Strona główna Prawo w Niemczech Prawo socjalne Czy Kindergeld przysługuje rodzicom mieszkającym z dzieckiem w Polsce?

Czy Kindergeld przysługuje rodzicom mieszkającym z dzieckiem w Polsce?

Czy Kindergeld przysługuje rodzicom mieszkającym z dzieckiem w Polsce?

W związku z rozstrzygnięciem sądowym jakie zapadło w sprawie Trapkowski (Wyrok ETS z dnia 22.10.2015, C-378/14, Sprawa Trapkowski) zmieniło się podejście Familienkasse do spraw, w których rodzic ubiegał się o przyznanie Kindergeld zamieszkując z dzieckiem w Polsce.

Jeszcze niedawno rodzic zamieszkujący w Polsce razem z dzieckiem z reguły nie miał szans na uzyskanie Kindergeld, pomimo, że drugi z rodziców dziecka zamieszkiwał i pracował w Niemczech. Działo się tak pomimo, że niemieckie prawo wskazuje, iż osobą uprawnioną do pobierania Kindergeld jest ta, która przyjęła dziecko do swego gospodarstwa domowego (tzw. Obhutsprinzip, § 64 ust. 2 EStG).

Aktualne orzecznictwo sądowe w Niemczech dopuszcza wypłatę Kindergeld rodzicom mieszkającym z dzieckiem w Polsce

Obecnie przyjmuje się na podstawie art. 60 ust. 1 zdanie drugie Rozporządzenia Nr. 987/2009 tzw. fikcję zamieszkania, która opiera się na założeniu, jakoby rodzina podlegała prawu jednego państwa członowskiego. Osobami mogącymi ubiegać się o świadczenie są, obok rodziców, także członkowie rodziny uprawnieni zgodnie z prawem kraju członkowskiego do pobierania świadczeń rodzinnych. Dla rodziców dzieci, w szczególności dla tych, którzy nigdy nie wstąpili w związek małżeński, jak i dla tych rozwiedzionych istotne jest to, że prawo niemieckie nie wymaga, aby rodzice dziecka byli małżonkami. Oznacza to, że osoby uprawnione, a zamieszkujące w Polsce, mogą występować o przyznanie Kindergeld do niemieckiej Familienkasse. Komunikacja następuje drogą listowną.

Współpraca rodzica pracującego na terenie Niemiec z  osobą uprawnioną do pobierania świadczeń w Polsce, z reguły również rodzicem dziecka, jest z oczywistych powodów istotna z punktu widzenia szybkości prowadzenia postępowania i pozyskania wszystkich niezbędnych dokumentów.

Niezbędne formalności

Konieczne do spełnienia formalności, to między innymi wypełnienie odpowiednich formularzy (KG 1 i załącznika zagranica KG 51), przeslanie kopii aktu urodzenia dziecka, informacji o nieotrzymywaniu świadczeń rodzinnych w Polsce,  zaświadczenia o zatrudnieniu jednego z rodziców na terenie Niemiec i innych dokumentow, także tych, których konieczność przedstawienia wynika z konkretnej sytuacji wnioskującego, np. gdy dziecko ukończyło 18 rok życia.

Pojawiają się raz po raz w prasie oraz wśród prawników komentarze, dotyczące ewentualnych zmian w prawie, które miałyby doprowadzić do ograniczenia opisanego uprawnienia. Póki co, warto skorzystać ze swoich praw, pamiętając przy tym, że możliwe jest dochodzenie Kindergeld za cztery lata wstecz, jeżeli uprawnienie już wtedy istaniało.

Autor: Dr Małgorzata Grego-Hoffmann
Radca prawny
Kontakt: [email protected]
Więcej o autorze: www.sghlegal.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Michał

Jeśli jestem obywatelem Niemiec i jestem zatrudniony w niemieckiej firmie dla której pracuję zdalnie z Polski to czy mam prawo ubiegać się o kindergeld ?

poi

Nie

Katarzyna

A czy pracując zdalnie z Polski dla niemieckiej firmy mogę się leczyć w Niemczech?

Anonim

Przebywam z dzieckiem w Polsce, ojciec dziecka pracuje w Niemczech, nie mamy małżeństwa ani zarejestrowanego związku partnerskiego
ustaliliśmy dla niego ojcostwo ale oddzielnego papieru na prawa rodzicielskie nie
Czy mimo to mogę starać się o kindergeld ?

Lew83

Tak. Należy wam się kindergeld. Ja jestem w identycznej sytuacji i pobieram to świadczenie od kilku lat.

Aga

Czy istnieją w Polsce firmy , które zajmują się całą procedurą uzyskania Kindergeld? Możecie kogoś polecić ? Jak w ogóle zabrać się do tego? Mieszkam w Polsce z synem , mój partner w Niemczech nasze relacje są ze tak powiem trudne. Muszę wziąć sprawy we własne ręce .

6
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x