Niemcy: Dalsze luzowanie obostrzeń jest na razie mało prawdopodobne

    „Luzowanie obostrzeń” było jednym z najczęściej pojawiających się terminów w niemieckich mediach w maju i czerwcu, kiedy liczba zakażeń koronawirusem znacząco spadała. Niestety aktualnie wskaźniki znów rosną i nie ma już mowy o znoszeniu obostrzeń. Co więcej, politycy coraz baczniej przyglądają się ogniskom zakażeń będącym konsekwencją organizowanych uroczystości rodzinnych i dużych imprez.

    Niemiecki minister zdrowia proponuje rozważenie ponownego ograniczenia liczby uczestników imprez rodzinnych

    Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu prezydium partii CDU, że aktualne dane dotyczące infekcji są niepokojące, ale jej zdaniem sytuacja jest na razie opanowana. Stwierdziła, że w chwili obecnej nie wchodzi w grę dalsze łagodzenie ograniczeń. Dotyczy to również meczów piłki nożnej, jak doniosła Niemiecka Agencja Prasowa.

    Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) wyraził obawy o wzrost liczby zakażeń podczas imprez rodzinnych i innych uroczystości i zasugerował przedyskutowanie kwestii ewentualnego ponownego ograniczenia liczby uczestników tego typu spotkań. W krajach związkowych obowiązują różne przepisy w tym zakresie. W niektórych przypadkach dozwolone są imprezy w zamkniętych pomieszczeniach, w których może brać udział nawet kilkaset osób.

    561 nowych infekcji w Niemczech w ciągu jednego dnia

    W poniedziałek rano Instytut Roberta Kocha (RKI) zgłosił 561 przypadków nowych zakażeń w ciągu jednego dnia. Z doświadczenia wynika, że liczby te są często niższe w niedziele i poniedziałki, ponieważ nie wszystkie urzędy ds. zdrowia przekazują dane do RKI podczas weekendów. W piątek i sobotę w ciągu 24 godzin odnotowano ponad 1.400 nowych zakażeń. Na początku kwietnia, w szczycie pandemii, zgłaszano codziennie ponad 6.000 nowych przypadków zachorowań.

    Według informacji płynących z kręgów partyjnych CDU, obecnie trwają rozmowy na temat przyszłotygodniowego spotkania premierów poszczególnych krajów związkowych z kanclerz Angelą Merkel, na którym ma być mowa o aktualnej sytuacji związanej z pandemią i rozbieżnych przepisach obowiązujących w poszczególnych landach. Ostatnio takie spotkanie miało miejsce w czerwcu. Wówczas, wobec spadku liczby zachorowań, dyskutowano raczej o dalszym łagodzeniu obostrzeń i przywróceniu możliwości organizowania imprez masowych. Tymczasem od końca lipca wskaźniki zakażeń znów rosną.

    Stadiony piłkarskie mają pozostać puste przynajmniej do końca października

    Niemiecka Liga Piłkarska opracowała już koncepcję częściowego przyjęcia kibiców na początku sezonu 2020/21 w trzeci weekend września. Teraz jednak ministrowie zdrowia krajów związkowych uzgodnili, że nie opowiedzą się za powrotem kibiców na stadiony przed końcem października.

    Wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz (SPD) ostrzegał w poniedziałek przed zbyt wygórowanymi nadziejami na szybki powrót do normalności jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne i imprezy masowe. „Wydarzenia gromadzące dużą liczbę uczestników są po prostu bardzo ryzykowne”, powiedział kandydat SPD na kanclerza na spotkaniu partii w Würselen koło Aachen.

    Przywództwo CDU nie chce jednak znów przekładać zaplanowanego pierwotnie na kwiecień zjazdu partyjnego mającego na celu wybór nowego przewodniczącego. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, spotkanie odbędzie się w Stuttgarcie na początku grudnia. Program zjazdu zostanie jednak zmodyfikowany, tak, aby było to krótkie i treściwe spotkanie, jak poinformował sekretarz generalny partii Paul Ziemiak.

    Spahn: „Priorytetem są przedszkola, szkoły i handel”

    W poniedziałek Spahn wypowiedział się na wideokonferencji prasowej na temat uroczystości rodzinnych. Stwierdził, że nie chce być tym, który psuje zabawę i rozumie wszystkich, którzy chcą świętować swoje wesele w towarzystwie 150 gości. Jego zdaniem trzeba się jednak zastanowić, czy w obecnej sytuacji nie lepiej spotkać się w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Kontakty towarzyskie sprzyjają bowiem szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Zdaniem Spahna, ośrodki opieki dziennej, szkoły, biznes i handel powinny mieć pierwszeństwo przed publicznymi lub prywatnymi uroczystościami.

    Minister powiedział, że chce ponownie porozmawiać na ten temat z przedstawicielami poszczególnych krajów związkowych. Przepisy różnią się w zależności od landu: zgodnie z aktualnym rozporządzeniem obowiązującym w czasie pandemii koronawirusa, w Berlinie dozwolone są imprezy w pomieszczeniach zamkniętych dla maksymalnie 500 osób. W Nadrenii Północnej-Westfalii na imprezach towarzyskich, takich jak wesela, w pomieszczeniach zamkniętych może bawić się maksymalnie 150 gości, w Bawarii co najwyżej 100.

    Odnosząc się do danych dotyczących zakażeń, minister zdrowia powiedział, że należy być czujnym i ostrożnym, podchodzić do tej sytuacji na poważnie, ale też jej nie demonizować. Póki co sytuacja jest pod kontrolą. Niepokojący byłby dalszy wzrost liczby zakażeń i dlatego warto skoncentrować się na tym, co jest teraz najważniejsze.

    Źródło: www.web.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x