fbpx
09.04.2020

Niewykorzystany urlop w Niemczech – dowiedz się czy możesz go przenieść na nowy rok!

W Niemczech należy zasadniczo wykorzystać przysługujący urlop do 31 grudnia bieżącego roku. Tak stanowi § 7 ustęp 3 zdanie 1 BurlG ( niem. Bundesurlaubsgesetz – Krajowa Ustawa Urlopowa). Zgodnie z nim na każdy rok musi być zagwarantowana określona liczba dni wolnych, które muszą zostać wykorzystane. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z różnych powodów urlop nie zostaje wykorzystany. Czy w takiej sytuacji urlop przepada? Poniżej rozwiewamy Wasze wątpliwości.

Czy w Niemczech istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanego urlopu na następny rok?

W Niemczech istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanego urlopu na następny rok. Tak stanowi § 7 ustęp 3 zdanie 2 BurlG. Zgodnie z nim przeniesienie niewykorzystanego urlopu jest możliwe, jeśli istnieje ku temu ważny powód. Nieistotne jest czy ma on miejsce ze strony zakładu pracy, czy też pracownika. Ważnym powodem może być przykładowo choroba pracownika, która uniemożliwiła mu podjęcie przez pewien okres pracy, a co za tym idzie niewykorzystanie przysługującego urlopu. W takim wypadku zaległy urlop musi zostać wykorzystany do 31 marca następującego roku. W przeciwnym razie przepada on bezpowrotnie (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 9.08.2011; sygnatura akt: 9 AZR 425/10). Prawo do przeniesienia niewykorzystanego urlopu na kolejny rok może oprócz tego wynikać z umowy o pracę lub ustaleń zbiorowego układu pracy (niem. Tarfivertrag).

Oczywiście istnieje w Niemczech wiele firm, które pozwalają na przeniesienie urlopy na kolejny rok bez istnienia ważnego powodu. Najczęściej jest to ograniczone do pierwszego kwartału nowego roku.

Co się dzieje z urlopem w Niemczech w przypadku wystąpienia choroby podczas jego trwania?

Jeśli pracownik w Niemczech rozchoruje się podczas urlopu, to dni, w których jest chory nie są naliczane do urlopu rocznego. Pracownik zachowuje wobec tego prawo do całego urlopu. W przypadku, kiedy pracownik jest chory dłużej niż do 31 marca i nie wykorzystał jeszcze urlopu z poprzedniego roku, to w tej sytuacji go nie traci. Zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Europäischer Gerichtshof) ma to miejsce również wtedy, kiedy pracownik z powodu choroby nie rozpoczął jeszcze urlopu (Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 20.01.2009; sygnatura akt C-350/06, C-520/06). Federalny Sąd Pracy w Niemczech (niem. Bundesarbeitsgericht) wyraził akceptację tego orzecznictwa w swoim wyroku (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 22.05.2012; sygnatura akt 9 AZR 575/10).

Czy można w nieskończoność gromadzić urlop niewykorzystany z powodu choroby?

Pracownik nie może w nieskończoność gromadzić urlopu niewykorzystanego z powodu choroby. Tak stanowi kolejna decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie byli zdania, iż w związku z faktycznym przeznaczeniem płatnego urlopu nie można akceptować sytuacji, kiedy pracownik przez kilka następujących po sobie lat niewykorzystuje go z powodu choroby. Sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pozostawili jednak sędziom krajowym wolną rękę, jeśli chodzi o określenie granicy czasowej na wykorzystanie zaległego urlopu. Ich zdaniem wystarczający powinien być okres 15 miesięcy (patrz Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 22.11.2011; sygnatura akt C-214/10).

Co się dzieje z urlopem w Niemczech w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy?

Jeśli z powodu wypowiedzenia stosunku pracy pracownik nie może wykorzystać przysługujących mu dni urlopu, to musi otrzymać wyrównanie w formie pieniężnej. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik nie może wykonywać więcej pracy z powodu choroby. Wyrównanie jest wypłacane w tej wysokości, jak gdyby pracownik faktycznie wziął urlop. Otrzymuje on wtedy wynagrodzenie, które faktycznie otrzymałby podczas urlopu (patrz Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia 03.05.2012; sygnatura akt C-337/10).

Czy w Niemczech dopuszczalne jest samowolne wzięcie urlopu?

Jeśli niemiecki pracodawca z jakichś powodów nie chce udzielić urlopu, to nie należy brać go samowolnie. Takie postępowanie może być bowiem podstawą bezterminowego zwolnienia.

Ile dni urlopu przysługuje w Niemczech?

W tym temacie polecamy artykuł: Ile dni urlopu przysługuje w Niemczech?

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

2 KOMENTARZE

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Ilość komentarzy
0 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
2 Komentujący
ZuzkaMike Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Mike
Gość
Mike

Jeśli pracownik został zatrudniony od 11.04.2017 to czy należy mu sie caly urlop w 2017 roku(ponad 8 m-cy przepracowane w 2017) a od 2018 ma nowy urlop?, czy tez urlop za 2017 jest dzielony 1/12 za przepracowany m-c.

Zuzka
Gość
Zuzka

Jestem na zakazie pracy, zaległy urlop z poprzedniego roku to 10 dni, poród przewidziany jest na koniec marca, co w takim wypadku? Pracodawca musi mi wypłacić urlop czy ten przepadnie? Dodam że umowa kończy mi się we wrześniu i prawdopodobnie nie dostanę kolejnej