Każde dziecko mieszkające w Niemczech, które do 30-go czerwca bieżącego roku ukończy szósty rok życia, podlega obowiązkowi szkolnemu (die Schulpflicht) od 1-go sierpnia tego samego roku. Obowiązkowi temu podlegają również dzieci, które szósty rok życia osiągną dopiero do 30-go września bieżącego roku. Dzieci, które nie podlegają temu obowiązkowi, mogą zostać zapisane do szkoły wcześniej, jeśli stwierdzi się u niego dojrzałość szkolną. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek (Antrag auf vorzeitige Einschulung). Rodzice lub opiekunowie tychże dzieci podlegają natomiast obowiązkowi zapisania ich do szkoły (die Schulanmeldungspflicht). Rodzice mogą samodzielnie zdecydować do której szkoły zapiszą swoje dziecko (w obrębie danego regionu). Zdarza się, iż z powodu niewystarczającej ilości wolnych miejsc szkoła odmawia przyjęcia dziecka. W związku z tym często wymaga się podania alternatywnej szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania.

Jakie dokumenty należy przedłożyć przy zapisywaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

Aby zapisać dziecko do niemieckiej szkoły należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • Akt urodzenia dziecka
  • Dowód osobisty
  • Pismo zawiadamiające o obowiązku szkolnym (jeśli takowe istnieje) oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech?

Poniżej przedstawiamy przetłumaczony formularz zgłoszeniowy dziecka do szkoły w Niemczech. Jego treść oraz wygląd mogą być w zależności od szkoły różne. Mimo to, większość sformułowań powinna być podobna, więc mamy nadzieję, że poniższe tłumaczenie okaże się pomocne.

Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech?

Jak zapisać dziecko do szkoły w Niemczech? cz. II

Jeśli chodzi o tłumaczenie ostatniego zdania w formularzu („patrz wyjaśnienie pod formularzem”), to mówi ono o tym, iż w przypadku kiedy oboje rodzice posiadają prawo do opieki nad dzieckiem, to zgłoszenie musi zostać koniecznie podpisane przez każdego z nich!

Co następuje po zameldowaniu dziecka do szkoły w Niemczech?

Podczas zameldowania dziecka do szkoły rodzice otrzymają termin na badanie lekarskie, które przeprowadzane jest przez lekarza dziecięcego. Te mają miejsce najczęściej w październiku, grudniu, styczniu lub lutym. Najczęściej wiosną szkoły oferują różnegorodzaju imprezy dla przyszłych uczniów i uczennic, mające na celu zapoznanie ich z placówką. W wielu szkołach mają również miejsce przygotowujące zebrania rodzicielskie. Te odbywają się najczęściej w czerwcu.

Kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2018 w Niemczech?

W zależności od kraju związkowego, pierwszy dzień szkoły wypada w Niemczech w różne dni. W 2018 pierwszy dzień szkoły ma miejsce:

Kraj związkowyPierwszy dzień szkoły 2018
Badenia-Wirtembergia10 września
Bawaria10 września
Berlin12 sierpnia
Brandenburgia05 sierpnia
Brema15 sierpnia
Dolna Saksonia09 sierpnia
Hamburg12 sierpnia
Hesja12 sierpnia
Meklemburgia-Pomorze Przednie12 sierpnia
Nadrenia Północna-Westfalia28 sierpnia
Nadrenia-Palatynat12 sierpnia
Saara12 sierpnia
Saksonia19 sierpnia
Saksonia-Anhalt15 sierpnia
Szlezwik-Holsztyn12 sierpnia
Turyngia19 sierpnia
Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika