej ulicy Monachium znajduje się kościół Frauenkirche i jego charakterystyczne kopułowe wieże, mierzące prawie 100 metrów wysokości. Po schodach można dostać się na punkt widokowy, który zapewni zapierający dech w piersiach widok na miasto.

  Frauenkirche Monachium

  Niedaleko znajduje się idealne miejsce na relaks – Ogród Angielski, który dzięki swoim 3,7 km2 powierzchni stanowi jeden z największych parków miejskich na świecie. Latem można podziwiać surferskie wyczyny przy niewielkim wodospadzie na Eichsbach. Natomiast zimą gdy jezioro Kleinhesseloher See jest zamarznięte można wykorzystać je jako lodowisko i podszkolić umiejętności łyżwiarskie.

  Ogród pałacowy Pałacu Nymphenburg jest równie atrakcyjny. Jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Bawarii zachwyca elementami w stylu rokoko. Na koniec wycieczki warto wybrać się do zawsze wypełnionego po brzegi browaru Hofbräuhaus am Platzl i pijąc piwo poczuć prawdziwą bawarską atmosferę w jednym z najbardziej znanych zabytków Bawarii.

  Norymberga

  Najpopularniejsze zabytki:

  • Jarmark bożonarodzeniowy
  • Historyczne stare miasto
  • Kościół św. Lorenza
  • Frauenkirche
  • Kaiserburg
  • Dom Albrechta Dürera
  • Teren zjazdów NSDAP (niem. Reichsparteitagsgelände)
  • Most Henkersteg

  Norymberga znajdująca się w środkowej Frankonii oferuje niezwykle szeroki zakres możliwości spędzania wolnego czasu. Wiele atrakcji Norymbergi należy do najpopularniejszych atrakcji Bawarii – tak jak znany na całym świecie jarmark bożonarodzeniowy ze swoimi pysznymi piernikami.

  Zwiedzanie miasta można rozpocząć tuż po przybyciu do niego pociągiem. Neogotycki budynek dworca zlokalizowany jest tuż przy historycznej starówce frankońskiej metropolii. Zachwyca ona imponującymi kościołami. W gotyckim kościele św. Lorenza znajdują się przepiękne rzeźby i około 20-metrowe tabernakulum. Kościół przyciąga około 750 000 odwiedzających rocznie i jest jednym z najpopularniejszych zabytków Bawarii. Tylko kościół Frauenkirche znajdujący się na rynku głównym jest jeszcze częściej odwiedzany. Codziennie o godzinie 12.00 na zegarze ponad tzw. balkonem cesarskim odbywa się niewielki pokaz figurek – które mają reprezentować elektorów i cesarza.

  Kaiserburg Norymberga

  Nad miastem górują zamek cesarski i zamek burgrabiego, które służyły, jako kwatera cesarzy rzymskokatolickich w latach 1050-1571. Po wycieczce na zamek można odpocząć podczas spaceru wokół domy Albrechta Dürera – konstrukcja muru pruskiego robi naprawdę niesamowite wrażenie. Spacerując po starym mieście co chwilę można natknąć się na wiele słynnych zabytków Bawarii. Jedynie Miejsce Zjazdów NSDAP znajduje się nieco dalej.

  Bamberg

  Najpopularniejsze zabytki:

  • Historyczne stare miasto
  • Stary ratusz
  • Nowa rezydencja
  • Alte Hofhaltung
  • Katedra w Bambergu

  Niekiedy można pomyśleć, że to piwo jest główną atrakcją Bambergu. Nic dziwnego, w końcu dzięki swojemu eksportowemu hitowi miasto przybrało przydomek „Bierstadt” (miasto piwa). W całym mieście znajduje się wiele niewielkich browarów, które nadają swoim wyrobom niepowtarzalny charakter. Jednak Bamberg może zaoferować dużo więcej atrakcji. Uznane za jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Najpopularniejszym motywem na lokalnych pocztówkach jest Stary Ratusz, który często pojawia się też w czołówce atrakcji turystycznych Bawarii. Pierwsze wzmianki o gotyckim ratuszu pochodzą z XIV wieku, a jego obecny wygląd został stworzony w XV wieku. Elementy stylu rokoko dodano w XVIII wieku. Budynek, do którego prowadzą 2 mosty znajduje się na sztucznej wyspie pośrodku rzeki.

  Równie wspaniałą architekturę oferują Nowa Rezydencja i Alte Hofhaltung – znajdujące się na Placu Katedralnym. Nowa Rezydencja to to XVII-wieczny zamek, w którym dziś zobaczyć można kolekcje ozdobnych fresków i obrazów.

  Katedra w Bambergu słynie natomiast z czterech wież i jest uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów w Niemczech. Bawarski zabytek jest miejscem pochówku papieża Klemensa II, cesarza Heinricha II i jego żony Kunigunde.

  Katedra w Bamberg

  Atrakcje przyrodnicze w Bawarii

  Najpiękniejsze jeziora Bawarii

  • Chiemsee
  • Jezioro Starnberger
  • Tegernsee
  • Eibsee
  • Koenigssee

  Jeziora w Bawarii oferują atrakcje zarówno dla aktywnych urlopowiczów jak i tych szukających relaksu. Jeziora zasilanie źródłami czystej wody górskiej to idealne miejsce na letni weekend.

  Jednym z najbardziej znanych i jednocześnie największym jeziorem Bawarii jest Chiemsee, zwane także Morzem Bawarskim. Na obszarze wielkości Würzburga można nurkować, pływać z rurką i żeglować. Niektóre plaże przeznaczone są także dla nudystów.

  Chiemsee

  Starnberger See i Tegernsee przyciągają głównie wczasowiczów z Monachium. U stóp Zugspitze znajduje się imponujące jezioro Eibsee. Otoczone górami świeci przepięknym błękitem, dając naprawdę rajski efekt. Jezioro Königssee otoczone jest skalistymi zboczami Watzmann i leży w Parku Narodowym Berchtesgaden.

  Najbardziej imponujące wodospady w Bawarii

  • Röthbachfall
  • Kuchfluchtsfälle
  • Wodospad Tatzlwurm
  • Lechfall

  Podczas spotkania wysokich gór i ogromnych mas wody może powstać spokojne jezioro. Czasem jednak dzięki wysokim spadkom powstają zapierające dech w piersiach wodospady. Te w Bawarii z pewnością potrafią zachwycić.

  W pobliżu jeziora Königsee po trzykilometrowej wędrówce brzegiem Obersee można dotrzeć do wodospadu Röthbachfall. Przy całkowitej wysokości 470 metrów stanowi największy wodospad w Niemczech i jest przepiękną atrakcją dla każdego miłośnika przyrody.

  Wodospady Kuchfluchtsfälle w Farchant spływają po kilku stopniach i składają się z 3 pojedynczych wodospadów. Według legendy w Tatzlfall w Górnej Bawarii żyje podobne do smoka stworzenie, które pożera wędrowców spadających z głębokiego na 95 metrów wąwozu.

  Lechfall w Füssen jest mniej okrutny. Woda wpada tu do zbiornika pokonując sztuczny stopień. W pobliżu znajdują się zamek Neuschwanstein i zamek Hohenschwangau, dwa inne popularne zabytki Bawarii.

  Lechfall

  Najpiękniejsze jaskinie stalaktytowe w Bawarii

  • Jaskinia diabła (niem. Teufelshöhle) Pottenstein
  • Binghöhle Streitberg
  • Jaskinia lodowa (niem. Eishöhle) Schellenberg

  150 milionów lat temu obszar dzisiejszej Szwajcarii Frankońskiej był pokryty morzem. Liczne osady wapienne w dolnym paśmie górskim wciąż świadczą o śladach dawnych mas wodnych. Ale morze zostawiło po sobie ślad nie tylko na klifach. W pasmach górskich Szwajcarii Frankońskiej znajdują się liczne jaskinie stalaktytowe, które są jednymi z najbardziej spektakularnych atrakcji Bawarii zarówno dla małych jak i dużych odkrywców.

  Najbardziej znaną i jednocześnie największą jaskinią naciekową w Bawarii, o łącznej długości trzech kilometrów jest Teufelshöhle w Pottenstein. Dawniej uważano, że jest to zejście do piekieł – stąd nazwa – jaskinia diabła. W 1931 roku została udostępniona dla turystów.

  Teufelshöhle

  Binghöhle w Streitbergu jest nieco bardziej bajkowa, dlatego spodoba się tu szczególnie dzieciom. Szukając kolejnych wspaniałych atrakcji przyrody w Bawarii warto zajrzeć do jaskini lodowej w Schellenbergu. Można tu zobaczyć imponujący, mroźny spektakl przyrody.

  Najpopularniejsze parki dzikiej przyrody w Bawarii

  • Wildpark Poing
  • Bayerwald-Tierpark Lohberg
  • Wild- und Freizeitpark Höllohe

  Parki dzikiej przyrody w Bawarii zapewniają siedliska dzikim zwierzętom i niektórym zagrożonym gatunkom zwierząt w środowisku, które jak najbardziej realistycznie przypomina naturalne dzikie warunki życia tych zwierząt. Dlatego parki dzikiej przyrody to zazwyczaj ogromne obszary leśne pełne rzek, skał i mokradeł.

  W przeciwieństwie do ogrodów zoologicznych, gdzie może mieszkać nawet kilkaset gatunków ze wszystkich kontynentów, parki dzikiej przyrody skupiają się na lokalnych ekosystemach i ich mieszkańcach. Są to jedne z najpopularniejszych naturalnych atrakcji w Bawarii – zwłaszcza dla rodzin.

  Wildpark Poing to największy tego typu park w Bawarii, o powierzchni sięgającej 50 hektarów. Swój dom ma tutaj nawet rodzina niedźwiedzi. W parku Bayerwald w Lohberg swobodnie czują się nie tylko okazałe jelenie, ale także płochliwe rysie i majestatyczne wilki. Do parku dzikiej przyrody i rozrywki Höllohe wstęp jest bezpłatny i tak jak we wszystkich parkach dzikiej przyrody znajduje się tutaj mini zoo, pełne kóz i owiec.

  Najpiękniejsze ścieżki w koronach drzew w Bawarii

  • Ścieżka w koronach drzew w Lesie Bawarskim
  • Skywalk w Allgäu
  • Ścieżka w koronach drzew Ziegelwies w Füssen

  Długie spacery po Lesie Bawarskim mają w sobie coś wspaniałego, a wierzchołki drzew niestrudzenie zapewniają cień. Jednak widok drzew z góry może przynieść jeszcze więcej przyjemności. Większość tras wśród koron drzew znajduje się ponad 25 metrów nad ziemią oferując niesamowite widoki na wzgórza i bujne drzewa. Ścieżka w Lesie Bawarskim pozwala także wspiąć się na 44-metrową wieżę i podziwiać „leśny przepych”.

  Ścieżka w Allgäu daje widok na podnóża Alp i naprawdę zapiera dech w piersiach. Trasa Ziegelwies w Füssen to także idealne miejsce dla miłośników pięknych, górskich widoków. Ścieżki w koronach drzew to atrakcja popularna nie tylko w Bawarii, ale także w Tyrolu.

  Skywalk Allgäu

  Najpiękniejsze zamki Bawarii

  Zamek Neuschwanstein w Schwangau

  Wspaniały zamek Neuschwanstein w Schwangau to jeden z najbardziej znanych zamków w Europie. Najsłynniejszy bajkowy zamek bawarskiego króla Ludwika II stanowi niemal pocztówkowe tło na wzgórzach w Allgäu. Pałace Herrenchiemsee i Linderhof również zostały zaprojektowane przez Ludwika II i równie mocno wzbudzają zachwyt.

  Patrząc na zdjęcia zamku ciężko uwierzyć, że jest on prawdziwy! Zamek Neuschwanstein łączy w sobie wiele elementów stylistycznych, które wcześniej nie były łączone. Wewnątrz znajduje się okazała sala luster i murali inspirowanych kompozycjami muzycznymi Richarda Wagnera.

  Będąc w okolicy naprawdę nie można pominąć tego elementu wycieczki! Wstęp na zamek kosztuje 13 euro (dorośli). Aby zrobić idealne zdjęcie należy udać się na most Marienbrücke i stamtąd podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

  Rezydencja Würzburg

  Szukając malowniczych miejsc na romantyczny spacer z pewnością należy wziąć pod uwagę Rezydencję w Würzburgu. Imponujący barokowy pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa i jest jednym z najczęściej polecanych zabytków Bawarii.

  Jeden z najpiękniejszych zamków w Bawarii jest często porównywany do pałacu Schönbrunn w Wiedniu lub Wersalu w Paryżu ze względu na imponującą architekturę i rozległy park pałacowy. Wewnątrz zbudowanego w 1719 roku pałacu można znaleźć niesamowite freski na suficie.

  Rezydencja składa się z niemal 400 pomieszczeń – w tym m.in. Gabinet Luster, Komnata Cesarska, czy Biała Sala. Na ścianach znajdują się mozaiki obrazów, złotych tkanin i ozdobnych ornamentów. To miejsce szczególnie polecane miłośnikom sztuki. Do pałacowego parku można wejść za darmo.

  Walhalla Regensburg

  Wlhalla w Ratyzbonie to zdecydowanie bardzo oryginalna budowla w Niemczech. Wygląda jak grecka świątynia i znajduje się tam ogromna ilość zabytków Bawarii. Budowa Walhalli została zlecona przez króla Ludwika I i miała służyć jako pomnik i miejsce pamięci poległych na wojnie.

  Można tu znaleźć popiersia uczonych, pisarzy – takich jak Johann Wolfgang Goethe czy muzyków, takich jak Anton Bruckner. Wszystkie ustawione są w szeregu i dają naprawdę niesamowity efekt. Jednak odsłonięcie popiersia Antona Brucknera wywołało sensację: Adolf Hitler odsłonił popiersie swojego ulubionego kompozytora w 1937 roku i poprzez swoją propagandę zniekształcił znaczenie Walhalli.

  Atrakcje rekreacyjne Bawarii

  Najlepsze letnie tory saneczkowe w Bawarii

  • Alpsee Coaster w Immenstadt
  • Alpine Coaster w Oberammergau
  • Blombergbahnen w Bad Tölz

  Aby oderwać się nieco od zabytków Bawarii warto wybrać się na któryś z letnich torów saneczkowych. Do wyboru są tradycyjne tory bobslejowe i tory saneczkowe. Klasyczne bobsleje poruszają się dzięki wytworzonej sile odśrodkowej i bezpiecznie jadą po wyznaczonym torze z prędkością nawet 40 km/h. Niestety podczas deszczu użytkowanie torów nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa. Tory saneczkowe są niczym kolejka górska na szynach i można z nich korzystać również podczas brzydkiej pogody.

  Najdłuższy całoroczny tor saneczkowy w Niemczech znajduje się w Immenstadt w Allgäu. Na dystansie trzech kilometrów Alpsee Coaster pokonuje liczne strome zakręty. W Oberammergau znajduje się najdłuższy letni tor saneczkowy na świecie z hamulcem magnetycznym. Jeden z dwóch wyciągów Blomberg w Bad Tölz jest oświetlony nawet w nocy, dzięki czemu można jeździć na sankach w wyjątkowej atmosferze.

  Alpine Coaster

  Parki rozrywki w Bawarii

  • Allgäu Skyline Park
  • Legoland w Günzburgu
  • Churpfalzpark Loifling

  Parki rozrywki w Bawarii są bardzo różnorodne i zapewniają atrakcje dla całej rodziny. Ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne. Dla dorosłych i młodzieży szczególnie polecany jest Skyline Park w Allgäu – największy park rozrywki w Bawarii. Rollercoastery, ogromne huśtawki i najwyższa kolejka górska w Europie oraz taka, w której to użytkownik kontroluje prędkość atrakcji.

  Zupełnie inne doznania oferuje Legoland w Günzburgu. Atrakcja skierowana jest głównie do dzieci, które mogą znaleźć rozrywkę w ośmiu światach – od statku pirackiego po królestwo faraonów. Warto zobaczyć tu również miniaturowe repliki zabytków z całej Europy.

  Legoland Günzburg

  Churpfalzpark Loifling oferuje interesującą mieszankę parku rozrywki i przyrody. Podczas gdy maluchy bawią się na licznych atrakcjach, ich rodzice mogą podziwiać piękno precyzyjnie zaprojektowanych ogrodów.

  Najpiękniejsze termy w Bawarii

  • Königliche Kristall-Therme w Kurpark Schwangau
  • KissSalis Therme Bad Kissingen
  • Therme Erding

  Po zwiedzaniu i odkrywaniu najpiękniejszych zabytków Bawarii można poczuć zmęczenie. Wizyta w jednych z licznych łaźni termalnych w Bawarii może okazać się idealnym rozwiązaniem, które ponownie pobudzi chęć do działania i zwiedzania.

  W Królewskim spa (Königliche Kristall-Therme) w Schwangau można zrelaksować obolałe mięśnie dzięki działaniu gorącej wody termalnej. Właściwie z każdego miejsca łaźni można zauważyć jeden z najbardziej spektakularnych zabytków Bawarii – zamek Neuschwanstein, który idealnie komponuje się z otaczającą panoramą gór.

  Uzdrowisko Bad Kissingen to idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji. Ośrodek uzdrowiskowy wokół KissSaliss położony jest w urokliwym miejscu, idealnym do spacerów. Poza tym znajduje się tu także orientalna łaźnia turecka i sala kuracji podczerwienią.

  Termy w Erding stanowią jednak największe kąpielisko termalne w Bawarii. Można się tu zarówno zregenerować jak i wykorzystać niektóre z oferowanych przez ośrodek atrakcji. Ogromne zjeżdżalnie wodne dadzą frajdę miłośnikom ekstremalnych rozrywek, a wszechobecne palmy podkreślą wakacyjny urok jednego z najpopularniejszych basenów rekreacyjnych w Niemczech.

  Termy Erding

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x