Dowiedz się jak niemieckie prawo reguluje płacenie alimentów na dzieci!

7
10182
TransferGo

Prawo do alimentów mają w Niemczech niepełnoletnie dzieci, a także i te pełnoletnie podczas nauki zawodu, o ile nie są w związku małżeńskim. W przypadku, kiedy rodzice dziecka mieszkają oddzielnie, alimenty płaci jeden rodzic drugiemu – temu, kto mieszka z niepełnoletnim dzieckiem. Wobec dzieci żyjących samodzielnie, obydwoje rodzice mają obowiązek alimentacyjny.

Alimenty w Niemczech na pokrycie całego zapotrzebowania dziecka

Alimenty na dziecko obejmują wszystkie świadczenia, jakie są potrzebne do pokrycia potrzeb dziecka. Zgodnie z paragrafem 1610 ustęp 2 Kodeksu Cywilnego (§ 1610 Absatz 2 BGB – Bürgerliches Gesetzbuch) alimenty obejmują „całkowite zapotrzebowanie dziecka włącznie z kosztami odpowiedniego przyuczenia do zawodu jak i koszty wychowania.”

Co oznacza, że alimenty są odpowiednio wysokie?

Należy płacić odpowiednie alimenty, których wysokość „uzależniona jest od pozycji życiowej osoby potrzebującej” – zgodnie z paragrafem 1610 ustęp 1 Kodeksu Cywilnego (§ 1610 Absatz 1 BGB). Konkretna wysokość alimentów obliczana jest z reguły bazując na tabelach zapotrzebowania oraz na skorygowanych dochodach netto płacącego rodzica. Najbardziej znaną tabelą, stosowaną zazwyczaj przez Sądy Rodzinne w Niemczech w celu ustalenia alimentów jest tzw. „Düsseldorfer Tabelle” (tabela z wytycznymi Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie w porozumieniu z innymi Sądami Krajowymi oraz Sądem Rodzinnym).

„Tabela düsseldorfska” czyli Düsseldorfer Tabelle

W „tabeli düsseldorfskiej” określony jest stopień zapotrzebowania w zależności od wieku dziecka i wpływów netto rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Tzw. „Kindergeld” w wysokości 190 euro (od trzeciego dziecka 196 euro) jest uwzględnione w tabeli, więc w przypadku dzieci małoletnich, alimenty, które wynikają z tabeli zmniejszane są o połowę świadczenia Kindergeld (o ile Kindergeld wypłacane jest temu rodzicowi, z którym mieszka dziecko).

Dochody rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów

Często punktem spornym przy obliczaniu wysokości alimentów jest wyliczenie skorygowanych dochodów netto rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Chodzi tu o realne dochody, czyli przede wszystkim miesięczną wypłatę netto w przypadku osób nie prowadzących działalności na własny rachunek, jak i inne wpływy zgodnie z prawem podatkowym: wpływy z własnej działalności, z wynajmu lokali, dzierżawy czy rezerwy kapitałowe.

Przykłady obliczania alimentów

Zgodnie z Düsseldorfer Tabelle, rodzic, którego skorygowany dochód netto wynosi do 1.500 euro, ma do zapłacenia alimenty (już po uwzględnieniu Kindergeld) w wysokości 297 euro za jedno dziecko w wieku 6-11 lat i 364 euro w przypadku dzieci w wieku 12-17 lat.

W przypadku skorygowanych dochodów netto w wysokości pomiędzy 2.301 a 2.700 euro, alimenty na dziecko w wieku 6-11 lat wynoszą 356 euro a dla dziecka w wieku 12-17 lat 433 euro. Te stawki dotyczą zawsze dwojga pierwszych dzieci. Od trzeciego dziecka stawki się zmniejszają.

Konkretne zapotrzebowanie na alimenty zamiast wartości z tabelki

Aktualna Düsseldorfer Tabelle nie ma mocy prawnej i nie jest uznawana za wiążącą. Jednak służy ona, zwłaszcza w przypadku sporów, jako wartość, którą należy się kierować i często stosowana jest przez Sądy Rodzinne jako podstawa do wyliczania wysokości alimentów. Abstrahując od tej tabeli, można również udokumentować faktyczne zapotrzebowanie dziecka i wtedy można całkowicie zrezygnować z wartości podanych w tabeli. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zarabiają ponadprzeciętnie i w związku z tym nie można znaleźć odwzorowania ich sytuacji materialnej w tabeli.

Minimalne alimenty w Niemczech

Dla rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów, ale nie posiadających dochodów, dużą rolę odgrywa paragraf 1612 Kodeksu Cywilnego (§ 1612 BGB), który określa minimalną wysokość alimentów dla osób małoletnich. W związku z tym, rodzic zobowiązany do płacenia alimentów objęty jest „wzmożoną powinnością do wykonywania pracy zarobkowej”. Musicie wtedy jako rodzice wykorzystać wszystkie możliwe sposoby zarobku, aby zapewnić tę minimalną wysokość alimentów. Oznacza to, że musicie się wystarczająco starać, aby uzyskać takie dochody, które umożliwią Wam płacenie alimentów w tej minimalnej wartości.

Alimenty na partnera/kę podczas separacji w Niemczech

Niniejszy artykuł wyjaśnia jak wygląda sprawa alimentów na partnera/kę w Niemczech:

Separacja w Niemczech – kiedy łożenie na utrzymanie partnera/-ki jest uzasadnione?

Jak egzekwować alimenty od rodzica mieszkającego w Niemczech?

Jeśli rodzic, który jest zobowiązany do płacenia alimentów przebywa za granicą, to można je egzekwować na dwa sposoby:

 1. Pierwszy to skorzystanie z Konwencji Nowojorskiej. Na jej podstawie można zwrócić się do sądu okręgowego właściwego dla miejsca pobytu dziecka z wnioskiem, aby przesłał do właściwego organu w państwie pobytu dłużnika dokumenty upoważniające do przeprowadzenia egzekucji alimentów zasądzonych przez sąd polski. Dzięki temu nie musimy dochodzić alimentów samodzielnie,  to sąd okręgowy będzie wykonywał za nas wszelkie czynności.
  Za czynności podejmowane w trybie Konwencji nowojorskiej związane z przyjmowaniem wniosków i dokumentów uzasadniających roszczenia alimentacyjne nie pobiera się opłat.
  Organ zagraniczny, w zależności od konkretnej sytuacji, kieruje sprawę do właściwego sądu w celu nadania polskiemu wyrokowi klauzuli wykonalności lub w celu zasądzenia alimentów.
 2. Drugim sposobem egzekwowania alimentów jest dochodzenie roszczenia na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) NR. 4/2009 i dotyczy ono egzekucji na terenie Unii Europejskiej. Osoba nieotrzymująca alimentów może wystąpić za pośrednictwem sądu okręgowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania do specjalnego urzędu centralnego w kraju UE, w którym mają być dochodzone alimenty.
  Dzięki w/w rozporządzeniu procedura alimentacyjna będzie szybsza, a alimenty będą szybciej egzekwowane w Polsce bez konieczności potwierdzania wykonalności zagranicznych orzeczeń. (za powroty.gov.pl)

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

7 KOMENTARZE

 1. A co jeśli osobie płacącej alimenty na dziecko sytuacja rodzinna sie zmienia? Np. żeni sie i rodzi mu sie dziecko. Czy wtedy alimenty sie zmniejszają?

  • Niekoniecznie. Jeśli przykładowo poprzez zawarcie związku małżeńskiego i zmianę klasy podatkowej wypłata netto osoby płacącej alimenty na dziecko zwiększy się, to wtedy alimenty mogą wzrosnąć. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji materialnej osoby płacącej alimenty.

   • To znaczy ze mimo iż takiej osobie dochodzą dwie dodatkowe osoby na utrzymaniu (żona i nowo narodzone dziecko) to on i tak musi zwiększyć alimenty? Jest to trochę nie sprawiedliwe dla „nowego” dziecka

    • Najlepiej nie płacić … Co ma z tym wspólnego matka dziecka , którego ojciec ma nowa partnerkę i dziecko ? Przecież pozostawione dziecko ma swoje potrzeby i utrzymać tez je trzeba, nie wspominając o tym ze to matka ma wszystko na głowie . Większość oszukuje i płaci minimalne alimenty , płaczą że to i tak z dużo ;/ Nie rozumiem takich pytań …

 2. No dobrze ale pojawienie się dziecka w nowej rodzinie prowadzi do większych wydatków. Mama odchodzi na urlop macierzyński, opiekuje się malenstwem co zmniejsza przychody. Wtedy tata musi z jego wypłaty utrzymać dzidzi i mamę i jeszcze dziecko z pierwszego związku. Jeśli jego wynagrodzenie netto się nie zmienia to przeciez Unterhalt dla pierwszego dziecka się zmienia, albo? Dzieci muszą się jakoś tym podzielić?

  • Dlatego zawsze w takich wypadkach należy ponownie wyliczyć alimenty w Jugendamt, sądzie lub przez adwokata-ugoda.
   Panie Adamie kwoty kindergeld i unterhalt można przydałoby się uaktualnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika