Czy w Niemczech kary cielesne wobec dzieci są dozwolone?

0
1551

Według opinii niektórych osób, bicie dziecka w celach wychowawczych lub ze względów religijnych jest dozwolone. Rozpiętość takich „dozwolonych” kar cielesnych jest spora – od bicia w twarz, po klapsy w pupę. Niezależnie od tego, czy kary cielesne sprzyjają rozwojowi dziecka, czy wręcz przeciwnie, pojawia się pytanie, czy bicie dziecka w celach wychowawczych jest w ogóle dozwolone?

Czy w Niemczech rodzice mogą bić swoje dzieci?

Nie, w Niemczech rodzice nie mogą bić swoich dzieci. Nawet, jeśli ma to miejsce w celach wychowawczych, czy ze względów religijnych. Reguluje to zapis § 1631 ustęp 2 Kodeksu Cywilnego (niem. BGB – Bürgerliches Gesetzbuch). Zgodnie z tymi przepisami, dzieci mają prawo do wychowania bez przemocy i wszelkie kary cielesne są zabronione. Do tego zakazu należy także spoliczkowanie dziecka i danie mu klapsa. Nie ma tutaj znaczenia, czy bicie jest poniżające, czy tylko jest tak przez dziecko odczuwane.

Jakie skutki prawne ma w Niemczech bicie dzieci?

Jeśli ktoś bije dziecko, grozi mu ściganie przez prawo karne z powodu uszkodzenia ciała (§ 223 Prawa Karnego – niem. StGB). Jeśli dodatkowo dojdzie do zagrożenia dobra dziecka, wtedy odpowiedzialny Sąd Rodzinny może podjąć pewne kroki w celu ochrony dziecka (§ 1666 BGB). Może to być np. ograniczenie, bądź pozbawienie praw rodzicielskich.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika