Czy w przypadku przeprowadzki do partnera przysługuje w Niemczech prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

1
2200

Jeśli chcecie zmienić miejsce zamieszkania ze względu na przeprowadzkę do partnera, przysługuje Wam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Tak zadecydował Krajowy Sąd ds. Socjalnych regionu Dolna Saksonia-Brema w Celle. Do tej pory taka regulacja dotyczyła tylko małżeństw oraz narzeczonych, a także par żyjących w zarejestrowanym związku. Decyzja sądu jest wobec tego sprzeczna z dotychczasowym orzecznictwem Federalnego Sądu ds. Socjalnych.

Co w sytuacji, jeśli kobieta przeprowadza się z regionu Szlezwik-Holsztyn do partnera w Dolnej Saksonii?

Sprawę do sądu wniosła kobieta, która zrezygnowała ze swojej pracy jako sprzedawczyni, aby zamieszkać ze swoim partnerem. Przeprowadziła się do okręgu Nienburg w Dolnej Saksonii, mimo, że nie znalazła tam jeszcze nowej pracy. Federalna Agencja Pracy zarządziła wobec tej pani trzymiesięczny okres zakazu wypłaty świadczeń dla bezrobotnych. Ich zdaniem osoba ta złożyła wypowiedzenie „bez żadnego istotnego powodu”.

Status związku nie powinien mieć wpływu na kwestię wypłaty zasiłku dla bezrobotnych

Dla sędziów z Celle dotychczasowy związek regulacji dot. zakazu wypłaty zasiłku dla bezrobotnych ze statusem rodzinnym jest po prostu niezgodny z duchem czasu. Sąd uznał, że związek powódki charakteryzował się ciągłością, poczuciem odpowiedzialności i troską o partnera. Dodatkowo sędziowie podkreślili, że mogą zaistnieć różne ważne powody, dla których przeprowadzka do partnera może być uzasadniona i to niezależnie od statusu związku. Takie wyjątkowe okoliczności to np. sytuacja finansowa, postępowanie rozwodowe, względy zdrowotne, sytuacja na rynku mieszkaniowym czy ciąża. Zgodnie z aktualnym wyrokiem sądu, przepis dot. zakazu wypłaty zasiłku, służy bardziej jako ochrona przed machlojkami ubezpieczeniowymi. Regulacja ta nigdy nie miała służyć jako przepis karny ani jako metoda przeforsowania wyobrażeń społeczno-politycznych.

źródło: ndr.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  1 KOMENTARZ

  1. Dzien dobry,
   Mam pytanie odnosnie przeprowadzki do Niemiec do partnera (na chwile obecna nie mamy slubu). Tydzien temu sie zameldowalam i przyszlo pismo z zadaniem udokumentowania posiadania odpowiednich srodkow do zycia, ubezpieczenia na terenie Niemiec itp. Stad pytanie co oznacza stwierdzenie “wystarczajace srodki do zycia”? Czy jest jakas kwota minimalna lub istnieje mozliwosc ze moj partner bez slubu poswiadczy moje utrzymanie?
   Druga kwestia to ubezpieczenie. Na chwile obecna oplacam dobrowolnie skladki do NFZ i na terenie niemiec mam w planie zostac ok 6 miesiecy i chcialam sie poslugiwac karta EKUZ, bo nie pracuje. Czy to wystaczy?
   Z gory dziekuje za wszelkie informacje na ten temat i pozdrawiam serdecznie!

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here