Niewykorzystany urlop w Niemczech – dowiedz się, czy możesz go przenieść na nowy rok!

    W Niemczech należy zasadniczo wykorzystać przysługujący urlop do 31 grudnia bieżącego roku. Tak stanowi § 7 III 1 BUrlG (niem. Bundesurlaubsgesetz – Federalna Ustawa Urlopowa). Zgodnie z nim na każdy rok musi być zagwarantowana określona liczba dni urlopu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z różnych powodów urlop nie zostaje wykorzystany. Czy w takiej sytuacji urlop przepada? Poniżej rozwiewamy Wasze wątpliwości.

    Czy w Niemczech istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanego urlopu na następny rok?

    W Niemczech istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanego urlopu na następny rok. Tak stanowi § 7 III 2 BUrlG. Zgodnie z nim przeniesienie niewykorzystanego urlopu jest możliwe, jeśli istnieje ku temu ważny powód. Nieistotne jest czy ma on miejsce ze strony zakładu pracy, czy też pracownika.

    Ważnym powodem może być przykładowo choroba pracownika, która uniemożliwiła mu podjęcie przez pewien okres pracy, a co za tym idzie niewykorzystanie przysługującego urlopu. W takim wypadku zaległy urlop musi zostać wykorzystany do 31 marca następującego roku. W przeciwnym razie przepada on bezpowrotnie (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 09.08.2011; sygnatura akt: 9 AZR 425/10). Prawo do przeniesienia niewykorzystanego urlopu na kolejny rok może oprócz tego wynikać z umowy o pracę lub ustaleń zbiorowego układu pracy (niem. Tarfivertrag).

    Oczywiście istnieje w Niemczech wiele firm, które pozwalają na przeniesienie urlopy na kolejny rok bez istnienia ważnego powodu. Najczęściej jest to ograniczone do pierwszego kwartału nowego roku.

    Co się dzieje z urlopem w Niemczech w przypadku wystąpienia choroby podczas jego trwania?

    Jeśli pracownik w Niemczech rozchoruje się podczas urlopu, to dni, w których jest chory nie są naliczane do urlopu rocznego. Pracownik zachowuje wobec tego prawo do całego urlopu. W przypadku, kiedy pracownik jest chory dłużej niż do 31 marca i nie wykorzystał jeszcze urlopu z poprzedniego roku, to w tej sytuacji go nie traci. Zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma to miejsce również wtedy, kiedy pracownik z powodu choroby nie rozpoczął jeszcze urlopu (Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 20.01.2009; sygnatura akt C-350/06, C-520/06). Federalny Sąd Pracy w Niemczech (niem. Bundesarbeitsgericht) wyraził akceptację tego orzecznictwa w swoim wyroku (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 22.05.2012; sygnatura akt 9 AZR 575/10).

    Czy można w nieskończoność gromadzić urlop niewykorzystany z powodu choroby?

    Pracownik nie może jednak gromadzić urlopu niewykorzystanego z powodu choroby w nieskończoność . Tak stanowi kolejna decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie byli zdania, iż w związku z faktycznym przeznaczeniem płatnego urlopu nie można akceptować sytuacji, kiedy pracownik przez kilka następujących po sobie lat niewykorzystuje go z powodu choroby. Sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pozostawili jednak sędziom krajowym wolną rękę, jeśli chodzi o określenie granicy czasowej na wykorzystanie zaległego urlopu. Ich zdaniem wystarczający powinien być okres 15 miesięcy (patrz Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 22.11.2011; sygnatura akt C-214/10).

    Przypadek specjalny: kwarantanna

    Nie tylko choroba może prowadzić do zachowania prawa do urlopu. Ze względu na związane z tym ograniczenia dotyczące samodzielnego planowania, skierowanie na kwarantannę może również wpłynąć na zaległy urlop w taki sam sposób, jak choroba (por. Okręgowy Sąd Pracy w Hamm (Westfalia), wyrok z dnia 27 stycznia 2022 r. – 5 Sa 1030/ 21).

    Obowiązek pracodawcy

    Pracodawca ma jednak również pewne obowiązki, których naruszenie może prowadzić do zachowania prawa do zaległego urlopu nawet po wspomnianym terminie. Po ustaleniu tego przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w 2018 r., Federalny Sąd Pracy orzekł również, że w zgodnej z prawem UE interpretacji § 7 III BUrlG, pracodawca musi wyraźnie zażądać od pracownika wzięcia urlopu i poinformować go o tym w sposób terminowy oraz jednoznacznie wskazać, że w innym przypadku urlop wygasa po zakończeniu roku urlopowego lub okresu przeniesienia (ETS, wyrok z 6 listopada 2018 r., C-684/16; Federalny Sąd Pracy, wyrok z 19 lutego 2019 r. – 9 AZR 541/15). Pracodawcy muszą zatem umożliwić faktyczne wykorzystanie urlopu.

    Skutki zmiany pracy

    W przypadku zmiany pracy w ciągu roku, pracownicy w Niemczech mogą zasadniczo skorzystać z zaległego urlopu z poprzedniego miejsca pracy u nowego pracodawcy. Aby nie doszło do wykorzystania puli urlopu dwukrotnie, § 6 II BUrlG nakłada na poprzedniego pracodawcę obowiązek wystawienia zaświadczenia o uprzednim przyznaniu lub zrekompensowaniu urlopu.

    Wyrównanie finansowe w sytuacji wypowiedzenia stosunku pracy

    Jeśli z powodu wypowiedzenia stosunku pracy pracownik nie może wykorzystać przysługujących mu dni urlopu, to musi otrzymać wyrównanie w formie pieniężnej. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik nie może wykonywać więcej pracy z powodu choroby. Wyrównanie jest wypłacane w tej wysokości, jak gdyby pracownik faktycznie wziął urlop. Otrzymuje on wtedy wynagrodzenie, które faktycznie otrzymałby podczas urlopu (patrz Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 03.05.2012; sygnatura akt C-337/10).

    Przepisy dodatkowe

    Niezależnie od wymogów prawnych, strony umowy o pracę lub układu zbiorowego mogą swobodnie regulować prawo do urlopu i rekompensaty, które wychodzi poza ustawowe prawo do urlopu. Konieczne jest wówczas przestrzeganie wszelkich odrębnych przepisów dotyczących przeniesienia i wygaśnięcia zaległego urlopu.

    Czy w Niemczech dopuszczalne jest samowolne wzięcie urlopu?

    Jeśli niemiecki pracodawca z jakichś powodów nie chce udzielić urlopu, to nie należy brać go samowolnie. Takie postępowanie może być bowiem podstawą bezterminowego zwolnienia.

    Ile dni urlopu przysługuje w Niemczech?

    W tym temacie polecamy artykuł: Ile dni urlopu przysługuje w Niemczech?

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    8 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    8 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mike

    Jeśli pracownik został zatrudniony od 11.04.2017 to czy należy mu sie caly urlop w 2017 roku(ponad 8 m-cy przepracowane w 2017) a od 2018 ma nowy urlop?, czy tez urlop za 2017 jest dzielony 1/12 za przepracowany m-c.

    Zuzka

    Jestem na zakazie pracy, zaległy urlop z poprzedniego roku to 10 dni, poród przewidziany jest na koniec marca, co w takim wypadku? Pracodawca musi mi wypłacić urlop czy ten przepadnie? Dodam że umowa kończy mi się we wrześniu i prawdopodobnie nie dostanę kolejnej

    Ryszard

    Jeżeli pracownik otrzymał 21.04 wypowiedzenie podpisane 15.04 z data zakończenia pracy to czy zgodnie z 14 dniowym terminem te wypowiedzenie jest ważne czy jest przesunięte na 04.05 ( po czternastu dniach od zapoznania się )

    Ryszard

    Data zakończenia pracy w wypowiedzeniu to 30.04

    Frańciszek

    A co będzię jeśli pracownik wykorzysta urlop przed końcem roku i naraz będzie potrzebować tego urlopu a już go nie będzie miał?

    Filip

    Trzeba robić nadgodziny tzw. Arbeitszeit Koonto (AZK) i uzbierać tyle godzin ile potrzebujesz.

    MaK

    A bezpłątny Urlop?

    Marta

    Taaa. W praktyce to nie dostaniesz urlopu i ci przepada. Szef zawsze znajdzie ważne powody.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    8
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x