Już niedługo papierowe zwolnienie lekarskie stanie się w Niemczech historią!

    Osoby chore są w Niemczech zobowiązane do przedłożenia swojemu pracodawcy i kasie chorych lekarskiego zaświadczenia o niezdolności do pracy, zwanego „Gelber Schein” od żółtego koloru blankietu, na którym jest on wystawiany przez lekarza.

    W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracownikowi grożą surowe kary. W przyszłości w związku z planowaną nową regulacją ustawodawczą pracownik zostanie uwolniony od obowiązku przekazania zwolnienia lekarskiego.

    „Gelber Schein”, czyli odpowiednik polskiego L4, będzie w przyszłości dostępny jedynie w formie elektronicznej. W myśl ustawodawcy ma to odciążyć czasowo i finansów pracowników, pracodawców oraz kasy chorych. Minister Federalny ds. Pracy i Spraw Socjalnych Hubertus Heil szacuje, że nowa regulacja pozwoli na zaoszczędzenie 19 milionów roboczogodzin i 77 milionów euro w skali rocznej.

    Jak to wygląda w chwili obecnej?

    W przypadku choroby trwającej dłuższej niż trzy dni, pracownik ma obowiązek przedłożyć swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie dokumentujące czasową niezdolność do pracy i zawierające informację o przewidywanym czasie trwania zachorowania. Zaświadczenie to musi być zostać dostarczone pracodawcy najpóźniej w następnym dniu roboczym.

    W przypadku, gdy powrót do zdrowia trwa dłużej niż przewidywano, pracownik musi przedłożyć kolejne zaświadczenie od lekarza potwierdzające przedłużenie niezdolności do pracy. Kasa chorych musi zostać poinformowana o niezdolności do pracy w ciągu tygodnia. W tym przypadku pracownik wysyła kasie chorych dodatkowy egzemplarz otrzymanego zwolnienia lekarskiego zawierający kod jednostki chorobowej.

    Naruszenie obowiązku zgłoszenia (Meldepflicht) zachorowania może mieć dla pracownika poważne konsekwencje. W przypadku, gdy pracownik nie udokumentuje niezdolności do pracy, traci on prawo do kontynuacji wypłaty pensji przez pracodawcę (Entgeltfortzahlung) lub do zasiłku chorobowego (Krankengeld). Pracodawca może go upomnieć (Abmahnung), a przypadku ponownego naruszenia obowiązku zgłoszenia może on zostać zwolniony z pracy.

    Co nowego wprowadzi regulacja?

    Nowa regulacja wchodząca w życie z początkiem 2021 roku niweluje te ryzyka. W przyszłości lekarz wystawiający zaświadczenie o niezdolności do pracy przekaże je bezpośrednio kasie chorych. Z kolei kasa chorych przekaże elektronicznie dane o czasie trwania niezdolności do pracy bezpośrednio do pracodawcy. Ważne jest tutaj, że kasa chorych nie przekaże żadnych informacji na temat rodzaju zachorowania pracownika.

    W celu zapewnienia bezpieczeństwa przesyłanych danych zostaną one zaszyfrowane cyfrowo (digitale Veschlüsselung).

    Dzięki elektronicznemu transferowi pracownicy nie będę już musieli wysyłać obu tych zaświadczeń do pracodawcy i do kasy chorych, przez co oszczędzą oni zarówno czas, jaki i koszty wynikające z konieczności uiszczenia opłaty pocztowej.

    Ponieważ dane są dostępne elektronicznie, pracownik nie poniesie żadnego ryzyka związanego z nieterminowym przekazaniem danych, które mogłoby skutkować upomnieniem lub naganą ze strony pracodawcy, utratą prawa do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę w przypadku choroby (Entgeltfortzahlung) lub do zasiłku chorobowego (Krankengeld) wypłacanego przez kasę chorych.

    A co w przypadku, gdyby wystąpiły problemy w transferze danych?

    Nowoczesna technika jest w stanie znacznie ułatwić życie, ale tylko wtedy, gdy funkcjonuje. Niestety, nie jest ona w 100% niezawodna. Zatem co zrobić w przypadku, gdy w trakcie procesu elektronicznego przekazywania danych coś pójdzie nie tak i ani kasa chorych, ani pracodawca nie otrzymają koniecznych informacji?

    Pracownik pozostaje w dalszym ciągu odpowiedzialny za to, żeby jego zaświadczenia dotarły terminowo do odpowiednich instytucji. Ale jak ma on dopełnić tego obowiązku, jeżeli nie będzie miał żadnych dokumentów w formie papierowej?

    Przynajmniej w przypadku braku zgłoszenia w kasie chorych pracownik nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli może on udowodnić, że zaniechanie obowiązku nie wynikło z jego winy. Nie jest też jednoznacznie wyjaśnione, jaki wpływ będzie miała ta sytuacja na stosunek pracy. Tutaj będą najprawdopodobniej konieczne dodatkowe regulacje prawne.

    Jak w przypadku wszystkich innych zmian, także i tutaj nie można całkowicie wykluczyć możliwych niedociągnięć. Przynajmniej w początkowym okresie obowiązywania nowej regulacji zalecany jest telefoniczny kontakt z działem personalnym i pytanie, czy informacja o niezdolności do pracy została przekazana.

    Gdyby technika jednak zawiodła, zawsze pozostaje możliwość ponownego skontaktowania się z lekarzem i zapytania się, czy transfer danych się udał. I nadal jest to łatwiejsze i tańsze niż wysłanie dwóch listów.

    Zwolnienie lekarskie w Niemczech – warto wiedzieć

    Więcej na temat zwolnienie lekarskiego w Niemczech przeczytacie tutaj: Zwolnienie lekarskie w Niemczech.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x